Nadanie odznaczeń.

POSTANOWIENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 10 czerwca 1997 r.
o nadaniu odznaczeń.

Rej. 96/97 MPM

Na podstawie art. 44 ustawy konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 84, poz. 426 z późniejszymi zmianami) oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 90, poz. 450), na wniosek Ministra Edukacji Narodowej, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczeni zostają:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

po raz drugi

1. Przybylski Adam s. Ludwika, 2. Siódmiak Józef s. Stanisława,

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

3. Adasiewicz Ewa c. Romana, 4. Andrzejewski Jerzy s. Jana, 5. Błażejewski Ryszard s. Leona, 6. Borkowska Joanna c. Zenona, 7. Dzięciołowski Ryszard s. Stanisława, 8. Fedoryszyn Aleksander s. Władysława, 9. Hejft Roman s. Franciszka, 10. Hruzik Ginter s. Alojzego, 11. Jarnuszkiewicz Andrzej s. Mirona, 12. Kamiński Władysław s. Bronisława, 13. Kulczycka Ewa c. Józefa, 14. Lewandowska-Tarasiuk Ewa c. Józefa, 15. Łubkowski Konrad s. Wiesława, 16. Maciejowski Stanisław s. Władysława, 17. Mikołajczyk Bożena c. Jana, 18. Rembertowicz Hanna c. Ludwika, 19. Siedlecka Hanna c. Mieczysława, 20. Sowiźrał Lucyna c. Antoniego, 21. Starowieyski Kazimierz s. Mariana, 22. Szwabik Bogumił s. Pawła, 23. Szymański Lesław s. Henryka, 24. Wojciechowska Anna c. Hipolita,

