Udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom i członkom ich rodzin oraz orzekanie o niezdolności studentów do uczestniczenia w zajęciach i udzielanie studentom urlopu ze względu na stan zdrowia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 21 marca 1991 r.
w sprawie udzielania świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom i członkom ich rodzin oraz orzekania o niezdolności studentów do uczestniczenia w zajęciach i konieczności udzielania studentom urlopu ze względu na stan zdrowia.

Na podstawie art. 155 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
Świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom szkół wyższych, zwanych dalej "studentami", oraz ich niepracującym małżonkom i dzieciom udzielają przychodnie dla studentów lub inne zakłady społecznej służby zdrowia, właściwe ze względu na miejsce pobytu stałego lub czasowego tych osób.
§  2.
Dowodem uprawniającym do świadczeń zapobiegawczo-leczniczych jest:
1)
dla studenta - książka zdrowia studenta, wydana przez właściwą szkołę wyższą według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, z potwierdzeniem ważności na każdy rok akademicki,
2)
dla małżonka i dzieci - legitymacja analogiczna jak dla niepracujących członków rodziny pracownika, stwierdzająca fakt, że członek rodziny studenta nie pozostaje w stosunku pracy ani nie jest studentem, ważna na dany rok akademicki, wydana przez właściwą szkołę wyższą na podstawie dokumentów złożonych przez studenta.
§  3.
1.
Badania okresowe stanu zdrowia przeprowadza się u studentów II i IV roku studiów.
2.
Badania radiofotograficzne klatki piersiowej są wykonywane na II i IV roku studiów, a o ewentualnych dalszych badaniach decyduje lekarz sprawujący opiekę nad studentem.
§  4.
Badania okresowe obejmują ogólne badania lekarskie, uzupełnione w razie potrzeby badaniami diagnostycznymi i specjalistycznymi.
§  5.
Badania okresowe przeprowadzają lekarze przychodni dla studentów, w terminie przez siebie ustalonym.
§  6.
Wyniki badań okresowych oraz badań radiofotograficznych odnotowuje się w książce zdrowia studenta w formie wpisu stwierdzającego przeciwwskazania bądź brak przeciwwskazań do zajęć przewidzianych programem studiów, uprawiania sportu, podejmowania pracy i uczestnictwa w zorganizowanych formach wypoczynku.
§  7.
Na kierunkach studiów, na których wymagane są szczególne warunki zdrowia lub na których występują zagrożenia dla stanu zdrowia, lekarz przychodni dla studentów w porozumieniu z właściwym dziekanem może ustalić inną częstotliwość i zakres oraz termin badań okresowych stanu zdrowia studentów, niż wynika to z przepisów § 3-5.
§  8.
Studenci, u których stwierdzono odchylenia od prawidłowego stanu zdrowia, powinni być objęci czynnym poradnictwem przez lekarza sprawującego opiekę nad studentem.
§  9.
Orzeczenie o uzasadnionej stanem zdrowia czasowej niezdolności studenta do uczestniczenia w zajęciach przewidzianych planem studiów wydaje studentowi zakład społecznej służby zdrowia, o którym mowa w § 1.
§  10.
O wydaniu orzeczenia, o którym mowa w § 9, dokonuje się odpowiedniego wpisu do książki zdrowia studenta lub do zaświadczenia wystawionego przez zakład społecznej służby zdrowia określony w § 1.
§  11.
Orzeczenie o konieczności udzielenia studentowi urlopu ze względu na stan zdrowia wydaje komisja lekarska.
§  12.
1.
Komisja lekarska, o której mowa w § 11, działa w przychodni dla studentów.
2.
Kierownik przychodni wymienionej w ust. 1 ustala skład komisji lekarskiej, wyznaczając jej przewodniczącego oraz członków, z tym że w składzie komisji powinno być co najmniej dwóch lekarzy.
3.
W razie potrzeby przewodniczący komisji lekarskiej może zaprosić do udziału w posiedzeniu komisji właściwych specjalistów.
§  13.
Do komisji lekarskiej dla uzyskania urlopu ze względu na stan zdrowia kieruje studenta lekarz sprawujący nad nim opiekę.
§  14.
1.
Na podstawie aktualnej oceny stanu zdrowia studenta i niezbędnej dokumentacji lekarskiej komisja lekarska wydaje orzeczenie o niezdolności lub ograniczeniu zdolności studenta do zajęć przewidzianych planem studiów, oraz wskazuje w nim okres, na który powinien być udzielony studentowi urlop ze względu na stan zdrowia.
2.
Orzeczenie komisji lekarskiej jest ostateczne.
3.
O wydaniu orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się odpowiedniego wpisu do książki zdrowia studenta.
§  15.
1.
Po zakończeniu urlopu ze względu na stan zdrowia studenta lekarz sprawujący opiekę nad jego zdrowiem bądź - na wniosek tego lekarza - komisja lekarska kontroluje stan zdrowia studenta.
2.
O przeprowadzeniu kontroli stanu zdrowia studenta dokonuje się odpowiedniego wpisu do jego książki zdrowia.
§  16.
Właściwości organów i tryb wydawania decyzji nakazującej studentowi podejrzanemu o chorobę zakaźną lub podejrzanemu o zakażenie taką chorobą wstrzymanie się od uczęszczania na zajęcia przewidziane programem studiów regulują przepisy o zwalczaniu chorób zakaźnych.
§  17. 1
(skreślony).
§  18.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 24 stycznia 1984 r. w sprawie zasad korzystania przez studentów i rodziny studenckie z opieki lekarskiej i ochrony zdrowia (Monitor Polski Nr 3, poz. 27).
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 17 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 września 1993 r. (M.P.93.52.484) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1993 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1991.15.99

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udzielanie świadczeń zapobiegawczo-leczniczych studentom i członkom ich rodzin oraz orzekanie o niezdolności studentów do uczestniczenia w zajęciach i udzielanie studentom urlopu ze względu na stan zdrowia.
Data aktu: 21/03/1991
Data ogłoszenia: 26/04/1991
Data wejścia w życie: 26/04/1991