Tryb pracy wojewódzkich komisarzy wyborczych i zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych oraz wytyczne do realizacji ich zadań.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 12 sierpnia 1998 r.
w sprawie trybu pracy wojewódzkich komisarzy wyborczych i zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych oraz wytycznych do realizacji ich zadań.

Na podstawie art. 11 ust. 2 i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r.- Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wojewódzcy komisarze wyborczy i zastępcy wojewódzkich komisarzy wyborczych są pełnomocnikami Państwowej Komisji Wyborczej na wyznaczonym obszarze działania, powołanymi w celu zapewnienia organizacji wyborów do organów stanowiących samorządu terytorialnego oraz w celu nadzoru nad zgodnym z przepisami prawa ich przeprowadzeniem.
2.
Wojewódzcy komisarze wyborczy i zastępcy wojewódzkich komisarzy wyborczych wykonują zadania określone w ustawie z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. Nr 95, poz. 602), zwanej dalej "Ordynacją wyborczą", stosując wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej.
§  2.
Wojewódzki komisarz wyborczy, zwany dalej komisarzem wyborczym, i zastępcy wojewódzkiego komisarza wyborczego, zwani dalej "zastępcami komisarza wyborczego", wykonując ustawowe uprawnienia, wydają postanowienia; postanowienia opatruje się ich pieczęcią.
§  3.
1.
Komisarz wyborczy wykonuje ustawowe zadania i czynności wyborcze na obszarze województwa, a także na obszarze powiatów i gmin w tych powiatach, stanowiących część województwa, wyznaczoną przez Państwową Komisję Wyborczą.
2.
Zastępcy komisarza wyborczego wykonują ustawowe zadania i czynności wyborcze na obszarze powiatów i gmin w tych powiatach, stanowiących część województwa, wyznaczoną przez Państwową Komisję Wyborczą.
3.
Wykaz powiatów i miast na prawach powiatów wchodzących w zakres właściwości terytorialnej komisarzy wyborczych i zastępców komisarzy wyborczych określa załącznik do uchwały.
§  4.
1.
Komisarz wyborczy sprawuje nadzór na organizacją wyborów na obszarze wyznaczonego województwa.
2.
Wykonując funkcje nadzoru komisarz wyborczy koordynuje działalność swoich zastępców, może udzielać im zaleceń i wskazań co do sposobu realizacji zadań, żądać od nich informacji o wykonaniu czynności, a także mieć wgląd w dokumentację wyborczą.
3.
Komisarz wyborczy określa niezbędne dla sprawnego przygotowania i przeprowadzenia wyborów zasady współdziałania z organami samorządu terytorialnego i administracji rządowej.
§  5.
Do wyłącznej kompetencji komisarza wyborczego należą następujące zadania:
1)
współdziałanie z wojewodą w ustalaniu liczby radnych wybieranych do rad,
2)
przyznawanie jednolitych numerów (takich samych, które przyznała Państwowa Komisja Wyborcza w trybie art. 166 ust. 1 Ordynacji wyborczej) listom kandydatów na radnych do rad powiatów oraz powiadamianie o przyznanych numerach powiatowych i miejskich komisji wyborczych,
3)
określanie trybu przekazywania obwodowym komisjom wyborczym kart do głosowania,
4)
ustalanie zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze województwa i podawanie ich do publicznej wiadomości przez rozplakatowanie obwieszczeń oraz ogłoszenie w wojewódzkim dzienniku urzędowym,
5)
sporządzanie sprawozdania z przebiegu wyborów na obszarze województwa i przekazywanie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej,
6)
przyjmowanie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych o pozyskanych środkach finansowych i wydatkach poniesionych na wybory,
7)
podawanie do publicznej wiadomości w formie obwieszczeń i ogłaszanie w wojewódzkim dzienniku urzędowym informacji o zmianach w składach rad oraz o rozwiązaniu rady z mocy prawa w związku ze zmianami w podziale terytorialnym państwa,
8)
wykonywanie zadań i czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów do sejmiku województwa, a w szczególności w zakresie:
a)
rozpatrywania skarg na ustalenia dotyczące podziału na okręgi wyborcze i ustalenia liczby radnych wybieranych w okręgach,
b)
występowania do prezesa sądu wojewódzkiego o wskazanie sędziego na przewodniczącego wojewódzkiej komisji wyborczej,
c)
powoływania wojewódzkiej komisji wyborczej, podania do publicznej wiadomości informacji o składzie komisji, zorganizowania jej pierwszego posiedzenia oraz rozpatrywania skarg na jej działalność,
d)
rozpatrywania skarg na uchwały wojewódzkiej komisji wyborczej w sprawach zgłaszania i rejestracji list kandydatów na radnych,
e)
sprawdzania prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów do sejmiku województwa.
§  6.
1.
Komisarz wyborczy wykonuje ponadto następujące zadania:
1)
rozpatruje skargi komitetów wyborczych na ustalenia dyrektorów oddziałów Telewizji Polskiej i prezesów zarządów spółek Polskiego Radia dotyczące podziału nieodpłatnego czasu antenowego,
