Określenie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenie dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 października 1997 r.
w sprawie określenia sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.

Na podstawie art. 200 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dłużnik lub osoby, o których mowa w art. 195 § 1 i § 3 Kodeksu celnego, zwani dalej "zobowiązanym", mogą złożyć zabezpieczenie co najmniej w jednej z następujących form:
1)
wpłacenia kwoty zabezpieczenia gotówką w kasie urzędu celnego lub na rachunek tego urzędu - w krajowym banku lub w placówce pocztowej,
2)
złożenia w urzędzie celnym czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, wystawionego przez zobowiązanego na kwotę zabezpieczenia, potwierdzonego do wysokości tej kwoty przez krajowy bank prowadzący rachunek bieżący zobowiązanego,
3)
złożenia w urzędzie celnym gotówki w walutach wymienialnych, w kwocie stanowiącej równowartość wymaganego zabezpieczenia, obliczonej według średniego kursu waluty krajowej w stosunku do kursów walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski i obowiązującego w dniu złożenia zabezpieczenia - w wypadku uzyskania zgody organu celnego na złożenie zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce w walutach wymienialnych,
4)
złożenia w urzędzie celnym dokumentów płatniczych, o których mowa w § 3, na kwotę równą wysokości wymaganego zabezpieczenia,
5)
wydania dyspozycji krajowemu bankowi, prowadzącemu rachunek bieżący zobowiązanego, polecenia przelewu kwoty zabezpieczenia na rachunek bankowy urzędu celnego.
§  2.
1.
Organ celny, przyjmując zabezpieczenie, wydaje zobowiązanemu potwierdzenie złożenia zabezpieczenia; wzór potwierdzenia stanowi załącznik do zarządzenia.
2.
Wydanie potwierdzenia złożenia zabezpieczenia może nastąpić po przedstawieniu przez zobowiązanego wiarygodnego dowodu potwierdzającego dokonanie czynności, o których mowa w § 1.
§  3.
1.
Dokumentami mającymi wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny jako zabezpieczenie, są podlegające wykupowi papiery wartościowe na okaziciela wyemitowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a także podlegające wykupowi bankowe papiery wartościowe i listy zastawne wyemitowane we własnym imieniu i na własny rachunek przez bank krajowy wymieniony w wykazie gwarantów, o którym mowa w art. 201 § 3 Kodeksu celnego.
2.
W wypadku papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1, występujących w formie zdematerializowanej, organ celny przyjmuje świadectwo depozytowe albo inny dokument - wydane osobie uprawnionej do wykonywania praw z oznaczonych w treści świadectwa albo innego dokumentu papierów wartościowych - wraz z oświadczeniem podmiotu prowadzącego rachunek tych papierów wartościowych o ustanowieniu na określony okres blokady odpowiedniej liczby papierów wartościowych na tym rachunku.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.

ZAŁĄCZNIK

Druk ścisłego zarachowania - seria .......... nr ..........
..................................

pieczęć podłużna UC

..................................

datownik

Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia

URZĄD CELNY

w ...............................

Składający zabezpieczenie:
Zabezpieczenie dotyczy: Numer sprawy:
Sposób złożenia zabezpieczenia: Wysokość zabezpieczenia w złotych:
Termin ważności zabezpieczenia:

od dnia ......... do dnia ..........

Data złożenia zabezpieczenia:
Oryginał potwierdzenia otrzymałem:

....................................

data i podpis zobowiązanego lub osoby uprawnionej do reprezentowania zobowiązanego

....................................

Z upoważnienia Dyrektora Urzędu Celnego

Pouczenie

1. Zabezpieczenie podlega zwrotowi na rzecz osoby uprawnionej, jeżeli właściwy urząd celny stwierdzi, iż dług celny, na pokrycie którego zostało złożone, wygasł lub nie będzie już mógł powstać.

2. Zabezpieczenie w gotówce w walucie polskiej, wpłaconej w kasie urzędu celnego, może zostać odebrane w każdym urzędzie celnym, po stwierdzeniu powstania jednej z sytuacji wymienionych w ust. 1 pouczenia i po zwrocie oryginału niniejszego potwierdzenia.

3. Zabezpieczenie w gotówce w walucie polskiej, wpłaconej na rachunek urzędu celnego w banku lub w placówce pocztowej albo wpłaconej na ten rachunek w wykonaniu polecenia przelewu czy realizacji czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, może być zwrócone w tym urzędzie celnym pod warunkami wymienionymi w ust. 2 pouczenia oraz po uzyskaniu przez ten urząd z banku prowadzącego jego rachunek bieżący wyciągu bankowego, potwierdzającego uznanie tego rachunku kwotą zabezpieczenia.

4. Zabezpieczenie złożone w postaci dokumentów mających wartość płatniczą oraz zabezpieczenie w gotówce w walucie wymienialnej może być zwrócone w tym urzędzie celnym, w którym zostało złożone, pod warunkami wymienionymi w ust. 2 pouczenia.

5. W razie zagubienia oryginału niniejszego potwierdzenia, podlegające zwrotowi zabezpieczenie może zostać zwrócone osobie uprawnionej w urzędzie celnym, w którym było złożone, po upływie dwóch miesięcy od dnia złożenia w tym urzędzie oświadczenia osoby uprawnionej o zagubieniu oryginału potwierdzenia.

Miejsce na adnotacje dotyczące wydania lub wykorzystania zabezpieczenia:

Z pouczeniem zapoznałem się: ....................

data i czytelny

podpis

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.76.704

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenie dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny.
Data aktu: 06/10/1997
Data ogłoszenia: 15/10/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1998