Ogłoszenie ogólnych warunków jednostkowych ubezpieczeń rent i zbioru taryf składek za te ubezpieczenia.

OBWIESZCZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEGO ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ
z dnia 22 listopada 1985 r.
w sprawie ogłoszenia ogólnych warunków jednostkowych ubezpieczeń rent i zbioru taryf składek za te ubezpieczenia.

1.
Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 20 września 1984 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 45, poz. 242) ogłasza się:
1)
ogólne warunki jednostkowych ubezpieczeń rent, stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego obwieszczenia,
2)
zbiór taryf składek za jednostkowe ubezpieczenia rent, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszego obwieszczenia,

zatwierdzone uchwałą nr 29 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 3 października 1985 r. i uchwałą nr 53 Rady Ubezpieczeniowej z dnia 7 listopada 1985 r.

2.
Tracą moc:
1)
ogólne warunki ubezpieczenia rent odroczonych, zatwierdzone decyzją Ministra Finansów z dnia 18 października 1960 r. nr BP RMU/274/60, ze zmianami zatwierdzonymi decyzją Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 1972 r. nr FR RMU/4030-04/Życ/31/72,
2)
ogólne warunki ubezpieczenia rent natychmiast płatnych, zatwierdzone decyzją Ministra Finansów z dnia 18 października 1960 r. nr BP RMU/273/60, ze zmianami zatwierdzonymi decyzją Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 1972 r. nr FR RMU/4030-05/Życ./31/72,

z tym że dotychczasowe ogólne warunki (pkt 1 i 2) stosuje się do umów zawartych przed wejściem w życie ogólnych warunków wymienionych w ust. 1 pkt 1 - do końca okresu ubezpieczenia określonego w tych warunkach.

3.
Ogólne warunki ubezpieczenia i zbiór taryf składek, wymienione w ust. 1, wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

OGÓLNE WARUNKI JEDNOSTKOWYCH UBEZPIECZEŃ RENT

Postanowienia ogólne.

§  1.
Niniejsze ogólne warunki stosuje się do umów ubezpieczeń rent odroczonych i natychmiast płatnych - czasowych lub dożywotnich.
§  2.
1.
Użyte w ogólnych warunkach jednostkowych ubezpieczeń rent określenia oznaczają:
1)
PZU - Państwowy Zakład Ubezpieczeń,
2)
ubezpieczający - osobę fizyczną lub prawną, która zawarła z PZU umowę ubezpieczenia renty,
3)
ubezpieczony (współubezpieczony) - osobę, na której życie zawarto umowę ubezpieczenia i która ma prawo do otrzymywania renty,
4)
uposażony - osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego.
2.
W ubezpieczeniu renty dla małżeństwa mężczyzna jest głównym ubezpieczonym, a kobieta współubezpieczoną.

Rodzaje ubezpieczeń i zakres świadczeń.

