Komitet Sterujący do spraw EXPO 2022.

ZARZĄDZENIE Nr 56
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 lipca 2015 r.
w sprawie Komitetu Sterującego do spraw EXPO 2022

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Komitet Sterujący do spraw EXPO 2022, zwany dalej "Komitetem".
2. 
Komitet jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
§  2. 
1. 
Zadaniem Komitetu jest prowadzenie prac w celu uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską prawa do zorganizowania Międzynarodowej Wystawy EXPO w Łodzi w roku 2022, w szczególności przez ich inicjowanie, nadawanie im kierunku oraz dokonywanie przeglądu stopnia zaawansowania tych prac.
2. 
W ramach wykonywanych zadań Komitet opiniuje projekty, programy, opracowania i analizy przygotowane w procedurze ubiegania się o przyznanie prawa do zorganizowania Międzynarodowej Wystawy EXPO w Łodzi w roku 2022.
§  3. 
1. 
W skład Komitetu wchodzą:
1)
współprzewodniczący:
a)
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
b)
Prezydent Miasta Łodzi;
2)
pozostali członkowie:
a)
po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu, wyznaczonym przez:
Ministra Cyfryzacji,
Ministra Energii,
Ministra Finansów 1 ,
Ministra Infrastruktury i Budownictwa,
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Ministra Rozwoju 2 ,
Ministra Skarbu Państwa 3 ,
Ministra Sportu i Turystyki,
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Ministra Spraw Zagranicznych,
Ministra Zdrowia,
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
b)
Wojewoda Łódzki;
3)
sekretarz - pracownik Ministerstwa Rozwoju wyznaczony przez przedstawiciela Ministra Rozwoju.
2. 
Do udziału w pracach Komitetu, na prawach członka, zaprasza się:
1)
Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
Marszałka Województwa Łódzkiego;
3)
Prezydenta Miasta Łodzi, jako współprzewodniczącego;
4)
Prezesa Zarządu PKP S.A.;
5)
Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
3. 
Członkowie Komitetu oraz osoby na prawach członka Komitetu, o których mowa w ust. 2, mogą być zastępowani w pracach Komitetu przez upoważnionych przedstawicieli.
§  4. 
W pracach Komitetu w każdym czasie może brać udział minister.
§  5. 
Współprzewodniczący mogą zapraszać do udziału w pracach Komitetu, z głosem doradczym, inne osoby niż wymienione w § 3 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2.
§  6. 
1. 
Współprzewodniczący, w szczególności:
1)
kierują pracami Komitetu;
2)
zwołują posiedzenia Komitetu z własnej inicjatywy albo na uzasadniony wniosek członka lub osoby na prawach członka Komitetu;
3)
ustalają terminy i program kolejnych posiedzeń Komitetu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków i osoby na prawach członka Komitetu;
4)
mogą wyznaczyć członkom i osobom na prawach członka Komitetu wykonywanie określonych zadań w celu realizacji zadań Komitetu;
5)
mogą zwrócić się do członków i osób na prawach członka Komitetu o przedstawienie informacji, dokumentów, sprawozdań dotyczących realizacji powierzonych im zadań.
2. 
W przypadku nieobecności jednego ze współprzewodniczących posiedzenie Komitetu prowadzi drugi współprzewodniczący, natomiast w przypadku nieobecności obydwu współprzewodniczących upoważniony przez nich członek albo osoba na prawach członka Komitetu.
3. 
Sekretarz wykonuje zadania wyznaczone przez współprzewodniczących.
§  7. 
Szczegółowy tryb pracy Komitetu określa regulamin.
§  8. 
1. 
Komitet podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał na posiedzeniach. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Komitetu oraz osób na prawach członka Komitetu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos osoby prowadzącej posiedzenie Komitetu.
2. 
Uzgodnione projekty uchwał mogą być też poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
3. 
Sekretarzowi oraz osobom zaproszonym do udziału w pracach Komitetu, o których mowa w § 5, nie przysługuje prawo do udziału w głosowaniu nad uchwałami.
§  9. 
Protokół z posiedzenia Komitetu sporządza sekretarz. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz.
§  10. 
1. 
W celu realizacji zadań Komitetu współprzewodniczący z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Komitetu oraz osoby na prawach członka Komitetu mogą tworzyć grupy robocze lub zespoły doradcze złożone z członków Komitetu oraz osób na prawach członka Komitetu, a także z osób zaproszonych do udziału w pracach Komitetu.
2. 
Członkowie Komitetu oraz osoby na prawach członka Komitetu, o których mowa w § 3 ust. 2, mogą wyznaczać do udziału w grupach roboczych i zespołach doradczych pracowników swoich urzędów lub innych upoważnionych przedstawicieli.
3. 
Współprzewodniczący mogą zlecać wykonywanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz.
§  11. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, na wniosek współprzewodniczących, udzielają Komitetowi w ramach swoich kompetencji pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  12. 
Obsługę Komitetu zapewnia Ministerstwo Rozwoju.
§  12a. 
Udział w pracach Komitetu oraz w utworzonych w ramach Komitetu grupach roboczych i zespołach doradczych jest nieodpłatny.
§  13. 
1. 
Współprzewodniczący Komitetu przedstawiają Radzie Ministrów sprawozdanie roczne z realizacji zadań Komitetu, w terminie do dnia 30 marca roku następującego po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie.
2. 
Końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Komitetu współprzewodniczący Komitetu przedstawiają Radzie Ministrów w terminie 30 dni po zakończeniu prac Komitetu.
3. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, w szczególności powinno zawierać:
1)
dane identyfikacyjne (osoba sporządzająca i zatwierdzająca dokument, podstawa prawna utworzenia Komitetu, okres objęty sprawozdaniem);
2)
określenie liczby i terminów posiedzeń Komitetu;
3)
określenie postępów w pracach Komitetu w odniesieniu do zadań nałożonych niniejszym zarządzeniem;
4)
wnioski i rekomendacje płynące z prac Komitetu;
5)
informacje dotyczące celowości dalszego działania Komitetu;
6)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Komitetu.
§  14. 
Współprzewodniczący wykonują czynności, o których mowa w niniejszym zarządzeniu, wspólnie lub po osiągnięciu porozumienia.
§  15. 
Komitet tworzy się na okres wykonywania zadań, o których mowa w § 2.
§  16. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Obecnie: Ministra Rozwoju i Finansów, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.U.2016.1595), które weszło w życie z mocą od dnia 28 września 2016 r.
2 Obecnie: Ministra Rozwoju i Finansów, na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz.U.2016.1595), które weszło w życie z mocą od dnia 28 września 2016 r.
3 Dział administracji rządowej Skarb Państwa został uchylony, na podstawie art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U.2016.2260), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024