Zj.Emir.Arabskie-Polska. Memorandum w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych. Warszawa.2015.06.08.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych,
podpisane w Warszawie dnia 8 czerwca 2015 r.

Mając na uwadze dążenie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (zwanych dalej "Stronami") do uzgodnienia i umocnienia współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych;

oraz jako bezpośredni rezultat spotkania przedstawicieli obu państw, właściwych do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, Strony uzgodniły zawarcie niniejszego Memorandum o Porozumieniu w sprawie współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych, w następującym brzmieniu:

Artykuł  1

Strony będą zachęcać do nawiązywania współpracy pomiędzy uniwersytetami oraz innymi szkołami wyższymi i jednostkami naukowymi w obu państwach poprzez zawieranie bezpośrednich porozumień między nimi.

Artykuł  2

Strony będą zachęcać do organizacji seminariów naukowych, kursów i konferencji, wygłaszania wykładów dotyczących wspólnych i wzajemnych zainteresowań, jak również udziału w seminariach, kursach i konferencjach organizowanych w obu państwach.

Artykuł  3

Strony będą prowadzić wymianę pracowników naukowych, ekspertów i personelu technicznego z różnych dziedzin naukowych zgodnie z uzgodnionymi przez Strony programami.

Artykuł  4

Strony będą współpracowały w dziedzinie szkolnictwa wyższego poprzez wymianę informacji dotyczących jakości i standardów kształcenia akademickiego, ocenę rezultatów, rozwoju metodologii oraz spraw studentów i absolwentów.

Artykuł  5

Strony będą wymieniać informacje na temat kwalifikacji uzyskiwanych w szkołach wyższych obu państw w celu ułatwiania wzajemnego uznawania tych kwalifikacji.

Artykuł  6
1.
Szkoły wyższe i jednostki naukowe obu państw będą, w razie potrzeby, prowadzić wymianę studentów i doktorantów w celu udziału w naukowych, kulturalnych, sportowych i społecznych wydarzeniach, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem obu stron.
2.
Szkoły wyższe i jednostki naukowe obu państw będą dokonywać wymiany wystaw naukowych i artystycznych.
Artykuł  7
1.
Wyznaczenie składu delegacji i uczestników seminariów oraz wszelkie kwestie związane z wymianą wizyt, jak również terminy i czas trwania kursów i spotkań, zostaną uzgodnione i zatwierdzone w drodze korespondencji między Stronami, pod warunkiem, że każda ze Stron zawiadomi o powyższym drugą Stronę drogą dyplomatyczną z minimum dwumiesięcznym wyprzedzeniem.
2.
Strony będą pokrywać koszty własne, związane z realizacją wspólnych działań w ramach niniejszego Memorandum, zgodnie z ich odpowiednimi przepisami wewnętrznymi.
3.
W celu zastosowania się do zasad i warunków realizacji mniejszego Memorandum o Porozumieniu, Strona wysyłająca pokryje wszelkie koszty podróży i zakwaterowania delegacji w państwie Strony przyjmującej. Ponadto Strona wysyłająca pokryje koszty pobytu, wydatki miejscowe oraz koszty szkolenia delegowanych osób.
4.
Strona wysyłająca potwierdzi, że wszystkie osoby uczestniczące w wymianie na podstawie niniejszego Memorandum będą objęte odpowiednim, ważnym ubezpieczeniem, pokrywającym wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu w państwie Strony przyjmującej mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu do kraju zamieszkania z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w formie podróżnego ubezpieczenia medycznego lub ubezpieczenia zapewnionego przez Stronę wysyłającą, chyba że prawo do opieki zdrowotnej wynika z prawa państwa przyjmującego.
5.
Przekazywanie danych osobowych związanych z wykonywaniem niniejszego Memorandum będzie się odbywać zgodnie z prawem wewnętrznym Stron.
Artykuł  8

Postanowienia niniejszego Memorandum nie wykluczają realizacji niewymienionych w nim form współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i badań naukowych.

Artykuł  9
1.
Niniejsze Memorandum wchodzi w tycie z dniem otrzymania drogą dyplomatyczną ostatniego pisemnego zawiadomienia o spełnieniu przez Strony wewnętrznych procedur wymaganych dla jego wejścia w tycie.
2.
Niniejsze Memorandum pozostaje w mocy przez okres trzech lat i jest automatycznie przedłużane na takie same okresy, o ile jedna ze Stron nie zawiadomi drugiej Strony na piśmie drogą dyplomatyczną o woli jego wypowiedzenia, nie później niż na trzy miesiące przed upływem danego okresu obowiązywania.
3.
Wygaśnięcie niniejszego Memorandum nie będzie miało wpływu na realizację trwających działań i/lub programów, które zostały uzgodnione przed datą wygaśnięcia niniejszego Memorandum, chyba że Strony postanowią inaczej.
4.
Każda ze Stron może wnioskować o wprowadzenie zmian do niniejszego Memorandum. Po ich uzgodnieniu z drugą Stroną wejdą one w życie zgodnie z ustępem 1.

Sporządzono w Warszawie dnia 08.06.2015 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności tekst angielski będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024