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

25. Aleksandrowicz Jan s. Franciszka, 26. Anuszczyk Jan s. Stanisława, 27. Baj Emil s. Pawła, 28. Bajkowski Jerzy s. Wacława, 29. Balcerzak Jerzy s. Piotra, 30. Banasik Kazimierz s. Stanisława, 31. Banaszkiewicz Tadeusz s. Stanisława, 32. Bartnik Maria c. Michała, 33. Bąk Grzegorz s. Wacława, 34. Błażejewska Małgorzata c. Włodzimierza, 35. Błonny Bogdan s. Michała, 36. Borecki Tomasz s. Nikodema, 37. Brandyk Tomasz s. Tadeusza, 38. Brzeski Lech s. Kazimierza, 39. Brzostowski Henryk s. Tadeusza, 40. Brzozowska Anna c. Władysława, 41. Busłowicz Mikołaj s. Jerzego, 42. Chipczyńska Łucja c. Bolesława, 43. Choromański Włodzimierz s. Tadeusza, 44. Chrzanowska Józefa c. Władysława, 45. Ciania Wacław c. Józefa, 46. Dąbkowska Marianna c. Franciszka, 47. Denisiewicz Zofia c. Józefa, 48. Długoński Jerzy s. Aleksego, 49. Dudziński Jan s. Witolda, 50. Famielec Józefa c. Stanisława, 51. Fitulski Roman s. Stanisława, 52. Fokt Mieczysław s. Józefa, 53. Fronczak Irena c. Tadeusza, 54. Frysztak-Wołkowska Alicja c. Czesława, 55. Garczyk Zofia c. Władysława, 56. Giecewicz Urszula c. Kazimierza, 57. Godłów-Legiędź Janina c. Jana, 58. Goldstein Stanisław s. Jana, 59. Gołębiewska Tekla c. Józefa, 60. Grabarek Iwona c. Kazimierza, 61. Grala-Wiśniewska Małgorzata c. Mariana, 62. Grygorczuk-Petersons Elżbieta c. Zdzisława, 63. Grzyb Jerzy s. Jana, 64. Hrehoruk Alicja c. Józefa, 65. Hus Stanisław s. Tomasza, 66. Ickiewicz Irena c. Borysa, 67. Iwan Władysław s. Antoniego, 68. Jagodziński Zenon s. Wincentego, 69. Janicki Andrzej s. Eugeniusza, 70. Jankowska Elżbieta c. Franciszka, 71. Jaskułowski Grzegorz s. Jerzego, 72. Jaworska Michalina c. Władysława, 73. Jaworski Kazimierz s. Feliksa, 74. Jóźwiak Barbara c. Henryka, 75. Kaczmarek Włodzimierz s. Stanisława, 76. Kadłubowski Dariusz s. Ryszarda, 77. Kajzer Lech s. Stefana, 78. Karczewska Barbara c. Bonifacego, 79. Kaźmierczak Marek s. Zbigniewa, 80. Kinal Stefania c. Pawła, 81. Komosa Andrzej s. Jana, 82. Korczyc Waldemar s. Mieczysława, 83. Korczyński Ignacy s. Tadeusza, 84. Kosiński Rafał s. Edmunda, 85. Kot Stanisław s. Władysława, 86. Kotowska Elżbieta c. Stanisława, 87. Kozyra Wanda c. Józefa, 88. Kremser Karol s. Jerzego, 89. Krygier Krzysztof s. Kacpra, 90. Kubas Lucyna c. Jana, 91. Kuchta Zbigniew s. Edmunda, 92. Kuncewicz Czesław s. Wacława, 93. Kupiec Jadwiga c. Stanisława, 94. Kurek Jerzy s. Zdzisława, 95. Kurył Ewa c. Aleksandra, 96. Kuryszko Jan s. Stanisława, 97. Kwiatkowska Walentyna c. Feliksa, 98. Lempke Krystyna c. Stanisława, 99. Lewenstein Krzysztof s. Krystyna, 100. Lewkiewicz-Małysa Aleksandra c. Wilhelma, 101. Ligowski Ryszard s. Zdzisława, 102. Lipiński Adam s. Józefa, 103. Lipiński Czesław s. Henryka, 104. Lisowski Aleksander s. Jana, 105. Łapko Andrzej s. Leoncjusza, 106. Łomotowski Janusz s. Aleksandra, 107. Majewski Edward s. Tadeusza, 108. Malarski Ryszard s. Henryka, 109. Małachowska Joanna c. Jana, 110. Margański Stanisław s. Tadeusza, 111. Masłocha Maria c. Tadeusza, 112. Mazur Sławomir s. Edwarda, 113. Mazurek Elżbieta c. Tadeusza, 114. Michalska Iwona c. Zdzisława, 115. Miedzianowska Maria c. Wojciecha, 116. Mieszek Elżbieta c. Hugona, 117. Miga Jolanta