Wyznaczenie przebiegu linii określającej zasięg strefy nadgranicznej.

ZARZĄDZENIE
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 30 września 1997 r.
w sprawie wyznaczenia przebiegu linii określającej zasięg strefy nadgranicznej.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 78, poz. 461 oraz z 1997 r. Nr 6, poz. 31 i Nr 43, poz. 271) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Linia określająca zasięg strefy nadgranicznej przebiega wzdłuż granicy gminy:
1)
w województwie elbląskim i gdańskim: Ostaszewo z gminą Suchy Dąb,
2)
w województwie elbląskim: Ostaszewo z gminą Lichnowy, Ostaszewo z gminą Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański z gminą Nowy Staw, Nowy Dwór Gdański z gminą Gronowo Elbląskie, Nowy Dwór Gdańsk z gminą Elbląg, Tolkmicko z gminą Elbląg, Tolkmicko z gminą Milejewo, Tolkmicko z gminą Młynary, Frombork z gminą Młynary, Płoskinia z gminą Młynary, Płoskinia z gminą Wilczęta, Płoskinia z gminą Orneta, Pieniężno z gminą Orneta,
3)
w województwie elbląskim i olsztyńskim: Pieniężno z gminą Lidzbark Warmiński,
4)
w województwie olsztyńskim: Górowo Iławeckie z gminą Lidzbark Warmiński, Bartoszyce z gminą Lidzbark Warmiński, Bartoszyce z gminą Kiwity, Bartoszyce z gminą Bisztynek, Korsze z gminą Bisztynek, Korsze z gminą Reszel, Korsze z gminą Kętrzyn, Barciany z gminą Kętrzyn, Srokowo z gminą Kętrzyn,
5)
w województwie suwalskim i olsztyńskim: Węgorzewo z gminą Kętrzyn,
6)
w województwie suwalskim: Węgorzewo z gminą Giżycko, Pozezdrze z gminą Giżycko, Pozezdrze z gminą Kruklanki, Banie Mazurskie z gminą Kruklanki, Gołdap z gminą Kruklanki, Gołdap z gminą Kowale Oleckie, Filipów z gminą Kowale Oleckie, Filipów z gminą Olecko, Filipów z gminą Bakałarzewo, Filipów z gminą Suwałki, Przerośl z gminą Suwałki, Jeleniewo z gminą Suwałki, Szypliszki z gminą Suwałki, Krasnopol z gminą Suwałki, Krasnopol z gminą Nowinka, Giby z gminą Nowinka, Płaska z gminą Nowinka, Płaska z gminą Augustów, Sztabin z gminą Augustów, Sztabin z gminą Bargłów Kościelny,
7)
w województwie suwalskich i łomżyńskim: Sztabin z gminą Goniądz,
8)
w województwie suwalskim i białostockim: Sztabin z gminą Jaświły, Sztabin z gminą Suchowola,
9)
w województwie białostockim: Dąbrowa Białostocka z gminą Suchowola, Dąbrowa Białostocka z gminą Janów, Sidra z gminą Janów, Sokółka z gminą Janów, Sokółka z gminą Czarna Białostocka, Sokółka z gminą Supraśl, Szudziałowo z gminą Supraśl, Gródek z gminą Supraśl, Gródek z gminą Zabłudów, Michałowo z gminą Zabłudów, Michałowo z gminą Narew, Narewka z gminą Narew, Hajnówka z gminą Narew, Czyże z gminą Narew, Czyże z gminą Bielsk Podlaski, Orla z gminą Bielsk Podlaski, Boćki z gminą Bielsk Podlaski, Boćki z gminą Brańsk, Boćki z gminą Grodzisk, Boćki z gminą Dziadkowice, Milejczyce z gminą Dziadkowice, Nurzec-Stacja z gminą Siemiatycze, Mielnik z gminą Siemiatycze,
