Mongolia-Polska. Protokół o współpracy między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Mongolii na lata 2005-2007. Ułan Bator.2005.09.02.

PROTOKÓŁ
o współpracy między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Mongolii na lata 2005-2007,
podpisany w Ułan Bator dnia 2 września 2005 r.

PROTOKÓŁ O WSPÓŁPRACY

MIĘDZY

MINISTREM ZDROWIA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A

MINISTERSTWEM ZDROWIA MONGOLII

NA LATA 2005-2007

Minister Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia Mongolii, zwani dalej "Umawiającymi się Stronami", zgodnie z Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Mongolii o współpracy w dziedzinie kultury, oświaty i nauki z dnia 9 grudnia 1999 r., w celu rozwoju wzajemnie korzystnej i efektywnej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych uzgodnili następujący Protokół o współpracy na lata 2005-2007:

Artykuł  1
1.
Umawiające się Strony będą wymieniać informacje w zakresie metod i form zarządzania ochroną zdrowia, nauk medycznych oraz doświadczeń i wyników osiągniętych w tych dziedzinach.
2.
Umawiające się Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między placówkami, których działalność związana jest z różnymi metodami leczenia oraz będą współpracować w następujących dziedzinach:
1)
kształcenie pielęgniarek i ich wykładowców,
2)
anestezjologia i intensywna terapia,
3)
rehabilitacja,
4)
higiena i oświata zdrowotna, kształcenie instruktorów oświaty zdrowotnej,
5)
zakażenia i choroby zakaźne, w szczególności SARS i AIDS,
6)
leczenie uzależnień (alkohol i narkotyki),
7)
zdrowie psychiczne,
8)
opieka nad matką i dzieckiem,
9)
wymiana lekarzy i ekspertów wykonujących zawody medyczne,
10)
współpraca i kształcenie specjalistów z zakresu zdrowia publicznego oraz kontrola i badania w dziedzinie higieny i epidemiologii.
3.
Umawiające się Strony będą wzajemnie zapraszać uczonych i specjalistów na zjazdy naukowe, sympozja, konferencje i inne przedsięwzięcia naukowe organizowane w swoich krajach.
4.
Umawiające się Strony będą bezpłatnie wymieniać publikacje naukowe, czasopisma, materiały z sympozjów naukowych i diafilmy.
Artykuł  2
1.
Umawiające się Strony będą każdego roku wymieniać specjalistów, na łączny okres 30 dni, w celu podnoszenia kwalifikacji, zapoznawania się z osiągnięciami naukowymi i doświadczeniami.
2.
Umawiające się Strony, do końca marca każdego roku, będą wymieniać listy delegowanych specjalistów.
Artykuł  3
1.
Strona wysyłająca zapewni, że osoby uczestniczące w wymianie w ramach niniejszego Protokołu będą posiadały ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów kraju przyjmującego.
2.
Na prośbę jednej z Umawiających się Stron druga Umawiająca się Strona przyjmie pacjentów na leczenie w swoich specjalistycznych szpitalach i sanatoriach na koszt Strony wysyłającej. Strona wysyłająca przekaże Stronie przyjmującej wszystkie niezbędne informacje o pacjentach, w języku rosyjskim lub angielskim, a wysłanie pacjentów będzie realizowane tylko w przypadku zgody Strony przyjmującej, która określi koszty leczenia.
Artykuł  4
1.
Strona wysyłająca pokryje koszty podróży specjalistów, o których mowa w artykule 1 ustęp 3 i w artykule 2.
2.
Strona przyjmująca opłaci koszty hotelu, koszty transportu wewnątrz kraju oraz wypłaci diety zgodnie z obowiązującymi przepisami wewnętrznymi.
Artykuł  5

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w zakresie polityki lekowej obu Państw.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać wymianę doświadczeń w zakresie akupunktury jako metody wspomagającej leczenie.

Artykuł  7

W czasie obowiązywania niniejszego Protokołu Umawiające się Strony mogą realizować także inne przedsięwzięcia, które będą uzgadniane i zaakceptowane przez obie Umawiające się Strony.

Artykuł  8
1.
Niniejszy Protokół wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje przez okres trzech lat.
2.
Jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie Protokołu drogą pisemnego powiadomienia na trzy miesiące przed upływem terminu jego ważności, Protokół będzie przedłużony na następne trzy lata.
Artykuł  9

Wypowiedzenie niniejszego Protokołu o współpracy nie naruszy realizacji programów i przedsięwzięć, które zaczęto realizować w czasie obowiązywania Protokołu, chyba że Umawiające się Strony postanowią inaczej.

Niniejszy Protokół sporządzono w Ułan Bator dnia 2 September 2005 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim, mongolskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty posiadają jednakową moc. W razie rozbieżności przy ich interpretowaniu tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024