(bez tytułu)

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 31 stycznia 1983 r.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, dając wyraz woli narodu polskiego do życia w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa w suwerennym państwie, potwierdza słuszność i niezmienność podstawowych zasad polityki zagranicznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, którymi są:
- braterski sojusz ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, gwarantujący Polsce bezpieczeństwo i nienaruszalność granic, udział we wspólnocie obronnej Układu Warszawskiego, wzajemnie korzystna współpraca w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, wszechstronne współdziałanie i przyjaźń z państwami socjalistycznymi;

- przyjazne stosunki ze wszystkimi państwami, które pragną je utrzymywać z Polską na zasadzie równości, wzajemnego poszanowania i korzyści, nieingerencji w sprawy wewnętrzne;

- międzynarodowa aktywność na rzecz pokoju, odprężenia i rozbrojenia, wynikająca z historycznych doświadczeń narodu polskiego, z roli i miejsca Polski w Europie i współczesnym świecie.

Kierując się dobrem narodu polskiego, jego wolą życia w pokoju i spokoju, Sejm zdecydowanie potępia i odrzuca wszelkie próby obcej ingerencji w wewnętrzne sprawy polskie. Sejm stwierdza w szczególności, że uprawiana przez administrację Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej polityka mieszania się w wewnętrzne sprawy Polski, formułowania żądań, pouczeń i warunków, stosowania restrykcji, sankcji i nacisku gospodarczego oraz jednostronnego zrywania różnych umów i porozumień jest sprzeczna z prawem międzynarodowym i dobrymi obyczajami oraz godzi w sprawę pokoju, a więc we wspólne interesy wszystkich narodów.

Będziemy przeciwstawiać się próbom wykorzystywania naszych wewnętrznych problemów do podsycania napięć w stosunkach między państwami o różnych systemach społecznych.

Sejm wyraża ubolewanie, że rządy niektórych państw zachodnich, ulegając naciskom Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, współuczestniczą w polityce wymierzonej nie tylko przeciw interesom Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, ale także godzącej w ich własne interesy.

Postępy w procesie normalizacji wewnętrznej i przełamywania kryzysu gospodarczego sprawiają, że szereg państw zachodnich zaczyna odchodzić od dyskryminacyjnych praktyk w stosunkach z Polską. Wznowienie współpracy na zasadach równości, partnerstwa, wzajemnych korzyści jest niezmiennym dążeniem Polski.

Polska Rzeczpospolita Ludowa upatrywała zawsze we współpracy gospodarczej i w międzynarodowym podziale pracy jedną z najważniejszych dźwigni pokoju i odprężenia, a jednocześnie ważny czynnik naszego rozwoju wewnętrznego. Sejm kierując się tą zasadą wspierał będzie działania zmierzające do odzyskania przez gospodarkę polską takiego miejsca w wymianie międzynarodowej, które by odzwierciedlało nasze możliwości i odpowiadało naszym interesom. Wielkie znaczenie przywiązujemy w tym kontekście do współpracy z państwami rozwijającymi się. Ich rola w polityce światowej oraz potrzeby gospodarcze stwarzają możliwości dalszego poszerzenia obecnej współpracy gospodarczej.

Obecna sytuacja międzynarodowa budzi uzasadnione obawy o losy odprężenia, o dalszy pokojowy rozwój świata. Konfrontacyjna polityka Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Paktu Północnoatlantyckiego prowadzi do jakościowo nowego, na niespotykaną dotąd skalę, wyścigu zbrojeń. Oznacza to zwiększenie groźby konfliktu nuklearnego, zagrażającego cywilizacji ludzkiej.

Szczególnie niebezpieczne są plany przekształcenia Europy Zachodniej w arsenał amerykańskich rakiet jądrowych średniego zasięgu. Realizacja tych planów nie tylko zwiększyłaby możliwość wybuchu wojny jądrowej, ale także godziłaby bezpośrednio w pokojową współpracę narodów Europy, w zaufanie i klimat stosunków międzynarodowych na naszym kontynencie.

Naród polski ze szczególną troską śledzi zabiegi amerykańskie o dyslokację tych nowych rakiet na terytorium Republiki Federalnej Niemiec.

Sejm wzywa parlamenty wszystkich państw, a za ich pośrednictwem narody Europy i świata, do współdziałania w najważniejszych dla obecnego i przyszłych pokoleń sprawach: obrony pokoju, odprężenia, walki z groźbą nuklearnego konfliktu.

