Zasady i stawki wynagradzania autorów utworów fotograficznych oraz umowy o wykonanie lub wykorzystanie tych utworów.

UCHWAŁA Nr 131
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 sierpnia 1985 r.
w sprawie zasad i stawek wynagradzania autorów utworów fotograficznych oraz umów o wykonanie lub wykorzystanie tych utworów.

Na podstawie art. 33 § 1 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234 i z 1975 r. Nr 34, poz. 184) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W uchwale ustala się zasady i stawki wynagrodzeń za utwory fotograficzne będące przedmiotem prawa autorskiego, zwane dalej "utworami", oraz zasady zawierania umów o wykonanie lub wykorzystanie tych utworów.
2.
Przepisy uchwały stosuje się, jeżeli strony mają stałą siedzibę w Polsce lub stałe miejsce zamieszkania w Polsce.
§  2.
Ustala się:
1)
zasady zawierania umów o wykonanie lub wykorzystanie utworów fotograficznych, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały,
2)
tabele wynagrodzeń za wykonanie lub wykorzystanie utworów fotograficznych, stanowiące załączniki nr 2-4 do uchwały.
§  3.
Upoważnia się Ministra Kultury i Sztuki do:
1)
wprowadzania - w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych - uzupełnień do tabel wynagrodzeń,
2)
udzielania w szczególnie uzasadnionych wypadkach zezwoleń na stosowanie innych wynagrodzeń niż przewidziane w załącznikach nr 2-4 do uchwały,
3)
wydawania wytycznych w sprawie szczegółowego stosowania przepisów uchwały.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do umów zawartych po dniu jej wejścia w życie.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZASADY ZAWIERANIA UMÓW O WYKONANIE LUB WYKORZYSTANIE UTWORÓW FOTOGRAFICZNYCH

