Zasady i tryb zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność sportową oraz zasady reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 1 października 1985 r.
w sprawie zasad i trybu zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność sportową oraz zasad reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych.

Na podstawie art. 23 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za stowarzyszenia kultury fizycznej lub inne jednostki organizacyjne prowadzące działalność sportową uważa się w rozumieniu niniejszego zarządzenia jednostki organizacyjne mające wyczynowe sekcje piłki nożnej, zwane dalej "klubami".
§  2.
1.
Zawodnik piłki nożnej, zwany dalej "zawodnikiem", może reprezentować w zawodach piłki nożnej klub, którego jest członkiem i którego siedziba znajduje się na terenie województwa, w którym zawodnik ma miejsce pobytu stałego.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy:
1)
uzyskali zwolnienie okresowe,
2)
zmienili przynależność klubową w drodze transferu,
3)
zostali przeniesieni do innego klubu decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej.
3.
Osoba nie będąca członkiem żadnego klubu może wstąpić do klubu i reprezentować go na terenie województwa, w którym czasowo przebywa z tytułu pracy zawodowej, uczęszczania do szkoły lub odbywania zasadniczej służby wojskowej.
4.
Osoba, o której mowa w ust. 3, po powrocie do miejsca stałego pobytu pozostaje nadal członkiem klubu dotychczasowego.
§  3.
1.
W zawodach piłki nożnej objętych systemami rozgrywek ustalonych przez Polski Związek Piłki Nożnej, zwany dalej "związkiem", mogą brać udział jedynie zawodnicy zgłoszeni, potwierdzeni i uprawnieni do gry.
2.
Tryb i zasady zgłaszania, potwierdzania i uprawniania do gry określa regulamin ustalony przez związek, z tym że:
1)
liczba zawodników potwierdzonych do rozgrywek I i II ligi nie może przekroczyć osiemnastu, z uwzględnieniem przepisu § 5 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 22 maja 1985 r. w sprawie dyscyplin sportu oraz gier zespołowych, w których zawodnikom mogą być przyznawane stypendia sportowe (Monitor Polski Nr 13, poz. 106),
2)
dopuszczenie do gry w zespole I lub II ligi zawodnika nie pobierającego stypendium sportowego może nastąpić po przedstawieniu zaświadczenia zatrudniającego zakładu pracy o wysokości zarobków oraz zgody na występowanie zatrudnionego w zakładzie pracownika w meczach zespołów I lub II ligi.
3.
W razie gdy zawodnik nie jest zatrudniony, a utrzymuje się z dochodów uzyskiwanych z innych źródeł, zaświadczenie o jego statusie materialnym wystawia właściwy terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury fizycznej, sportu i turystyki stopnia podstawowego.
4.
Limit, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, może być przez związek podwyższony o 1-4 zawodników w stosunku do klubów, w których barwach występują zawodnicy kadry narodowej seniorów.
§  4.
Zawodnicy mogą za zgodą klubu brać udział w zawodach nie objętych systemami rozgrywek, o których mowa w § 3 ust. 1, a zawodnicy kadry narodowej seniorów oraz kadry narodowej juniorów - również za zgodą związku.
§  5.
1.
Zwolnienie okresowe jest udzielane zawodnikom w razie:
1)
powołania zawodnika do zasadniczej służby wojskowej - na czas jej trwania,
2)
podjęcia przez zawodnika nauki w szkole wyższej w systemie stacjonarnym poza dotychczasowym miejscem zamieszkania - na okres studiów.
2.
Przez okres studiów, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się okres określony regulaminem studiów.
3.
Zwolnienie okresowe z tytułu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być udzielone zawodnikowi jeden raz w karierze sportowej.
§  6.
Po zakończeniu zwolnienia okresowego zawodnik jest obowiązany powrócić do klubu, z którego uzyskał zwolnienie, i reprezentować ten klub.
§  7.
1.
