Powołanie Rady Społecznej.

ZARZĄDZENIE Nr 72
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 2004 r.
w sprawie powołania Rady Społecznej

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Radę Społeczną jako pomocniczy organ opiniodawczo-doradczy przy Prezesie Rady Ministrów w zakresie polityki społecznej.
2.
Kadencja Rady Społecznej trwa cztery lata.
§  2.
1.
W skład Rady Społecznej wchodzą przedstawiciele:
1)
środowisk naukowych z zakresu polityki społecznej, prawa, ekonomii i socjologii;
2)
organizacji związków zawodowych i organizacji pracodawców;
3)
organizacji reprezentujących grupy dyskryminowane z powodu rasy, pochodzenia etnicznego, religii i przekonań, wieku oraz orientacji seksualnej;
4)
organizacji osób wykluczonych społecznie: bezdomnych, długotrwale bezrobotnych;
5)
środowisk narażonych w sposób szczególny na patologie społeczne.
2. 1
 Liczba członków Rady Społecznej wynosi do 25 osób.
3.
Członków Rady Społecznej powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra-członka Rady Ministrów Izabeli Jarugi-Nowackiej.
§  3.
1.
Organami Rady Społecznej są przewodniczący i Prezydium.
2.
W skład Prezydium Rady Społecznej wchodzą przewodniczący, dwóch wiceprzewodniczących i sekretarz.
3.
Przewodniczącego i sekretarza Rady Społecznej powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra-członka Rady Ministrów Izabeli Jarugi-Nowackiej.
4.
Wiceprzewodniczących Rady Społecznej powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Rady Społecznej.
§  4.
1.
Prezes Rady Ministrów może odwołać przed upływem kadencji Rady Społecznej jej przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza lub członka z powodu:
1)
złożenia rezygnacji;
2)
nieuczestniczenia w pracach Rady Społecznej.
2.
Odwołanie z powodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, następuje na wniosek Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra-członka Rady Ministrów Izabeli Jarugi-Nowackiej.
§  5.
1.
W razie odwołania przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza lub członka Rady Społecznej dokonuje się w to miejsce powołania uzupełniającego; przepisy § 2 ust. 3 i § 3 ust. 3 i 4 stosuje się.
2.
W razie powołania uzupełniającego kadencja tak powołanego członka upływa wraz z kadencją całej Rady.
§  6.
1.
Prezydium Rady Społecznej organizuje działalność Rady Społecznej, a w szczególności podejmuje uchwały w sprawach należących do zadań Rady.
2.
Przewodniczący Rady Społecznej kieruje bieżącymi pracami Rady, a w szczególności:
1)
planuje i organizuje prace Rady Społecznej;
2)
nadzoruje prace sekretarza Rady Społecznej;
3)
wyznacza terminy posiedzeń plenarnych Rady Społecznej i przewodniczy na jej posiedzeniach;
4)
zapewnia sprawne rozpatrywanie spraw oraz terminowe przedstawianie Radzie Ministrów opinii lub wniosków w sprawach rozpatrywanych przez Radę Społeczną.
3.
Przewodniczący Rady Społecznej może organizować konferencje naukowe i zebrania środowiskowe w celu poddania pod dyskusję zagadnień i problemów związanych ze sprawami rozpatrywanymi przez Radę Społeczną.
§  7.
Do zadań Rady Społecznej należy przygotowywanie propozycji i wyrażanie, na podstawie przedstawionych materiałów rządowych, opinii dotyczących:
1)
polityki społecznej, w tym strategii rozwoju społecznego kraju oraz koordynacji działań środowisk społecznych, gospodarczych, pracowniczych i organizacji reprezentujących osoby wykluczone społecznie;
2)
metod, analizowania i prowadzenia rozwiązań problemów związanych z wdrażaniem celów polityki społecznej Rządu;
3)
zagrożeń realizacji celów strategii społecznej Rządu;
4)
współpracy i wymiany informacji między środowiskami reprezentowanymi w Radzie Społecznej;
5)
zwalczania dyskryminacji z powodu rasy, pochodzenia etnicznego, religii i przekonań, wieku oraz orientacji seksualnej;
6)
współpracy organizacji pozarządowych z organami administracji publicznej w zakresie realizacji polityki społecznej kraju.
§  8.
1.
Rada Społeczna wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych lub na posiedzeniach zespołów problemowych.
2.
Posiedzenia plenarne Rady Społecznej odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał.
3.
Na posiedzenia Rady Społecznej mogą być zapraszani właściwi ze względu na przedmiot rozpatrywanej sprawy ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, Prezes Narodowego Banku Polskiego, a także przedstawiciele władz samorządowych oraz reprezentacji organizacji pozarządowych.
4.
Z posiedzeń Rady Społecznej i zespołów problemowych sporządza się protokoły podpisywane przez prowadzącego posiedzenie i sekretarza.
5.
Obsługę organizacyjno-biurową Rady Społecznej zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
§  9.
1.
Zespoły problemowe powołuje przewodniczący Rady Społecznej.
2.
Zespoły problemowe powołuje się na stałe lub na czas oznaczony albo do wykonania określonego zadania.
3.
Przewodniczący Rady Społecznej ustala skład zespołu problemowego spośród członków Rady Społecznej oraz powołuje przewodniczącego zespołu problemowego.
§  10.
Organy administracji rządowej oraz podległe im państwowe jednostki organizacyjne, na wniosek przewodniczącego lub upoważnionego przez niego członka Rady Społecznej, udzielają Radzie wszechstronnej pomocy przy wykonywaniu jej zadań, a w szczególności przedstawiają niezbędne informacje lub dokumenty.
§  11.
Szczegółowe zasady i tryb pracy Rady Społecznej określa regulamin pracy Rady Społecznej, uchwalony przez Radę Społeczną na wniosek przewodniczącego.
§  12.
Członkowie Rady Społecznej oraz osoby biorące udział w posiedzeniach tej Rady, w przypadku gdy posiedzenia Rady Społecznej odbywają się poza miejscem ich zamieszkania lub świadczenia pracy, otrzymują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów na zasadach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.1)).
§  13.
1.
Członkom Prezydium Rady Społecznej przysługuje wynagrodzenie za udział w posiedzeniach przyznawane na zasadach stosowanych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2.
Wydatki związane z działalnością Rady Społecznej, w tym wynagrodzenia dla Prezydium Rady oraz innych osób biorących udział w jej pracach, są pokrywane z części budżetu państwa, której dysponentem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i podlega ogłoszeniu.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001 i Nr 120, poz. 1252.

1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 5 listopada 2004 r. (M.P.04.47.809) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 listopada 2004 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024