c. Stanisława, 118. Minasowicz Andrzej s. Piotra, 119. Mioduszewska Irena c. Zygmunta, 120. Miszczak Maciej s. Zygmunta, 121. Natkańska Wanda c. Józefa, 122. Nawrocka Aleksandra c. Stanisława, 123. Nowacki Janusz s. Kazimierza, 124. Nowak Andrzej s. Marcelego, 125. Nowak Edward s. Feliksa, 126. Nowakowski Jan s. Józefa, 127. Nurzyńska-Wereszczyńska Danuta c. Edwarda, 128. Okraska Alina c. Józefa, 129. Onopiuk Stefan s. Stefana, 130. Owsiak Zygmunt s. Władysława, 131. Pabian Józef s. Michała, 132. Pabis Stanisław s. Jana, 133. Paciejewska Krystyna c. Kazimierza, 134. Paneth Piotr s. Romana, 135. Paprocka Zofia c. Jana, 136. Paradowska Grażyna c. Bonifacego, 137. Pawłowski Adam s. Stanisława, 138. Pfitzner Andrzej s. Romana, 139. Piórczyński Józef s. Tadeusza, 140. Pisarski Marcin s. Adama, 141. Piwnik Jan s. Aleksandra, 142. Poncyliusz Marek s. Mariana, 143. Pruska Krystyna c. Stanisława, 144. Przyborowski Andrzej s. Jana, 145. Przybysz Barbara c. Mieczysława, 146. Psyk Elżbieta c. Jana, 147. Puczyński Witalis s. Stefana, 148. Raczyńska-Sroga Wanda c. Zenona, 149. Radek Teresa c. Wilhelma, 150. Richert Anita c. Huberta, 151. Roszyk Jerzy s. Jana, 152. Rybarczyk Halina c. Bronisława, 153. Sabiniak Henryk s. Wacława, 154. Salm Jan s. Andrzeja, 155. Santarek Krzysztof s. Ryszarda, 156. Sawicki Leszek s. Aleksandra, 157. Sąsiadowicz Krystyna c. Kazimierza, 158. Schollenberger Ada c. Józefa, 159. Sewerynik Jerzy s. Józefa, 160. Siudak Marek s. Romana, 161. Siwulski Marek s. Eugeniusza, 162. Skoneczny Adam s. Juliana, 163. Skoneczny Jan s. Władysława, 164. Skonieczna Józefa c. Ludwika, 165. Skowron Krystyna c. Edwarda, 166. Skrajna Elżbieta c. Antoniego, 167. Słomczyński Tomasz s. Kazimierza, 168. Sobieszczański Janusz s. Mieczysława, 169. Sokołowska Aleksandra c. Pawła, 170. Srebro Marek s. Bronisława, 171. Stanek Maria c. Stanisława, 172. Starczewski Zbigniew s. Tadeusza, 173. Szadkowska Ryszarda c. Walerego, 174. Szafranek Antoni s. Waleriana, 175. Szałecka Elżbieta c. Zdzisława, 176. Szarek Józef s. Antoniego, 177. Szczykowska-Załęska Jadwiga c. Jana, 178. Szerszeń Andrzej s. Romana, 179. Szpanowska Alicja c. Adama, 180. Świdzińska Bożenna c. Ryszarda, 181. Świercz Mirosław s. Zdzisława, 182. Tchorzewska Ewa c. Edmunda, 183. Tomasik Jan s. Mariana, 184. Tuchańska Barbara c. Mieczysława, 185. Tyszewski Sylwester s. Mieczysława, 186. Walkiewicz Jolanta c. Jerzego, 187. Warcikowska Krystyna c. Adama, 188. Wasecki Aleksander s. Aleksandra, 189. Waśniewska Anna c. Ryszarda, 190. Waśniowska Janina c. Jana, 191. Wawer Marek s. Kazimierza, 192. Westrych Stefan s. Stefana, 193. Wiak Sławomir s. Henryka, 194. Wiercioch Marian s. Tadeusza, 195. Wieteska Krystyna c. Józefa, 196. Wilanek Alicja c. Bolesława, 197. Wilkiewicz Barbara c. Stefana, 198. Włodarczyk Rozalia c. Józefa, 199. Wysokińska Zofia c. Stanisława, 200. Zakrzewski Janusz s. Stefana, 201. Zawadzka Agnieszka c. Jana, 202. Zielińska Halina c. Juliana, 203. Zieliński Janusz s. Bronisława, 204. Ziębińska Wanda c. Eugeniusza, 205. Zwolińska-Bartczak Irena c. Zbigniewa, 206. Żakowska Zofia c. Antoniego, 207. Żebrowska-Łucyk Sabina c. Władysława, 208. Żebrowski Jan s. Tadeusza, 209. Żurowska Janina c. Franciszka,