§  1.
Umowa o wykonanie lub wykorzystanie utworu fotograficznego wymaga formy pisemnej.
§  2.
1.
Wynagrodzenie autora ustalone w umowie o wykonanie utworu obejmuje należność za:
1)
osobiste świadczenie przy wykonaniu utworu,
2)
użycie środków i materiałów własnych,
3)
dostarczenie utworu,
4)
przeniesienie prawa własności egzemplarza utworu; nie dotyczy to negatywu i pozytywu odwracalnego.
2.
Jeżeli realizacja utworu wymaga wykonania prac wchodzących w zakres innych dziedzin twórczości, za prace te stosuje się wynagrodzenie przewidziane dla tych dziedzin.
3.
W razie konieczności wykonywania przez autora świadczenia poza jego miejscem zamieszkania, autor ma prawo do diet i innych należności przysługujących pracownikom państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu podróży służbowych.
§  3.
1.
Jeżeli przedmiot umowy tego wymaga, zamawiający powinien na koszt własny:
1)
dostarczyć założenia koncepcyjne,
2)
uzyskać zezwolenie na fotografowanie obiektów,
3)
dostarczyć przedmioty stanowiące temat utworu,
4)
zapewnić organizację planu zdjęciowego,
5)
zapewnić modele i statystów oraz pomoc techniczną,
6)
zapewnić konsultacje specjalistyczne,
7)
umożliwić nabycie materiałów trudno dostępnych,
8)
udostępnić odpowiednie pomieszczenia, urządzenia i środki transportu.
2.
Zakres i terminy realizacji świadczeń, o których mowa w ust. 1, strony ustalają w umowie. Niedotrzymanie przez zamawiającego tych terminów uprawnia autora do żądania stosownego przedłużenia terminu wykonania umowy.
§  4.
W umowie o wykonanie utworu strony postanawiają o prawie własności negatywu i pozytywu odwracalnego. W braku wyraźnego rozstrzygnięcia pozostają one własnością autora. Nabycie egzemplarza utworu na własność nie powoduje przeniesienia praw autorskich na nabywcę.
§  5.
1.
W umowie powinny być określone terminy dostarczenia utworu przez autora i przyjęcia utworu oraz sposób płatności wynagrodzenia.
2.
Jeżeli autor nie dostarczy utworu w umówionym terminie, zamawiający wyznaczy autorowi dodatkowy termin na dostarczenie utworu. Po upływie dodatkowego terminu zamawiający może odstąpić od umowy. Wyznaczenia dodatkowego terminu zamawiający dokonuje na piśmie.
3.
W razie odstąpienia od umowy z powodu niedostarczenia utworu, autor jest obowiązany zwrócić zamawiającemu otrzymaną zaliczkę.
§  6.
1.
Zamawiający jest obowiązany zawiadomić autora na piśmie o przyjęciu lub nieprzyjęciu utworu albo o uzależnieniu przyjęcia utworu od wykonania przez autora w wyznaczonym jednocześnie terminie zmian określonych przez zamawiającego. Niewysłanie takiego zawiadomienia w terminie ustalonym w umowie uważa się za przyjęcie utworu.
2.
Zamawiający nie może uzależnić przyjęcia utworu od dokonania zmian, jeżeli utwór został wykonany zgodnie z umową.
§  7.
Okres przeznaczony na przyjęcie utworu przez zamawiającego lub na stwierdzenie uzależnienia przyjęcia od dokonania zmian w utworze wynosi 30 dni od daty przekazania mu utworu; w wypadkach szczególnych strony mogą ustalić inny termin.
§  8.
1.
W razie nieprzyjęcia utworu przez zamawiającego, odmowy autora dokonania żądanych zmian lub niewykonania ich w wyznaczonym terminie, zamawiający może odstąpić od umowy; w tym wypadku autorowi przysługuje 25% wynagrodzenia ustalonego w umowie, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wysokimi kosztami - do 50% tego wynagrodzenia.
2.
Na żądanie autora zamawiający jest obowiązany uzasadnić nieprzyjęcie utworu.
§  9.
1.
Wynagrodzenie autora za wykonanie utworu jest płatne w następujący sposób:
1)
25% wynagrodzenia ustalonego w umowie - w terminie 14 dni od daty podpisania umowy,
2)
pozostała część wynagrodzenia - w terminie 14 dni od daty przyjęcia utworu.
2.
Autor może zrezygnować z zaliczki.
3.
W szczególnych wypadkach wysokość zaliczki może przekraczać 25%.
§  10.
1.
Wysokość wynagrodzenia za wykonanie utworu powinna odpowiadać wartości utworu, wysiłkowi twórczemu niezbędnemu do jego powstania oraz sumie niezbędnych kosztów poniesionych przez autora.
2.
Wysokość wynagrodzenia ustalona w umowie może być podwyższona przez zamawiającego po przyjęciu utworu, w granicach przewidzianych w załączniku nr 2 do uchwały, w razie stwierdzenia, że wynagrodzenie to nie odpowiada wkładowi pracy autora oraz wysokiej wartości utworu.
3.
Wynagrodzenia określone w załączniku nr 2 do uchwały dotyczą jednego egzemplarza utworu wykonywanego metodami standardowymi w normalnych warunkach.
4.
W razie jednoczesnego zamówienia duplikatów utworu, wynagrodzenie za każdy dodatkowy egzemplarz ustala się zgodnie z załącznikiem nr 3 do uchwały.
5.
Wynagrodzenie za wglądówki ustala się według stawek przewidzianych dla dalszych egzemplarzy.
6.
W razie konieczności wykonania prac innych niż wymienione w załączniku nr 2 do uchwały, strony ustalają wynagrodzenie umownie.
§  11.
Umowa o wykorzystanie utworu powinna określać pole jego eksploatacji i zakres rozpowszechniania utworu.
§  12.
Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia autora za wykorzystanie utworu w formie wydania bierze się pod uwagę wartość utworu, rodzaj publikacji i wielkość jej nakładu.
§  13.
1.
Stawka wynagrodzenia ustalona w umowie na podstawie poz. C, D i E załącznika nr 4 do uchwały dotyczy pierwszego nakładu podstawowego pierwszego wydania, chyba że przepisy ust. 2-4 stanowią inaczej.
2.
