GUS: W okresie lipiec-wrzesień 2025 r. nawiązano 687,3 tys. stosunków pracy, a 799,3 tys. zakończono
W III kwartale 2025 roku liczba nawiązanych stosunków pracy była niższa o 112 tys. od liczby zakończonych. Wśród średnich grup zawodów KZiS1 najwięcej nawiązań odnotowano w grupie Nauczyciele szkół podstawowych i specjaliści do spraw wychowania małego dziecka (6,8 proc. ogółu nawiązań) - podał GUS. Podobnie jak w poprzednim kwartale najczęściej zakończenie stosunku pracy następowało na mocy porozumienia stron (50,2 proc. wszystkich zakończeń).

Główny Urząd Statystyczny opublikował w ramach prac eksperymentalnych analizę pt.: „Nawiązania i zakończenia stosunku pracy w 3 kwartale 2025 r.”. Przedmiotem opracowania są nawiązania i zakończenia stosunku pracy odnotowywane w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są to zdarzenia polegające na rozpoczęciu lub zakończeniu formalnej relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Informacje o liczbie nawiązań oraz zakończeń stosunku pracy w kwartale dotyczą wszystkich zdarzeń, które w nim nastąpiły, niezależnie od wymiaru etatu oraz niezależnie od tego, czy była to praca główna. Analiza nie obejmuje zdarzeń dotyczących osób ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Czytaj również: GUS: W lutym br. mediana wynagrodzeń brutto wyniosła 7690,82 zł>>
Nawiązania stosunku pracy
Jak podaje GUS, w III kwartale 2025 r. odnotowano 687,3 tys. nawiązań stosunku pracy. Było to o 141,7 tys. (tj. o 26 proc.) więcej niż w II kwartale 2025 r. W porównaniu z poprzednim kwartałem, udział kobiet w ogólnej liczbie nawiązań zwiększył się o 5,6 p. proc., tj. do 49,4 proc. Podobnie jak w poprzednim kwartale najwięcej nawiązań wykazano w regionie warszawskim stołecznym (20,5 proc. ogółu), najmniej - w regionie świętokrzyskim (2 proc. ogółu). Wśród wszystkich nawiązań 10,1 proc. dotyczyło cudzoziemców, a ich udział zmniejszył się o 2,2 p. proc. w porównaniu z II kwartałem 2025 r.
Jak obliczyć wynagrodzenie krok po kroku - poradnik na przykładach - zobacz w LEX >
- W układzie rodzajów działalności PKD 2007, analogicznie jak w poprzednim kwartale, największy udział w liczbie nawiązań stosunku pracy odnotowano w podmiotach gospodarki narodowej należących do sekcji Przetwórstwo przemysłowe (sekcja C) oraz Handel; naprawa pojazdów samochodowychΔ (sekcja G). W obu sekcjach udział ten wyniósł po 15,8 proc. ogółu nawiązań. W porównaniu z II kwartałem 2025 r. oznacza to spadek odpowiednio o 4,7 p. proc. oraz 2,2 p. proc. - czytamy w analizie. Według jej autorów, pod względem liczby nawiązanych stosunków pracy sekcja Przetwórstwo przemysłowe (sekcja C) dominowała w 11 regionach Polski (NUTS 2)2, natomiast sekcja Edukacja (sekcja P) w regionach: lubelskim, małopolskim, mazowieckim regionalnym i podlaskim. Podobnie jak w poprzednim kwartale w regionie wielkopolskim największa liczba nawiązań wystąpiła w sekcji Handel; naprawa pojazdów samochodowychΔ (sekcja G), a w regionie warszawskim stołecznym w sekcji Administrowanie i działalność wspierającaΔ (sekcja N) – 24,8 tys.
Czytaj też w LEX: Przewodnik po zmianach w prawie pracy 2026 r. >
W III kwartale ub.r. wśród wielkich grup zawodów najwięcej nawiązań zanotowano ponownie w grupie Specjaliści (159,2 tys., tj. 23,2 proc. ogółu nawiązań). Udział ten był większy o 8,2 p. proc. niż w II kwartale 2025 r. Na poziomie średnich grup zawodów najwięcej relacji ustanowiono z Nauczycielami szkół podstawowych i specjalistami do spraw wychowania małego dziecka – 47 tys., tj. 6,8 proc. ogólnej liczby nawiązań w kwartale (więcej o 6,3 p. proc. niż w II kwartale 2025 r.). Kolejną średnią grupą zawodów z największą liczbą nawiązań stosunku pracy była grupa Pracownicy sprzedaży w sklepach – 39,6 tys., tj. 5,8 proc. wszystkich nawiązań (mniej o 0,8 p. proc. niż w II kwartale 2025 r.).
Zakończenia stosunku pracy
W porównaniu z II kwartałem 2025 r. liczba zakończeń stosunku pracy wzrosła o 159,6 tys. W III kwartale 2025 r. spośród wszystkich 799,3 tys. zakończeń stosunku pracy 48,7 proc. dotyczyło kobiet, a ich udział zwiększył się o 2,7 p. proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Najwięcej zakończeń wystąpiło ponownie w regionie warszawskim stołecznym (18,9 proc. ogółu). Natomiast najmniejszą liczbę zakończeń stosunku pracy zanotowano w regionie podlaskim (2 proc. ogółu). Spośród wszystkich zakończeń stosunku pracy 8,6 proc. dotyczyło cudzoziemców, a ich udział zmniejszył się o 1,3 p. proc. w porównaniu z 2 kwartałem 2025 r.
Podobnie jak w II kwartale 2025 r. w układzie rodzajów działalności PKD 2007 w III kwartale 2025 r. największy udział w ogólnej liczbie zakończeń przypadał na podmioty gospodarki narodowej z sekcji Przetwórstwo przemysłowe (sekcja C) oraz Handel; naprawa pojazdów samochodowychΔ (sekcja G). W podmiotach zaliczanych do tych sekcji odnotowano łącznie 34,5% wszystkich zakończeń stosunku pracy.
Analogicznie jak w poprzednim kwartale w regionie wielkopolskim najwięcej zakończeń stosunku pracy odnotowano w sekcji Handel; naprawa pojazdów samochodowychΔ (sekcja G) - 29,9 proc., a w regionie warszawskim stołecznym w sekcji Administrowanie i działalność wspierającaΔ (sekcja N) - 23,3 proc. Natomiast w regionie lubelskim najwięcej zakończeń wykazano w sekcji Edukacja (sekcja P) – 18,9 proc. W pozostałych regionach kraju najwięcej zakończeń stosunku pracy dotyczyło sekcji Przetwórstwo przemysłowe (sekcja C).