W wypadkach uzasadnionych względami szkoleniowymi zmiana przynależności klubowej zawodnika do klubu znajdującego się w wyższej klasie rozgrywek może nastąpić w drodze przeniesienia na podstawie decyzji:
1)
okręgowego związku piłki nożnej, gdy zawodnik jest członkiem klubu III ligi lub klas niższych, a siedziba obu klubów znajduje się na terenie działania okręgowego związku,
2)
związku, gdy:
a)
zawodnik klubu III ligi lub klas niższych ma przejść do klubu I lub II ligi,
b)
siedziby klubów znajdują się na terenie działania różnych okręgowych związków.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może być podjęta po uzyskaniu pisemnej opinii okręgowego związku piłki nożnej oraz klubu, którego zawodnik jest członkiem, a także pisemnej zgody zawodnika, którego decyzja dotyczy.
§  8.
1.
Zawodnicy klubów I i II ligi piłki nożnej podpisują z klubem umowę o reprezentowanie klubu.
2.
Umowę zawiera się na okres nie krótszy niż 2 lata.
3.
W okresie, na który została zawarta umowa, zawodnikom nie przysługuje prawo zmiany przynależności klubowej.
4.
Jeżeli zawodnik lub klub w okresie 6 miesięcy przed datą wygaśnięcia umowy nie poinformuje drugiej strony o zamiarze rozwiązania umowy, ulega ona przedłużeniu na okres jednego roku, począwszy od dnia upływu terminu, na jaki została zawarta.
5.
Umowa może być rozwiązana przed ustalonym terminem za obopólnym porozumieniem stron.
§  9.
Zawodnik nie może reprezentować innego klubu przed uzyskaniem zwolnienia z klubu, którego jest członkiem.
§  10.
Zmiana przynależności klubowej zawodnika piłki nożnej może nastąpić:
1)
na wniosek zawodnika,
2)
w drodze transferu.
§  11.
1.
Zawodnik zamierzający dokonać zmiany przynależności klubowej składa wniosek do zarządu klubu, którego jest członkiem, ze wskazaniem klubu, którego członkiem zamierza zostać.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony po zakończeniu cyklu rozgrywek, w których klub uczestniczy, nie później jednak niż do 30 czerwca danego roku.
3.
Zarząd klubu, do którego zawodnik zamierza przejść, jest obowiązany potwierdzić na piśmie zamiar przyjęcia zawodnika na członka klubu.
4.
Zarząd klubu, do którego wpłynął wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej, jest obowiązany rozpatrzyć wniosek i udzielić zawodnikowi odpowiedzi w terminie 30 dni od otrzymania potwierdzenia określonego w ust. 3.
5.
Brak odpowiedzi w terminie, o którym mowa w ust. 4, uważa się za wyrażenie zgody na zmianę przynależności klubowej.
6.
W razie gdy na wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej zarząd klubu udzieli odpowiedzi odmownej, a zawodnik nie wycofa wniosku, przestaje on być członkiem klubu po upływie 30 dni od dnia udzielenia odpowiedzi.
7.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika, który nie ukończył 18 lat, jest dozwolona za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.
§  12.
Gdy zawodnik niepełnoletni wystąpi z wnioskiem o zmianę przynależności klubowej w związku ze zmianą miejsca stałego pobytu przez jego rodziców lub opiekunów, klub jest obowiązany wyrazić zgodę na zmianę przynależności klubowej.
§  13.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika kadry narodowej seniorów i kadry narodowej juniorów wymaga zgody związku.
§  14.
1.
Zawodnika, który przestał być członkiem klubu w trybie określonym w § 11 ust. 6, obowiązuje roczna karencja od dnia otrzymania odpowiedzi odmawiającej udzielenia zgody na zmianę przynależności klubowej.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek klubu, którego zawodnik był członkiem, związek może przedłużyć karencję do lat dwóch.
3.
Karencja polega na zawieszeniu prawa do reprezentowania przez zawodnika klubów w zawodach sportowych w piłce nożnej.
