Uzbekistan-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji. Warszawa.2002.05.14.

UMOWA
między Ministrem Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej a Agencją Poczty i Telekomunikacji Uzbekistanu o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji,
podpisana w Warszawie dnia 14 maja 2002 r.

UMOWA

między Ministrem Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej a Agencją Poczty i Telekomunikacji Uzbekistanu o współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji

Minister Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej i Agencja Poczty i Telekomunikacji Uzbekistanu, zwane dalej Umawiającymi się Stronami,

kierując się chęcią rozwijania współpracy w dziedzinie poczty i telekomunikacji pomiędzy obydwoma krajami,

dążąc do promowania współpracy ekonomicznej, naukowej i technicznej w dziedzinie poczty i telekomunikacji, opartej na równości i wzajemnych korzyściach,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą rozwijać wzajemną współpracę w dziedzinie poczty i telekomunikacji zgodnie z obowiązującymi przepisami Światowego Związku Pocztowego oraz Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, międzynarodowych organizacji, których Rzeczpospolita Polska i Republika Uzbekistanu są członkami, prawem państwa każdej Umawiającej się Strony oraz postanowieniami niniejszej umowy.

Artykuł  2

Podstawowymi celami współpracy między Umawiającymi się Stronami w dziedzinie poczty i telekomunikacji są:

1)
rozwijanie efektywnych i wysokiej jakości usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
2)
promowanie stałego rozwoju usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
3)
wymiana doświadczeń ekonomicznych i technicznych w dziedzinie poczty i telekomunikacji;
4)
promowanie wdrażania nowych międzynarodowych usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
5)
wymiana doświadczeń z zakresu prowadzenia działalności w ramach międzynarodowych organizacji pocztowych i telekomunikacyjnych;
6)
współpraca naukowa i technologiczna w dziedzinie poczty i telekomunikacji;
7)
współpraca w innych dziedzinach usług pocztowych i telekomunikacyjnych.
Artykuł  3
1.
Umawiające się Strony będą czynić starania na rzecz rozwoju bezpośrednich kontaktów pomiędzy producentami, operatorami, dostawcami usług i jednostkami badawczo-rozwojowymi Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Uzbekistanu, działającymi w dziedzinie poczty i telekomunikacji.
2.
Współpraca w dziedzinie poczty i telekomunikacji, określona szczegółowymi umowami, może być prowadzona, z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów prawa państwa każdej z Umawiających się Stron, przez przedmioty, o których mowa w ustępie 1, poprzez:
1)
wymianę ekspertów;
2)
tworzenie wspólnych przedsięwzięć z udziałem kapitału zagranicznego;
3)
bezpośrednie konsultacje;
4)
inne formy współpracy zgodne z interesami Umawiających się Stron.
Artykuł  4
1.
Umawiające się Strony będą wymieniać informacje dotyczące działalności pocztowej i telekomunikacyjnej, a w szczególności - odnoszące się do regulacji prawnych w dziedzinie poczty i telekomunikacji.
2.
Budowa i eksploatacja sieci telekomunikacyjnych jak również realizacja wymiany pocztowej będą odbywać się na podstawie oddzielnych umów o współpracy zawartych między uprawnionymi podmiotami Umawiających się Stron, zgodnie z przepisami prawa państwa każdej Umawiającej się Strony.
3.
Stawki za usługi pocztowe i telekomunikacyjne będą ustalane zgodnie z obowiązującymi postanowieniami Aktów Światowego Związku Pocztowego oraz zaleceniami Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego.
4.
Stawki za usługi telekomunikacyjne oraz stawki za usługi pocztowe nieobjęte aktami, o których mowa w ust. 3, określane będą w odrębnych handlowych umowach pomiędzy odpowiednimi międzynarodowymi operatorami Umawiających się Stron.
Artykuł  5

Roboczymi językami we współpracy Umawiających się Stron będą język angielski i rosyjski.

Artykuł  6

Umowa niniejsza nie narusza praw i zobowiązań Umawiających się Stron wynikających z innych międzynarodowych porozumień przyjętych przez Umawiające się Strony.

Artykuł  7

Wszelkie rozbieżności dotyczące interpretacji i stosowania niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze bezpośrednich negocjacji i konsultacji przez obie Umawiające się Strony.

Artykuł  8

Umawiające się Strony za obopólną zgodą mogą wnosić zmiany i uzupełnienia do niniejszej umowy w formie odrębnych protokołów stanowiących integralną część niniejszej umowy.

Artykuł  9
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron. Umowa wejdzie w życie w dniu otrzymania noty późniejszej, stwierdzającej spełnienie wymogów prawa wewnętrznego niezbędnych dla jej wejścia w życie.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, o ile żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.
Sporządzono w Warszawie dnia 14 maja 2002 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, uzbeckim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne; w razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024