10)
w województwie bialskopodlaskim i białostockim: Sarnaki z gminą Siemiatycze,
11)
w województwie bialskopodlaskim: Sarnaki z gminą Platerów, Stara Kornica z gminą Platerów, Stara Kornica z gminą Łosice, Stara Kornica z gminą Huszlew, Leśna Podlaska z gminą Huszlew, Biała Podlaska z gminą Huszlew, Biała Podlaska z gminą Międzyrzec Podlaski, Biała Podlaska z gminą Drelów, Biała Podlaska z gminą Łomazy, Piszczac z gminą Łomazy, Tuczna z gminą Łomazy, Sosnówka z gminą Łomazy, Sosnówka z gminą Wisznice, Sosnówka z gminą Podedwórze,
12)
w województwie chełmskim i bialskopodlaskim: Wyryki z gminą Podedwórze, Wyryki z gminą Dębowa Kłoda,
13)
w województwie chełmskim: Wyryki z gminą Stary Brus, Hańsk z gminą Stary Brus, Hańsk z gminą Urszulin, Hańsk z gminą Wierzbica, Sawin z gminą Wierzbica, Chełm z gminą Wierzbica, Chełm z gminą Siedliszcze, Chełm z gminą Rejowiec Fabryczny, Chełm z gminą Rejowiec, Chełm z gminą Siennica Różana, Chełm z gminą Leśniowice, Kamień z gminą Leśniowice, Żmudź z gminą Leśniowice, Żmudź z gminą Wojsławice, Białopole z gminą Wojsławice,
14)
w województwie zamojskim i chełmskim: Uchanie z gminą Wojsławice,
15)
w województwie zamojskim: Uchanie z gminą Grabowiec, Trzeszczany z gminą Grabowiec, Trzeszczany z gminą Miączyn, Werbkowice z gminą Miączyn, Werbkowice z gminą Tyszowce, Mircze z gminą Tyszowce, Łaszczów z gminą Tyszowce, Łaszczów z gminą Rachanie, Jarczów z gminą Rachanie, Tomaszów Lubelski z gminą Rachanie, Tomaszów Lubelski z gminą Tarnawatka, Tomaszów Lubelski z gminą Krasnobród, Tomaszów Lubelski z gminą Susiec,
16)
w województwie przemyskim i zamojskim: Narol z gminą Susiec, Narol z gminą Obsza, Cieszanów z gminą Obsza,
17)
w województwie przemyskim: Cieszanów z gminą Stary Dzików, Oleszyce z gminą Stary Dzików, Oleszyce z gminą Wiązownica, Laszki z gminą Wiązownica, Laszki z gminą Jarosław, Radymno z gminą Jarosław, Radymno z gminą Chłopice, Orły z gminą Chłopice, Orły z gminą Rokietnica, Żurawica z gminą Rokietnica, Przemyśl z gminą Krzywcza, Krasiczyn z gminą Krzywcza, Bircza z gminą Krzywcza, Bircza z gminą Dubiecko, Bircza z gminą Dynów,
18)
w województwie przemyskim i krośnieńskim: Bircza z gminą Nozdrzec, Bircza z gminą Dydnia, Bircza z gminą Sanok, Bircza z gminą Tyrawa Wołoska,
19)
w województwie krośnieńskim: Olszanica z gminą Tyrawa Wołoska, Olszanica z gminą Lesko, Solina z gminą Lesko, Baligród z gminą Lesko, Zagórz z gminą Lesko, Zagórz z gminą Sanok, Bukowsko z gminą Sanok, Bukowsko z gminą Zarszyn, Rymanów z gminą Zarszyn, Rymanów z gminą Besko, Rymanów z gminą Haczów, Rymanów z gminą Miejsce Piastowe, Iwonicz-Zdrój z gminą Miejsce Piastowe, Dukla z gminą Miejsce Piastowe, Dukla z gminą Chorkówka, Nowy Żmigród z gminą Chorkówka, Nowy Żmigród z gminą Tarnowiec, Nowy Żmigród z gminą Osiek Jasielski, Krempna z gminą Osiek Jasielski.
