Medal 40-lecia Polski Ludowej.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 10 maja 1984 r.
w sprawie "Medalu 40-lecia Polski Ludowej".

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o ustanowieniu "Medalu 40-lecia Polski Ludowej" (Dz. U. Nr 26, poz. 131) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
"Medal 40-lecia Polski Ludowej", zwany dalej Medalem, nadawany będzie obywatelom cieszącym się autorytetem w swoich środowiskach zawodowych i społecznych, którzy swą długoletnią pracą zawodową, działalnością społeczną lub polityczną w różnych dziedzinach życia kraju w okresie czterdziestolecia Polski Ludowej wnieśli liczący się wkład w budowę i umacnianie socjalistycznej państwowości, gospodarki i kultury narodowej.
§  2.
1.
Wnioski o nadanie Medalu przedstawiają Radzie Państwa:
1)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych - za zasługi położone w pracy wykonywanej w podległych, nadzorowanych i koordynowanych jednostkach organizacyjnych oraz za zasługi położone w dziedzinach związanych z działalnością danego resortu,
2)
wojewodowie i prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi - za zasługi położone w pracy wykonywanej w podległych i nadzorowanych jednostkach organizacyjnych oraz w działalności społecznej, politycznej i kulturalnej,
3)
prezydia wojewódzkich rad narodowych - za zasługi w działalności społeczno-politycznej radnych i działaczy rad narodowych oraz rolnikom indywidualnym z terenu województwa,
4)
upoważnione organy naczelnych władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Stronnictwa Demokratycznego i Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego - za zasługi położone w dziedzinach objętych ich działalnością,
5)
naczelne władze centralnych związków spółdzielczych, stowarzyszeń wyższej użyteczności publicznej, organizacji działających na podstawie odrębnych ustaw, a także innych organizacji społecznych o zasięgu ogólnokrajowym, w tym organizacji młodzieżowych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników indywidualnych - za zasługi położone w dziedzinach objętych ich działalnością.
2.
Naczelne władze stowarzyszeń wyższej użyteczności publicznej i organizacji działających na podstawie odrębnych ustaw przedstawiają wnioski o nadanie Medalu w porozumieniu z organami nadzorującymi lub koordynującymi ich działalność.
3.
Przepisy § 8 ust. 2 i § 9 uchwały Rady Państwa z dnia 6 stycznia 1977 r. w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu nadawania orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 2, poz. 12 oraz z 1982 r. Nr 16, poz. 124) stosuje się odpowiednio.
§  3.
1.
Wnioski o nadanie Medalu sporządzają kierownicy zakładów pracy stanowiących główne miejsca zatrudnienia kandydatów do odznaczenia.
2.
Kierownicy zakładów pracy sporządzają wnioski z własnej inicjatywy lub z inicjatywy organizacji politycznych, społecznych lub zawodowych, których członkiem jest kandydat do Medalu.
3.
Kierownicy zakładów pracy sporządzają także wnioski o nadanie Medalu osobom, które były zatrudnione w tym zakładzie pracy przed przejściem na emeryturę lub rentę.
4.
Wnioski powinny zostać zaopiniowane przez organy samorządu załogi oraz zakładowe organizacje polityczne i zakładowe organizacje związkowe.
5.
Wnioski o nadanie Medalu rolnikom indywidualnym sporządzają terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego w oparciu o opinię terenowych instancji organizacji politycznych i samorządu mieszkańców wsi.
6.
Wnioski sporządzane przez organizacje społeczne i polityczne podlegają zaopiniowaniu przez zakład pracy stanowiący główne miejsce zatrudnienia kandydata do odznaczenia.
§  4.
1.
Wnioski sporządzane są na drukach ustalonych i dostarczonych przez Kancelarię Rady Państwa.
2.
Sposób sporządzania i składania wniosków określi instrukcja Kancelarii Rady Państwa.
§  5.
Wnioski o nadanie Medalu nie wymagają uzyskania opinii wojewódzkich komisji odznaczeń państwowych.
§  6.
1.
Odznaką "Medalu 40-lecia Polski Ludowej" jest okrągły, srebrzony, oksydowany medal o średnicy 32 mm; na licowej stronie, w środku, umieszczony jest wizerunek orła w kształcie ustalonym dla godła Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, po obu stronach orła umieszczone są daty "1944" i "1984", nad orłem znajduje się rzymska liczba "XL", a pod nim litery "PRL"; daty, liczba i litery połączone są stylizowanymi kłosami i kołami zębatymi; na odwrotnej stronie Medalu umieszczony jest wizerunek konturów granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz na ich tle napis w trzech wierszach "WALKA PRACA SOCJALIZM", a pod napisem znajduje się gałązka oliwna.
2.
Odznaka Medalu zawieszona jest na wstążce szerokości 32 mm, z dwoma pionowymi paskami w środku w kolorach białym i czerwonym, szerokości 12 mm każdy, i dwoma pionowymi paskami po bokach w kolorze złotym, szerokości 4 mm każdy.
3.
Baretkę sporządza się ze wstążki przepisanej dla Medalu; na baretce znajduje się nakładka koloru srebrnego, składająca się z poziomej listewki o szerokości 2 mm i rzymskiej liczby "XL" o wysokości 6 mm; nakładka może być metalowa lub wyhaftowana.
4.
Wzór rysunkowy Medalu zawiera załącznik do uchwały.
§  7.
1.
Medal nosi się na lewej stronie piersi w kolejności przewidzianej po "Medalu 30-lecia Polski Ludowej".
2.
W zakresie nie uregulowanym niniejszą uchwałą do noszenia Medalu stosuje się odpowiednio przepisy uchwały Rady Państwa z dnia 6 stycznia 1977 r. w sprawie opisu odznak orderów i odznaczeń oraz sposobu ich noszenia (Monitor Polski Nr 2, poz. 13 i Nr 4, poz. 32).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR RYSUNKOWY "MEDALU 40-LECIA POLSKI LUDOWEJ"

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024