§  3.
Niniejsze ogólne warunki stosuje się do następujących rodzajów ubezpieczeń rent, wypłacanych od umówionego terminu ich płatności:
1)
ubezpieczenia odroczonej renty dożywotniej dla małżeństwa (taryfa XI) albo ubezpieczenia natychmiast płatnej renty dożywotniej dla małżeństwa (taryfa XIV) lub dla dwóch osób różnej płci, np. brata i siostry; na podstawie tych ubezpieczeń PZU wypłaca:
a)
głównemu ubezpieczonemu - rentę dożywotnią,
b)
współubezpieczonej kobiecie - rentę dożywotnią po śmierci głównego ubezpieczonego w wysokości 60% jego renty, począwszy od daty ustania obowiązku wypłacania mu renty z powodu jego śmierci; ubezpieczający może na piśmie wskazać inną osobę współubezpieczoną tylko przed rozpoczęciem płatności renty głównemu ubezpieczonemu,
c)
uposażonemu - jednorazowe świadczenie w wysokości opłaconych składek, jeżeli główny ubezpieczony zmarł przed terminem początku płatności renty, lub w wysokości jednorocznej renty, jeżeli główny ubezpieczony zmarł po tym terminie,
2)
ubezpieczenia odroczonej renty oszczędnościowej ze zwrotem składek (taryfy XII i XIIA), na którego podstawie PZU wypłaca:
a)
ubezpieczonemu - rentę dożywotnią,
b)
uposażonemu, w razie śmierci ubezpieczonego - jednorazowe świadczenie w wysokości opłaconych składek, bez względu na to, czy śmierć nastąpiła przed rozpoczęciem płatności renty, czy po rozpoczęciu tej płatności,
3)
ubezpieczenia odroczonej renty dożywotniej bez zwrotu składek w razie śmierci ubezpieczonego (taryfa XIII) lub ubezpieczenia natychmiast płatnej renty dożywotniej bez odprawy pośmiertnej (taryfa XVI), na których podstawie PZU wypłaca ubezpieczonemu rentę dożywotnią,
4)
ubezpieczenia natychmiast płatnej renty dożywotniej z odprawą pośmiertną (taryfa XV), na którego podstawie PZU wypłaca:
a)
ubezpieczonemu - rentę dożywotnią,
b)
uposażonemu po śmierci ubezpieczonego - odprawę pośmiertną w wysokości jednorocznej renty,
5)
ubezpieczenia natychmiast płatnej renty czasowej (taryfa XVII), na którego podstawie PZU wypłaca ubezpieczonemu rentę przez określoną liczbę lat, a w razie jego śmierci przed końcem płatności renty - innej osobie imiennie wyznaczonej przez ubezpieczającego,
6)
ubezpieczenia renty odroczonej lub natychmiast płatnej z indywidualnie ustalonym zakresem świadczeń i składką.
§  4.
Nominalna kwota renty, zwrot składek dla uposażonego i świadczenie pośmiertne są podwyższane corocznie o określony procent podany w dokumencie ubezpieczenia - polisie, w wysokości zależnej od rodzaju ubezpieczenia renty.
§  5.
Jeżeli nominalna renta miesięczna w dacie jej płatności nie osiągnie kwoty 500 zł, to za zgodą ubezpieczonego PZU może, zamiast renty, wypłacić ubezpieczonemu jednorazowo skapitalizowaną wartość renty i ewentualnego świadczenia pośmiertnego.

Umowa ubezpieczenia.

§  6.
Umowę ubezpieczenia zawiera się, bez względu na stan zdrowia i zawód ubezpieczonego, na dowolną wysokość renty, płatnej od umówionego terminu do śmierci ubezpieczonego (renta dożywotnia) lub na czas określony (renta czasowa).
§  7.
W celu zawarcia umowy ubezpieczenia ubezpieczający składa wniosek na formularzu PZU.
§  8.
PZU wydaje ubezpieczającemu polisę jako dowód zawarcia umowy ubezpieczenia renty.
§  9.
W razie zgubienia lub zniszczenia polisy, na wniosek ubezpieczającego (ubezpieczonego) PZU wystawia duplikat polisy.
§  10.
Zmiany w umowie ubezpieczenia renty lub zamiana na inny rodzaj ubezpieczenia renty wymagają osobnego porozumienia z PZU.
§  11.
1.
Ubezpieczający ma w każdym czasie prawo, a w razie śmierci uposażonego ma obowiązek imiennie wyznaczyć innego uposażonego. Zmiana uposażonego powinna być zgłoszona PZU na piśmie, łącznie z polisą ubezpieczenia renty.
2.
Jeżeli ubezpieczający albo ubezpieczony po śmierci ubezpieczającego nie wyznaczył uposażonego lub jeżeli uposażony utracił prawo do świadczenia, uposażonymi są spadkobiercy ubezpieczonego.
§  12.
Nie ma prawa do świadczenia uposażony, który umyślnie spowodował śmierć ubezpieczonego.
§  13.
Zawiadomienia, oświadczenia i wnioski ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uposażonego w związku z umową ubezpieczenia powinny być składane na piśmie za pokwitowaniem lub przesyłane listem poleconym.
§  14.
Oświadczenia PZU wywołują skutki prawne, jeżeli zostały przez PZU potwierdzone na piśmie lub w polisie.
§  15.
1.
O każdej zmianie adresu ubezpieczający (ubezpieczony) powinien niezwłocznie zawiadomić PZU na piśmie.
2.
Jeżeli ubezpieczający (ubezpieczony) zmienił adres miejsca zamieszkania i nie zawiadomił o tym PZU, to pismo PZU dotyczące ubezpieczenia renty, skierowane pod ostatnim znanym adresem, wywiera skutki prawne od dnia, w którym by pismo doszło, gdyby ubezpieczający (ubezpieczony) nie zmienił adresu.

