Regulamin okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 10 czerwca 1985 r.
w sprawie regulaminu okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1985 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 26, poz. 112) Rada Państwa ustala następujący regulamin okręgowych i obwodowych komisji wyborczych:
§  1.
1.
Pracami komisji kieruje oraz zwołuje jej posiedzenia i przewodniczy im przewodniczący komisji.
2.
W razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego komisji, wypełnia je jeden z zastępców przewodniczącego.
§  2.
1.
Komisje zbierają się na pierwsze posiedzenie nie później niż w ciągu czternastu dni od dnia ich powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisje:
1)
omawiają zadania i tryb pracy komisji, a także obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w ich skład,
2)
uchwalają plan pracy komisji oraz dokonują podziału czynności pomiędzy osoby wchodzące w skład komisji.
3.
Obwodowe komisje wyborcze dokonują podziału czynności osób wchodzących w ich skład, określają terminarz dyżurów w okresie wyłożenia spisów wyborców oraz plan pracy w dniu wyborów.
§  3.
1.
Okręgowe komisje wyborcze, sprawując nadzór nad ścisłym przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego oraz stosowaniem wytycznych i wyjaśnień Państwowej Komisji Wyborczej, w szczególności:
1)
kontrolują działalność obwodowych komisji wyborczych,
2)
zwołują narady przewodniczących i sekretarzy obwodowych komisji wyborczych dla wyjaśnienia zasad prawa wyborczego oraz omówienia zadań i trybu pracy tych komisji.
2.
Osoby wchodzące w skład okręgowej komisji wyborczej, dokonujące kontroli, są uprawnione do wglądu w dokumentację obwodowych komisji wyborczych, uczestniczenia w ich posiedzeniach oraz do udzielania tym komisjom bieżących wyjaśnień.
§  4.
Okręgowa komisja wyborcza obowiązana jest starannie i szybko zbadać każdą skargę na działalność obwodowej komisji wyborczej, rozstrzygnąć ją stosownie do stwierdzonych okoliczności faktycznych i zgodnie z przepisami prawa oraz zawiadomić pisemnie skarżącego o rozstrzygnięciu i czynnościach podjętych w związku ze skargą.
§  5.
1.
Okręgowe komisje wyborcze podejmują uchwały w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
2.
Uchwały komisji zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Uchwały komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia komisji.
§  6.
1.
Z posiedzeń okręgowej komisji wyborczej sporządza się protokół, który winien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
nazwiska i imiona osób uczestniczących,
3)
treść wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Do protokołu posiedzenia dołącza się podjęte uchwały.
3.
Protokół posiedzenia podpisuje przewodniczący posiedzenia komisji.
§  7.
Protokół zarejestrowania okręgowej listy wyborczej, protokoły głosowania w obwodzie i protokoły głosowania w okręgu podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład komisji wyborczej, obecne przy ich sporządzeniu.
§  8.
Zarządzenia i decyzje obwodowej komisji wyborczej lub jej przewodniczącego, podejmowane na podstawie przepisów Ordynacji wyborczej, wpisuje się w rubryce "uwagi" w obydwu sporządzanych w obwodzie protokołach głosowania; podpisują je przewodniczący i sekretarz komisji.
§  9.
1.
Protokół zarejestrowania okręgowej listy wyborczej, karty do głosowania na posłów wybieranych z okręgowej listy wyborczej oraz protokoły głosowania w okręgu opatruje się pieczęcią okręgowej komisji wyborczej.
2.
Pieczęcią obwodowej komisji wyborczej opatruje się protokoły głosowania w obwodzie oraz opieczętowuje urnę wyborczą przed rozpoczęciem głosowania.
§  10.
1.
W razie umieszczenia osoby wchodzącej w skład komisji na zarejestrowanej liście kandydatów na posłów albo niemożności pełnienia obowiązków w komisji z innych przyczyn, komisja występuje do organu, który ją powołał, o uzupełnienie jej składu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie konieczności odwołania - z powodu zaniedbywania obowiązków - osoby wchodzącej w skład komisji wyborczej.
§  11.
Wydatki komisji wyborczych pokrywane są z kredytów przeznaczonych na ten cel w budżetach właściwych rad narodowych na podstawie rachunków akceptowanych przez przewodniczącego komisji.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024