Zasady wyposażenia w sprzęt i ubiory sportowe zawodników, trenerów, instruktorów oraz innych osób uczestniczących bezpośrednio w procesie szkolenia.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU
z dnia 29 czerwca 1985 r.
w sprawie zasad wyposażenia w sprzęt i ubiory sportowe zawodników, trenerów, instruktorów oraz innych osób uczestniczących bezpośrednio w procesie szkolenia.

Na podstawie art. 20 ust. 4 oraz art. 40 pkt 3 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zawodnikom, trenerom, instruktorom oraz innym osobom uczestniczącym bezpośrednio w procesie szkolenia, a także biorącym udział w zawodach, zgrupowaniach i treningach sportowych, przysługuje wyposażenie w sprzęt i ubiory sportowe na zasadach określonych w zarządzeniu.
2.
Przez inne osoby uczestniczące bezpośrednio w procesie szkolenia rozumie się pracowników odnowy biologicznej, lekarzy, pielęgniarki, mechaników oraz tych pozostałych członków ekip sportowych lub bezpośrednich organizatorów zawodów, zgrupowań i treningów, którzy ze względu na przepisy regulaminów sportowych bądź ze względów reprezentacyjnych powinni być jednolicie ubrani i wyposażeni.
§  2.
1.
Normy wyposażenia w sprzęt i ubiory sportowe dla osób, o których mowa w § 1, ustalają polskie związki sportowe.
2.
Normy, o których mowa w ust. 1, zatwierdza Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
§  3.
1.
Przy ustalaniu norm wyposażenia w sprzęt i ubiory sportowe należy brać pod uwagę potrzeby wynikające z procesu szkolenia sportowego oraz rodzaju zawodów sportowych, na których sprzęt i ubiory sportowe będą wykorzystane, a w szczególności potrzeby związane:
1)
ze szkoleniem podstawowym,
2)
ze szkoleniem centralnym,
3)
z uczestnictwem w krajowych zawodach sportowych,
4)
z uczestnictwem w międzynarodowych zawodach sportowych.
2.
Normy powinny określać:
1)
rodzaje indywidualnego wyposażenia w sprzęt i ubiory sportowe, przydzielanego zawodnikom uprawiającym określoną dyscyplinę sportu oraz innym osobom, o których mowa w § 1,
2)
rodzaje innego sprzętu i ubiorów sportowych,
3)
okresy używalności.
§  4.
1.
Osobom, o których mowa w § 1, biorącym udział:
1)
w szkoleniu centralnym oraz w międzynarodowych zawodach - sprzęt i ubiory sportowe przydzielają związki stowarzyszeń kultury fizycznej,
2)
w szkoleniu podstawowym oraz krajowych zawodach sportowych - sprzęt i ubiory sportowe przydzielają stowarzyszenia kultury fizycznej lub inne jednostki prowadzące działalność sportową.
2.
Osobom, o których mowa w § 1, biorącym udział w igrzyskach olimpijskich sprzęt i ubiory sportowe przydziela Polski Komitet Olimpijski.
§  5.
Sprzęt i ubiory sportowe stanowiące indywidualne wyposażenie zawodników i innych osób, o których mowa w § 1, nie podlegają zwrotowi.
§  6.
Sprzęt i ubiory sportowe powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem.
§  7.
1.
Przydział nowego indywidualnego sprzętu i ubiorów sportowych następuje po zakończeniu okresu ich używalności, z zastrzeżeniem wynikającym z przepisu § 8.
2.
Jeżeli utrata, zniszczenie lub przedwczesne zużycie indywidualnego sprzętu bądź ubiorów sportowych nastąpiły bez winy użytkownika, może mu być wydany nowy sprzęt lub ubiór sportowy, po sporządzeniu protokołu konieczności.
3.
Jeżeli utrata, zniszczenie lub przedwczesne zużycie indywidualnego sprzętu bądź ubiorów sportowych nastąpiły z winy użytkownika, jest on obowiązany zwrócić kwotę równą nie zamortyzowanej części wartości utraconego lub zniszczonego sprzętu bądź ubiorów sportowych.
§  8.
Jeżeli indywidualny sprzęt lub ubiory sportowe zachowały, po upływie okresu ich używalności, cechy użytkowe, powinny być nadal użytkowane zgodnie z przeznaczeniem, do czasu ich zupełnego zużycia.
§  9.
1.
Pozostały sprzęt i ubiory sportowe podlegają zwrotowi w razie:
1)
upływu okresu używalności,
2)
zniszczenia lub przedwczesnego zużycia,
3)
konieczności wymiany na sprzęt lub ubiory sportowe nowego typu,
4)
zmiany przynależności klubowej lub dyscypliny sportowej.
2.
Jeżeli sprzęt i ubiory sportowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zachowały, po upływie okresu ich używalności, cechy użytkowe, stosuje się odpowiednio przepis § 8.
3.
Przydział nowego sprzętu i ubiorów sportowych następuje po uprzednim zwrocie dotychczas użytkowanego sprzętu i ubiorów sportowych.
§  10.
Całkowicie zużyty sprzęt i ubiory sportowe, nie nadające się do wykorzystania, należy sprzedać właściwym jednostkom skupującym surowce wtórne, a jeżeli jest to niemożliwe lub nieuzasadnione - zniszczyć, sporządzając odpowiedni protokół.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024