20)
w województwie nowosądeckim i krośnieńskim: Sękowa z gminą Osiek Jasielski, Sękowa z gminą Dębowiec, Sękowa z gminą Lipinki,
21)
w województwie nowosądeckim: Sękowa z gminą Gorlice, Uście Gorlickie z gminą Gorlice, Ropa z gminą Gorlice, Grybów z gminą Gorlice, Grybów z gminą Łużna, Grybów z gminą Bobowa, Grybów z gminą Korzenna, Grybów z gminą Chełmiec, Grybów z gminą Kamionka Wielka, Łabowa z gminą Kamionka Wielka, Nawojowa z gminą Kamionka Wielka, Nawojowa z gminą Nowy Sącz, Stary Sącz z gminą Nowy Sącz, Stary Sącz z gminą Podegrodzie, Łącko z gminą Podegrodzie, Łącko z gminą Łukowica, Łącko z gminą Kamienica, Ochotnica Dolna z gminą Kamienica, Nowy Targ z gminą Kamienica, Nowy Targ z gminą Niedźwiedź, Nowy Targ z gminą Rabka, Raba Wyżna z gminą Rabka, Raba Wyżna z gminą Lubień, Raba Wyżna z gminą Jordanów, Bystra-Sidzina z gminą Jordanów,
22)
w województwie bielskim i nowosądeckim: Maków Podhalański z gminą Jordanów,
23)
w województwie bielskim i krakowskim: Maków Podhalański z gminą Tokarnia,
24)
w województwie bielskim: Maków Podhalański z gminą Budzów, Maków Podhalański z gminą Zembrzyce, Maków Podhalański z gminą Sucha Beskidzka, Stryszawa z gminą Sucha Beskidzka, Stryszawa z gminą Zembrzyce, Stryszawa z gminą Wadowice, Stryszawa z gminą Andrychów, Stryszawa z gminą Ślemień, Świnna z gminą Ślemień, Świnna z gminą Gilowice, Świnna z gminą Żywiec, Radziechowy-Wieprz z gminą Żywiec, Lipowa z gminą Żywiec, Lipowa z gminą Łodygowice, Lipowa z gminą Buczkowice, Szczyrk z gminą Buczkowice, Szczyrk z gminą Wilkowice, Szczyrk z gminą Bielsko-Biała, Brenna z gminą Bielsko-Biała, Brenna z gminą Jaworze, Brenna z gminą Jasienica, Skoczów z gminą Jasienica, Skoczów z gminą Chybie, Strumień z gminą Chybie,
25)
w województwie bielskim i katowickim: Strumień z gminą Pszczyna,
26)
w województwie katowickim: Pawłowice z gminą Pszczyna, Pawłowice z gminą Suszec, Żory z gminą Suszec, Żory z gminą Orzesze, Żory z gminą Czerwionka-Leszczyny, Żory z gminą Rybnik, Świerklany z gminą Rybnik, Świerklany z gminą Marklowice, Mszana z gminą Marklowice, Wodzisław Śląski z gminą Marklowice, Wodzisław Śląski z gminą Radlin, Wodzisław Śląski z gminą Pszów, Lubomia z gminą Pszów, Lubomia z gminą Kornowac, Racibórz z gminą Kornowac, Racibórz z gminą Lyski, Racibórz z gminą Nędza, Rudnik z gminą Nędza, Rudnik z gminą Kuźnia Raciborska,
27)
w województwie katowickim i opolskim: Rudnik z gminą Cisek,
28)
w województwie opolskim: Polska Cerkiew z gminą Cisek, Polska Cerkiew z gminą Reńska Wieś, Pawłowiczki z gminą Reńska Wieś, Głogówek z gminą Reńska Wieś, Walce z gminą Reńska Wieś, Walce z gminą Zdzieszowice, Krapkowice z gminą Zdzieszowice, Krapkowice z gminą Gogolin, Krapkowice z gminą Tarnów Opolski, Krapkowice z gminą Prószków, Strzeleczki z gminą Prószków, Biała z gminą Prószków, Korfantów z gminą Prószków, Korfantów z gminą Tułowice, Korfantów z gminą Łambinowice, Nysa z gminą Łambinowice, Nysa z gminą Pakosławice, Otmuchów z gminą Pakosławice, Otmuchów z gminą Kamiennik,