4.
W czasie karencji zawodnik nie może otrzymywać stypendium sportowego, nagród i premii.
5.
W razie przedłużenia karencji do lat dwóch, zawieszeniu ulega również prawo reprezentowania barw narodowych.
§  15.
1.
Zawodnik lub występujący w jego imieniu klub po upływie połowy rocznej karencji może wystąpić z wnioskiem o jej skrócenie.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, nie podlegają rozpatrzeniu, jeżeli:
1)
klub, którego zawodnik był członkiem, spadł do niższej klasy rozgrywek,
2)
zawodnik w wieku:
a)
do 21 lat był członkiem klubu krócej niż 2 lata,
b)
do 22 lat był członkiem klubu krócej niż 3 lata,
c)
powyżej 23 lat był członkiem klubu krócej niż 4 lata.
3.
Decyzję w sprawie skrócenia karencji podejmują:
1)
związek - gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika dotyczy klubów I, II i III ligi oraz klubów położonych na terenie różnych okręgów,
2)
okręgowe związki piłki nożnej - gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika dotyczy pozostałych klubów położonych na jego terenie działania.
§  16.
1.
Zawodnik może reprezentować klub począwszy od nowego cyklu rozgrywek.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy:
1)
uzyskali zwolnienie z klubu ze względu na likwidację klubu lub sekcji piłki nożnej,
2)
zostali przeniesieni w trybie § 7 do klubu w wyższej klasie rozgrywek,
3)
uzyskali zwolnienie okresowe.
§  17.
1.
Zawodnicy klubów I i II ligi mogą zmienić przynależność klubową wyłącznie w drodze transferu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy uzyskali zwolnienie okresowe.
3.
Transferu można dokonywać po zakończeniu cyklu rozgrywek.
4.
Transferu można dokonywać po umieszczeniu zawodnika na liście transferowej prowadzonej przez związek.
5.
Na liście transferowej, o której mowa w ust. 4, umieszcza się zawodników, jeżeli umowy o reprezentowanie klubów wygasają bądź zostają rozwiązane lub zmiana przynależności klubowej zawodnika jest pożądana z ważnych względów szkoleniowych.
6.
W razie gdy zmiana przynależności klubowej następuje z ważnych względów szkoleniowych, o których mowa w ust. 5, wymagana jest pisemna zgoda zawodnika.
7.
Kluby w terminie 3 miesięcy przed zakończeniem cyklu rozgrywek są obowiązane przedstawić związkowi listę zawodników zgłoszonych do transferu, z uwzględnieniem zawodników, o których mowa w § 8 ust. 5.
8.
Związek przesyła listę transferową do klubów I i II ligi nie później niż na 30 dni przed ukończeniem cyklu rozgrywek.
9.
Szczegółowe zasady prowadzenia listy transferowej oraz tryb dokonywania zgłoszeń ustala związek.
§  18.
1.
Zmiana przynależności klubowej zawodnika w drodze transferu następuje na podstawie umowy zawartej między zainteresowanymi klubami.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, nie może być zawarta bez zgody zawodnika.
§  19.
1.
Klub, z którego zawodnik odchodzi w wyniku zmiany przynależności klubowej, może zażądać od klubu, do którego zawodnik przechodzi, ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika.
2.
Wysokość ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika ustalają zainteresowane kluby.
3.
Wysokość ekwiwalentu nie może przekraczać przy przejściu zawodnika z klubu:
1)
I ligi do innego klubu I ligi - 10 mln zł
2)
II ligi do klubu I ligi - 8 mln zł
3)
II ligi do innego klubu II ligi - 5 mln zł
4)
I ligi do klubu II ligi - 5 mln zł
5)
niższego niż II ligi do klubu I ligi - 3 mln zł
6)
klasy niższej do klubu II ligi - 2 mln zł
7)
I lub II ligi do klubu III ligi - 500 tys. zł
8)
III ligi do klubu III ligi - 300 tys. zł
9)
klasy niższej niż III liga do klubu III ligi - 300 tys. zł.
