Wykonanie niektórych przepisów ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 czerwca 1993 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych.

Na podstawie art. 11 ust. 7, art. 22 ust. 3 i art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341 i z 1993 r. Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Zaświadczenie o uzyskanej wygranej

§  1.
Ustala się wzór imiennego zaświadczenia o uzyskanej wygranej przez uczestnika gry losowej lub zakładu wzajemnego, zwanego dalej "zaświadczeniem", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Podmiot urządzający grę losową lub zakład wzajemny obowiązany jest zaopatrywać się w druki zaświadczeń w jednostkach organizacyjnych wyznaczonych przez Ministra Finansów.
§  3.
W zaświadczeniach nie wolno dokonywać poprawek oraz skreśleń. W razie popełnienia błędu przy wypełnianiu zaświadczenia, zaświadczenie anuluje się.
§  4.
1.
Podmiot wystawiający zaświadczenie obowiązany jest do:
1)
przechowywania kopii wydanych zaświadczeń przez okres 5 lat po upływie roku, którego to zaświadczenie dotyczy,
2)
prowadzenia rejestru wydanych zaświadczeń.
2.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, powinien zawierać następujące dane: liczbę porządkową wpisu, serię, numer oraz datę wystawienia zaświadczenia, imię, nazwisko i adres uczestnika, rodzaj gry lub zakładu wzajemnego, wysokość wygranej.
3.
Rejestr prowadzi się nieprzerwanie przez okres działalności podmiotu. Przed zaprowadzeniem rejestr powinien zostać poświadczony we właściwym urzędzie skarbowym.

Rozdział  2.

Szczegółowe warunki instalacji i wykorzystania magnetycznego zapisu obrazu

§  5.
1.
Magnetyczny zapis obrazu powinien być dokonywany w kasynie gry za pomocą systemu kamer rejestrujących obraz, w sposób umożliwiający odtworzenie każdej z gier odbywającej się w kasynie i poszczególnych jej elementów oraz zastosowanie stopklatki i wykonanie dowolnej liczby fotokopii.
2.
W wydzielonym pomieszczeniu osoba upoważniona przez sprawującego nadzór nad kasynem gry prowadzi bieżącą obserwację rejestrowanych czynności na monitorach.
§  6.
1.
Zapis obrazu, o którym mowa w § 5 ust. 1, powinien obejmować w szczególności:
1)
wejście do kasyna i wyjście z kasyna,
2)
każdy ze stołów gry oraz automaty do gier losowych,
3)
prowadzących grę,
4)
uczestników gry,
5)
otwarcie i zamknięcie stołu do gry,
6)
obliczanie rezultatów gry na stole do gry i w automacie do gier losowych.
2.
Zapisu obrazu dokonuje się dla każdego stołu oddzielnie.
§  7.
1.
Podmiot prowadzący kasyno gry przechowuje magnetyczny zapis obrazu przez okres 30 dni od daty jego dokonania.
2.
Zapis, o którym mowa w ust. 1, może być udostępniany:
1)
uczestnikom gry, w terminach określonych w regulaminie,
2)
osobom upoważnionym przez Ministra Finansów do sprawowania nadzoru i kontroli,
3)
na żądanie organów upoważnionych na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Udostępnianie zapisu jest nieodpłatne.

Rozdział  3.

Zasady prowadzenia ksiąg

§  8.
1.
Podmioty prowadzące działalność w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych prowadzą księgi rachunkowe na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami dla osób prawnych.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy spółek prawa cywilnego urządzających loterię fantową lub bingo fantowe na cele społecznie użyteczne, które prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, chyba że z odrębnych przepisów wynika dla nich obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.
3.
Jeżeli podmiotem urządzającym loterię fantową lub bingo fantowe jest inna niż wymieniona w ust. 2 jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, która na podstawie odrębnych przepisów nie jest obowiązana do prowadzenia księgi rachunkowej lub księgi przychodów i rozchodów, jednostka ta obowiązana jest do prowadzenia ewidencji.
§  9.
1.
Podmioty wymienione w § 8 ust. 1 prowadzą ponadto ewidencję w celu ustalenia podstawy opodatkowania i obliczenia wysokości podatku od gier.
2.
Ewidencja powinna zawierać następujące dane:
1)
dla cylindrycznych oraz gry w karty black jack i baccarat - wysokość wpłat gotówkowych z tytułu wymiany żetonów w kasie i na stole, wysokość wypłacanych z kasy kwot za zwrócone żetony oraz wyliczenie kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy tymi kwotami stanowiącej różnicę pomiędzy kwotami wpłaconymi a wypłaconymi,
2)
dla gier w automatach losowych - wysokość kwot uzyskanych z wymiany żetonów użytych do gry, kwot wygranych przez uczestników gry oraz różnicę pomiędzy tymi kwotami.
3.
Zapisy w ewidencji powinny odzwierciedlać stan faktyczny z chwili zamknięcia gry na stołach i w automatach do gier losowych.
§  10.
Podmioty wymienione w § 8 ust. 2 i 3 prowadzą ewidencję, w której powinny znajdować się następujące dane:
1)
liczba losów i kartonów do gry bingo, wprowadzonych do sprzedaży,
2)
wpływy ze sprzedaży losów i kartonów do gry bingo,
3)
liczba zwróconych losów i nie wykorzystanych kartonów do gry bingo,
4)
koszty zakupu losów i kartonów od producenta,
5)
podatki i opłaty uiszczane na podstawie odrębnych ustaw,
6)
koszty sprzedaży losów i kartonów do gry bingo.
§  11.
Podmioty, o których mowa w § 8 ust. 3, po zakończeniu urządzania gry obowiązane są do przekazania ewidencji organowi, który wydał zezwolenie.

Rozdział  4.

Przepis końcowy

§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

ZAŚWIADCZENIE O WYGRANEJ, UZYSKANEJ PRZEZ UCZESTNIKA GRY LOSOWEJ LUB ZAKŁADU WZAJEMNEGO

(pełna nazwa podmiotu (miejscowość, data)

urządzającego grę losową

lub zakład wzajemny)

seria ....... nr ......

Stwierdza się, że Pan(i) ............................................................................................

(imię i nazwisko, imię ojca)

urodzony(a) ...................................., legitymujący(a) się dokumentem tożsamości ...........

(data, miejscowość)

......................................................................, biorąc udział w ......................................

(rodzaj, seria, numer oraz numer PESEL)

............................................................................................................

(rodzaj gry losowej lub zakładu wzajemnego)

dnia ............................. w ............................................................................, uzyskał(a)

(miejscowość, ośrodek gier, punkt)

wygraną w wysokości złotych .....................................................................................

(cyframi i słownie)

................................................... ..................................................

(podpis żądającego zaświadczenia) (podpis pracownika upowa-

żnionego przez organ zarządzający)

.................................................

(podpis księgowego)

Zaświadczenie zostaje wystawione na żądanie uczestnika gry losowej lub zakładu wzajemnego w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje uczestnik gry lub zakładu, kopię przechowuje przez okres pięciu lat podmiot wystawiający zaświadczenie.

1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 5 października 1993 r. (M.P.93.52.483) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1993 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024