Stosowanie w przedsiębiorstwach państwowych eksperymentalnego systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów.

UCHWAŁA Nr 130
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 października 1983 r.
w sprawie stosowania w przedsiębiorstwach państwowych eksperymentalnego systemu zachęt materialnych z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów.

W związku z art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23 i z 1982 r. Nr 31, poz. 214), w celu stworzenia dodatkowych zachęt do realizacji rządowego programu oszczędnościowego w zakresie zmniejszenia zużycia surowców i materiałów w produkcji wyrobów i usług, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa mogą dokonywać na rzecz pracowników wypłat dodatkowych nagród z tytułu uzyskania oszczędności w zużyciu surowców i materiałów, na zasadach określonych w uchwale.
2.
Podstawą wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, jest uzyskanie przez przedsiębiorstwo rzeczywistego obniżenia zużycia surowców i materiałów w legalnych jednostkach miar w stosunku do obowiązujących normatywów zużycia (ogólnokrajowych i zakładowych).
3.
Minister Gospodarki Materiałowej wyda w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) wytyczne do opracowywania, zatwierdzania i weryfikowania normatywów.
4.
Wypłaty nagród, o których mowa w ust. 1, dotyczą oszczędności surowców i materiałów wymienionych w liście ustalonej przez Ministra Gospodarki Materiałowej w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych). Lista ta będzie weryfikowana w miarę potrzeb gospodarki narodowej.
§  2.
1.
Udokumentowane zmniejszenie zużycia surowców i materiałów do produkcji określonego wyrobu lub usług w stosunku do obowiązujących normatywów zużycia, wycenione według cen stosowanych w ewidencji księgowej na ostatni dzień kwartału, stanowi kwotę oszczędności w zużyciu surowców i materiałów. W dyspozycji przedsiębiorstwa pozostaje 70% tej kwoty.
2.
Z kwoty oszczędności, o której mowa w ust. 1, pozostałej w dyspozycji przedsiębiorstwa, 35% można przeznaczyć na nagrody indywidualne dla pracowników, którzy przyczynili się bezpośrednio do powstania oszczędności w zużyciu surowców i materiałów.
3.
Odpisy z tytułu oszczędności w zużyciu surowców i materiałów, o których mowa w ust. 1, będą dokonywane z zysku do podziału.
§  3.
1.
Minister Finansów wprowadzi ulgi w podatku dochodowym w takiej wysokości, aby do dyspozycji przedsiębiorstwa pozostało 70% łącznej kwoty oszczędności w zużyciu surowców i materiałów, o której mowa w § 2 ust. 1, i określi szczegółowe zasady oraz tryb stosowania tych ulg.
2.
W razie stwierdzenia, że naliczenie oszczędności w zużyciu surowców i materiałów nastąpiło w sposób nieprawidłowy, przyznana ulga, o której mowa w ust. 1, podlega cofnięciu.
§  4.
1.
Kwoty nagród, o których mowa w § 2 ust. 2, podlegają wyłączeniu z podstawy obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
2.
Wyliczenie oszczędności w zużyciu surowców i materiałów powinno być poddane kontroli w toku weryfikacji sprawozdań finansowych. Nieprawidłowo wyliczone i wypłacone kwoty nagród podlegają włączeniu do podstawy obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej.
§  5.
1.
Wypłaty nagród następują na podstawie opracowanych i zatwierdzonych w obowiązującym trybie regulaminów zakładowych.
2.
Regulaminy zakładowe powinny między innymi określać warunki i metody pomiarów oraz obliczeń niezbędnych do odpowiedniego udokumentowania uzyskanych oszczędności.
§  6.
1.
Oszczędności w zużyciu surowców i materiałów oblicza się metodą narastającą w skali przedsiębiorstwa raz na kwartał, porównując faktyczne zużycie materiałów i surowców z obowiązującymi normatywami zużycia, w legalnych jednostkach miar według cen, o których mowa w § 2 ust. 1.
2.
Szczegółowe zasady wyliczania oszczędności materiałowych określi Minister Gospodarki Materiałowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  7.
1.
Oszczędności, o których mowa w § 2 ust. 1, nie mogą być uzyskiwane kosztem obniżenia jakości wytwarzanych surowców, materiałów, wyrobów i usług, pogarszania stanu technicznego eksploatowanych maszyn i urządzeń oraz ich uzyskanie nie może spowodować zagrożenia życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.
2.
Wypłaty nagród mogą nastąpić po dokonaniu kwalifikacji jakości wyrobów, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7).
§  8.
1. 1
Pełnomocnik Rządu do Spraw Oszczędności na wniosek przedsiębiorstwa, zaopiniowany przez organ założycielski, podejmuje decyzję o objęciu przedsiębiorstwa systemem zachęt materialnych według zasad określonych w uchwale.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, powinny posiadać zweryfikowane przez właściwe organy normatywy zużycia surowców i materiałów oraz odpowiednie warunki techniczno-organizacyjne i powinny realizować zadania wynikające z rządowego programu oszczędnościowego.
3. 2
(skreślony).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1983 r.
1 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 7 z dnia 28 stycznia 1985 r. (M.P.85.2.12) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 22 lutego 1985 r.
2 § 8 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 7 z dnia 28 stycznia 1985 r. (M.P.85.2.12) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 22 lutego 1985 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024