Obowiązki sprawozdawcze.

ZARZĄDZENIE
PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 20 lutego 1996 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych.

Na podstawie art. 32 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych w formie sprawozdań na formularzach:
1)
ST-1 - meldunek statystyczny o podstawowych danych w zakresie świadczeń pieniężnych z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych,
2)
ST-2 - sprawozdanie z wypłat świadczeń pieniężnych z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych,

według wzorów stanowiących odpowiednio załączniki nr 1 i nr 2 do zarządzenia.

§  2.
Obowiązek, o którym mowa w § 1, dotyczy:
1)
Dyrekcji Generalnej PKP,
2)
Ministerstwa Obrony Narodowej,
3)
Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,
4)
Ministerstwa Sprawiedliwości,
5)
Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
§  3.
1.
Sprawozdania statystyczne przekazuje się do Departamentu Statystyki, Analiz i Prognoz Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminach:
1)
do czwartego dnia roboczego każdego miesiąca po miesiącu sprawozdawczym: teleksem, telekopiarką lub telefonicznie - sporządzone na formularzu ST-1,
2)
do dnia 10 kwietnia, 10 lipca, 10 października 1996 r. i do 10 stycznia 1997 r. - sporządzone na formularzu ST-2.
2.
Meldunki statystyczne z danymi począwszy od dnia 1 marca 1996 r. przekazuje się zgodnie z terminami podanymi w ust. 1 pkt 1.
3.
Sprawozdania ST-2 z danymi począwszy od dnia 1 stycznia 1996 r. przekazuje się zgodnie z terminami podanymi w ust. 1 pkt 2.
§  4.
Traci moc zarządzenie nr 3 Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 lutego 1995 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych (Dz. Urz. ZUS Nr 1, poz. 1).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ST-1

Meldunek statystyczny o podstawowych danych w zakresie świadczeń pieniężnych

(pominięty)

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA ST-1

1. Meldunek ST-1 należy przekazywać do Departamentu Statystyki, Analiz i Prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych telekopiarką - nr 40-12-52 lub telefonicznie - numery telefonów: 623-34-19, 623-34-20, 623-34-33.

2. Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sprawiedliwości i Dyrekcja Generalna PKP wypełniają pozycje od 01 do 46. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypełnia pozycje od 10 do 12 oraz od 35 do 41 i 46.

3. W pozycjach kwotowych dotyczących emerytur i rent należy wykazywać kwoty świadczeń należnych brutto (bez zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych).

Kwota brutto świadczeń emerytalno-rentowych jest to suma wysokości świadczeń, wraz z dodatkami (pielęgnacyjnymi świadczeniobiorcy, dla sierot zupełnych, za tajne nauczanie i dla 100-latka), przed potrąceniami i zmniejszeniami z tytułu osiągania dochodu.

4. Przez liczbę osób pobierających zasiłek rodzinny należy rozumieć liczbę emerytów i rencistów, którym przy świadczeniach wypłacane są te zasiłki w danym miesiącu.

5. Przez liczbę osób pobierających ryczałty energetyczne należy rozumieć liczbę dokonanych wypłat ryczałtów energetycznych w danym miesiącu.

6. W wierszach 39 i 40 należy wykazywać liczbę i kwotę dodatków przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu (ustawa z dnia 2 września 1994 r. - Dz. U. Nr 111, poz. 537 i z 1995 r. Nr 138, poz. 681).

7. Kwoty należy wykazywać w złotych i w groszach. W przypadku wystąpienia tylko pełnych złotych, w pozycji "grosze" należy wpisać dwa zera.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ST-2

Sprawozdanie z wypłat świadczeń pieniężnych z pozarolniczego systemu ubezpieczeń

(pominięty)

DZIAŁ 1. JEDNORAZOWE ODSZKODOWANIA POWYPADKOWE

(pominięty)

DZIAŁ 2. RENTY INWALIDZKIE PRACOWNICZE, POCHODNE I KOMBATANCKIE W PODZIALE NA GRUPY INWALIDÓW

(pominięty)

DZIAŁ 3. ZASIŁKI POGRZEBOWE, ŚWIADCZENIA POZAUBEZPIECZENIOWE, ODSETKI ZA ZWŁOKĘ ORAZ POTRĄCENIA PODATKU DOCHODOWEGO

(pominięty)

DZIAŁ 4. Mutacja dla Dyrekcji Generalnej PKP, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości.

EMERYTURY I RENTY BRUTTO (bez zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, ryczałtów energetycznych, dodatków kombatanckich, dodatków dla żołnierzy-górników oraz bez odsetek)

(pominięty)

DZIAŁ 4A. Mutacja dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)

EMERYTURY I RENTY BRUTTO (bez zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, ryczałtów energetycznych, dodatków kombatanckich, dodatków dla żołnierzy-górników oraz bez odsetek)

(pominięty)

DZIAŁ 5. Mutacja dla Dyrekcji Generalnej PKP, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości.

ZASIŁKI RODZINNE I PIELĘGNACYJNE WYPŁACONE PRZY EMERYTURACH I RENTACH

(pominięty)

DZIAŁ 5A. Mutacja dla Dyrekcji Generalnej PKP.

