Wytyczne dla Okręgowej Komisji Wyborczej w Częstochowie, dotyczące zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania oraz ustaleniu wyników głosowania i wyników wyborów w związku z podjęciem niektórych czynności wyborczych w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym nr 27.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 23 grudnia 2005 r.
w sprawie wytycznych dla Okręgowej Komisji Wyborczej w Częstochowie, dotyczących zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania oraz ustaleniu wyników głosowania i wyników wyborów w związku z podjęciem niektórych czynności wyborczych w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym nr 27

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499, z późn. zm.1)) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne dla Okręgowej Komisji Wyborczej w Częstochowie, dotyczące zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania oraz ustaleniu wyników głosowania i wyników wyborów, w związku z podjęciem niektórych czynności wyborczych w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym nr 27, stanowiące załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 74, poz. 786 i Nr 154, poz. 1802, z 2002 r. Nr 14, poz. 128, Nr 113, poz. 984, Nr 127, poz. 1089 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 57, poz. 507 i Nr 130, poz. 1188, z 2004 r. Nr 25, poz. 219 oraz z 2005 r. Nr 140, poz. 1173.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE DLA OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ W CZĘSTOCHOWIE, DOTYCZĄCE ZADAŃ I TRYBU PRACY W PRZYGOTOWANIU I PRZEPROWADZENIU GŁOSOWANIA ORAZ USTALENIU WYNIKÓW GŁOSOWANIA I WYNIKÓW WYBORÓW W ZWIĄZKU Z PODJĘCIEM NIEKTÓRYCH CZYNNOŚCI WYBORCZYCH W WYBORACH DO SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W OKRĘGU WYBORCZYM NR 27

Ponawiane czynności wyborcze w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym nr 27 przeprowadza się, stosując:

- ustawę z dnia 12 kwietnia 2001 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499, z późn. zm.), zwaną dalej "Ordynacją wyborczą",

- akty wykonawcze wydane na podstawie przepisów Ordynacji wyborczej,

- uchwały i wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej wydane na podstawie przepisów Ordynacji wyborczej, z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszych wytycznych.

Ponawiane czynności przeprowadzają komisje wyborcze powołane w związku z wyborami do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi na dzień 25 września 2005 r.

W wyborach uczestniczą komitety wyborcze, które zarejestrowały kandydatów na senatorów w okręgu wyborczym nr 27 w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 25 września 2005 r.

Prawo wybierania przysługuje osobom, które najpóźniej w dniu 22 stycznia 2006 r. kończą 18 lat.

Do spisów wyborców zostaną wpisani z urzędu wyborcy:

- zameldowani w gminie na pobyt stały,

- dopisani do rejestru wyborców na własny wniosek w trybie art. 12 ust. 2 i 3 Ordynacji wyborczej.

Do spisu wyborców zostaną też wpisani:

- wyborcy czasowo przebywający na obszarze gminy w okresie obejmującym dzień 22 stycznia 2006 r., ujęci w stałym rejestrze wyborców w gminie położonej na obszarze okręgu wyborczego nr 27, jeżeli do dnia 12 stycznia 2006 r. złożą w urzędzie gminy, właściwym dla ich miejsca pobytu, wniosek o dopisanie ich do spisu wyborców; dotyczy to także osób nigdzie niezamieszkałych, przebywających na obszarze gminy,

- żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywający ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, ujęci w stałym rejestrze wyborców w gminie położonej na obszarze okręgu wyborczego nr 27, jeżeli między 1 a 9 stycznia 2006 r. (termin przedłużony zgodnie z art. 233 ust. 2 Ordynacji wyborczej) złożą w urzędzie gminy wniosek w tej sprawie.

Urzędy gmin położonych na obszarze okręgu wyborczego nr 27 będą na żądanie wyborców zmieniających miejsce pobytu przed dniem głosowania wydawać zaświadczenia o prawie do głosowania, o których mowa w art. 23 Ordynacji wyborczej.