2)
uczestniczy w postępowaniu sądowym w sprawach protestów wyborczych,
3)
prowadzi postępowania w sprawach związanych z wypadkami, którym ulegli członkowie komisji wyborczych w czasie wykonywania zadań tych komisji albo w drodze do miejsca i z miejsca ich wykonywania.
2.
Komisarz wyborczy, wykonując ustawowo określone zadania, może zlecić swoim zastępcom realizację konkretnie wskazanych czynności związanych z jego kompetencjami.
§  7.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego wykonują na obszarze wyznaczonych powiatów i gmin w tych powiatach zadania i czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów do rad powiatów i gmin, a w szczególności:
1)
rozpatrują skargi dotyczące podziału na okręgi wyborcze i obwody głosowania,
2)
występują do prezesów sądów wojewódzkich o wskazanie sędziów na przewodniczących powiatowych oraz miejskich, w miastach na prawach powiatu, komisji wyborczych,
3)
powołują terytorialne komisje wyborcze, podają do publicznej wiadomości informacje o ich składach, rozpatrują skargi na działalność tych komisji,
4)
rozpatrują skargi na uchwały terytorialnych komisji wyborczych związane ze zgłaszaniem i rejestracją list kandydatów na radnych,
5)
sprawdzają prawidłowość ustalenia wyników głosowania i wyników wyborów do rad powiatów i rad gmin.
§  8.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego, niezwłocznie po powołaniu, podają do publicznej wiadomości informacje o powierzonych funkcjach, terytorialnym zasięgu działania oraz o siedzibach i czasie pracy.
§  9.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego odbywają okresowe spotkania w celu wspólnego ustalenia ramowego planu organizacji pracy w wykonywaniu czynności wyborczych, skoordynowania działań na obszarze województwa i poszczególnych powiatów, sposobu obiegu informacji i wymiany doświadczeń.
§  10.
1.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego bezzwłocznie po zarządzeniu wyborów podejmują działania organizacyjne związane z powołaniem terytorialnych komisji wyborczych. W szczególności podają do publicznej wiadomości informację o ustalonym przez Państwową Komisję Wyborczą sposobie zgłaszania przez komitety wyborcze kandydatów do składów komisji oraz zapewniają wymaganą prawem procedurę powoływania komisji.
2.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego współdziałają ze starostą i wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) w zorganizowaniu pierwszych posiedzeń komisji powiatowych, gminnych (miejskich) oraz podają do publicznej wiadomości informacje o składach poszczególnych komisji.
§  11.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego systematycznie nadzorują terminowość i prawidłowość wykonywania przez organy samorządu terytorialnego czynności wyborczych, a w szczególności związanych z podziałem na okręgi wyborcze i obwody głosowania, ustaleniem liczby radnych wybieranych w okręgach, wygaśnięciem mandatów radnych; w razie stwierdzenia nieprawidłowości wskazują właściwym organom konieczność ich usunięcia.
§  12.
1.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego, sprawując nadzór nad realizacją zadań przez terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, udzielają komisjom bieżącej pomocy w wykonywaniu ich zadań, a w szczególności:
1)
organizują narady i szkolenia komisji dla omówienia zadań i trybu ich pracy,
2)
przekazują komisjom wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej, a także w miarę potrzeby udzielają im własnych wyjaśnień w wątpliwych kwestiach,
3)
rozpatrują skargi na działalność komisji,
4)
stwierdzając uchybienia w działalności komisji udzielają im wskazówek co do sposobu ich usunięcia.
2.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego na bieżąco badają prawidłowość sporządzonych przez terytorialne komisje wyborcze protokołów rejestracji list kandydatów na radnych i uchwał o odmowie przyjęcia zgłoszenia listy bądź odmowie rejestracji listy. W razie stwierdzenia wad i uchybień wskazują komisjom sposób ich usunięcia, stwierdzając naruszenie prawa uchylają wadliwe uchwały i przekazują komisjom do ponownego rozpatrzenia.
3.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego nadzorują terminowość i prawidłowość nadawania przez terytorialne komisje wyborcze numerów zarejestrowanym listom kandydatów na radnych, sporządzania i drukowania obwieszczeń o zarejestrowanych listach, a także druku kart do głosowania.
4.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego mogą żądać od terytorialnych komisji wyborczych informacji o przebiegu wykonywania przez nie zadań wyborczych oraz o stanie przygotowań do wyborów obwodowych komisji wyborczych.
§  13.