29)
w województwie wałbrzyskim i opolskim: Ziębice z gminą Kamiennik,
30)
w województwie wałbrzyskim i wrocławskim: Ziębice z gminą Strzelin,
31)
w województwie wałbrzyskim: Ziębice z gminą Przeworno, Ziębice z gminą Ciepłowody, Ziębice z gminą Ząbkowice Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki z gminą Ząbkowice Śląskie, Bardo z gminą Ząbkowice Śląskie, Stoszowice z gminą Ząbkowice Śląskie, Stoszowice z gminą Piława Górna, Stoszowice z gminą Dzierżoniów, Stoszowice z gminą Bielawa, Bielawa z gminą Dzierżoniów, Pieszyce z gminą Dzierżoniów, Pieszyce z gminą Świdnica, Walim z gminą Świdnica, Wałbrzych z gminą Świdnica, Wałbrzych z gminą Świebodzice, Wałbrzych z gminą Stare Bogaczowice, Wałbrzych z gminą Szczawno-Zdrój, Boguszów-Gorce z gminą Szczawno-Zdrój, Boguszów-Gorce z gminą Stare Bogaczowice, Czarny Bór z gminą Stare Bogaczowice,
32)
w województwie wałbrzyskim i jeleniogórskim: Czarny Bór z gminą Marciszów,
33)
w województwie jeleniogórskim: Kamienna Góra z gminą Marciszów, Kamienna Góra z gminą Janowice Wielkie, Mysłakowice z gminą Janowice Wielkie, Jelenia Góra z gminą Janowice Wielkie, Jelenia Góra z gminą Świerzawa, Jelenia Góra z gminą Jeżów Sudecki, Stara Kamienica z gminą Jeżów Sudecki, Stara Kamienica z gminą Lubomierz, Mirsk z gminą Lubomierz, Gryfów Śląski z gminą Lubomirz, Gryfów Śląski z gminą Lwówek Śląski, Nowogrodziec z gminą Lwówek Śląski, Nowogrodziec z gminą Bolesławiec, Nowogrodziec z gminą Osiecznica, Węgliniec z gminą Osiecznica,
34)
w województwie jeleniogórskim i zielonogórskim: Węgliniec z gminą Iłowa,
35)
w województwie zielonogórskim: Gozdnica z gminą Iłowa, Wymiarki z gminą Iłowa, Żary z gminą Iłowa, Żary z gminą Żagań, Żary z gminą Nowogród Bobrzański, Żary z gminą Jasień, Lipinki Łużyckie z gminą Jasień, Tuplice z gminą Jasień, Lubsko z gminą Jasień, Lubsko z gminą Nowogród Bobrzański, Bobrowice z gminą Nowogród Bobrzański, Bobrowice z gminą Dąbie, Krosno Odrzańskie z gminą Dąbie, Krosno Odrzańskie z gminą Czerwieńsk, Krosno Odrzańskie z gminą Bytnica, Maszewo z gminą Bytnica, Torzym z gminą Bytnica, Torzym z gminą Łagów,
36)
w województwie zielonogórskim i gorzowskim: Torzym z gminą Sulęcin,
37)
w województwie gorzowskim: Ośno Lubuskie z gminą Sulęcin, Ośno Lubuskie z gminą Krzeszyce, Słońsk z gminą Krzeszyce, Witnica z gminą Krzeszyce, Witnica z gminą Bogdaniec, Witnica z gminą Lubiszyn, Dębno z gminą Lubiszyn, Dębno z gminą Myślibórz,
38)
w województwie gorzowskim i szczecińskim: Dębno z gminą Trzcińsko-Zdrój, Myślibórz z gminą Banie,
39)
