Krajowe normy ubytków naturalnych niektórych artykułów przewożonych transportem kolejowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 23 czerwca 1986 r.
w sprawie krajowych norm ubytków naturalnych niektórych artykułów przewożonych transportem kolejowym.

Na podstawie art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272) oraz § 9 ust. 2 i 4 zarządzenia nr 27 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1983 r. w sprawie zasad i trybu oraz organów właściwych do ustalania norm ubytków naturalnych (Monitor Polski Nr 30, poz. 161) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Ustala się krajowe normy ubytków naturalnych ziarna zbóż, ziarna roślin strączkowych, ziarna roślin oleistych, ziemniaków przemysłowych, buraków cukrowych, spirytusu, paliw ciekłych i pozostałych produktów naftowych w stanie ciekłym, siarki, nawozów sztucznych, paliw stałych, rud żelaza, chromu i manganu, koncentratów miedzi i cynkowo-ołowiowych, cementu, wapna, odpadków skór, suchego lodu, warzyw i owoców powstających w transporcie kolejowym w przewozach krajowych, w wysokości określonej w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2.
Do artykułów przewożonych luzem, nie wyszczególnionych w załączniku nr 1 do zarządzenia, które z powodu swych właściwości tracą na masie, ustala się normy ubytków naturalnych w wysokości:
1)
1,5% - dla artykułów płynnych lub nadanych do przewozu w stanie wilgotnym,
2)
0,7% - dla artykułów suchych narażonych na ubytek masy.
§  2.
Sposób stosowania krajowych norm ubytków naturalnych w transporcie kolejowym określa instrukcja stanowiąca załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  2 TABELA KRAJOWYCH NORM UBYTKÓW NATURALNYCH ARTYKUŁÓW PRZEWOŻONYCH TRANSPORTEM KOLEJOWYM

lp. Nazwa artykułu Miejsce powstania ubytku naturalnego Opakowanie Wysokość ubytku w % Jednostka odniesienia
1 2 3 4 5 6
1 Ziarna zbóż, ziarna żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, mieszanki zbożowej, prosa, gryki, kukurydzy wagon kryty luzem 0,50 masa przesyłki
2 Ziarna roślin strączkowych: ziarna grochu, bobiku, łubinu mieszanki strączkowo-zbożowej, fasoli, gorczycy, maku wagon kryty luzem 0,50 masa przesyłki
3 ziarna roślin oleistych: ziarna rzepaku, rzepiko wagon kryty luzem 0,70 masa przesyłki
4 Ziemniaki przemysłowe wagon odkryty luzem 1,20 masa przesyłki
5 Buraki cukrowe wagon odkryty luzem 0,60 masa przesyłki
6 Spirytus wagon cysterna luzem 0,01 za każdy dzień przewozu masa przesyłki
wagon kryty luzem w naczyniach 0,04 za każdy dzień przewozu
7 Siarka wagon odkryty (okrywany) luzem 0,50 masa przesyłki
8 Nawozy sztuczne:
superfosfat prosty pylisty lub prosty granulowany, siarczan amonowy,sól potasowa,nawozy potasowe (kainit, kamels, kizeryt, siarczan potasu), nawozy wapniowe węglanowe odmiany 01-05 tzw. suche (o zawartości wody do 15%), nawozy wapniowe tlenkowe, superfosfat potrójny granulowany, polifoska, fosforan amonu wagon kryty, odkryty, okrywany luzem 1,00 masa przesyłki
nawozy wapniowe węglanowe odmiany 06-09 tzw. wilgotne (o zawartości wody powyżej 15%) wagon odkryty luzem 2,00 masa przesyłki
9 Paliwa stałe:
węgiel kamienny
- sortymenty grube i średnie 0,80
- niesortowany oraz sortymenty drobne miałowe brykiety 1,50
- muły wagon odkryty luzem 2,00
węgiel brunatny
- wszystkie sortymenty 1,50
- brykiety 0,80
koks i półkoks
- koks odlewniczy,wielkopiecowy i formowany 0,80
- koks przemysłowo-opałowy 1,00
- koks pogazowy niesortowany w sortymentach powyżej 10 mm i półkoks powyżej 10 mm 1,00
- koksik z koksowni i gazowni oraz półkoksik 1,50
10 Paliwa ciekłe i pozostałe produkty naftowe w stanie ciekłym wagon cysterna luzem 0,50 masa przesyłki
11 Ruda żelaza

