Wykonanie postanowień rezolucji nr 883 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 11 listopada 1993 r. dotyczących środków podjętych wobec Libii.

UCHWAŁA Nr 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1994 r.
w sprawie wykonania postanowień rezolucji nr 883 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 11 listopada 1993 r. dotyczących środków podjętych wobec Libii.

W związku z rezolucją nr 883 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 11 listopada 1993 r., dotyczącą środków podjętych wobec Libii, zwaną dalej "rezolucją", i w nawiązaniu do uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1992 r. w sprawie wykonania postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych nr 748 z dnia 30 marca 1992 r. w sprawie sankcji wobec Libii, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą opracuje projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia zakazu wywozu do Libii jakichkolwiek urządzeń lub części wymienionych w załączniku do niniejszej uchwały.
§  2.
Ministrowie Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Obrony Narodowej:
1)
spowodują wydanie zakazu dokonywania wszelkich transakcji handlowych z Libijskimi Arabskimi Liniami Lotniczymi przez obywateli polskich lub z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, łącznie z honorowaniem lub potwierdzaniem jakichkolwiek biletów lub innych dokumentów wydanych przez te linie,
2)
wystąpią z odpowiednimi wnioskami legislacyjnymi ustanawiającymi wydanie zakazu:
a)
obywatelom polskim lub z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawierania lub odnawiania umów o udostępnienie do użytku Libii jakichkolwiek samolotów albo części do samolotów, lub o świadczenie usług inżynieryjnych albo konserwacyjnych w stosunku do jakiegokolwiek samolotu lub części do samolotu na terytorium Libii,
b)
realizacji przez obywateli polskich lub z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dostaw jakichkolwiek materiałów przeznaczonych do budowy, naprawy lub konserwacji libijskich lotnisk cywilnych lub wojskowych i związanych z nimi urządzeń i sprzętu, lub jakichkolwiek usług inżynieryjnych albo innych usług oraz części przeznaczonych do konserwacji jakichkolwiek libijskich lotnisk cywilnych lub wojskowych i związanych z nimi urządzeń i sprzętu, z wyjątkiem wyposażenia awaryjnego oraz wyposażenia i sprzętu bezpośrednio służącego kontroli cywilnego ruchu lotniczego,
3)
spowodują wydanie zakazu obywatelom polskim lub z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzenia jakiegokolwiek poradnictwa, pomocy lub szkolenia libijskich pilotów, mechaników pokładowych albo obsługi naziemnej związanej z funkcjonowaniem samolotów i lotnisk na terenie Libii,
4)
spowodują wydanie nakazu natychmiastowego i całkowitego zamknięcia biura Libijskich Arabskich Linii Lotniczych w Polsce.
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do podjęcia odpowiednich działań mających na celu nieodnawianie przez obywateli polskich lub na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jakiegokolwiek bezpośredniego ubezpieczenia samolotów libijskich.
§  4.
1.
Ministrowie: Finansów, Transportu i Gospodarki Morskiej, Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Obrony Narodowej przekażą Ministrowi Spraw Zagranicznych informacje o podjętych działaniach, zgodnie z niniejszą uchwałą, w terminie 15 dni od dnia jej ogłoszenia.
2.
Zobowiązuje się Ministrów: Transportu i Gospodarki Morskiej, Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej do przekazania Ministrowi Współpracy Gospodarczej z Zagranicą danych o stratach finansowych spowodowanych wykonaniem przez Polskę postanowień rezolucji nr 748 z dnia 30 marca 1992 r. oraz rezolucji nr 883 z dnia 11 listopada 1993 r.
§  5.
Zobowiązuje się Ministra Spraw Zagranicznych do:
1)
koordynowania działań wynikających z niniejszej uchwały,
2)
notyfikowania Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych o środkach podjętych wobec Libii w wykonaniu postanowień punktów 3-7 rezolucji.
§  6.
Środki podjęte wobec Libii w wykonaniu niniejszej uchwały oraz uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1992 r. zostaną natychmiast zawieszone z chwilą, kiedy Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych poinformuje Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych o tym, że ustały przyczyny podjęcia przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucji nr 731 (1992), 748 (1992) i 883 (1993).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

1. Pompy o średniej i dużej mocy, których pojemność jest równa lub większa niż 350 m3/godz., a człony napędzające (turbiny gazowe i silniki elektryczne) są przeznaczone do użytku w transporcie ropy naftowej i gazu ziemnego.

2. Sprzęt przeznaczony do użytku w eksportowych stacjach końcowych ropy naftowej:

1) boje przeładunkowe lub pojedyncze beczki cumownicze (spm),

2) przewody giętkie do łączenia podwodnych rur rozgałęźnych z pojedynczymi beczkami cumowniczymi i pływającymi przewodami przeładunkowymi (od 12 do 16 cali),

3) łańcuchy kotwiczne.

3. Sprzęt nie przeznaczony wyłącznie do użytku w eksportowych stacjach końcowych ropy naftowej, który jednak z powodu swojej dużej pojemności może być użyty do tego celu:

1) pompy przeładunkowe wysokiej pojemności (4 000 m3/godz.) i o niewielkim spadzie (10 barów),

2) pompy wspomagające o tym samym przedziale natężenia przepływu,

3) przyrządy do zespołowej kontroli rurociągu i urządzenia do oczyszczania (tzn. do zatrzymywania spadku zawartości węgla) (od 16 cali wzwyż),

4) urządzenia dozujące wysokiej pojemności (1 000 m3/godz. lub więcej).

4. Sprzęt rafineryjny:

1) kotły odpowiadające standardom nr 1 Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników - American Society of Mechanical Engineers,

2) piece odpowiadające standardom nr 8 Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników,

3) kolumny frakcyjne odpowiadające standardom nr 8 Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników,

4) pompy odpowiadające standardom nr 610 Amerykańskiego Instytutu Ropy Naftowej - American Petroleum Institute,

5) reaktory katalityczne odpowiadające standardom nr 8 Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników,

6) katalizatory preparowane, zawierające następujące pierwiastki:

a) katalizatory zawierające platynę,

b) katalizatory zawierające molibden.

5. Części zamienne przeznaczone do powyższych pozycji 1-4.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1994.17.129

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wykonanie postanowień rezolucji nr 883 Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 11 listopada 1993 r. dotyczących środków podjętych wobec Libii.
Data aktu: 07/03/1994
Data ogłoszenia: 15/03/1994
Data wejścia w życie: 07/03/1994