w województwie szczecińskim: Mieszkowice z gminą Trzcińsko-Zdrój, Chojna z gminą Trzcińsko-Zdrój, Banie z gminą Trzcińsko-Zdrój, Banie z gminą Kozielice, Banie z gminą Bielice, Gryfino z gminą Bielice, Stare Czarnowo z gminą Bielice, Stare Czarnowo z gminą Pyrzyce, Stare Czarnowo z gminą Stargard Szczeciński, Stare Czarnowo z gminą Kobylanka, Szczecin z gminą Kobylanka, Szczecin z gminą Goleniów, Police z gminą Goleniów, Stepnica z gminą Goleniów, Stepnica z gminą Przybiernów, Wolin z gminą Przybiernów, Wolin z gminą Golczewo, Kamień Pomorski z gminą Golczewo, Świerzyno z gminą Golczewo, Gryfice z gminą Golczewo, Gryfice z gminą Płoty, Brojce z gminą Płoty,
40)
w województwie szczecińskim i koszalińskim: Brojce z gminą Rymań,
41)
w województwie koszalińskim: Siemyśl z gminą Rymań, Gościno z gminą Rymań, Gościno z gminą Sławoborze, Karlino z gminą Sławoborze, Karlino z gminą Białogard, Biesiekierz z gminą Białogard, Biesiekierz z gminą Świeszyno, Koszalin z gminą Świeszyno, Koszalin z gminą Manowo, Sianów z gminą Manowo, Sianów z gminą Polanów, Malechowo z gminą Polanów,
42)
w województwie słupskim i koszalińskim: Sławno z gminą Polanów,
43)
w województwie słupskim: Sławno z gminą Kępice, Sławno z gminą Kobylnica, Postomino z gminą Kobylnica, Słupsk z gminą Kobylnica, Słupsk z gminą Dębnica Kaszubska, Słupsk z gminą Damnica, Główczyce z gminą Damnica, Główczyce z gminą Potęgowo, Nowa Wieś Lęborska z gminą Potęgowo, Nowa Wieś Lęborska z gminą Cewice, Nowa Wieś Lęborska z gminą Lębork, Nowa Wieś Lęborska z gminą Cewice,
44)
w województwie gdańskim i słupskim: Łęczyce z gminą Cewice,
45)
w województwie gdańskim: Łęczyce z gminą Linia, Łęczyce z gminą Luzino, Gniewino z gminą Luzino, Wejherowo z gminą Luzino, Szemud z gminą Luzino, Szemud z gminą Linia, Szemud z gminą Kartuzy, Szemud z gminą Przodkowo, Żukowo z gminą Przodkowo, Żukowo z gminą Kartuzy, Żukowo z gminą Somonino, Żukowo z gminą Przywidz, Kolbudy Górne z gminą Przywidz, Kolbudy Górne z gminą Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański z gminą Trąbki Wielkie, Pruszcz Gdański z gminą Pszczółki, Pruszcz Gdański z gminą Suchy Dąb, Cedry Wielkie z gminą Suchy Dąb.
2.
Zasięg strefy nadgranicznej obejmuje cały obszar gmin określonych w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Przebieg linii, o której mowa w § 1 ust. 1, zaznaczony jest na mapie topograficznej w skali 1:50.000.
2.
Mapa, o której mowa w ust. 1, wraz ze skorowidzem, jest dostępna w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  3.
Przebieg linii, o której mowa w § 1 ust. 1, oznacza się na terenie kraju, tablicami z napisem "Strefa nadgraniczna". Wzór tablicy określają odrębne przepisy.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ GMIN ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W ZASIĘGU STREFY NADGRANICZNEJ