ZWROTY ORAZ ODSETKI OD NIENALEŻNIE POBRANYCH ZASIŁKÓW RODZINNYCH I PIELĘGNACYJNYCH

(pominięty)

DZIAŁ 6. Mutacja dla Dyrekcji Generalnej PKP, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości.

DODATKI PIELĘGNACYJNE ŚWIADCZENIOBIORCY I DODATKI DLA SIEROT ZUPEŁNYCH

(pominięty)

DZIAŁ 7. Mutacja dla Dyrekcji Generalnej PKP, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości.

ZMIANY LICZBY EMERYTÓW I RENCISTÓW

(pominięty)

DZIAŁ 8. Mutacja dla Dyrekcji Generalnej PKP oraz KRUS.

ZMNIEJSZENIA I ZAWIESZENIA EMERYTUR I RENT FINANSOWANYCH Z FUNDUSZU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH Z TYTUŁU OSIĄGANIA DOCHODU

(pominięty)

NADPŁATY ORAZ WPŁATY NA FUNDUSZ UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZWIĄZANE Z PRZEKROCZENIEM GRANICZNEJ KWOTY DOCHODU

(pominięty)

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA ST-2

1. W sprawozdaniu w działach 2, 4, 4A i 7 należy wykazywać kwoty należnych świadczeń brutto, wraz z dodatkami pielęgnacyjnymi świadczeniobiorcy i dla sierot zupełnych, ale bez świadczeń pozaubezpieczeniowych, tj.: bez zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, bez dodatków kombatanckich, ryczałtów energetycznych, dodatków dla żołnierzy-górników oraz odsetek.

Dział 5 zawiera kwoty zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych.

Dział 6 zawiera wyodrębnione z działu 4 kwoty dodatków pielęgnacyjnych dla świadczeniobiorcy i dodatki dla sierot zupełnych.

2. Kwoty potrąceń i zmniejszeń mieszczą się w kwocie świadczenia należnego, a w związku z tym kwota świadczeń pomniejszona o potrącenia i zmniejszenia wykazane w rubr. 6 działu 4 umożliwi uzyskanie kwoty do wypłaty brutto (rubr. 7).

Uwaga: Zmniejszenia emerytur i rent w związku z osiąganiem dochodu powiększają kwotę potrąceń nie przekazywanych.

3. Dział 2 dotyczy rent inwalidzkich w podziale na grupy.

O kwalifikacji do poszczególnych grup decyduje grupa inwalidów, jaką posiada świadczeniobiorca w związku z pobieraniem renty inwalidzkiej.

4. W dziale 3 w wierszu 06 należy wykazywać liczbę i kwotę dodatków przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu (ustawa z dnia 2 września 1994 r. - Dz. U. Nr 111, poz. 537 i z 1995 r. Nr 138, poz. 681).

5. Przez symbole występujące w dziale 4 należy rozumieć:

I - renta inwalidzka wypłacana na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, łącznie z rentami inwalidzkimi dla stypendystów sportowych, oraz renta inwalidzka wypłacana przez organy rentowe Dyrekcji Generalnej PKP, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Sprawiedliwości,

PP - renta inwalidzka z tytułu wypadku przy pracy oraz z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach, wypłacana na podstawie ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

PD - renta inwalidzka z tytułu wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypłacana na podstawie ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

PC - renta inwalidzka z tytułu choroby zawodowej, wypłacana na podstawie ustawy o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,

WZIW - renta inwalidy wojennego wypłacana na podstawie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

ZIW - renta inwalidy wojskowego (bez związku ze służbą wojskową) wypłacana na podstawie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

ZIWS - renta inwalidy wojskowego (w związku ze służbą wojskową) wypłacana na podstawie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

OZIW - renta inwalidy poobozowego wypłacana na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,

ZIWG - renta inwalidzka przyznana na podstawie ustawy o dodatku i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu.

6. Dział 4A wypełnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dla świadczeń z pozarolniczego systemu ubezpieczeń pobieranych w zbiegu ze świadczeniami rolniczymi.

7. Przez liczbę osób pobierających zasiłek rodzinny (dział 5, kol. 1) należy rozumieć liczbę emerytów i rencistów, którym przy świadczeniach wypłacane są te zasiłki w danym kwartale. W przypadku gdy występuje tylko wyrównawcza wypłata zasiłku, to liczbę osób pobierających zasiłek określa liczba osób, którym wypłacono wyrównanie.

Przez liczbę zasiłków (dział 5, kol. 2) należy rozumieć odpowiednio liczbę wypłaconych zasiłków rodzinnych lub pielęgnacyjnych.

8. W dziale 7 należy wykazywać osoby, którym organ rentowy po raz pierwszy przyznał świadczenie.

9. W dziale 8 należy wykazywać informacje na temat zmniejszeń i zawieszeń emerytur i rent finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu przekroczenia granicznej kwoty dochodu (art. 24 ustawy z dnia 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw - Dz. U. Nr 104, poz. 450 z późniejszymi zmianami) oraz nadpłat i wpłat na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych z tym problemem związanych.

10. Kwoty należy wykazywać w złotych i w groszach. W przypadku wystąpienia tylko pełnych złotych, w pozycji "grosze" należy wpisać dwa zera.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024