Określenie zakresu informacji podawanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych jednostek będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 14 lutego 1995 r.
w sprawie określenia zakresu informacji podawanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych jednostek będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.

Na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia określają zakres informacji podawanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych grupy kapitałowej przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu oraz przez emitentów papierów wartościowych ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu, zwanych dalej "emitentami".
§  2.
1.
Składniki aktywów i pasywów skonsolidowanego bilansu, skonsolidowanego rachunku zysków i strat oraz skonsolidowanego rachunku przepływów środków pieniężnych oraz noty objaśniające do nich wykazuje się w kolejności i ze szczegółowością określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 1994 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinien odpowiadać prospekt emisyjny i memorandum informacyjne (Dz. U. Nr 128, poz. 631).
2.
W informacji dodatkowej do skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej, oprócz informacji określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591), zwanej dalej "ustawą", zamieszcza się dodatkowo:
1)
w odniesieniu do jednostek objętych konsolidacją:
a)
określenie charakteru dominacji jednostki dominującej w stosunku do tych jednostek, z uwzględnieniem zarówno zależności bezpośrednich, jak i pośrednich,
b)
dzień objęcia przez jednostkę dominującą kontroli w jednostce zależnej lub uzyskania znacznego wpływu w jednostce stowarzyszonej,
c)
informację na temat zmiany statusu jednostek objętych konsolidacją z jednostki stowarzyszonej na zależną lub odwrotnie,
d)
wynik na operacji sprzedaży udziałów w jednostkach zależnych lub stowarzyszonych - dla każdej jednostki osobno,
e)
określenie udziału poszczególnych segmentów działalności grupy kapitałowej w wypracowanym skonsolidowanym zysku netto;
2)
w odniesieniu do jednostek wyłączonych z obowiązku objęcia konsolidacją na podstawie art. 56 ust. 2 ustawy:
a)
wykaz tych jednostek, z wyszczególnieniem nazwy (firmy), siedziby, podstawowego przedmiotu działalności, określeniem charakteru dominacji w stosunku do tych jednostek, z uwzględnieniem zależności bezpośrednich, jak i pośrednich, wraz z uzasadnieniem przyczyn odstąpienia od konsolidacji,
b)
w wypadku jednostek spełniających warunek określony w § 4 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z dnia 14 lutego 1995 r. w sprawie określenia ostrzejszych kryteriów od zawartych w art. 56 ust. 1-3 ustawy o rachunkowości w odniesieniu do jednostek emitujących papiery wartościowe dopuszczone lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu (Monitor Polski Nr 12, poz. 150) - zamieszcza się również informacje dotyczące kapitału własnego, wyniku finansowego, wartości bilansowej posiadanych akcji (udziałów), procentu posiadanego kapitału akcyjnego (zakładowego) oraz udziału w ogólnej liczbie głosów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (zgromadzeniu wspólników), jeśli jest różny;
3)
w wypadku gdy dzień bilansowy sprawozdania finansowego jednostki wchodzącej w skład grupy kapitałowej i dzień bilansowy skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej różnią się, a z innych przepisów nie wynika obowiązek przekształcenia sprawozdania finansowego jednostki na dzień sporządzania sprawozdania skonsolidowanego grupy kapitałowej:
a)
ujawnienie tego faktu wraz z podaniem przyczyn jego zaistnienia oraz określenie jego wpływu na skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej,
b)
informacje o znaczących zdarzeniach, które nastąpiły pomiędzy dniem bilansowym sprawozdania finansowego jednostki objętej konsolidacją a dniem bilansowym skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej;
4)
jeżeli sprawozdania finansowe emitenta i grupy kapitałowej zostały sporządzone według odmiennych zasad w zakresie stosowania metod wyceny i sporządzania sprawozdań - ujawnienie tego faktu wraz z opisem różnic i przedstawieniem danych umożliwiających porównywanie tych sprawozdań.
§  3.
W sprawozdaniu opisowym z działalności grupy kapitałowej zawartym w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy kapitałowej, oprócz informacji określonych w ustawie, zamieszcza się dodatkowo:
1)
objaśnienie ewentualnych różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy kapitałowej, a wcześniej publikowanymi w raportach bieżących prognozami wyników na dany rok, jeśli różnice te są istotne,
2)
charakterystykę polityki w zakresie kierunków rozwoju grupy kapitałowej,
3)
charakterystykę struktury aktywów i pasywów skonsolidowanego bilansu, w tym z punktu widzenia płynności grupy kapitałowej,
4)
opis struktury lokat kapitałowych oraz głównych inwestycji kapitałowych dokonanych w ramach grupy kapitałowej w danym roku,
5)
opis zmian w organizacji grupy kapitałowej,
6)
informacje o łącznych wynagrodzeniach i tantiemach dla osób zarządzających jednostkami w obrębie grupy kapitałowej,
7)
opis zdarzeń nadzwyczajnych, które miały wpływ na osiągnięte przez grupę kapitałową wyniki finansowe w danym okresie,
8)
opis najistotniejszych pozycji pozabilansowych w ujęciu podmiotowym, przedmiotowym i wartościowym.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się w 1995 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1995.12.151

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie zakresu informacji podawanych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych jednostek będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych lub ubiegających się o ich dopuszczenie do publicznego obrotu.
Data aktu: 14/02/1995
Data ogłoszenia: 07/03/1995
Data wejścia w życie: 22/03/1995