(zestawienie alfabetyczne gmin)

Baborów

Baligród

Banie

Banie Mazurskie

Barciany

Bardo

Bartoszyce

Bełżec

Będzino

Biała

Biała Podlaska

Białopole

Białowieża

Biały Dunajec

Bielawa

Biesiekierz

Bircza

Bobrowice

Boćki

Bogatynia

Boguszów-Gorce

Boleszkowice

Branice

Braniewo

Brenna

Brody

Brojce

Budry

Bukowina Tatrzańska

Bukowsko

Bystra-Sidzina

Bystrzyca Kłodzka

Cedry Wielkie

Cedynia

Chełm

Choczewo

Chojna

Cieszanów

Cieszyn

Cisna

Cybinka

Czarna

Czarny Bór

Czarny Dunajec

Czeremcha

Czorsztyn

Czyże

Darłowo

Dąbrowa Białostocka

Dębno

Dębowiec

Dobra

Dołhobyczów

Dorohusk

Dubeninki

Dubicze Cerkiewne

Dubienka

Dukla

Duszniki-Zdrój

Dygowo

Dziwnów

Filipów

Fredropol

Frombork

Gdańsk

Gdynia

Giby

Głogówek

Główczyce

Głubczyce

Głuchołazy

Głuszyca

Gniewino

Godów

Goleszów

Gołdap

Gorzyce

Gościno

Gozdnica

Górowo Iławeckie

Górzyca

Gródek

Grybów

Gryfice

Gryfino

Gryfów Śląski

Gubin

Hajnówka

Hanna

Hańsk

Hażlach

Hel

Horodło

Horyniec

Hrubieszów

Istebna

Iwonicz-Zdrój

Jabłonka

Janów Podlaski

Jarczów

Jastarnia

Jastrzębie-Zdrój

Jedlina-Zdrój

Jeleniewo

Jelenia Góra

Jeleśnia

Kamieniec Ząbkowicki

Kamienna Góra

Kamień

Kamień Pomorski

Karlino

Karnice

Karpacz

Kietrz

Kleszczele

Kłodzko

Kodeń

Kolbudy Górne

Kołbaskowo

Kołobrzeg

Komańcza

Konstantynów

Korfantów

Korsze

Kosakowo

Kostrzyn

Koszalin

Koszarawa

Kościelisko

Kowary

Krapkowice

Krasiczyn

Krasnopol

Krempna

Krokowa

Krosno Odrzańskie

Krościenko n. Dunajcem

Krynica

Krynica Morska

Krynki

Krzanowice

Krzyżanowice

Kudowa-Zdrój

Kuźnica

Laszki

Lądek-Zdrój

Lelkowo

Leśna Podlaska

Leśna

Lewin Kłodzki

Lipinki Łużyckie

Lipnica Wielka

Lipowa

Lipsk

Lubaczów

Lubań

Lubawka

Lubomia

Lubrza

Lubsko

Lubycza Królewska

Lutowiska

Łabowa

Łapsze Niżne

Łaszczów

Łącko

Łeba

Łęczyce

Łęknica

Maków Podhalański

Malechowo

Maszewo

Medyka

Michałowo

Mielnik

Mielno

Mieroszów

Mieszkowice

Międzylesie

Międzyzdroje

Milejczyce

Milówka

Mircze

Mirsk

Moryń

Mszana

Muszyna

Mysłakowice

Narewka

Narol

Nawojowa

Nowa Ruda

Nowa Wieś Lęborska

Nowe Warpno

Nowogrodziec

Nowy Dwór

Nowy Dwór Gdański

Nowy Targ

Nowy Żmigród

Nurzec-Stacja

Nysa

Ochotnica Dolna

Oleszyce

Olszanica

Olszyna

Orla

Orły

Ostaszewo

Ośno Lubuskie

Otmuchów

Paczków

Pawłowice

Pawłowiczki

Piechowice

Pieniężno

Pieńsk

Pieszyce

Pietrowice Wielkie

Piszczac

Piwniczna

Platerówka

Płaska

Płoskinia

Podgórzyn

Polanica-Zdrój

Police

Polska Cerekiew

Poronin

Postomino

Pozezdrze

Prudnik

Pruszcz Gdańsk

Przemyśl

Przerośl

Przewóz

Puck

Puńsk

Raba Wyżna

Racibórz

Radków

Radymno

Radziechowy-Wieprz

Rajcza

Reda

Rewal

Rokitno

Ropa

Ruda-Huta

Rudnik

Rumia

Rutka-Tartak

Rymanów

Rytro

Rzepin

Sarnaki

Sawin

Sejny

Sękowa

Sępopol

Sianów

Sidra

Siekierczyn

Siemyśl

Skoczów

Sławatycze

Sławno

Słońsk

Słubice

Słupsk

Smołdzino

Sokółka

Solina

Sopot

Sosnówka

Srokowo

Stara Kamienica

Stara Kornica

Stare Czarnowo

Stary Sącz

Stegna

Stepnica

Stoszowice

Stronie Śląskie

Strumień

Stryszawa

Strzeleczki

Stubno

Sulików

Szaflary

Szczawnica

Szczecin

Szczyrk

Szczytna

Szemud

Szklarska Poręba

Sztabin

