Wszczęcie postępowania ochronnego przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny blach powlekanych.

POSTANOWIENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 19 czerwca 1999 r.
w sprawie wszczęcia postępowania ochronnego przed nadmiernym przywozem na polski obszar celny blach powlekanych.

Na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 1 oraz art. 14 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny (Dz. U. Nr 157, poz. 1027) wszczyna się na wniosek Huty Florian S.A. z siedzibą w Świętochłowicach przy ulicy Metalowców 5, występującej na rzecz przemysłu krajowego, postępowanie ochronne w związku z domniemanym wyrządzeniem szkody przemysłowi krajowemu nadmiernym przywozem blach powlekanych oznaczonych w Polskiej Scalonej Nomenklaturze Towarowej Handlu Zagranicznego następującym kodami PCN:
7210 70 39 0 Wyroby walcowane płaskie ze stali niestopowej o szerokości 600 mm lub więcej, platerowane, powlekane lub pokrywane: malowane, lakierowane lub powlekane tworzywami sztucznymi: nie obrobione więcej niż powierzchniowo, lub jedynie pocięte w kształty inne niż prostokątne (łącznie z kwadratem): pozostałe,

7210 70 90 0 Wyroby walcowane płaskie ze stali niestopowej o szerokości 600 mm lub więcej, platerowane, powlekane lub pokrywane: malowane, lakierowane lub powlekane tworzywami sztucznymi: pozostałe,

7212 40 91 0 Wyroby walcowane płaskie ze stali niestopowej, o szerokości poniżej 600 mm, platerowane, powlekane lub pokrywane: malowane, lakierowane lub powlekane tworzywami sztucznymi: pozostałe: o szerokości przekraczającej 500 mm: nie obrobione więcej niż powierzchniowo,

7212 40 93 0 Wyroby walcowane płaskie ze stali niestopowej, o szerokości poniżej 600 mm, platerowane, powlekane lub pokrywane: malowane, lakierowane lub powlekane tworzywami sztucznymi: pozostałe: o szerokości przekraczającej 500 mm: pozostałe,

7212 40 98 0 Wyroby walcowane płaskie ze stali niestopowej, o szerokości poniżej 600 mm, platerowane, powlekane lub pokrywane: malowane, lakierowane lub powlekane tworzywami sztucznymi: pozostałe: o szerokości nie przekraczającej 500 mm: pozostałe.

Wnioskodawca, będący jedynym producentem blach powlekanych w Polsce, stwierdza, że od kilku lat notowany jest znaczny wzrost przywozu tego towaru na polski obszar celny. W ujęciu wolumenowym import blach powlekanych wzrósł w 1998 r. o 44,94% w stosunku do importu z roku 1997 i aż o 129,4% w stosunku do importu z roku 1996.

Przywóz ten przyczynił się do spadku udziału produkcji krajowej na polskim rynku blach powlekanych z 56,87% w roku 1995 do 35,87% w roku 1998 oraz pogorszenia się wyników finansowych wnioskodawcy (spadek rentowności produkcji blach powlekanych tylko w okresie ostatnich czterech miesięcy 1998 r. z 20,6% do -0,7%).

Spadek sprzedaży, szczególnie wyraźny w roku 1998 i wynoszący w stosunku do roku poprzedniego ok. 15%, pociągnął także za sobą gwałtowny wzrost zapasów, które według szacunkowych danych były na koniec 1998 r. ponad trzydziestokrotnie wyższe niż w końcu roku 1997.

Stwierdza się zatem, iż dalsza realizacja importu w tak zwiększonych ilościach w stosunku do wielkości produkcji krajowej będzie miała negatywny wpływ na sytuację ekonomiczno-finansową w przemyśle krajowym objętym wnioskiem.

Strony zainteresowane powinny zgłosić swój udział w postępowaniu ochronnym nie później niż w terminie 21 dni od daty ogłoszenia niniejszego postanowienia i dostarczyć informacje oraz wyrazić opinie w ciągu 30 dni od daty ogłoszenia postanowienia.

Postanowienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Uzasadnienie

W dniu 25 maja 1999 r. został złożony wniosek o wszczęcie postępowania ochronnego przed nadmiernym przywozem blach powlekanych oznaczonych kodami PCN: 7210 70 39 0, 7210 70 90 0, 7212 40 91 0, 7212 40 93 0, 7212 40 98 0.

Wnioskodawcą postępowania jest Huta Florian S.A., będąca jedynym producentem krajowym towaru, którego dotyczy niniejsze postępowanie ochronne.

Z uwagi na fakt, iż głównymi eksporterami blach powlekanych są kraje należące do WTO, zastosowanie znajduje tu Porozumienie w sprawie środków ochronnych WTO, zgodnie z którym konieczne jest nałożenie środków ochronnych na cały import towaru, niezależnie od jego źródła, a więc ewentualne postępowanie będzie dotyczyć wszystkich krajów eksportujących blachy powlekane na polski obszar celny.

Z danych zawartych we wniosku wynikają poważne przesłanki świadczące o zagrożeniu szkodą dla przemysłu krajowego w wyniku stale rosnącego importu blach powlekanych, przy czym podstawowe znaczenie mają tutaj następujące informacje:

1)
znaczny wzrost wolumenu importu ogółem; w okresie objętym badaniem (1995-1998) stosunek importu ogółem do sprzedaży przemysłu krajowego zmienił się z 82,5% do 216,8%; natomiast całkowita wielkość importu z roku 1998 przekroczyła o 44,9% import z roku 1997 i aż o 129,4% import z roku 1996;
2)
informacja o uruchomieniu w największym zakładzie hutniczym na Słowacji linii do produkcji blach powlekanych o zdolności produkcyjnej 80.000 ton/rok, która to wielkość jest równa całej zdolności produkcyjnej przemysłu krajowego; jest to o tyle istotne, że Słowacja jest jedynym dużym eksporterem blach powlekanych, którego cena jest w znaczący sposób niższa od ceny producenta krajowego, przy czym udział Słowacji w imporcie ogółem ma tendencję rosnącą i w roku 1998 wynosił już 12,3%; wedle zapowiedzi przedstawicieli koncernu VSZ większość produkcji tej linii jest przeznaczona na eksport do Polski, Czech i Węgier; w roku 1998 do Polski została wyeksportowana 1/6 rocznej produkcji;
3)
dane dotyczące postępującego spadku rentowności produkcji blach powlekanych u producenta krajowego, który w ostatnich miesiącach 1998 r. osiągnął rozmiar wręcz dramatyczny (spadek rentowności w ciągu czterech miesięcy z 20,6% do -0,7%).

Negatywne oddziaływanie wymienionych wyżej czynników na przemysł krajowy nasiliło się znacznie w ostatnim kwartale 1998 r., przy czym ze wstępnych danych dotyczących pierwszych miesięcy 1999 r. wynika, iż wskazane powyżej tendencje ulegają pogłębieniu.

Z uwagi na powyższy fakt należy uznać, iż mimo wciąż jeszcze wysokiego stopnia wykorzystania przez producenta krajowego mocy produkcyjnych (wskaźnik ten w badanym okresie kształtuje się w okolicach 80-90%) oraz utrzymującego się stanu zatrudnienia dane dotyczące ostatnich miesięcy, w tym zwłaszcza znaczący spadek sprzedaży i wzrost zapasów, uzasadniają domniemanie poważnego zagrożenia szkodą dla przemysłu krajowego.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024