Składka.

§  16.
Składkę ustala się według taryfy PZU, w zależności od rodzaju ubezpieczenia, wysokości renty, terminu jej płatności, płci ubezpieczonego i jego wieku; wiek ubezpieczonego ustala się jako różnicę lat pomiędzy rokiem kalendarzowym, w którym nastąpiła wpłata składki, a rokiem urodzenia ubezpieczonego.
§  17.
Jeżeli w ubezpieczeniu dla małżeństwa główny ubezpieczony jest starszy od współubezpieczonej o 21-30 lat, to składkę taryfową podwyższa się o 5%; przy większej różnicy wieku ustala się składkę indywidualnie.
§  18.
Ubezpieczający ma prawo żądać zwrotu części lub całości opłaconych składek:
1)
w ubezpieczeniu dla małżeństwa (taryfa XI) w każdym czasie przed terminem początku płatności renty,
2)
w ubezpieczeniu renty oszczędnościowej ze zwrotem składek:
a)
taryfa XII - w każdym czasie,
b)
taryfa XIIA - w każdym czasie przed terminem początku płatności renty.
2.
Zwrot części lub całości opłaconych składek powoduje obniżenie renty o określoną kwotę. Kwotę tę ustala się z uwzględnieniem wieku ubezpieczonego w chwili zwrotu i sumy zwróconych składek, podwyższonej o 6% na pokrycie kosztów.
3.
W razie żądania zwrotu składki przed upływem 12 miesięcy od daty jej wpłaty, PZU zwraca tylko 95% opłaconej składki, a ubezpieczenie renty wygasa.

Wypłata świadczeń.

§  19.
PZU wypłaca:
1)
ubezpieczonemu - rentę na swój koszt, pod ostatnim znanym adresem miejsca jego zamieszkania, bez prawa jej transferu za granicę,
2)
ubezpieczonemu zwrot składek lub uposażonemu świadczenie pośmiertne w ciągu 14 dni od dnia następnego po dostarczeniu (do wglądu) aktu zgonu ubezpieczonego.
§  20.
1.
Jeżeli osoba uprawniona nie zgadza się z ustaleniami jednostki organizacyjnej PZU co do odmowy zaspokojenia roszczenia albo co do wysokości świadczenia, może w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia w tej sprawie zgłosić na piśmie żądanie ponownego rozpatrzenia sprawy przez bezpośrednio nadrzędną jednostkę organizacyjną PZU.
2.
PZU jest obowiązany poinformować w zawiadomieniu osobę uprawnioną o terminie wymienionym w ust. 1 oraz wskazać jednostkę organizacyjną, do której może być wniesione żądanie ponownego rozpatrzenia sprawy. W razie niedopełnienia tego obowiązku termin przewidziany w ust. 1 nie biegnie.
3.
Nadrzędna jednostka organizacyjna jest obowiązana rozpatrzyć sprawę i zawiadomić o wyniku osobę uprawnioną w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZBIÓR TARYF SKŁADEK ZA JEDNOSTKOWE UBEZPIECZENIA RENT

§  1.
Niniejsze taryfy składek mają zastosowanie do umownych jednostkowych ubezpieczeń rent.
§  2.
Zbiór zawiera tabele stawek dla następujących taryf:

Taryfa XI - ubezpieczenie odroczonej renty dożywotniej dla małżeństwa,

Taryfy XII i XIIA - ubezpieczenie odroczonej renty oszczędnościowej ze zwrotem składek,