Ponawiane czynności wyborcze nie obejmują zgłaszania kandydatów na senatorów. W wyborach biorą udział kandydaci na senatorów zarejestrowani w okręgu wyborczym nr 27 w związku z wyborami przeprowadzonymi w dniu 25 września 2005 r. Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie sprawdzi, czy zarejestrowani kandydaci na senatorów nadal posiadają prawo wybieralności. Następnie Komisja zawiadomi komitety wyborcze uczestniczące w wyborach o konieczności aktualizacji danych kandydatów (nazwiska, imiona, miejsce zamieszkania), informując, że:

- w wyborach uczestniczyć będą wszyscy kandydaci zarejestrowani w wyborach przeprowadzonych w dniu 25 września 2005 r., którzy nadal mają prawo wybieralności, o ile przed dniem wyborów nie wycofają zgody na kandydowanie. Pełnomocnicy komitetów wyborczych powinni w związku z tym skontaktować się z kandydatami w celu powiadomienia, że nazwiska ich zostaną umieszczone na obwieszczeniach i kartach do głosowania, o ile nie wycofają zgody na kandydowanie,

- obwieszczenia o zarejestrowanych kandydatach na senatorów będą zawierały dane zawarte w dokumentach związanych z rejestracją kandydatów przed wyborami przeprowadzonymi w dniu 25 września 2005 r., z uwzględnieniem ewentualnych skreśleń kandydatów oraz wniosków pełnomocników wyborczych o aktualizację danych, złożonych we wskazanym przez Okręgową Komisję Wyborczą w Częstochowie terminie.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie będzie kontrolować w ramach nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego prawidłowość wykonania zadań wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem głosowania, w szczególności dotyczących niezwłocznego podania do wiadomości publicznej przez rozplakatowanie informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, sporządzenia spisów wyborców, przygotowania obwodowych komisji wyborczych do wykonania ich zadań (w tym dokonania niezbędnych zmian w składach komisji) oraz przygotowania lokali wyborczych i zapewnienia obwodowym komisjom wyborczym obsługi administracyjnej i warunków techniczno-materialnych pracy (w tym wsparcia informatycznego).

W terminie do dnia 3 stycznia 2006 r. Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie przekaże właściwemu oddziałowi Telewizji Polskiej i właściwej spółce radiofonii regionalnej informację o komitetach wyborczych, których kandydaci na senatorów uczestniczą w wyborach.

W terminie do dnia 12 stycznia 2006 r. Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie poda, w formie obwieszczenia, informację o zarejestrowanych kandydatach na senatorów, uwzględniającą ewentualne zmiany, o których mowa wyżej.

Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie ustali treść kart do głosowania na podstawie danych zaktualizowanych w opisany wyżej sposób. Czynności związane z drukiem kart do głosowania i dostarczeniem ich obwodowym komisjom wyborczym Okręgowa Komisja Wyborcza wykona zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 8 sierpnia 2005 r. w sprawie sposobu drukowania kart do głosowania oraz trybu ich dostarczenia obwodowym komisjom wyborczym w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 25 września 2005 r. (M. P. Nr 48, poz. 660). Karty do głosowania powinny być wydrukowane i przygotowane do rozprowadzenia nie później niż do dnia 20 stycznia 2006 r.; zapakowane karty do głosowania należy zaś dostarczyć do obwodów głosowania w dniu 21 stycznia 2006 r.

Zadania związane z ustaleniem wyników głosowania i wyników wyborów Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie wykona zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącymi trybu i sposobu wykonywania przez okręgowe komisje wyborcze zadań związanych z ustalaniem wyników głosowania i wyników wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 25 września 2005 r., stanowiącymi załącznik do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 29 sierpnia 2005 r. (M. P. Nr 52, poz. 714) oraz z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 8 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad i sposobu wykorzystania elektronicznego systemu przesyłania i przetwarzania danych o wynikach głosowania i wynikach wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 25 września 2005 r. (M. P. Nr 48, poz. 661).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.84.1215

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wytyczne dla Okręgowej Komisji Wyborczej w Częstochowie, dotyczące zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania oraz ustaleniu wyników głosowania i wyników wyborów w związku z podjęciem niektórych czynności wyborczych w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgu wyborczym nr 27.
Data aktu: 23/12/2005
Data ogłoszenia: 30/12/2005
Data wejścia w życie: 23/12/2005