Wynagrodzenie za każdy następny nakład podstawowy lub kolejne wydanie, jeżeli jest stosowany nakład jednorazowy, wynosi 20% wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4. Każde przekroczenie nakładu podstawowego uważa się za rozpoczęcie następnego nakładu.
3.
Nakłady podstawowe dla książek i albumów wynoszą 20.000 egz., a dla pocztówek, plakatów i kalendarzy planszowych - 30.000 egz. Dla encyklopedii i podręczników szkolnych stosuje się nakłady jednorazowe.
4.
Wynagrodzenie za wykorzystanie utworu w encyklopedii, słowniku, leksykonie lub podręczniku szkolnym jest wynagrodzeniem jednorazowym. Wynagrodzenie to ustala się w wysokości do 300% maksymalnej stawki przewidzianej w załączniku nr 4 do uchwały, bez uwzględniania wydań utworu w innych rodzajach publikacji.
5.
W razie zawarcia umowy o wydanie utworu w kilku wersjach językowych publikacji, przy określaniu wysokości wynagrodzenia uwzględnia się ich łączny nakład.
6.
Stawka wynagrodzenia ustalona w umowie na podstawie poz. A, B i F-L załącznika nr 4 do uchwały ma charakter wynagrodzenia jednorazowego (niezależnie od wysokości i liczby nakładów).
§  14.
1.
Wynagrodzenie za wydanie utworu jest płatne w następujący sposób:
1)
co najmniej 25% wynagrodzenia obliczonego za pierwszy nakład podstawowy tego wydania - w terminie 14 dni od daty podpisania umowy,
2)
pozostała część wynagrodzenia - w terminie 30 dni od daty przystąpienia do rozpowszechniania utworu.
2.
Autor może zrezygnować z zaliczki.
§  15.
1.
Jeżeli umowa na drugie lub dalsze wydanie nie została zawarta, wydawca jest obowiązany zawiadomić autora na piśmie o zamiarze drukowania następnego wydania. Brak pisemnego sprzeciwu autora w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia uważa się za zgodę na następne wydanie.
2.
Wynagrodzenie autora za drugie lub dalsze wydanie jest płatne w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy lub od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.
§  16.
Wydawca jest obowiązany w sposób zwyczajowo przyjęty uwidocznić w publikacji informacje wskazujące jednoznacznie na autorstwo poszczególnych utworów. Zasada ta nie dotyczy emisji przewodowej i bezprzewodowej.
§  17.
1.
Umowa o wydanie utworu drukiem powinna określać termin przystąpienia do rozpowszechniania.
2.
Okres przeznaczony na wydrukowanie utworu i przystąpienie do rozpowszechniania nie może przekraczać 2 lat. Przy druku utworów wymagających wyjątkowo dużego wkładu pracy strony mogą ustalić inny termin.
3.
Jeżeli w umówionym terminie wydawca nie przystąpił do rozpowszechniania utworu, jest obowiązany w ciągu 15 dni od upływu tego terminu wypłacić autorowi pozostałą część wynagrodzenia. W takim wypadku autor może odstąpić od umowy dopiero po bezskutecznym upływie dodatkowego, co najmniej rocznego terminu udzielonego wydawcy na przystąpienie do rozpowszechniania.
§  18.
1.
Autorowi należą się bezpłatne egzemplarze autorskie.
2.
Liczba egzemplarzy autorskich nie może przekroczyć dla wszystkich autorów łącznie w pierwszym wydaniu - dwudziestu pięciu, a w następnych - dziesięciu egzemplarzy.
§  19.
1.
Jeżeli w tej samej publikacji utwór został wykorzystany wielokrotnie, autorowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu. Nie dotyczy to okładki i obwoluty. Wydawca ma także prawo wykorzystania utworu do druków reklamowych dotyczących tej publikacji.
2.
Wykorzystanie utworu w innej publikacji lub w innym celu wymaga odrębnej umowy.
§  20.
Wynagrodzenie za wykorzystanie utworu na okładce, obwolucie lub pierwszej stronie wszelkiego rodzaju publikacji ustala się w wysokości 200% stawek określonych w załączniku nr 4 do uchwały.
§  21.
Autorowi przysługuje prawo do nadzoru autorskiego. Za nadzór autorski autor nie otrzymuje wynagrodzenia.
§  22.
Ustala się, że w stosunkach z producentami filmów nadzorowanymi przez Ministra Kultury i Sztuki lub z organizacjami telewizyjnymi oraz z innymi osobami prawnymi lub fizycznymi podejmującymi produkcję filmów lub programów telewizyjnych stosuje się zasadę umowną, iż wynagrodzenia ustalone zgodnie z poz. H załącznika nr 4 do uchwały obejmują prawo:
1)
utrwalania utworu dowolną techniką na dowolnym nośniku materialnym w celu nadania w telewizji lub wykorzystania w filmie,
2)
wielokrotnego nadawania telewizyjnego przewodowego i bezprzewodowego,
3)
wielokrotnego publicznego wyświetlania,
4)
wykonywania kopii zapisu,
5)
obrotu kopiami zapisu,
6)
wykorzystania utworu w zakresie, o którym mowa w pkt 1-5, w całości lub w części do reklamy danego filmu lub programu telewizyjnego oraz do innych programów o charakterze oświatowym, kronikarskim, przeglądowym lub monograficznym.
§  23.
Jeżeli przedmiotem umowy o wykorzystanie utworu jest utwór już istniejący, autor - niezależnie od wynagrodzenia za wykorzystanie utworu - otrzymuje wynagrodzenie za jego wykonanie, pod warunkiem oświadczenia, że utwór nigdy nie był publikowany.
§  24.
W razie gdy zamawiający nabywa całość autorskich praw majątkowych, a w szczególności nabywa prawo do wyłącznej eksploatacji utworu lub prawo do kilku jego wydań, albo gdy utwór będzie wykorzystywany w sposób nie określony w załączniku nr 4 do uchwały, wynagrodzenie autora ustala się umownie.
§  25.
Spory mogące wyniknąć z tytułu umów o wykonanie lub wykorzystanie utworów będą rozstrzygane przez sądy rzeczowo właściwe dla miejsca zamieszkania autora.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA I