Taryfa XIII - ubezpieczenie odroczonej renty dożywotniej bez zwrotu składek w razie śmierci ubezpieczonego,

Taryfa XIV - ubezpieczenie natychmiast płatnej renty dożywotniej dla małżeństwa,

Taryfa XV - ubezpieczenie natychmiast płatnej renty dożywotniej z odprawą pośmiertną,

Taryfa XVI - ubezpieczenie natychmiast płatnej renty dożywotniej bez odprawy pośmiertnej,

Taryfa XVII - ubezpieczenie natychmiast płatnej renty czasowej.

§  3.
Umowa ubezpieczenia renty może być również zawarta przez osobę w innym wieku i z innym terminem wypłacania renty, niż podano w tabelach stawek. W takim przypadku stawkę taryfową oblicza się indywidualnie, kierując się odpowiednio zasadami stosowanymi przy ustalaniu stawek taryfowych.
TARYFA XI - UBEZPIECZENIE ODROCZONEJ RENTY DOŻYWOTNIEJ DLA MAŁŻEŃSTWA

Miesięczna nominalna renta dożywotnia za każdą wpłatę 1.000 zł

w złotych

Składka opłacona w wieku ubezpieczonego (lat) Renta miesięczna dla ubezpieczonego męża - płatna z osiągnięciem wieku:
60 lat 65 lat
20 41,28 64,85
21 39,23 61,58
22 37,26 58,45
23 35,37 55,46
24 33,59 52,60
25 31,90 49,93
26 30,28 47,37
27 28,75 44,94
28 27,30 42,63
29 25,91 40,40
30 24,59 38,31
31 23,34 36,31
32 22,17 34,41
33 21,03 32,63
34 19,95 30,89
35 18,93 29,27
36 17,96 27,73
37 17,04 26,25
38 16,17 24,86
39 15,33 23,54
40 14,55 22,28
41 13,80 21,04
42 12,99 19,96
43 12,41 18,88
44 11,78 17,86
45 11,17 16,90
46 10,61 15,98
47 10,06 15,11
48 9,55 14,29
49 9,07 13,52
50 8,61 12,79
51 8,18 12,10
52 7,77 11,45
53 7,39 10,83
54 7,02 10,25
55 6,68 9,71
56 6,36 9,20
57 6,06 8,72
58 5,78 8,27
59 5,52 7,85
60 5,46 7,45
61 7,09
62 6,75
63 6,43
64 6,11
65 6,00

TARYFY XII i XIIA - UBEZPIECZENIE ODROCZONEJ RENTY OSZCZĘDNOŚCIOWEJ ZE ZWROTEM SKŁADEK

Miesięczna nominalna renta dożywotnia za każdą wpłatę 1.000 zł

w złotych

Składka opłacona w wieku ubezpieczonego (lat) Renta płatna z osiągnięciem wieku:
u mężczyzn u kobiet
60 lat 65 lat 55 lat 60 lat
20 50,43 83,47 28,83 42,71
21 47,70 78,95 27,31 40,45
22 45,11 74,66 25,86 38,30
23 42,65 70,57 24,49 36,26
24 40,30 66,69 23,18 34,32
25 38,08 63,01 21,93 32,47
26 35,96 59,50 20,75 30,72
27 33,96 56,18 19,63 29,05
28 32,05 53,01 18,56 27,47
29 30,24 50,01 17,55 25,96
30 28,51 47,15 16,59 24,53
31 26,88 44,44 15,67 23,18
32 25,32 41,86 14,80 21,89
33 23,84 39,41 13,98 20,66
34 22,44 37,08 13,19 19,50
35 21,11 34,87 12,45 18,39
36 19,84 32,77 11,74 17,34
37 18,64 30,78 11,07 16,34
38 17,50 28,89 10,43 15,39
39 16,42 27,10 9,82 14,49
40 15,39 25,39 9,24 13,63
41 14,42 23,78 8,70 12,82
42 13,49 22,25 8,18 12,05
43 12,62 20,79 7,68 11,31
44 11,79 19,42 7,22 10,62
45 11,00 18,11 6,77 9,96
46 10,26 16,88 6,35 9,33
47 9,55 15,71 5,95 8,74
48 8,88 14,60 5,57 8,18
49 8,25 13,56 5,21 7,64
50 7,66 12,57 4,87 7,14
51 7,09 11,64 4,55 6,66
52 6,56 10,76 4,25 6,21
53 6,11 10,00 3,96 5,78
54 5,63 9,21 3,68 5,37
55 5,15 8,41 3,56 4,99
56 4,74 7,72 4,63
57 4,35 7,08 4,29
58 3,98 6,47 4,00
59 3,64 5,91 3,69
60 3,48 5,38 3,53
61 4,88
62 4,43
63 4,00
64 3,61
65 3,43