1.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego obowiązani są sprawdzić prawidłowość ustalenia przez komisje wyborcze wyników głosowania i wyników wyborów w okręgach wyborczych do poszczególnych rad. Czynności sprawdzające wykonuje się na podstawie protokołów sporządzonych przez komisje wyborcze i innych dokumentów wyborczych. Przy sprawdzaniu może być także wykorzystana technika informatyczna.
2.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego, w razie stwierdzenia nieprawidłowości w ustaleniu wyników, zarządzają ponowne ich ustalenie przez właściwą terytorialną komisję wyborczą i zawiadamiają o tym Państwową Komisję Wyborczą.
§  14.
1.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego w celu zapewnienia sprawnej organizacji wyborów współdziałają z właściwymi organami samorządu terytorialnego, w szczególności w sprawach:
1)
warunków pracy terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych i obsługi administracyjnej komisji,
2)
urządzenia i wyposażenia lokali wyborczych,
3)
środków łączności i transportu,
4)
dostarczenia kart do głosowania, formularzy i druków wyborczych, a także spisu wyborców i pieczęci komisji,
5)
przekazywania protokołów z głosowania i wyborów właściwym terytorialnym komisjom wyborczym,
6)
przekazywania w depozyt i zabezpieczenia pozostałych dokumentów z wyborów, w tym pieczęci komisji.
2.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego zapewniają kontrolę nad prawidłowością sporządzania spisu wyborców, w szczególności w zakresie terminowego ich sporządzenia, a także poinformowania wyborców o czasie i miejscu udostępnienia spisu do wglądu.
3.
Stałym zadaniem komisarza wyborczego i zastępców komisarza wyborczego jest zapewnianie wyborcom informacji o rejestrze wyborców prowadzonym w gminach i zasadach wpisywania wyborców do rejestru.
§  15.
1.
Komisarz wyborczy może powołać wojewódzką inspekcję wyborczą. W postanowieniu o powołaniu określa się szczegółowo zakres działania i uprawnienia osób powołanych w skład inspekcji.
2.
W ramach inspekcji, na wniosek zastępców komisarza wyborczego, są tworzone zespoły terenowe działające na obszarze określonych powiatów.
3.
W skład inspekcji powinny wchodzić osoby posiadające wiedzę w zakresie prawa wyborczego, nie uczestniczące w kampanii wyborczej na rzecz komitetów i kandydatów na radnych.
§  16.
1.
Komisarz wyborczy, w ciągu 3 miesięcy od dnia wyborów, przyjmuje od pełnomocników komitetów wyborczych sprawozdania finansowe o funduszach i wydatkach wyborczych.
2.
Komisarz wyborczy po upływie terminu na złożenie sprawozdań ogłasza niezwłocznie w dzienniku o zasięgu co najmniej wojewódzkim komunikat informujący o komitetach zobowiązanych do złożenia sprawozdania i złożonych sprawozdaniach oraz o miejscu, czasie i sposobie udostępniania ich do wglądu.
3.
Sprawozdania finansowe udostępnia komisarz wyborczy. Dopuszcza się, w miarę potrzeby, tworzenie zbiorów odpisów sprawozdań i udostępnianie ich przez zastępców komisarza wyborczego.
4.
Komisarz wyborczy powiadamia właściwego prokuratora o komitetach wyborczych, które nie dopełniły obowiązku złożenia sprawozdania finansowego albo podały w nim nieprawdziwe dane.
§  17.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego, na żądanie Państwowej Komisji Wyborczej, przekazują wydane postanowienia i inne dokumenty, informacje o stanie wykonywania zadań i czynności wyborczych oraz o problemach związanych z ich realizacją.
§  18.
1.
Komisarz wyborczy niezwłocznie po ustaleniu zbiorczych wyników wyborów i sporządzeniu obwieszczenia przekazuje je Państwowej Komisji Wyborczej w trybie przez nią ustalonym oraz przedkłada sprawozdanie z przebiegu wyborów na obszarze województwa.
2.
Zastępcy komisarza wyborczego sporządzają i przedkładają komisarzowi wyborczemu sprawozdania z wyborów przeprowadzonych na obszarze swojej właściwości.
§  19.
1.
Komisarz wyborczy i zastępcy komisarza wyborczego w razie czasowej niemożności pełnienia funkcji powiadamiają o tym niezwłocznie Państwową Komisję Wyborczą.
2.
Komisarz wyborczy może wnioskować w takim wypadku do Państwowej Komisji Wyborczej o powierzenie funkcji wskazanemu zastępcy komisarza wyborczego; w uzasadnionych wypadkach wniosek o powierzenie funkcji zastępcy komisarza wyborczego może wskazywać na inną osobę zapewniającą rzetelne wykonanie czynności wyborczych.
§  20.
Spory kompetencyjne między komisarzami wyborczymi oraz między komisarzami wyborczymi i ich zastępcami, a także między zastępcami komisarzy wyborczych, rozstrzyga Państwowa Komisja Wyborcza.
§  21.
Krajowe Biuro Wyborcze zapewnia środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z działalnością komisarza wyborczego i zastępców komisarza wyborczego oraz obsługę ich działalności.
§  22.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ

wojewódzkich komisarzy wyborczych i zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych, ich siedzib oraz powiatów i miast na prawach powiatów wchodzących w zakres ich właściwości terytorialnej

Lp. Nazwa i siedziba Właściwość terytorialna
1 2 3
I. Województwo dolnośląskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy we Wrocławiu powiaty: milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski, wrocławski;

miasto na prawach powiatu: Wrocław.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górze powiaty: bolesławiecki, jeleniogórski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki;

miasto na prawach powiatu: Jelenia Góra.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Legnicy powiaty: głogowski, górowski, jaworski, legnicki, lubiński, polkowicki, złotoryjski

miasto na prawach powiatu: Legnica.

4 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki;

miasto na prawach powiatu: Wałbrzych.

II. Województwo kujawsko-pomorskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Bydgoszczy powiaty: bydgoski, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński;

miasto na prawach powiatu: Bydgoszcz.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Toruniu powiaty: brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, toruński, wąbrzeski;

miasta na prawach powiatów: Grudziądz, Toruń.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego we Włocławku powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, rypiński, włocławski;

miasto na prawach powiatu: Włocławek.

III. Województwo lubelskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Lublinie powiaty: kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, opolski, puławski, rycki, świdnicki;

miasto na prawach powiatu: Lublin

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Białej Podlaskiej powiaty: bialski, łukowski, parczewski, radzyński;

miasto na prawach powiatu: Biała Podlaska.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Chełmie powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski;

miasto na prawach powiatu: Chełm

4 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Zamościu powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, janowski, tomaszowski, zamojski;

miasto na prawach powiatu: Zamość.

IV. Województwo lubuskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Zielonej Górze powiaty: krośnieński, nowosolski, świebodziński, zielonogórski, żagański, żarski;

miasto na prawach powiatu: Zielona Góra.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Gorzowie Wielkopolskim powiaty: gorzowski, międzyrzecki, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński;

miasto na prawach powiatu: Gorzów Wielkopolski.

V. Województwo łódzkie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Łodzi powiaty: łódzki wschodni, pabianicki, zgierski;

miasto na prawach powiatu: Łódź.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim powiaty: bełchatowski, opoczyński, piotrkowski, radomszczański, tomaszowski;

miasto na prawach powiatu: Piotrków Trybunalski.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Sieradzu powiaty: łaski, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski;
4 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Skierniewicach powiaty: kutnowski, łęczycki, łowicki, rawski, skierniewicki;

miasto na prawach powiatu: Skierniewice.

VI. Województwo małopolskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Krakowie powiaty: chrzanowski, krakowski, miechowski, myślenicki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki;

miasto na prawach powiatu: Kraków.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, suski, tatrzański;

miasto na prawach powiatu: Nowy Sącz.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Tarnowie powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski;

miasto na prawach powiatu: Tarnów.