4.
Ekwiwalenty, o których mowa w ust. 1, mogą być wypłacane z dochodów własnych klubu, określonych odrębnymi przepisami.
5.
W razie przekroczenia kwot określonych w ust. 3, klub, do którego przechodzi zawodnik w wyniku transferu, jest obowiązany wpłacić na rzecz związku kwotę wynoszącą 100% nadwyżki ponad kwotę określoną w ust. 3.
6.
W razie ponownej zmiany przynależności klubowej zawodnika pobierającego stypendium sportowe, jeżeli kwota ekwiwalentu nie przekracza kwoty ekwiwalentu poprzedniego transferu, a ponadto dotyczy klubów, które nie mają zaległych zobowiązań finansowych wobec związku, Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu może zwolnić klub, do którego zawodnik przechodzi od opłaty określonej w ust. 5.
§  20.
1.
Klub, do którego przechodzi zawodnik w wyniku transferu, może wypłacić zawodnikowi:
1)
przy przejściu do zespołu występującego w tej samej klasie rozgrywek - kwotę w wysokości do 3% kwoty ekwiwalentu za wyszkolenie, jeżeli zawiera umowę na 3 lata; przy umowie zawartej na okres dłuższy niż 3 lata kwota ta może być zwiększona za każdy następny rok o 2%, łącznie nie więcej jednak niż do 9% kwoty ekwiwalentu,
2)
przy przejściu do zespołu znajdującego się w wyższej klasie rozgrywek - kwotę w wysokości do 5% kwoty ekwiwalentu, jeżeli zawiera umowę na 3 lata; przy umowie zawartej na okres dłuższy niż 3 lata kwota ta może być zwiększona za każdy następny rok o 2%, łącznie nie więcej jednak niż do 11% kwoty ekwiwalentu.
2.
Przy drugiej zmianie przynależności klubowej kwoty, o których mowa w ust. 1, ulegają zmniejszeniu o 50%.
3.
Przy przejściu zawodnika do zespołu znajdującego się w niższej klasie rozgrywek oraz w razie zmiany przynależności klubowej przed upływem terminu umowy i w wypadku trzeciej zmiany przynależności klubowej kwoty, o których mowa w ust. 1, zawodnikom nie przysługują.
4.
Zawodnik odnawiający umowę z klubem może otrzymać wypłatę w wysokości do 1% maksymalnej, wolnej od obciążeń na rzecz związku, kwoty ekwiwalentu za wyszkolenie, określonej w § 19 ust. 3, za każdy rok odnawianej umowy, nie więcej jednak niż za okres 5 lat.
5.
Zawodnik podpisujący po raz pierwszy umowę z klubem, którego jest członkiem (wychowankiem), może otrzymać do 1% kwoty ekwiwalentu określonego:
1)
w § 19 ust. 3 pkt 5 - jeżeli chodzi o klub I ligi,
2)
w § 19 ust. 3 pkt 6 - jeżeli chodzi o klub II ligi,

za każdy rok umowy. Klub może ustalić wypłatę tej kwoty w kilku ratach.

§  21.
1.
Klub nie może wszcząć postępowania dyscyplinarnego w stosunku do zawodnika ani orzec wykonania zawieszonej uprzednio kary dyscyplinarnej po złożeniu wniosku o zmianę przynależności klubowej lub powstaniu przyczyn uzasadniających uzyskanie zwolnienia okresowego.
2.
W okresie odbywania kary dyskwalifikacji zawodnik nie może zmienić przynależności klubowej.
§  22.
Zasady i tryb składania odwołań od decyzji w sprawie przynależności klubowej oraz karencji określają regulaminy związku.
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.34.229

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność sportową oraz zasady reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych.
Data aktu: 01/10/1985
Data ogłoszenia: 15/11/1985
Data wejścia w życie: 15/11/1985