Sztutowo

Szudziałowo

Szypliszki

Ślemień

Świeradów-Zdrój

Świerklany

Świerzno

Świnna

Świnoujście

Telatyn

Terespol

Tolkmicko

Tomaszów Lubelski

Torzym

Trzebiatów

Trzebiel

Trzeszczany

Tuczna

Tuplice

Uchanie

Ujsoły

Ulhówek

Ustka

Ustronie Morskie

Ustroń

Ustrzyki Dolne

Uście Gorlickie

Walce

Walim

Wałbrzych

Wejherowo

Werbkowice

Węgierska Górka

Węgliniec

Węgorzewo

Wicko

Widuchowa

Wielkie Oczy

Wisła

Witnica

Wiżajny

Władysławowo

Włodawa

Wodzisław Śląski

Wola Uhruska

Wolin

Wymiarki

Wyryki

Zagórz

Zakopane

Zalesie

Zawidów

Zawoja

Zebrzydowice

Zgorzelec

Ziębice

Złoty Stok

Żary

Żmudź

Żory

Żukowo

Żurawica

Zmiany w prawie

Biura rachunkowe będą miały dodatkowe i trudne obowiązki

Już od 31 lipca biura rachunkowe muszą sprawdzać transakcje swoich klientów i te podejrzane zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe obowiązki wynikają z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Problem w tym, że nie są one zbyt precyzyjnie określone – a trzeba wdrożyć wiele szczegółowych procedur. Za ich brak grożą milionowe kary.

Krzysztof Koślicki 30.07.2021
Ruszył pilotaż opasek telemedycznych

Do przychodni rodzinnych we wrześniu trafią teleopaski medyczne. Ma z nich skorzystać co najmniej tysiąc pacjentów. Wybiorą ich lekarze spośród tych, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem lub u których rentgen wykrył zmiany świadczące o kontakcie z wirusem. Taka opaska zwykle mierzy puls, przebyte kroki i temperaturę, a dane przekazuje do platformy cyfrowej.

Jolanta Ojczyk 21.07.2021
Karta lokalizacji podróżnego w końcu elektroniczna, ale niedoskonała

Osoby przylatujące do Polski z zagranicy muszą wypełniać kartę lokalizacji podróżnego. Podane w niej dane są podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny lub zwolnienia z niej. Dotychczas były one w formie papierowej. Po ponad roku pandemii Główny Inspektorat Sanitarny w końcu przygotował KLP online. Będzie ona dostępna od soboty 17 lipca. Niestety na stronie, gdzie można wypełnić KLP, brak jest aktualnych danych o wymaganiach dla podróżnych w związku z Covid-19.

Jolanta Ojczyk 17.07.2021
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zyskał status państwowego

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny za sprawą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmienił nazwę i status. Obecnie jest to już Państwowy Instytut Badawczy, z nowymi zadaniami i większym finansowaniem. Będzie on prowadził kompleksowe badania epidemiologiczne, laboratoryjne ośrodki referencyjne oraz laboratorium bezpieczeństwa żywności.

Jolanta Ojczyk 13.07.2021
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Nowe przepisy mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich kół. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Katarzyna Kubicka-Żach 05.07.2021
Ustawa podpisana - minister finansów przejmie prokuratorskie depozyty

Depozyty uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę oraz związane z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie będą przechowywane na rachunkach poszczególnych jednostek prokuratury tylko na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Krzysztof Sobczak 05.07.2021