VII. Województwo mazowieckie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Warszawie powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski, warszawski zachodni, wołomiński.
2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Ostrołęce powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, płoński, przasnyski, pułtuski, wyszkowski, żuromiński;

miasto na prawach powiatu: Ostrołęka.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Płocku powiaty: gostyniński, płocki, sierpecki, sochaczewski, żyrardowski;

miasto na prawach powiatu: Płock.

4 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Radomiu powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński;

miasto na prawach powiatu: Radom.

5 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Siedlcach powiaty: garwoliński, łosicki, miński, siedlecki, sokołowski, węgrowski;

miasto na prawach powiatu: Siedlce.

VIII. Województwo opolskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Opolu powiaty: brzeski, kluczborski, namysłowski, oleski, opolski, strzelecki;

miasto na prawach powiatu: Opole.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Opolu powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, prudnicki.
IX. Województwo podkarpackie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Rzeszowie powiaty: dębicki, leżajski, łańcucki, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, strzyżowski;

miasto na prawach powiatu: Rzeszów.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Krośnie powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński, sanocki;

miasto na prawach powiatu: Krosno.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Przemyślu powiaty: jarosławski, lubaczowski, przemyski, przeworski;

miasto na prawach powiatu: Przemyśl.

4 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Tarnobrzegu powiaty: kolbuszowski, mielecki, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski;

miasto na prawach powiatu: Tarnobrzeg.

X. Województwo podlaskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Białymstoku powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, moniecki, siamiatycki, sokólski;

miasto na prawach powiatu: Białystok.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Łomży powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki, zambrowski;

miasto na prawach powiatu: Łomża.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Suwałkach powiaty: augustowski, sejneński, suwalski;

miasto na prawach powiatu: Suwałki.

XI. Województwo pomorskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Gdańsku powiaty: kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, gdański, pucki, starogardzki, tczewski, wejherowski;

miasta na prawach powiatów: Gdańsk, Gdynia, Sopot.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Słupsku powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, lęborski, słupski;

miasto na prawach powiatu: Słupsk.

XII. Województwo śląskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Katowicach powiaty: będziński, gliwicki, mikołowski, raciborski, rybnicki, tarnogórski, tyski;

miasta na prawach powiatów: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński, wodzisławski, żywiecki;

miasta na prawach powiatów: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Żory.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Częstochowie powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, zawierciański;

miasto na prawach powiatu: Częstochowa.

XIII. Województwo świętokrzyskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Kielcach powiaty: jędrzejowski, kielecki, konecki, ostrowiecki, skarżyski, starachowicki, włoszczowski;

miasto na prawach powiatu: Kielce.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Kielcach powiaty: buski, kazimierski, opatowski, pińczowski, sandomierski, staszowski.
XIV. Województwo warmińsko-mazurskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Olsztynie powiaty: ełcki, giżycki, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, olecko-gołdapski, olsztyński, piski, szczycieński;

miasto na prawach powiatu: Olsztyn.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Elblągu powiaty: bartoszycki, braniewski, działdowski, elbląski, iławski, lidzbarski, nowomiejski, ostródzki;

miasto na prawach powiatu: Elbląg.

XV. Województwo wielkopolskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Poznaniu powiaty: gnieźnieński, grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, poznański, szamotulski, średzki, śremski, wrzesiński;

miasto na prawach powiatu: Poznań.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Kaliszu powiaty: jarociński, kaliski, kępiński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski;

miasto na prawach powiatu: Kalisz.

3 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Koninie powiaty: kolski, koniński, słupecki, turecki;

miasto na prawach powiatu: Konin.

4 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Lesznie powiaty: gostyński, kościański, leszczyński, rawicki, wolsztyński;

miasto na prawach powiatu: Leszno.

5 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Pile powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki, złotowski.
XVI. Województwo zachodniopomorskie
1 Wojewódzki Komisarz Wyborczy w Szczecinie powiaty: choszczeński, goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, myśliborski, policki, pyrzycki, stargardzki;

miasta na prawach powiatów: Szczecin, Świnoujście.

2 Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego w Koszalinie powiaty: białogardzki, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki;

miasto na prawach powiatu: Koszalin.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1998.27.387

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb pracy wojewódzkich komisarzy wyborczych i zastępców wojewódzkich komisarzy wyborczych oraz wytyczne do realizacji ich zadań.
Data aktu: 12/08/1998
Data ogłoszenia: 20/08/1998
Data wejścia w życie: 12/08/1998