Szczegółowe warunki i zasady stosowania równoważnych norm czasu pracy na niektórych stanowiskach pracy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 25 lipca 1985 r.
w sprawie szczegółowych warunków i zasad stosowania równoważnych norm czasu pracy na niektórych stanowiskach pracy.

Na podstawie § 5 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 października 1984 r. w sprawie zasad stosowania czasu pracy w uspołecznionych zakładach pracy oraz zmian niektórych przepisów o czasie pracy (Dz. U. Nr 51, poz. 263 i z 1985 r. Nr 32, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie ustala zakres, warunki i zasady stosowania równoważnych norm czasu pracy w zakładach pracy na następujących stanowiskach:
1)
przy obsłudze kotłów i urządzeń centralnego ogrzewania,
2)
przy obsłudze urządzeń ujęć i stacji uzdatniania wody,
3)
przy obsłudze oczyszczalni ścieków.
2.
Równoważne normy czasu pracy na stanowiskach wymienionych w ust. 1 pkt 1 mogą być stosowane tylko w okresie sezonu grzewczego.
3.
O dopuszczeniu stosowania równoważnych norm czasu pracy na stanowiskach, o których mowa w ust. 1, decyduje kierownik zakładu pracy w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową po zasięgnięciu opinii zakładowego społecznego inspektora pracy oraz przemysłowej służby zdrowia.
4.
Równoważne normy czasu pracy nie mogą być stosowane na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia dopuszczalnych norm stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, panuje niekorzystny mikroklimat lub w odniesieniu do których istnieją przeciwwskazania Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub przemysłowej służby zdrowia.
§  2.
1.
Równoważne normy czasu pracy, o których mowa w § 1, są rozkładem czasu pracy, w którym dopuszczone jest wydłużenie dobowej normy czasu pracy do 12 godzin, z tym że w przyjętym okresie rozliczeniowym czas ten nie może przekroczyć liczby godzin wynikającej z tygodniowej normy czasu pracy w wymiarze średnio 42 godziny.
2.
Przedłużony czas pracy, wynikający z wydłużenia dobowej normy czasu pracy, o której mowa w ust. 1, powinien być wyrównany przez skrócenie czasu pracy w innych dniach okresu rozliczeniowego lub przez udzielenie pracownikowi dni wolnych od pracy.
3.
Rozkład czasu pracy w zakładzie pracy powinien być stosowany na podstawie harmonogramów pracy, określających dla poszczególnych pracowników dni i godziny pracy oraz dni wolne od pracy. Harmonogramy pracy powinny być opracowane na okres rozliczeniowy i podane do wiadomości pracowników co najmniej z 7-dniowym wyprzedzeniem.
§  3.
1.
Okres rozliczeniowy czasu pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3 nie może przekraczać jednego miesiąca.
2.
Na stanowiskach pracy przy obsłudze kotłów i urządzeń centralnego ogrzewania (§ 1 ust. 1 pkt 1) okres rozliczeniowy nie może przekraczać okresu odpowiadającego sezonowi grzewczemu.
§  4.
Norma czasu pracy ustalona na okres rozliczeniowy ulega w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika zmniejszeniu o taką liczbę godzin, jaką pracownik miał zgodnie z harmonogramem przepracować w dniach tej nieobecności.
§  5.
1.
Praca przekraczająca 12 godzin na dobę oraz powyżej średniej tygodniowej normy czasu pracy, o której mowa w § 2 ust. 1, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.
2.
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości:
1)
50% wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, z uwzględnieniem odrębnych zasad wynikających z zakładowych systemów wynagradzania - za pracę w dwóch pierwszych godzinach nadliczbowych przekraczających dobową normę czasu pracy i za godziny nadliczbowe przekraczające normę czasu pracy dla okresu rozliczeniowego; łączna liczba godzin nadliczbowych opłaconych z dodatkiem 50% nie może przekraczać liczby godzin wynikającej z pomnożenia przepracowanych dni przez 2, przy czym liczba tych godzin nie może być większa niż liczba dni roboczych w okresie rozliczeniowym pomnożona przez 2,
2)
100% wynagrodzenia wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, z uwzględnieniem odrębnych zasad wynikających z zakładowych systemów wynagradzania - za pracę w dalszych godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy lub w niedziele i święta.
3.
Za pracę przekraczającą równocześnie dobową normę czasu pracy i normę czasu pracy dla okresu rozliczeniowego przysługuje tylko jeden dodatek.
§  6.
Rozliczenie z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych i wypłata należnego wynagrodzenia powinny nastąpić niezwłocznie po zakończeniu okresu rozliczeniowego albo po rozwiązaniu umowy o pracę, jeżeli ulega ona rozwiązaniu przed upływem okresu rozliczeniowego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024