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

210. Bachliński Wojciech s. Antoniego, 211. Bakalarz Małgorzata c. Włodzimierza, 212. Balcerzak Marek s. Czesława, 213. Baniak Jadwiga c. Józefa, 214. Biały Anna c. Mariana, 215. Bielecki Krzysztof s. Władysława, 216. Boczek Maciej s. Antoniego, 217. Bobrowicz Bogumiła c. Mieczysława, 218. Bogucki Czesław s. Bazylego, 219. Brej Teresa c. Jakuba, 220. Brzeska Wanda c. Kazimierza, 221. Chmielewski Janusz s. Antoniego, 222. Chojnacka Barbara c. Ryszarda, 223. Chruśliński Józef s. Władysława, 224. Czaja Stanisława c. Józefa, 225. Czarnecki Edward s. Józefa, 226. Czesak Jan s. Błażeja, 227. Dąbrowska Anna c. Edwarda, 228. Dąbrowska Grażyna c. Jana, 229. Drożdż Elżbieta c. Ryszarda, 230. Dudarew Andrzej s. Aleksandra, 231. Dulko Elżbieta c. Tadeusza, 232. Dymek Paweł s. Mariana, 233. Engel Henryka c. Mariana, 234. Falborska Zofia c. Bolesława, 235. Fąferko Henryka c. Zdzisława, 236. Fechner Maria c. Stanisława, 237. Fiks Włodzimierz s. Jana, 238. Gaj Martyna c. Michała, 239. Gańko Ewa c. Józefa, 240. Gardziejczyk Władysław s. Eugeniusza, 241. Gawryluk Głafira c. Włodzimierza, 242. Gieryń Halina c. Zygmunta, 243. Gogolewska Elżbieta c. Mieczysława, 244. Goszczyński Jacek s. Wacława, 245. Grabowska Beata c. Edmunda, 246. Grodel Stanisława c. Stanisława, 247. Gronkiewicz Marianna c. Stefana, 248. Jabłońska Danuta c. Czesława, 249. Jabłońska Lidia c. Antoniego, 250. Jakubowska Julia c. Henryka, 251. Jakubowski Jerzy s. Stanisława, 252. Janik Bogdan s. Wacława, 253. Jarząbek Wiesław s. Franciszka, 254. Jasińska Grażyna c. Jana, 255. Jędrzejewska Wanda c. Edwarda, 256. Jędrzejewska Wanda c. Kazimierza, 257. Józefiak Marek s. Jerzego, 258. Jóźwik Karmelita c. Zbigniewa, 259. Just Irena c. Stefana, 260. Juziuczuk Konstanty s. Aleksandra, 261. Kaczanowska Lucyna c. Władysława, 262. Kaczmarek Lech s. Walentego, 263. Kaczyńska Elżbieta c. Henryka, 264. Kaleta Agnieszka c. Zbigniewa, 265. Kapusta Henryk s. Władysława, 266. Kijek Krystyna c. Lucjana, 267. Klepaczka Małgorzata c. Jana, 268. Kospał-Pawłowska Alicja c. Romualda, 269. Kowalski Kazimierz s. Franciszka, 270. Krupa Jadwiga c. Bolesława, 271. Krusiewicz Teresa c. Jana, 272. Krut Ewa c. Pawła, 273. Kubik Celina c. Mieczysława, 274. Kucharski Marian s. Antoniego, 275. Kuchta Grażyna c. Kazimierza, 276. Lelonkiewicz Jerzy s. Józefa, 277. Leśniak Barbara c. Stanisława, 278. Lewandowska Barbara c. Mieczysława, 279. Lewandowska Beata c. Edwarda, 280. Lorkowska Teresa c. Józefa, 281. Łapińska-Sobczak Nina c. Władysława, 282. Ługowska Marzena c. Józefa, 283. Malarska Anna c. Macieja, 284. Małasiewicz Zofia c. Mariana, 285. Magrel Lech s. Mariana, 286. Markowska Elżbieta c. Aleksandra, 287. Mazanek Ewa c. Zygmunta, 288. Mazur Marta c. Mieczysława, 289. Mazurkiewicz Maria c. Zbigniewa, 290. Merc Tadeusz s. Włodzimierza, 291. Michalak-Szydłowska Joanna c. Romana, 292. Mieszkowicz Marzena c. Zygmunta, 293. Mikulska Halina c. Stefana, 294. Mikulski Henryk s. Władysława, 295. Milo Halina c. Ignacego, 296. Miniewicz-Syryca Elżbieta c. Mariana, 297. Mucha Barbara c. Stanisława, 298. Myszka Jolanta c. Edwarda, 299. Naglik Damian s. Marcelego, 300. Najbar Irena c. Stefana, 301. Nalborska Mirosława c. Juliusza, 302. Nowakowska Jadwiga c. Jerzego, 303. Parafjan Anna c. Dominika, 304. Pawłowska Elżbieta c. Jana, 305. Piątek Danuta c. Pelagiusza, 306. Pilorz Wioletta c. Tadeusza, 307. Piotrowska Hanna c. Stanisława, 308. Piraszewska Beata c. Edmunda, 309. Pląder Lucyna c. Władysława, 310. Plutowski Mirosław s. Ludwika, 311. Płachta Grażyna c. Wincentego, 312. Podolska Irena c. Jana, 313. Poreda Tadeusz s. Feliksa, 314. Potaczek Jolanta c. Jana, 315. Prosowska Zofia c. Stanisława, 316. Przybyło Małgorzata c. Stanisława, 317. Puchalski Janusz s. Mariana, 318. Razik Urszula c. Stanisława, 319. Rojewska Barbara c. Marcelego, 320. Roszczynialska Krystyna c. Jana, 321. Sadowska Regina c. Marcina, 322. Sikorski Franciszek s. Stanisława, 323. Siwołowska Janina c. Władysława, 324. Skiba Teresa c. Jana, 325. Słoma Józef s. Bolesława, 326. Snihur Stefan, 327. Sobieszczańska Bożena c. Stanisława, 328. Sokołowski Romuald s. Jana, 329. Stachurska Małgorzata c. Stanisława, 330. Stempniak Andrzej s. Jarosława, 331. Stolarek Eleonora c. Stefana, 332. Strzemień Michalina c. Jana, 333. Suchta Jolanta c. Mieczysława, 334. Swietlik Tomasz s. Stanisława, 335. Syrek Teresa c. Stanisława, 336. Szczerski Stanisław s. Władysława, 337. Szczypior Danuta c. Stanisława, 338. Szymanowski Wacław s. Wacława, 339. Świderska Stanisława c. Stanisława, 340. Świtała Zofia c. Augustyna, 341. Tabaka Ryszard s. Mariana, 342. Tabasz Urszula c. Tadeusza, 343. Tokarska Alicja c. Stanisława, 344. Ukleja Andrzej s. Wilhelma, 345. Urbańska Bronisława c. Franciszka, 346. Wasilewska Daniela c. Zygmunta, 347. Wieczorek Andrzej s. Feliksa, 348. Wiercioch Krzysztof s. Zdzisława, 349. Wiśniowski Rafał s. Ludwika, 350. Wojewska Mirosława c. Stanisława, 351. Wolna Wiesława c. Kazimierza, 352. Wylezińska Maria c. Alfreda, 353. Wypych Włodzimierz s. Mieczysława, 354. Zagrajczuk Danuta c. Franciszka, 355. Zaręba Elżbieta c. Tomasza, 356. Zembek Jadwiga c. Bronisława, 357. Zimny Lesław s. Tadeusza, 358. Żebrowski Jerzy s. Władysława, 359. Żuchowska Anna c. Tadeusza.

