Określenie sposobu odgraniczenia wolnych obszarów celnych od pozostałego polskiego obszaru celnego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 18 listopada 1991 r.
w sprawie określenia sposobu odgraniczenia wolnych obszarów celnych od pozostałego polskiego obszaru celnego.

Na podstawie art. 32 ust.4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445 oraz z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sposób odgraniczenia wolnego obszaru celnego, o którym mowa w art. 32 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445 oraz z 1991 r. Nr 60, poz. 253, Nr 73, poz. 320 i Nr 100, poz. 442), powinien zapewnić skuteczne wykonywanie dozoru celnego i kontroli celnej. Zarządzający wolnym obszarem celnym uzgadnia sposób odgraniczenia z dyrektorem właściwego miejscowo urzędu celnego.
§  2.
1.
Na odgraniczenie wolnego obszaru celnego, z wyłączeniem wolnych obszarów celnych, o których mowa w § 6, składają się następujące elementy:
1)
ogrodzenie wraz z przejściami wyznaczonymi dla ruchu towarowego i osobowego,
2)
zespół latarni elektrycznych, reflektorów lub innych źródeł światła (obwodnica oświetleniowa) rozmieszczonych wzdłuż ogrodzenia i terenu rozciągającego się wzdłuż ogrodzenia,
3)
oznakowania w postaci tablic informacyjnych z napisem "Wolny obszar celny ........................................................"

nazwa miejscowości

2.
Jeżeli elementy odgraniczenia określone w ust. 1 pkt 1 i 2 są ze względu na warunki topograficzne terenu niewystarczające do objęcia granicy wolnego obszaru celnego kontrolą celną i dozorem celnym, zarządzający wolnym obszarem celnym na wniosek dyrektora właściwego miejscowo urzędu celnego rozmieści wzdłuż ogrodzenia techniczne urządzenia sygnalizacyjne i alarmowe lub system telewizji przemysłowej.
§  3.
1.
Ogrodzenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, powinno być wykonane z materiałów trwałych:
1)
z siatki z drutu stalowego o wymiarach oczek nie przekraczających 40 x 40 mm lub
2)
z typowych prefabrykowanych elementów budowlanych albo
3)
z płyt z blach stalowych.
2.
W celu uniemożliwienia przedostania się ludzi i zwierząt na teren wolnego obszaru celnego, poza przejściami, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci zwojów drutu kolczastego lub stalowych, ostro zakończonych szpikulców zwieńczających ogrodzenie.
3.
Wysokość ogrodzenia, z wyłączeniem dodatkowych zabezpieczeń, o których mowa w ust. 2, mierzona od poziomu terenu powinna wynosić co najmniej 3 metry.
4.
Ogrodzenie powinno przebiegać w odległości co najmniej 3 metrów od:
1)
budynków i zabudowań znajdujących się na terenie wolnego obszaru celnego,
2)
wód stojących lub wód płynących znajdujących się poza wolnym obszarem celnym.
5.
Dyrektor właściwego miejscowo urzędu celnego w uzasadnionych przypadkach może wyrazić zgodę na odstąpienie od wymogu określonego w ust. 4.
§  4.
1.
Obwodnica oświetleniowa, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, powinna umożliwiać identyfikację osób oraz przedmiotów z odległości 20 metrów w warunkach nocnych lub ograniczonej widoczności, przy czym oświetlenie przejść wyznaczonych dla ruchu towarowego i osobowego powinno umożliwiać swobodne czytanie kontrolowanych dokumentów.
2.
Zasadę stanowi ciągłe włączenie obwodnicy oświetleniowej w warunkach nocnych lub ograniczonej widoczności.
§  5.
Urządzenia infrastruktury technicznej (przewody kanalizacyjne, wodociągowe, energetyczne, wentylacyjne) przebiegające przez granicę wolnego obszaru celnego powinny być zabezpieczone w sposób wykluczający możliwość nie kontrolowanego przemieszczania towarów.
§  6.
Odgraniczenie wolnego obszaru celnego ustanowionego na terenie lotniczego, morskiego lub rzecznego przejścia granicznego stanowią trwałe powierzchnie ścian wyodrębnionego od tego terenu pomieszczenia wyposażonego w system technicznych zabezpieczeń uniemożliwiających nie kontrolowane przemieszczanie towarów.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024