TARYFA XIII - UBEZPIECZENIE ODROCZONEJ RENTY DOŻYWOTNIEJ BEZ ZWROTU SKŁADEK W RAZIE ŚMIERCI UBEZPIECZONEGO

Miesięczna nominalna renta dożywotnia za każdą wpłatę 1.000 zł

w złotych

Składka opłacona w wieku ubezpieczonego (lat) Renta płatna z osiągnięciem wieku:
u mężczyzn u kobiet
60 lat 65 lat 55 lat 60 lat
20 60,25 99,21 33,69 49,88
21 57,28 94,36 32,05 47,47
22 54,45 89,73 30,49 45,17
23 51,75 85,32 29,00 42,97
24 49,19 81,12 27,58 40,86
25 46,76 77,13 26,22 38,85
26 44,44 73,33 24,92 36,93
27 42,25 69,73 23,68 35,10
28 40,16 66,30 22,50 33,35
29 38,17 63,03 21,38 31,70
30 36,28 59,92 20,32 30,12
31 34,48 56,96 19,31 28,63
32 32,77 54,15 18,35 27,21
33 31,14 51,46 17,44 25,86
34 29,58 48,90 16,57 24,58
35 28,10 46,46 15,75 23,36
36 26,69 44,14 14,96 22,20
37 25,35 41,92 14,22 21,09
38 24,06 39,80 13,51 20,04
39 22,84 37,79 12,83 19,04
40 21,68 35,87 12,19 18,08
41 20,56 34,03 11,57 17,17
42 19,50 32,28 10,99 16,31
43 18,49 30,61 10,43 15,48
44 17,53 29,02 9,90 14,69
45 16,61 27,51 9,39 13,94
46 15,74 26,06 8,91 13,23
47 14,90 24,67 8,45 12,54
48 14,10 23,35 8,01 11,89
49 13,33 22,08 7,60 11,27
50 12,60 20,87 7,20 10,68
51 11,89 19,71 6,82 10,12
52 11,22 18,59 6,45 9,58
53 10,62 17,60 6,11 9,06
54 10,00 16,56 5,77 8,57
55 9,36 15,52 5,62 8,10
56 8,80 14,58 7,65
57 8,25 13,67 7,21
58 7,73 12,81 6,83
59 7,23 11,98 6,42
60 7,00 11,19 6,21
61 10,44
62 9,71
63 9,02
64 8,36
65 8,06

TARYFA XIV - UBEZPIECZENIE NATYCHMIAST PŁATNEJ RENTY DOŻYWOTNIEJ DLA MAŁŻEŃSTWA

Składka jednorazowa za 10 zł nominalnej renty miesięcznej męża
wpłacona w wieku ubezpieczonego (lat) wynosi zł wpłacona w wieku ubezpieczonego (lat) wynosi zł
40 2.304 65 1.668
41 2.280 66 1.632
42 2.259 67 1.598
43 2.242 68 1.564
44 2.222 69 1.529
45 2.201 70 1.495
46 2.179 71 1.460
47 2.159 72 1.426
48 2.134 73 1.391
49 2.110 74 1.357
50 2.087 75 1.326
51 2.076 76 1.286
52 2.052 77 1.252
53 2.026 78 1.218
54 2.000 79 1.184
55 1.973 80 1.151
56 1.946 81 1.117
57 1.918 82 1.086
58 1.889 83 1.054
59 1.860 84 1.024
60 1.833 85 995
61 1.798 86 966
62 1.766 87 937
63 1.733 88 909
64 1.700 89 883

