Udzielanie studentom szkół wyższych pomocy w gromadzeniu środków finansowych na wkłady mieszkaniowe.

UCHWAŁA Nr 175
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1983 r.
w sprawie udzielania studentom szkół wyższych pomocy w gromadzeniu środków finansowych na wkłady mieszkaniowe.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Studenci wykazujący się dobrymi postępami w nauce i znajdujący się w trudnych warunkach materialnych, którzy nie zgromadzili na mieszkaniowej książeczce oszczędnościowej wymaganego wkładu, mogą uzyskać przyrzeczenie udzielenia kredytu bankowego na uzupełnienie wymaganego wkładu mieszkaniowego.
2.
Przyrzeczenie, o którym mowa w ust. 1, jest udzielane w formie zaświadczenia wydawanego przez rektora szkoły wyższej.
3.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, oznacza posiadanie przez studenta wymaganego wkładu mieszkaniowego w dniu wydania zaświadczenia.
4.
O zaświadczenia mogą ubiegać się studenci co najmniej drugiego roku studiów należycie wywiązujący się z obowiązków studenta.
5.
Osobie skreślonej z listy studentów rektor szkoły wyższej cofa przyrzeczenie uzyskane w trybie uchwały, o czym szkoła zawiadamia właściwą spółdzielnię mieszkaniową.
§  2.
Szczegółowe warunki i tryb wydawania zaświadczeń, o których mowa w § 1, określi Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki po zasięgnięciu opinii naczelnych organów organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym, w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego i Zarządem Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
§  3.
1.
Osobom przyjętym w poczet członków spółdzielni mieszkaniowych na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w § 1, jest udzielany kredyt bankowy na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego na warunkach ustalonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad udzielania kredytu bankowego na cele mieszkaniowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 1, poz. 4 i Nr 54, poz. 241), jeżeli systematycznie oszczędzały na książeczkach mieszkaniowych do momentu zakwalifikowania do przydziału mieszkania.
2.
Prezes Narodowego Banku Polskiego będzie zapewniał niezbędne środki na ten cel w ramach rocznych planów kredytowych.
§  4.
Do studenckich książeczek mieszkaniowych założonych przed wejściem w życie uchwały stosuje się przepisy § 17 zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 21 kwietnia 1983 r. w sprawie zasad i warunków gromadzenia przez ludność środków własnych na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych (Monitor Polski Nr 14, poz. 83).
§  5.
Traci moc uchwała nr 218 Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1973 r. w sprawie studenckich książeczek mieszkaniowych (Monitor Polski z 1973 r. Nr 41, poz. 244 i z 1977 r. Nr 34, poz. 170).
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024