Określenie specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 maja 1992 r.
w sprawie określenia specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz trybu postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.

Na podstawie art. 33 ust. 3 i ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o wyższym szkolnictwie wojskowym (Dz. U. z 1992 r. Nr 10, poz. 40) zarządza się, co następuje:
§  1.
W dziedzinie nauk wojskowych na stanowisko profesora nadzwyczajnego w wyższej szkole wojskowej można wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną, posiadających wybitne, twórcze osiągnięcia w pracy zawodowej poza szkołą wyższą, w następujących specjalnościach dyscypliny naukowej "sztuka wojenna":
1)
obronność państwa i doktryny wojenne,
2)
strategia wojenna,
3)
sztuka operacyjna,
4)
taktyka rodzajów sił zbrojnych, wojsk i służb,
5)
dowodzenie wojskami,
6)
zabezpieczenie bojowe i logistyczne,
7)
organizacja, mobilizacja i uzupełnienie sił zbrojnych,
8)
obrona regionalna i cywilna,
9)
historia sztuki wojennej i myśli wojskowej,
10)
geografia wojenna i topografia wojskowa,
11)
metodyka szkolenia wojsk,
12)
użycie uzbrojenia i sprzętu technicznego.
§  2.
1.
Zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego osób, o których mowa w § 1, może nastąpić:
1)
w jednostce organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej prowadzącej kształcenie w zakresie dyscypliny naukowej i specjalności określonych w § 1,
2)
po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego i uzyskaniu pozytywnej opinii Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, zwanej dalej "Centralną Komisją".
2.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają rady jednostek organizacyjnych wyższych szkół wojskowych uprawnione do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego, na wniosek komendanta jednostki organizacyjnej, w której zamierza się wyznaczyć oficera lub zatrudnić osobę cywilną. Jeżeli w kraju brak jest jednostki uprawnionej do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w danej dyscyplinie, postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza jednostka uprawniona do nadawania stopnia naukowego doktora.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust.2, może dotyczyć wyłącznie osoby spełniającej warunki określone w § 1.
4.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
1)
wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego,
2)
powołanie trzyosobowej komisji spośród członków rady, o której mowa w ust. 2, posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego,
3)
powołanie trzech recenzentów posiadających tytuł naukowy, w tym dwóch spoza grona rady jednostki organizacyjnej przeprowadzającej postępowanie kwalifikacyjne oraz spoza grona osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, w której zajmuje stanowisko (zatrudniony jest) kandydat, jak również spoza grona osób zatrudnionych w jednostce organizacyjnej, w której ubiega się on o stanowisko profesora nadzwyczajnego,
4)
stwierdzenie kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego.
§  3.
1.
Recenzenci oceniają osiągnięcia kandydata w pracy zawodowej poza szkolnictwem wyższym.
2.
Komisja, po zapoznaniu się z opiniami recenzentów, przedstawia radzie jednostki organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej swoje stanowisko w przedmiocie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego; stanowisko komisji wymaga uzasadnienia.
§  4.
Rada, o której mowa w § 2 ust. 2, po zapoznaniu się ze stanowiskiem komisji, podejmuje uchwałę w sprawie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania przez kandydata stanowiska profesora nadzwyczajnego.
§  5.
W celu wyrażenia opinii, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, komendant jednostki organizacyjnej wyższej szkoły wojskowej, przeprowadzającej postępowanie kwalifikacyjne, przekazuje dokumentację postępowania kwalifikacyjnego Centralnej Komisji.
§  6.
W razie podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia kwalifikacji do zajmowania stanowiska profesora nadzwyczajnego przez radę jednostki organizacyjnej, której uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego nie wymagają zatwierdzenia przez Centralną Komisję, nie jest wymagane uzyskanie opinii, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  7.
Pozytywne wyniki postępowania kwalifikacyjnego i opinia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, uprawniają do wyznaczenia oficera na stanowisko lub zatrudnienia osoby cywilnej w ciągu trzech lat od ich uzyskania.
§  8.
Recenzentom, o których mowa w § 3 ust. 1, przysługuje wynagrodzenie na zasadach określonych w przepisach o wynagradzaniu za opracowanie recenzji rozprawy habilitacyjnej.
§  9.
Tracą moc zarządzenia Ministra Obrony Narodowej:
1)
nr 10/MON z dnia 1 lutego 1988 r. w sprawie określenia dyscyplin w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko docenta można powołać osobę posiadającą stopień naukowy doktora oraz wybitne osiągnięcia praktyczne (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 6);
2)
nr 61/MON z dnia 8 września 1988 r. w sprawie określenia trybu postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na stanowisko docenta w dziedzinie nauk wojskowych w wyższej szkole wojskowej osób posiadających stopień naukowy doktora (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 67).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1992.14.105

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Określenie specjalności w dziedzinie nauk wojskowych, w których na stanowisko profesora nadzwyczajnego można wyznaczyć oficera (zatrudnić osobę cywilną) nie posiadającego tytułu naukowego lub stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz tryb postępowania kwalifikacyjnego przy wyznaczaniu (zatrudnianiu) na to stanowisko.
Data aktu: 23/05/1992
Data ogłoszenia: 02/06/1992
Data wejścia w życie: 17/06/1992