TARYFA XV - UBEZPIECZENIE NATYCHMIAST PŁATNEJ RENTY DOŻYWOTNIEJ Z ODPRAWĄ POŚMIERTNĄ

Składka jednorazowa za każde 10 zł nominalnej renty miesięcznej
wpłacona w wieku ubezpieczonego (lat) dla mężczyzny dla kobiety wpłacona w wieku ubezpieczonego (lat) dla mężczyzny dla kobiety
wynosi zł wynosi zł
40 2.101 2.209 65 1.312 1.490
41 2.077 2.189 66 1.276 1.455
42 2.052 2.167 67 1.241 1.419
43 2.027 2.147 68 1.206 1.383
44 2.000 2.124 69 1.171 1.347
45 1.973 2.101 70 1.136 1.312
46 1.945 2.077 71 1.103 1.276
47 1.916 2.052 72 1.069 1.241
48 1.887 2.027 73 1.037 1.206
49 1.855 2.000 74 1.005 1.171
50 1.824 1.973 75 979 1.136
51 1.793 1.945 76 943 1.103
52 1.761 1.916 77 913 1.069
53 1.728 1.887 78 884 1.037
54 1.695 1.855 79 856 1.005
55 1.662 1.824 80 829 979
56 1.628 1.793 81 802 943
57 1.594 1.761 82 777 913
58 1.560 1.728 83 753 884
59 1.525 1.695 84 730 856
60 1.490 1.662 85 708 829
61 1.455 1.628 86 688 802
62 1.419 1.594 87 667 777
63 1.383 1.560 88 648 753
64 1.347 1.525 89 630 730

TARYFA XVI - UBEZPIECZENIE NATYCHMIAST PŁATNEJ RENTY DOŻYWOTNIEJ BEZ ODPRAWY POŚMIERTNEJ

Składka jednorazowa za każde 10 zł nominalnej renty miesięcznej
wpłacona w wieku ubezpieczonego (lat) dla mężczyzny dla kobiety wpłacona w wieku ubezpieczonego (lat) dla mężczyzny dla kobiety
wynosi zł wynosi zł
40 2.070 2.183 65 1.241 1.428
41 2.044 2.162 66 1.203 1.391
42 2.019 2.140 67 1.166 1.353
43 1.992 2.117 68 1.129 1.316
44 1.964 2.094 69 1.093 1.278
45 1.935 2.070 70 1.057 1.241
46 1.905 2.044 71 1.021 1.203
47 1.875 2.019 72 986 1.166
48 1.844 1.992 73 952 1.129
49 1.812 1.964 74 919 1.093
50 1.779 1.935 75 886 1.057
51 1.746 1.905 76 854 1.021
52 1.712 1.875 77 822 986
53 1.678 1.844 78 791 952
54 1.644 1.812 79 762 919
55 1.608 1.779 80 733 886
56 1.573 1.746 81 705 854
57 1.537 1.712 82 679 822
58 1.501 1.678 83 654 791
59 1.464 1.644 84 630 762
60 1.428 1.608 85 607 733
61 1.391 1.573 86 585 705
62 1.353 1.537 87 563 679
63 1.316 1.501 88 543 654
64 1.278 1.464 89 525 630

TARYFA XVII - UBEZPIECZENIE NATYCHMIAST PŁATNEJ RENTY CZASOWEJ

Składka jednorazowa za każde 10 zł nominalnej renty miesięcznej
okres płatności renty (lata) wynosi zł okres płatności renty (lata) wynosi zł
20 1.702 10 1.055
19 1.651 9 971
18 1.597 8 883
17 1.540 7 790
16 1.481 6 693
15 1.418 5 591
14 1.352 4 484
13 1.283 3 372
12 1.211 2 254
11 1.135 1 130

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024