Sejm wyraża gotowość Polski do podjęcia szerokiego dialogu ze wszystkimi, bez względu na różnice ustrojowopolityczne, którzy pragną bronić odprężenia, bezpieczeństwa oraz wzajemnie korzystnej współpracy.

Sejm solidaryzuje się z Apelem Rady Najwyższej Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, przyjętym na wspólnym posiedzeniu z okazji 60-lecia państwa radzieckiego, skierowanym do parlamentów, rządów, partii politycznych i narodów świata.

Propozycje o zasadniczym znaczeniu dla konstruktywnego kształtowania sytuacji międzynarodowej i dla zahamowania tendencji zimnowojennych w świecie zostały przedstawione w Deklaracji Politycznej Państw - Stron Układu Warszawskiego, przyjętej dnia 5 stycznia 1983 r. na naradzie Doradczego Komitetu Politycznego w Pradze. Wyrażona została w niej gotowość państw-stron Układu Warszawskiego działania na rzecz powstrzymania procesu pogarszania się sytuacji międzynarodowej, przystąpienia do wszelkich rokowań, które mogą doprowadzić do zahamowania wyścigu zbrojeń i do postępu rozbrojenia.

Szczególnie istotna dla perspektywy światowego pokoju i odprężenia jest propozycja zawarcia układu o wzajemnym wyrzeczeniu się stosowania siły militarnej oraz utrzymaniu pokojowych stosunków między państwami należącymi do Układu Warszawskiego i Paktu Północnoatlantyckiego. Sejm udziela tej propozycji zdecydowanego poparcia, uznając ją za niezwykle ważną dla przyszłości Europy i świata.

Podzielając ocenę sytuacji międzynarodowej oraz aprobując cele i zadania polskiej polityki zagranicznej przedstawione w informacji Ministra Spraw Zagranicznych, Sejm za szczególnie istotne uznaje:

- umacnianie bezpieczeństwa państwa i odbudowę międzynarodowej pozycji Polski, zdecydowaną walkę z wszelką dyskryminacją oraz ingerencją w sprawy wewnętrzne naszego kraju;

- zacieśnienie wszechstronnych stosunków ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, Niemiecką Republiką Demokratyczną, Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną i innymi państwami socjalistycznymi, umacnianie sojuszniczej pozycji Polski, rozwijanie wszechstronnej współpracy w ramach Układu Warszawskiego i Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej;

- rozwijanie wzajemnie korzystnych kontaktów i współpracy z państwami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej;

- odbudowę i dalszy rozwój opartych na powszechnie uznanych w stosunkach międzynarodowych zasad kontaktów z rozwiniętymi państwami kapitalistycznymi;

- aktywne, zgodne z tradycyjną rolą Polski, działanie na rzecz zahamowania wyścigu zbrojeń, przywrócenia atmosfery odprężenia i współpracy w stosunkach międzynarodowych, w tym doprowadzenie do pomyślnego zakończenia spotkania państw Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Madrycie;

- ochronę interesów gospodarczych Polski oraz aktywny rozwój współpracy gospodarczej z państwami Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, rozszerzenie współpracy gospodarczej z krajami rozwijającymi się, przeciwdziałanie restrykcjom ze strony państw zachodnich i powrót do wzajemnie korzystnej współpracy z nimi;

- działanie na rzecz kształtowania w światowej opinii publicznej właściwego obrazu Polski i zachodzących w kraju przemian;

- objęcie bardziej skuteczną opieką tysięcy obywateli polskich, którzy z różnych względów znaleźli się w ostatnich latach poza granicami kraju, oraz umocnienie więzów z wielomilionową Polonią.

Sejm opowiada się za podtrzymaniem i pogłębieniem, w interesie odprężenia i międzynarodowej współpracy, konstruktywnego dialogu między parlamentami, rządami, partiami politycznymi oraz wszystkimi siłami społecznymi wywierającymi wpływ na politykę państw.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej apeluje do całego społeczeństwa polskiego, do robotników i chłopów, do inteligencji, do środowisk opiniotwórczych, do wszystkich organizacji społecznych - o aktywne poparcie stanowiska zawartego w praskiej Deklaracji Politycznej Państw-Stron Układu Warszawskiego. Głos Polski, leżącej w sercu Europy i tak ciężko doświadczonej przez wojny, w doniosłej sprawie pokoju zawsze się liczył. Dziś w obliczu groźnej i trudnej sytuacji międzynarodowej powinien zabrzmieć z jeszcze większą siłą i skutecznością.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024