Zasady i tryb przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 9 września 1997 r.
w sprawie zasad i trybu przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r.

Na podstawie art. 59 ust. 1 i art. 106 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205, z 1995 r. Nr 132, poz. 640, z 1997 r. Nr 47, poz. 297, Nr 70, poz. 443, Nr 88, poz. 554 i Nr 98, poz. 604) i art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1991 r. - Ordynacja wyborcza do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1994 r. Nr 54, poz. 224 oraz z 1997 r. Nr 70, poz. 443 i Nr 98, poz. 604) Państwowa Komisja Wyborcza po porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych uchwala, co następuje:
§  1.
Ustala się zasady i tryb przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r., stanowiące załącznik do uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY I TRYB PRZEKAZYWANIA OKRĘGOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ WŁAŚCIWEJ DLA OKRĘGU WYBORCZEGO NR 1 W WARSZAWIE WYNIKÓW I PROTOKOŁÓW GŁOSOWANIA Z OBWODÓW GŁOSOWANIA UTWORZONYCH ZA GRANICĄ W WYBORACH DO SEJMU I SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ I ZARZĄDZONYCH NA DZIEŃ 21 WRZEŚNIA 1997 R.

1. Niezwłocznie po sporządzeniu protokołu głosowania w obwodzie na okręgowe listy kandydatów na posłów oraz protokołu głosowania w obwodzie na kandydatów na senatorów, obwodowe komisje wyborcze za granicą podają do publicznej wiadomości wyniki głosowania przez wywieszenie odpowiedniej informacji przed wejściem do siedziby komisji, a następnie pierwsze egzemplarze protokołów doręczają w zapieczętowanych kopertach konsulowi. Jeżeli niezwłoczne doręczenie protokołów konsulowi jest niemożliwe, komisje przekazują wyniki głosowania przy użyciu dostępnych środków łączności, np. telefonicznie, teleksem. Przekazywane w ten sposób wyniki powinny obejmować wszystkie dane z protokołów. W razie zgłoszenia zarzutów przez mężów zaufania, należy podać imię i nazwisko męża zaufania i nazwę komitetu wyborczego, który go delegował, treść wniesionych zarzutów oraz stanowisko zajęte przez obwodową komisję wyborczą. Należy wymienić także uwagi związane z przebiegiem głosowania i ustaleniem jego wyników, wniesione przez członków komisji obwodowej. Informacja o wynikach głosowania powinna zawierać również imienny wykaz mężów zaufania obecnych przy sporządzaniu protokołów z wymienionymi nazwami komitetów wyborczych, które ich delegowały. Komisje mogą przekazać tekst protokołu głosowania wraz z załącznikami telefaksem.

3. Konsulowie sporządzają zbiorcze zestawienia wyników głosowania z obwodów i przekazują je niezwłocznie Ministrowi Spraw Zagranicznych. Do sporządzenia zbiorczego zestawienia wyników głosowania mogą być wykorzystane formularze protokołów głosowania w obwodzie na okręgowe listy kandydatów na posłów i na kandydatów na senatorów. W zestawieniach wymienia się numery i siedziby wszystkich obwodów głosowania utworzonych na terenie właściwości konsula. Wraz z zestawieniami należy, w miarę możliwości technicznych, przekazać telefaksem także kopie protokołów z poszczególnych obwodów bądź informacje o wynikach głosowania w tych obwodach. W razie braku możliwości przekazania zestawień wyników głosowania, kopii protokołów bądź informacji o wynikach głosowania telefaksem, dopuszczalne jest przekazanie ich innymi środkami łączności.

4. Minister Spraw Zagranicznych sporządza odrębnie zestawienia zbiorczych wyników głosowania za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu według obwodów głosowania. Zestawienia powinny zawierać dane zsumowane z protokołów głosowania, ewentualne zarzuty mężów zaufania i uwagi członków obwodowych komisji wyborczych wniesione do protokołów, a także imienny wykaz mężów zaufania, którzy byli obecni przy sporządzaniu protokołów w obwodach. Zestawienia te przekazuje za pokwitowaniem Okręgowej Komisji Wyborczej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie najpóźniej w ciągu 36 godzin od zakończenia głosowania w kraju (w związku z art. 108 ust. 2 Ordynacji wyborczej do Sejmu). Wraz z zestawieniem są przekazywane kopie protokołów głosowania w obwodach przekazane telefaksem lub kopie informacji zawierających dane o wynikach głosowania w poszczególnych obwodach. Jeżeli Minister Spraw Zagranicznych nie uzyskał w ciągu 36 godzin wyników głosowania z któregoś z obwodów, w zestawieniach zbiorczych nie pomija się tych obwodów, lecz wymienia się je we właściwej kolejności z ewentualnym podaniem przyczyn nieotrzymania wyników.

5. Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej przekazuje w ustalonym trybie właściwemu konsulowi:

1) pierwsze egzemplarze protokołów głosowania w obwodzie, jeżeli nie przekazano ich wcześniej (w zapieczętowanych kopertach),

2) drugie egzemplarze protokołów głosowania wraz ze wszystkimi dokumentami z przeprowadzonego głosowania (w tym spis wyborców, karty do głosowania) odpowiednio zapakowane, oznaczone i opieczętowane.

6. Pierwsze egzemplarze protokołów głosowania konsul przesyła najbliższą pocztą dyplomatyczną Ministrowi Spraw Zagranicznych, który przekazuje je za pokwitowaniem dyrektorowi Delegatury Wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie.

7. Drugie egzemplarze protokołów głosowania wraz z dokumentami z przeprowadzonego głosowania przechowuje konsul do czasu otrzymania odpowiednich zarządzeń.

8. W sprawach nie uregulowanych w niniejszej uchwale stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 5 sierpnia 1997 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, dotyczących zadań i trybu pracy w przygotowaniu i przeprowadzeniu głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r. (Monitor Polski Nr 50, poz. 481).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.58.561

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady i tryb przekazywania Okręgowej Komisji Wyborczej właściwej dla okręgu wyborczego nr 1 w Warszawie wyników i protokołów głosowania z obwodów głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 września 1997 r.
Data aktu: 09/09/1997
Data ogłoszenia: 12/09/1997
Data wejścia w życie: 09/09/1997