Rejestr obszarów górniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 26 lipca 1994 r.
w sprawie rejestru obszarów górniczych.

Na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr obszarów górniczych składa się z:
1)
księgi rejestrowej,
2)
zbioru dokumentów,
3)
mapy przeglądowej utworzonych obszarów górniczych.
§  2.
Do księgi rejestrowej wpisuje się następujące dane:
1)
nazwę obszaru górniczego,
2)
oznaczenie złoża kopaliny,
3)
wielkość powierzchni obszaru górniczego,
4)
wielkość powierzchni terenu górniczego,
5)
położenie administracyjne obszaru górniczego oraz terenu górniczego,
6)
nazwę i siedzibę oraz numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, który został uprawniony do wydobywania kopaliny w obszarze górniczym wymienionym w pkt 1,
7)
oznaczenie aktu o utworzeniu obszaru górniczego oraz okresu, na jaki został on utworzony,
8)
informację o utworzeniu w granicach obszaru górniczego innego obszaru górniczego dla innej kopaliny, ze wskazaniem jego nazwy oraz oznaczenia aktu o jego utworzeniu,
9)
oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów.
§  3.
Księgę rejestrową prowadzi się w odrębnych tomach obejmujących obszary górnicze dla poszczególnych rodzajów złóż kopalin.
§  4.
1.
Poszczególne tomy księgi rejestrowej powinny być trwale oprawione i mieć objętość odpowiadającą liczbie przypuszczalnych wpisów. Kolejne tomy oznacza się numeracją, którą umieszcza się na grzbiecie tomu.
2.
Poszczególne strony każdego tomu numeruje się kolejno, a liczbę stron każdego tomu poświadcza się na ostatniej stronie.
3.
Jeżeli liczba wpisów przekroczy objętość tomu, zakłada się nowy tom i oznacza go właściwą liczbą tomu księgi rejestrowej, łamaną przez kolejny numer tomu dodatkowego.
§  5.
1.
Dla każdego obszaru górniczego prowadzi się zbiór dokumentów, w którym przechowuje się dokumenty stanowiące podstawę dokonanych wpisów do księgi rejestrowej, a w szczególności:
1)
decyzję koncesyjną,
2)
mapę obszaru górniczego oraz terenu górniczego, sporządzoną według Polskich Norm dla map górniczych wprowadzonych do obowiązkowego stosowania,
3)
odpis decyzji o zatwierdzeniu dokumentacji geologicznej złoża kopaliny,
4)
korespondencję związaną z czynnościami rejestrowymi.
2.
Wydawanie dokumentów złożonych do zbioru jest niedopuszczalne.
§  6.
1.
Mapa przeglądowa obszarów górniczych składa się z sekcji map sytuacyjnych powierzchni całego obszaru państwa, w skali 1:100 000, sporządzonych w jednolitym układzie współrzędnych.
2.
Poszczególne sekcje map sytuacyjnych powinny przedstawiać usytuowanie granic obszarów górniczych wpisanych do rejestru obszarów górniczych odpowiednimi kolorami dla każdej kopaliny, według Polskich Norm dla map górniczych wprowadzonych do obowiązkowego stosowania, z wpisem tym samym kolorem na jednej z zewnętrznych linii granic obszaru numeru tomu obszaru górniczego i liczby bieżącej rejestru tego obszaru.
3.
Do sporządzania mapy przeglądowej obszarów górniczych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sporządzania map górniczych.
4.
Obszar górniczy o powierzchni mniejszej niż 5 ha zaznacza się na mapie przeglądowej znakiem umownym.
§  7.
1.
Obszar górniczy podlega z urzędu wpisowi do rejestru obszarów górniczych, nie później niż w ciągu 30 dni od daty, w której decyzja koncesyjna ustanawiająca ten obszar stała się ostateczna.
2.
W terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja koncesyjna ustanawiająca obszar górniczy dla kopaliny pospolitej stała się ostateczna, wojewoda przesyła do rejestru dokumenty określone w § 5 ust. 1 pkt 1-3 w dwóch egzemplarzach.
§  8.
O dokonaniu rejestracji obszaru górniczego zamieszcza się adnotację na mapie obszaru górniczego.
§  9.
1.
O dokonaniu rejestracji obszaru górniczego zawiadamia się właściwego miejscowo wojewodę, właściwy organ państwowego nadzoru górniczego, przedsiębiorcę, który uzyskał koncesję obejmującą dany obszar, oraz właściwą gminę.
2.
Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się mapę obszaru górniczego oraz terenu górniczego.
§  10.
1.
Przedsiębiorca, który został uprawniony do wydobywania kopaliny w utworzonym obszarze górniczym, obowiązany jest zgłosić do rejestru obszarów każdą zmianę danych podlegających wpisowi do księgi rejestrowej.
2.
Zmiany wpisu w księdze rejestrowej dokonuje się w sposób pozwalający odczytać wpis poprzedni.
3.
Do zmian w rejestrze stosuje się odpowiednio przepisy § 9.
§  11.
Obszar górniczy podlega wykreśleniu z rejestru w razie cofnięcia, zrzeczenia się albo wygaśnięcia koncesji obejmującej obszar górniczy lub utraty jej mocy w inny sposób. Do wykreślenia obszaru z rejestru stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 1, § 9 ust. 1 i § 10 ust. 2.
§  12.
Przeglądanie rejestru obszarów górniczych może się odbywać tylko pod nadzorem pracownika prowadzącego rejestr.
§  13.
1.
Dane zawarte w księdze rejestrowej, określone w § 2, stanowią informacje powszechnie dostępne.
2.
Poświadczony wyciąg lub odpis z księgi rejestrowej wydaje się na pisemny wniosek zainteresowanego.
§  14.
1.
Zbiór dokumentów, o którym mowa w § 5, oraz mapę przeglądową obszarów górniczych, o której mowa w § 6, udostępnia się przedsiębiorcy, który został uprawniony do wydobywania kopaliny w obszarze górniczym, organom państwowej administracji geologicznej, organom państwowego nadzoru górniczego oraz gminie, jeżeli teren górniczy znajduje się na jej terytorium, innym organom państwowym, którym informacje te są niezbędne do wykonywania ich zadań.
2.
Poświadczone wyciągi lub odpisy dokumentów przechowywanych w zbiorze dokumentów wydaje się na pisemny wniosek podmiotów oraz organów określonych w ust. 1.
§  15.
W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia Wyższy Urząd Górniczy przekaże Ministrowi Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rejestr obszarów górniczych prowadzony na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024