a) kawałkowa pospółkowa grudki

wagon odkryty luzem 0,25 masa przesyłki
b) miałka, koncentraty 0,50
12 Ruda chromu wagon odkryty luzem 0,25 masa przesyłki
13 Ruda manganu wagon odkryty luzem 0,25 masa przesyłki
14 Koncentrat miedzi wagon odkryty luzem 0,20 masa przesyłki
15 Koncentrat cynkowo-ołowiowy wagon odkryty luzem 1,00 masa przesyłki
16 Cement wagon zbiornikowy luzem 0,20 masa przesyłki
17 Wapno:

niegaszone mielone

wagon zbiornikowy luzem 0,35 masa przesyłki
niegaszone w bryłach wagon wapniarka kontener luzem 0,50 masa przesyłki
18 Suchy lód wagon chłodnia luzem w kontenerach 5,00 za każdy dzień przewozu masa przesyłki
19 Odpadki skór wagon kryty luzem 2,00 masa przesyłki
20 Warzywa i owoce pochodzenia krajowego i z importu wagon kryty, wagon odkryty luzem lub w skrzyniach, kartonach, workach, pojemnikach 1,5% masa przesyłki

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  3 INSTRUKCJA

W SPRAWIE STOSOWANIA KRAJOWYCH NORM UBYTKÓW NATURALNYCH W TRANSPORCIE KOLEJOWYM.

1. Krajowe normy ubytków naturalnych w transporcie kolejowych, służą do określenia maksymalnie dopuszczalnych ubytków przewożonej masy powstających podczas przewozu do nadawcy do odbiorcy wagonami towarowymi, za które przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności.

2. Krajowe formy ubytków naturalnych w transporcie kolejowym określone w załączniku nr 1 do zarządzenia obowiązują niezależnie od odległości przewozu i pory roku.

3. Krajowe normy ubytków naturalnych w transporcie kolejowym nie mają zastosowania w razie naruszenia stanu przesyłki.

4. Dopuszczalne wielkości ubytków naturalnych w transporcie kolejowym oblicza się według wzoru określonego w zarządzeniu Ministra Gospodarki Materiałowej z dnia 14 grudnia 1983 r. w sprawie zasad opracowywania i stosowania norm ubytków naturalnych oraz stałego doskonalenia metodyki ustalania wysokości ubytków w gospodarce magazynowej i transporcie (Monitor Polski Nr 42, poz. 243), a mianowicie:

(WxN)

U = -------------

100

gdzie:

U - ubytek naturalny w granicach normy (Kg)

W - masa przesyłki stwierdzona przy nadaniu (Kg)

N - norma ubytku naturalnego dla danego artykułu w procentach stosownie do załącznika nr 1 do zarządzenia.

5. Obliczenia dopuszczalnej wielkości ubytku naturalnego dokonuje się odrębnie dla każdej przesyłki.

6. Odpisów ubytków naturalnych dokonuje się tylko w razie fabrycznego występowania różnic pomiędzy masą stwierdzoną u nadawcy a masą stwierdzoną u odbiorcy, mieszczących się w granicach normy.

7. Rzeczywiste ubytki wykraczające poza wielkości wynikające z norm ubytków naturalnych należy traktować jako ubytki ponad normę, w odniesieniu do których należy prowadzić postępowanie wyjaśniające.

8. Niedozwolone jest:

1) odpisywanie z góry ubytków naturalnych przed faktem ich powstania oraz bez uprzednio udokumentowanego ich stwierdzenia,

2) odpisywanie ubytków naturalnych w wysokości przekraczającej ubytki rzeczywiste stwierdzone.

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 4 lipca 1989 r. (M.P.89.23.179) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1989 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 4 lipca 1989 r. (M.P.89.23.179) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1989 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 4 lipca 1989 r. (M.P.89.23.179) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 sierpnia 1989 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024