WYNAGRODZEŃ ZA WYKONANIE UTWORÓW FOTOGRAFICZNYCH

(nie stosuje się do utworów wykonanych na podstawie stosunku pracy)
Poz. Rodzaj utworu Wynagrodzenie w zł
A. Fotografia czarno-biała
1. Utwory na podłożu nieprzezroczystym
a) format do 18 x 24 cm 400- 3.800
b) format do 24 x 30 cm 500- 4.000
c) format do 30 x 40 cm 700- 4.200
d) format do 40 x 50 cm 900- 4.500
e) format do 50 x 60 cm 1.200- 4.800
f) format do 1 m2 1.500- 5.000
g) za 1 m2 1.700- 5.500
2. Utwory na podłożu przezroczystym (diapozytywy)
a) format do 18 x 24 cm 650- 3.800
b) format do 24 x 30 cm 850- 4.000
c) format do 30 x 40 cm 1.100- 4.200
d) format do 40 x 50 cm 1.500- 4.500
e) format do 50 x 60 cm 1.800- 4.800
f) format do 1 m2 2.100- 5.100
g) za 1 m2 2.500- 5.700
B. Fotografia barwna
1. Utwory na podłożu nieprzezroczystym
a) format do 18 x 24 cm 1.600- 4.800
b) format do 24 x 30 cm 2.100- 5.000
c) format do 30 x 40 cm 2.500- 5.500
d) format do 40 x 50 cm 3.000- 6.000
e) format do 50 x 60 cm 3.700- 7.000
f) format do 1 m2 4.500- 8.000
g) za 1 m2 5.000- 9.000
2. Utwory na podłożu przezroczystym (diapozytywy)
a) format do 18 x 24 cm 2.500- 5.000
b) format do 24 x 30 cm 3.000- 5.700
c) format do 30 x 40 cm 3.500- 7.000
d) format do 40 x 50 cm 4.300- 8.500
e) format do 50 x 60 cm 5.000- 9.800
f) format do 1 m2 6.500-12.000
g) za 1 m2 8.000-14.000
3. Utwory na materiale odwracalnym (diapozytywy)
a) format do 24 x 36 mm 700- 5.500
b) format do 6 x 9 cm 1.500- 7.000
c) format powyżej 6 x 9 cm 2.500- 9.000
C. Zakup negatywu
1. Czarno-biały 1.000 - według umowy
2. Barwny 2.000 - według umowy
D. Zakup utworów szczególnie znaczących w dorobku lub rozwoju sztuki fotograficznej, zwłaszcza o wartościach muzealnych, historycznych, wybitnych utworów sztuki współczesnej - do celów muzealnych, wystawienniczych lub kolekcjonerskich 5.000 - według umowy

