Aktualne problemy polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz sytuacja międzynarodowa.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 14 marca 1985 r.
w sprawie aktualnych problemów polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz sytuacji międzynarodowej.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po zapoznaniu się z informacją Rządu o aktualnych problemach polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i sytuacji międzynarodowej oraz po przeprowadzonej dyskusji, stwierdza, co następuje:
Polityka zagraniczna Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, której nadrzędnym celem jest umacnianie suwerennego bytu państwa, zapewnienie Narodowi bezpieczeństwa i jak najlepszych warunków rozwoju, wnosi ważny wkład w pokojową współpracę międzynarodową.

Polska Rzeczpospolita Ludowa działa na rzecz umocnienia i spójności socjalistycznego systemu bezpieczeństwa zbiorowego, decydującego o trwałości pokoju na naszym kontynencie. Sejm aprobuje działania Rządu zmierzające, wspólnie ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i pozostałymi krajami socjalistycznymi, do przedłużenia ważności Układu Warszawskiego. Jest to podstawowy warunek umacniania i stabilizacji układu pokojowego, jaki ukształtował się w Europie po II wojnie światowej.

Położona w geograficznym centrum Europy Polska Rzeczpospolita Ludowa opowiada się za pokojową, partnerską współpracą wszystkich państw naszego kontynentu na gruncie dziesięciu zasad Aktu końcowego Konwencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, bez względu na różnice ustrojowe. Sejm wita z satysfakcją powrót nurtu odprężeniowego w polityce niektórych państw zachodnioeuropejskich.

Sejm podkreśla ogromne znaczenie rozpoczynających się w Genewie radziecko-amerykańskich rozmów rozbrojeniowych. Obowiązkiem wszystkich państw jest tworzenie sprzyjającego klimatu oraz działanie na rzecz porozumienia, które przerwałoby złowieszczy wyścig zbrojeń nuklearnych.

Objęcie kosmosu, wbrew dotychczasowym porozumieniom, wyścigiem zbrojeń, prowadzi do głębokiej destabilizacji stosunków międzynarodowych.

Sejm podziela niepokój i zatroskanie tych wszystkich w świecie, którzy w dążeniu Stanów Zjednoczonych Ameryki do wyłączenia z rokowań genewskich badań i doświadczeń z tzw. broniami kosmicznymi widzą nie tylko zagrożenie dla konstruktywnych rezultatów dialogu amerykańsko-radzieckiego, ale także niebezpieczeństwo zasadniczego naruszenia dotychczasowego układu sił oraz zasad, na których opiera się bezpieczeństwo współczesnego świata.

Sejm udziela poparcia dla stanowiska polskich negocjatorów, wnoszących konstruktywny wkład w obrady konferencji sztokholmskiej, rozmowy wiedeńskie oraz w prace komisji rozbrojeniowej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Działanie naszych przedstawicieli na tych forach winna cechować inicjatywność i ofensywność, a prezentowane przez nich stanowiska winny być szeroko udostępniane opinii polskiej.

Sejm z uznaniem odnosi się do zwiększenia w polskiej polityce zagranicznej wagi przywiązywanej do współpracy z krajami rozwijającymi się. Owocnym przykładem istniejących w tej dziedzinie możliwości była wizyta Prezesa Rady Ministrów, gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego, w Republice Indii.

Sejm udziela pełnego poparcia dla dążeń Rządu do zwiększenia roli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na arenie międzynarodowej. Jedność narodowa wokół podstawowych racji polityki zagranicznej jest jednym z głównych źródeł jej skuteczności oraz korzyści, jakie przynosi ona krajowi.

Agresywna strategia Stanów Zjednoczonych, realizowana pod hasłem globalnego antykomunizmu, ingeruje w wewnętrzne sprawy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, dąży do jej wewnętrznej destabilizacji i w rezultacie do podważenia naszego socjalistycznego ustroju. Cenę tego płaci państwo i społeczeństwo. Stany Zjednoczone oraz niektórzy ich sojusznicy podejmują wysiłki zmierzające do naruszenia systemu ukształtowanego w wyniku II wojny światowej, który jest podstawą istniejących w Europie granic oraz rozwiązywania problemu niemieckiego. Zbliżające się obchody 40-lecia zwycięstwa nad faszystowską Rzeszą Niemiecką winny być jednocześnie odpowiedzią dla tych wszystkich w Stanach Zjednoczonych, Republice Federalnej Niemiec i gdzie indziej, którzy kwestionują istniejące i sprawdzone już w ciągu czterech dziesięcioleci struktury pokoju europejskiego.

Sejm stoi na stanowisku, iż polskie służby zagraniczne powinny intensyfikować swoje działania służące rozwiązywaniu problemów społeczno-gospodarczych kraju. Nasza polityka zagraniczna powinna w coraz większym stopniu wyrażać się w kontaktach i przedsięwzięciach inicjujących współpracę między państwami na polu gospodarki, techniki, nauki i kultury.

Szeroko rozwijają się kontakty międzynarodowe Sejmu. Wymiana delegacji poselskich na różnych szczeblach oraz wizyty Marszałka i członków Prezydium Sejmu, a także bieżący dialog, jaki Polski Parlament prowadzi z wieloma parlamentami świata, wspiera w efektywny sposób cele realizowane przez polską politykę zagraniczną.

Dyskusja poselska nad informacją Rządu o aktualnych problemach polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wykazała, że społeczeństwo polskie opowiada się za dalszą aktywizacją tej polityki, tak aby odzwierciedlając naszą historycznie ukształtowaną osobowość dawała ona wyraz naszej obecności i naszemu stanowisku we wszystkich najważniejszych sprawach współczesnego świata, a szczególnie Europy.

Tak jak Polska wniosła wielki wkład w zwycięstwo nad niemieckim faszyzmem, tak samo pragnie ona być obecna we wszystkim, co umacnia pokój i bezpieczeństwo społeczności międzynarodowej, co kształtuje pokojową przyszłość świata.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024