Badania statystyczne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 23 maja 1996 r.
w sprawie badań statystycznych.

Na podstawie art. 32 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań statystycznych na formularzach oznaczonych symbolami:
1)
MPiH-01 - sprawozdanie o liczbie punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz o liczbie zezwoleń wydanych, cofniętych i których ważność wygasła, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
MPiH-02 - sprawozdanie z obrotu hurtowego wyrobami spirytusowymi, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań statystycznych, o których mowa:
1)
w § 1 pkt 1 - mają wojewodowie, na podstawie danych przekazanych przez gminy,
2)
w § 1 pkt 2 - mają podmioty gospodarcze, prowadzące koncesjonowaną działalność związaną z obrotem hurtowym wyrobami spirytusowymi, tj.:
a)
producenci dostarczający własne produkty bezpośrednio do punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych,
b)
hurtownicy, w tym importerzy, kierujący dostawy do punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych oraz do hurtowni, magazynów i rozlewni.
§  3.
Sprawozdania statystyczne wprowadzone zarządzeniem zobowiązani do ich sporządzenia przekazują do Ministerstwa Przemysłu i Handlu (Departament Handlu i Usług) w terminach:
1)
sprawozdania wymienione w § 1 pkt 1 - do dnia 15 stycznia każdego roku z danymi statystycznymi za poprzedni rok,
2)
sprawozdania wymienione w § 1 pkt 2 - do dnia 10 każdego miesiąca z danymi statystycznymi za poprzedni miesiąc.
§  4.
Traci moc zarządzenie nr 15 Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 11 października 1993 r. w sprawie resortowych badań statystycznych (Dz. Urz. MPiH Nr 3, poz. 14).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR FORMULARZA MPiH-01

(pominięty)

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA MPiH-01

Dział  1.

Liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych według stanu w dniu 31.12

Należy wykazywać liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych, tj. wyodrębnionych organizacyjnie miejsc sprzedaży, np. sklep, stoisko w sklepie ogólnospożywczym czy w domu towarowym, zakład gastronomiczny. Jeżeli na punkt sprzedaży wydano więcej niż jeden rodzaj zezwolenia, to należy go ująć w rubryce 1 jako jeden punkt sprzedaży oraz odpowiednio w rubrykach następnych tego działu w zależności od rodzaju posiadanego zezwolenia. Dane zawarte w rubryce 1 powinny być zatem mniejsze od sumy liczb zawartych w rubrykach 2, 3 i 4.

Dział  2.

Liczba wydanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zezwoleń, których ważność wygasła, i zezwoleń cofniętych w ciągu roku

W rubrykach 2, 3, 4 należy wykazać liczbę wydanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych odpowiednio według zawartości w nich alkoholu. Suma danych wykazanych w tych rubrykach powinna być zgodna z liczbą wykazaną w rubryce 1.

W rubryce 5 należy wykazać liczbę zezwoleń, których ważność wygasła z przyczyn wymienionych w art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230, z późniejszymi zmianami) oraz w przypadku zgłoszenia przez podmiot gospodarczy rezygnacji z prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych bez likwidacji punktu sprzedaży (np. rezygnacja ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 18% alkoholu, a pozostawienie sprzedaży napojów o niższej zawartości alkoholu).

W rubryce 6 należy wykazać liczbę zezwoleń cofniętych z przyczyn podanych w art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230, z późniejszymi zmianami) oraz cofniętych na skutek prawomocnego orzeczenia sądu o zakazie prowadzenia określonej działalności (art. 38 pkt 3 Kodeksu karnego) lub prawomocnego orzeczenia kolegium ds. wykroczeń co do kar dodatkowych (art. 28 § 1 pkt 1 Kodeksu wykroczeń).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR FORMULARZA MPiH-02

(pominięty)

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024