Zmiany w prawie

Biura rachunkowe będą miały dodatkowe i trudne obowiązki

Już od 31 lipca biura rachunkowe muszą sprawdzać transakcje swoich klientów i te podejrzane zgłaszać do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Nowe obowiązki wynikają z przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Problem w tym, że nie są one zbyt precyzyjnie określone – a trzeba wdrożyć wiele szczegółowych procedur. Za ich brak grożą milionowe kary.

Krzysztof Koślicki 30.07.2021
Ruszył pilotaż opasek telemedycznych

Do przychodni rodzinnych we wrześniu trafią teleopaski medyczne. Ma z nich skorzystać co najmniej tysiąc pacjentów. Wybiorą ich lekarze spośród tych, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem lub u których rentgen wykrył zmiany świadczące o kontakcie z wirusem. Taka opaska zwykle mierzy puls, przebyte kroki i temperaturę, a dane przekazuje do platformy cyfrowej.

Jolanta Ojczyk 21.07.2021
Karta lokalizacji podróżnego w końcu elektroniczna, ale niedoskonała

Osoby przylatujące do Polski z zagranicy muszą wypełniać kartę lokalizacji podróżnego. Podane w niej dane są podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny lub zwolnienia z niej. Dotychczas były one w formie papierowej. Po ponad roku pandemii Główny Inspektorat Sanitarny w końcu przygotował KLP online. Będzie ona dostępna od soboty 17 lipca. Niestety na stronie, gdzie można wypełnić KLP, brak jest aktualnych danych o wymaganiach dla podróżnych w związku z Covid-19.

Jolanta Ojczyk 17.07.2021
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zyskał status państwowego

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny za sprawą rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zmienił nazwę i status. Obecnie jest to już Państwowy Instytut Badawczy, z nowymi zadaniami i większym finansowaniem. Będzie on prowadził kompleksowe badania epidemiologiczne, laboratoryjne ośrodki referencyjne oraz laboratorium bezpieczeństwa żywności.

Jolanta Ojczyk 13.07.2021
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich. Nowe przepisy mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich kół. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Katarzyna Kubicka-Żach 05.07.2021
Ustawa podpisana - minister finansów przejmie prokuratorskie depozyty

Depozyty uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi przez prokuraturę oraz związane z bieżącym funkcjonowaniem powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nie będą przechowywane na rachunkach poszczególnych jednostek prokuratury tylko na rachunkach depozytowych ministra finansów, prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Krzysztof Sobczak 05.07.2021