Tryb i zakres przekazania zrzeszonym bankom regionalnym obligacji restrukturyzacyjnych serii D na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nich banków spółdzielczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 czerwca 1995 r.
w sprawie trybu i zakresu przekazania zrzeszonym bankom regionalnym obligacji restrukturyzacyjnych serii D na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nich banków spółdzielczych.

Na podstawie art. 39 ust. 2 oraz w związku z ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 369) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. bankowi regionalnemu lub bankowi pełniącemu funkcje banku regionalnego, zwanemu dalej "bankiem regionalnym", w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 369), obligacji restrukturyzacyjnych na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nim banków spółdzielczych od podmiotów nie będących bankami i innymi instytucjami finansowymi, w proporcjach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 czerwca 1995 r. w sprawie proporcji podziału między banki regionalne obligacji restrukturyzacyjnych na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nich banków spółdzielczych (Dz. U. Nr 64, poz. 330, z 1996 r. Nr 57, poz. 260 i z 1997 r. Nr 34, poz. 207), zwanego dalej "rozporządzeniem", następuje:
1)
wstępnie, po ustaleniu wielkości wierzytelności, o których mowa w § 2 ust. 3 rozporządzenia,
2)
uzupełniająco, po ustaleniu wielkości wierzytelności, o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia.
2.
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji, o których mowa w ust. 1 oraz w § 4 i 5, następuje wraz z odsetkami ustalonymi przez Ministra Finansów w odrębnych przepisach dotyczących emisji obligacji restrukturyzacyjnych serii D, należnymi za okres od dnia otrzymania przez ten Bank obligacji do dnia poprzedzającego dzień ich przekazania właściwym bankom regionalnym.
§  2.
1.
Przekazanie bankom regionalnym obligacji restrukturyzacyjnych nastąpi po:
1)
utworzeniu w banku regionalnym odrębnego pionu organizacyjnego do restrukturyzacji wierzytelności zrzeszonych banków spółdzielczych,
2)
ustaleniu kwot wielkości wierzytelności zrzeszonych banków spółdzielczych, zaliczonych - zgodnie z zasadami określonymi przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego w odrębnych przepisach - do należności wątpliwych i straconych, po ustaleniu wielkości tych wierzytelności w sprawozdaniach finansowych zbadanych w trybie określonym odrębnymi przepisami:
a)
na dzień 31 grudnia 1993 r. - w odniesieniu do obligacji przekazywanych wstępnie,
b)
na dzień 31 grudnia 1994 r. - w odniesieniu do obligacji przekazywanych uzupełniająco, po przedstawieniu Ministrowi Finansów przez poszczególne banki regionalne sprawozdania z zaangażowania wstępnie otrzymanych obligacji restrukturyzacyjnych,
3)
zatwierdzeniu przez radę zrzeszenia regionalnego listy wierzytelności zakwalifikowanych przez zarząd banku regionalnego do restrukturyzacji w oparciu o obligacje restrukturyzacyjne,
4)
podpisaniu wstępnego uzgodnienia między bankiem regionalnym i zrzeszonymi bankami spółdzielczymi dotyczącego restrukturyzacji wierzytelności, określającego wstępnie zasady i warunki przejęcia przez bank regionalny wierzytelności,
5)
przyjęciu przez Ministra Finansów przedstawionego przez bank regionalny planu restrukturyzacji wierzytelności, o których mowa w pkt 4, opracowanego wspólnie z radą zrzeszenia regionalnego.
2.
Po przyjęciu planu, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. przekaże obligacje przysługujące bankowi regionalnemu.
§  3.
1.
Banki regionalne po objęciu obligacji restrukturyzacyjnych:
1)
przejmą od zrzeszonych banków spółdzielczych wierzytelności podlegające restrukturyzacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, w zakresie i na warunkach wynikających z podpisanych z nimi umów, do wysokości otrzymanych od Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji restrukturyzacyjnych,
2)
utworzą rezerwy celowe w wysokości odpowiadającej wartości przejętych wierzytelności od zrzeszonych banków spółdzielczych.
2.
Wykup przez bank regionalny wierzytelności od zrzeszonego banku spółdzielczego w formie gotówkowej, jednorazowo lub na raty, nie może nastąpić za kwotę wyższą niż wartość kapitału przejętej wierzytelności. Uregulowanie należności banków spółdzielczych przez banki regionalne z tytułu wykupionych wierzytelności będzie dokonywane sukcesywnie, zgodnie z harmonogramem obsługi obligacji przez emitenta oraz w miarę uzyskiwania dochodów z windykacji przejętych wierzytelności.
§  4.
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. kwoty rezerwy obligacji restrukturyzacyjnych, określonej w § 2 ust. 1 rozporządzenia, następuje proporcjonalnie do całkowitych kwot wierzytelności banków spółdzielczych zrzeszonych w bankach regionalnych, przejętych przez banki regionalne do restrukturyzacji.
§  5.
1. 2
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji na zwiększenie kapitału rezerwowego banków regionalnych, w kwotach ustalonych w § 4 pkt 1 rozporządzenia, następuje w terminie jednego miesiąca od zarejestrowania każdego z banków regionalnych, jednakże nie wcześniej niż po wykonaniu przez te banki postanowień art. 52 ust. 2 pkt 2-4 ustawy z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 18, poz. 82), z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przekazanie obligacji restrukturyzacyjnych, o których mowa w ust. 1, bankom wymienionym w art. 31, w związku z art. 13 ust. 1 ustawy, o której mowa w § 1 ust. 1, nastąpi niezwłocznie po:
1)
zrzeszeniu się w banku krajowym,
2)
zarejestrowaniu zmian statutu, stanowiących podstawę do pełnienia przez bank funkcji banku regionalnego,
3)
wykonaniu postanowień art. 52 ust. 2 ustawy, o której mowa w ust. 1.
3. 3
Przekazanie przez Bank Gospodarki Żywnościowej SA obligacji restrukturyzacyjnych, o których mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia, następuje na wniosek banku regionalnego w terminie jednego miesiąca od jego złożenia, jednakże nie wcześniej niż po przekazaniu obligacji, o których mowa w ust. 1.
§  6.
Przy przekazywaniu przez Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. obligacji na rzecz banków regionalnych w trybie i zakresie określonym w § 2-5 mają zastosowanie warunki wymagane przy zbywaniu obligacji restrukturyzacyjnych serii D, określone przez Ministra Finansów w odrębnych przepisach.
§  7. 4
Do czasu zakończenia procesu restrukturyzacji wierzytelności zrzeszonych banków spółdzielczych bank regionalny, który otrzymał obligacje, przedstawia Ministrowi Finansów informację o realizacji planów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 5, w ciągu jednego miesiąca po upływie każdego okresu półrocznego kończącego się w dniu 30 czerwca oraz 31 grudnia danego roku.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1997 r. (M.P.97.21.207) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 1997 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1997 r. (M.P.97.21.207) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 1997 r.
3 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1997 r. (M.P.97.21.207) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 1997 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 7 kwietnia 1997 r. (M.P.97.21.207) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.29.340

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i zakres przekazania zrzeszonym bankom regionalnym obligacji restrukturyzacyjnych serii D na restrukturyzację wierzytelności zrzeszonych w nich banków spółdzielczych.
Data aktu: 02/06/1995
Data ogłoszenia: 19/06/1995
Data wejścia w życie: 04/07/1995