ZAŁĄCZNIK Nr  3

TABELA II

WYNAGRODZEŃ ZA DALSZE EGZEMPLARZE UTWORU FOTOGRAFICZNEGO

Poz. Rodzaj utworu Wynagrodzenie za 1 egzemplarz w zł
A. Fotografia czarno-biała
1. Utwory na podłożu nieprzezroczystym
a) format do 13 x 18 cm 30- 150
b) format do 18 x 24 cm 50- 200
c) format do 24 x 30 cm 65- 350
d) format do 30 x 40 cm 100- 600
e) format do 40 x 50 cm 160-1.000
f) format do 50 x 60 cm 240-1.500
g) format do 1 m2 800-2.100
h) za 1 m2 1.000-2.500
2. Utwory na podłożu przezroczystym (diapozytywy)
a) format do 13 x 18 cm 60- 180
b) format do 18 x 24 cm 100- 250
c) format do 24 x 30 cm 170- 400
d) format do 30 x 40 cm 350- 700
e) format do 40 x 50 cm 600-1.000
f) format do 50 x 60 cm 850-1.500
g) format do 1 m2 1.300-2.200
h) za 1 m2 1.700-3.000
B. Fotografia barwna
1. Utwory na podłożu nieprzezroczystym
a) format do 13 x 18 cm 200- 650
b) format do 18 x 24 cm 250- 750
c) format do 24 x 30 cm 350-1.350
d) format do 30 x 40 cm 500-2.400
e) format do 40 x 50 cm 840-3.800
f) format do 50 x 60 cm 1.800-4.800
g) format do 1 m2 2.300-6.000
h) za 1 m2 3.000-8.000
2. Utwory na podłożu przezroczystym (diapozytywy)
a) format do 13 x 18 cm 250- 800
b) format do 18 x 24 cm 450-1.000
c) format do 24 x 30 cm 700-1.800
d) format do 30 x 40 cm 1.100-3.000
e) format do 40 x 50 cm 1.700-5.000
f) format do 50 x 60 cm 2.500-6.500
g) format do 1 m2 4.300-8.500
h) za 1 m2 5.000-9.500
C. Utwory na materiale odwracalnym (diapozytywy)
a) format do 24 x 36 mm 350-1.400
b) format do 6 x 9 cm 600-1.800
c) format powyżej 6 x 9 cm 1.000-2.500
D. Wkopiowanie znaku, napisu itp. 20-50% stawek

ZAŁĄCZNIK Nr  4

TABELA III

WYNAGRODZEŃ ZA WYKORZYSTANIE UTWORU FOTOGRAFICZNEGO

Poz. Forma wykorzystania utworu Wynagrodzenie w zł
A. Prasa codzienna w tekście 150- 400
całostronicowe 600-2.000
B. Czasopisma w tekście 250-1.000
całostronicowe 1.000-4.000
C. Książki i albumy 900-5.000
D. Kalendarze planszowe i plakaty 2.000-5.000
E. Pocztówki 1.200-2.000
F. Obwoluty płyt i inne opakowania 2.000-4.000
G. Katalogi, foldery i inne drobne wydawnictwa nieperiodyczne 1.000-1.500
H. Ekspozycja ekranowa utworu w filmie i telewizji 1.000-2.000
I. Przezrocza powielane 800-1.200
J. Wypożyczenie negatywu czarno-białego 500-1.200
K. Wypożyczenie negatywu lub diapozytywu barwnego 1.000-2.500
L. Wypożyczenie utworu do ekspozycji na cele

użytkowe

miesięcznie 500 - według umowy
Uwaga: W wypadku fotografii barwnej zamawiający może podwyższyć stawki wynagrodzeń do 30%.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024