Indie-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie zdrowia i medycyny. Warszawa.2009.04.24.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indii o współpracy w dziedzinie zdrowia i medycyny,
podpisana w Warszawie dnia 24 kwietnia 2009 r.

UMOWA

MIĘDZY

RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

RZĄDEM REPUBLIKI INDII

O WSPÓŁPRACY W DZIEDZINIE ZDROWIA I MEDYCYNY

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Indii (zwane dalej "Umawiającymi się Stronami");

uznając, że współpraca w zakresie zdrowia i medycyny przyczyni się do umocnienia przyjaznych stosunków między państwami;

uzgodniły, co następuje:

ARTYKUŁ 1
Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie zdrowia i medycyny na zasadach równości, wzajemności i obopólnych korzyści.
ARTYKUŁ 2
Umawiające się Strony nawiążą współpracę w następujących dziedzinach:
1)
zdrowie matki i dziecka;
2)
planowanie rodziny;
3)
zdrowie publiczne;
4)
pielęgniarstwo;
5)
choroby zakaźne;
6)
prace badawcze w zakresie medycyny;
7)
wyroby medyczne i produkty lecznicze;
8)
zarządzanie szpitalami;
9)
medycyna naturalna/tradycyjna.
ARTYKUŁ 3
Współpraca między Umawiającymi się Stronami przyjmie następujące formy:
1)
wymiana informacji w zakresie zdrowia, medycyny i ochrony zdrowia;
2)
wymiana delegacji specjalistów w dziedzinie zdrowia i medycyny w łącznym limicie do 30 dni rocznie dla każdej ze Stron;
3)
wymiana informacji na temat medycyny naturalnej/tradycyjnej w obu państwach;
4)
wymiana informacji na temat zastosowania roślin w medycynie;
5)
szkolenie we wzajemnie uzgodnionych dziedzinach;
6)
delegowanie specjalistów do udziału w międzynarodowych spotkaniach organizowanych w obu państwach.
ARTYKUŁ 4
Strona wysyłająca przekaże Stronie przyjmującej życiorysy wraz z propozycjami wizyt z przynajmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Strona przyjmująca potwierdzi możliwość przyjęcia delegowanych osób przynajmniej miesiąc przed planowanym przyjazdem.
ARTYKUŁ 5
Strona wysyłająca pokryje koszty podróży specjalistów do i ze stolicy Strony przyjmującej. Strona przyjmująca pokryje koszty przejazdów wewnątrz kraju, wyżywienia i zakwaterowania, zgodnie z programem ustalonym przez Stronę przyjmującą.
ARTYKUŁ 6
W przypadku stanów nagłych mających miejsce podczas pobytu osób delegowanych w ramach niniejszej Umowy na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, Strona przyjmująca zapewni im opiekę medyczną. Strona wysyłająca zapewni, że osoba delegowana w ramach niniejszej Umowy posiadać będzie polisę ubezpieczeniową, spełniającą kryteria przewidziane w przepisach prawa obowiązującego na terytorium Strony przyjmującej, gwarantującą pokrycie kosztów niezbędnego leczenia w przypadkach nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, jak również pokrycie kosztów transportu sanitarnego do państwa zamieszkania.
ARTYKUŁ 7
Utworzona zostanie Grupa Robocza w celu dalszego opracowania szczegółów współpracy oraz monitorowania realizacji niniejszej Umowy. Grupa Robocza będzie się składać z równej liczby członków z państwa każdej z Umawiających się Stron i będzie spotykać się przynajmniej raz w roku, naprzemiennie w Polsce i w Indiach, w miejscu i w czasie wzajemnie uzgodnionym przez Umawiające się Strony.
ARTYKUŁ 8
Ministerstwo Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia i Opieki nad Rodziną Republiki Indii będą instytucjami koordynującymi realizację niniejszej Umowy.
ARTYKUŁ 9
1.
Niniejsza Umowa podlega przyjęciu zgodnie z prawem państwa każdej z Umawiających się Stron, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Umowa wejdzie w życie z dniem otrzymania noty późniejszej.
2.
Niniejsza Umowa zawarta jest na okres pięciu (5) lat i ulega automatycznemu przedłużeniu na dodatkowy okres pięciu (5) lat, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w formie pisemnej na sześć miesięcy przed upływem bieżącego pięcioletniego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 24 kwietnia 2009 roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim, hindi i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski będzie rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024