Zm.: uchwała w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 187
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1983 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 i 384 Kodeksu cywilnego oraz art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 207 Rady Ministrów z dnia 27 września 1982 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 26, poz. 235) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 1 dodaje się pkt 9 i 10 w brzmieniu:

"9) banku - rozumie się przez to bank uprawniony na podstawie odrębnych przepisów do emitowania znaków pieniężnych lub bankowych papierów wartościowych,

10) dostawcy znaków pieniężnych - rozumie się przez to przedsiębiorstwo państwowe produkujące znaki pieniężne lub bankowe papiery wartościowe";

2)
w § 3 w ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) terminu wygaśnięcia uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne towaru przeznaczonego na eksport, towaru pochodzącego z importu i znaków pieniężnych (art. 568 k.c.) oraz uprawnień z tytułu braków ilościowych niektórych towarów (art. 569 § 2 k.c.),";

3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach sprzedaży oraz w umowach dostawy ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie, niż to zostało przewidziane w ogólnych warunkach umów sprzedaży, chyba że z ustawy lub z treści ogólnych warunków umów sprzedaży wynika, że niektóre przepisy są bezwzględnie wiążące dla stron, co dotyczy w szczególności przepisów o maksymalnej wysokości cen urzędowych i cen regulowanych, o odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne towaru i z tytułu gwarancji obowiązującej z mocy prawa oraz o karach umownych za dostarczenie towaru z wadami i za odstąpienie od umowy z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte.";

4)
po § 4 dodaje się § 4a w brzmieniu:

"§ 4a. 1. Kupujący jest obowiązany do dochodzenia kar umownych przewidzianych w ogólnych warunkach umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej za dostarczenie towaru z wadami i za odstąpienie od umowy z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte.

2. Kupujący jest obowiązany wpłacić do budżetu Państwa 30% uzyskanych kar umownych, o których mowa w ust. 1, w terminie do 15 dnia następnego miesiąca po upływie kwartału, w którym uzyskał te kary.

3. W razie zaniechania dochodzenia kar umownych, o których mowa w ust. 1, kupujący jest obowiązany wpłacić do budżetu Państwa kwotę w wysokości 50% należnej mu kary umownej. Wpłaty na rachunek budżetu Państwa obciążają zysk kupującego przeznaczony do podziału.

4. Przepisy ust. 2 i 3 nie dotyczą jednostek budżetowych.";

5)
w § 5 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Do umów związanych z obrotem z zagranicą oraz do umów dostawy znaków pieniężnych i bankowych papierów wartościowych stosuje się przepisy działu I Ogólnych warunków umów sprzedaży w sprawach nie uregulowanych przepisami działu II tych ogólnych warunków umów.";

6)
w § 6 w ust. 1 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) minimalne terminy gwarancji, dłuższe niż 12 miesięcy.".

§  2.
W załączniku do uchwały powołanej w § 1 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Przedsiębiorstwo produkujące maszyny, urządzenia lub środki transportowe jest obowiązane - na żądanie użytkownika lub jednostki prowadzącej obrót częściami zamiennymi albo do której zakresu działania należy wykonywanie remontów i napraw maszyn, urządzeń albo środków transportowych - do zawarcia umowy sprzedaży części zamiennych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania dostarczonych maszyn, urządzeń i środków transportowych.";

2)
w § 54 liczbę "7" zastępuje się liczbą "14";
3)
§ 60 otrzymuje brzmienie:

"§ 60. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 strony mogą ustanowić odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie cywilnym lub przez zapłatę kary umownej w wypadkach i w wysokości określonych w umowie albo na zasadach przewidzianych w niniejszym rozdziale.

2. Kupujący jest uprawniony do dochodzenia kar umownych w wysokości określonej w niniejszym rozdziale za dostarczenie towaru z wadami oraz za odstąpienie od umowy z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte, także w wypadku gdy strony nie ustaliły tych kar w umowie lub ustaliły je w niższej wysokości.

3. Jeżeli pomniejszona o 30% wysokość kary umownej za dostarczenie towaru z wadami bądź kary umownej za odstąpienie od umowy z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte, nie pokrywa szkody rzeczywistej, kupujący może dochodzić od sprzedawcy odszkodowania uzupełniającego.";

4)
w § 61 w pkt 1 lit. a) i b) otrzymują brzmienie:

"a) 15% wartości towaru, gdy kupujący odstąpił od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada sprzedawca; jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte, kara umowna przysługuje kupującemu w wysokości 20% wartości towaru,

b) 15% wartości towaru dostarczonego z wadami, a jeżeli sprzedawca następnie dostarczył towar wolny od wad zamiast towaru wadliwego albo usunął wady - 8%";

5)
§ 62 otrzymuje brzmienie:

"§ 62. Z zastrzeżeniem § 4a uchwały, wierzyciel może zaniechać dochodzenia w całości lub w części należnej mu kary umownej.";

6)
w dziale II dodaje się rozdział 3 w brzmieniu:

"Rozdział 3

Umowy dostawy znaków pieniężnych i bankowych papierów wartościowych.

§ 105. Dostawca jest obowiązany na żądanie banku do zawarcia umowy dostawy znaków pieniężnych i bankowych papierów wartościowych oraz oprzyrządowania do ich wytwarzania.

§ 106. Dostawca jest obowiązany do produkcji znaków pieniężnych zgodnie z wzorami produkcyjnymi i warunkami technicznymi, zatwierdzonymi przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

§ 107. Po zakończeniu produkcji znaków pieniężnych określonej w umowie dostawca jest obowiązany zabezpieczyć oprzyrządowanie, które było użyte do produkcji, i wydać je bankowi lub dokonać innych czynności zleconych przez bank.

§ 108. Jeżeli znaki pieniężne zostały dostarczone w nie uszkodzonym zbiorczym opakowaniu fabrycznym, termin wygaśnięcia uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne oraz termin wygaśnięcia uprawnień z tytułu braków ilościowych wynosi:

1) 36 miesięcy od daty dostawy banknotów,

2) 24 miesiące od daty dostawy monet.".

§  3.
1.
Uchwała wchodzi w życie z upływem miesiąca od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie do umów zawartych po tej dacie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie uchwały stosuje się przepisy uchwały, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu wejścia jej w życie.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024