Zamówienia rządowe na materiały i wyroby.

UCHWAŁA Nr 280
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1982 r.
w sprawie zamówień rządowych na materiały i wyroby.

W celu zapewnienia właściwej realizacji ważnych zadań gospodarczych, a także osiągnięcia poprawy w zaopatrzeniu w szczególnie deficytowe materiały i wyroby, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się zamówienia rządowe na dostawę niektórych surowców i materiałów na cele produkcyjne, wyrobów gotowych na cele konsumpcyjne oraz wyrobów na cele inwestycyjne.
2.
Wykaz surowców, materiałów i wyrobów objętych zamówieniami rządowymi ustala się w centralnych planach rocznych. Wykaz na 1983 r. zawiera załącznik do uchwały.
§  2.
1.
Ministrowie Gospodarki Materiałowej oraz Handlu Wewnętrznego i Usług wyznaczają w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami jednostki składające zamówienia rządowe na surowce i materiały na cele produkcyjne, wyroby na cele konsumpcyjne oraz wyroby na cele inwestycyjne.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, zawierają umowy o realizację zamówień rządowych z jednostkami gospodarki uspołecznionej produkującymi surowce, materiały i wyroby. Umowy te wymagają akceptacji ministrów sprawujących funkcje organów założycielskich w stosunku do jednostek zamawiających.
3.
Jednostki zamawiające, o których mowa w ust. 1, mogą ogłaszać przetargi na realizację zamówień rządowych. W przetargach mogą brać udział także jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
4.
Umowy o realizację zamówień rządowych powinny być zawarte w ciągu 30 dni po uchwaleniu centralnego planu rocznego na dany rok, a na 1983 r. - w terminie do dnia 28 lutego 1983 r.
5.
Zawarcie umów, o których mowa w ust. 2, następuje na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego oraz uchwały nr 207 Rady Ministrów z dnia 27 września 1982 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 26, poz. 235).
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa, które realizują zamówienia rządowe, korzystają z gwarantowanego zaopatrzenia w paliwa, surowce i materiały rozdzielane, potrzebne do realizacji tych zamówień, oraz z pierwszeństwa dostaw materiałów nie rozdzielanych. W 1983 r. obowiązują zasady ustalone w uchwale nr 226 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1982 r. w sprawie zasad zaopatrzenia materiałowo-technicznego w 1983 r. (Monitor Polski Nr 28, poz. 248).
2.
Finansowanie importu z państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, niezbędnego do realizacji zamówień rządowych, odbywa się na zasadach ustalonych w centralnych planach rocznych. Dostawy artykułów, których import jest finansowany centralnie, potrzebnych do realizacji zamówień rządowych, zapewnia Minister Handlu Zagranicznego.
3.
Środki dewizowe na import pozostałych materiałów i surowców niezbędnych do realizacji zamówień rządowych otrzymują ministrowie będący organami założycielskimi przedsiębiorstw realizujących te zamówienia. W 1983 r. stosuje się w tym zakresie - zgodnie z centralnym planem rocznym na 1983 r. - zasady ustalone dla finansowania importu na realizację programów operacyjnych.
4.
Jednostki zamawiające, o których mowa w § 2 ust. 1, zapewniają - w uzgodnieniu z ministrami wymienionymi w ust. 3 - środki dewizowe przedsiębiorstwu przyjmującemu zamówienie rządowe, jeżeli są one niezbędne do jego realizacji.
5.
Wysokość środków oraz zasady i tryb rozliczenia się z ich wykorzystania określa umowa między zamawiającym a przedsiębiorstwem przyjmującym zamówienie rządowe do realizacji.
§  4.
Jednostki gospodarki uspołecznionej realizujące zamówienia rządowe korzystają z preferencji w otrzymywaniu kredytów obrotowego i inwestycyjnego, przyczyniających się do zwiększenia produkcji materiałów i wyrobów objętych zamówieniami rządowymi.
§  5.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej realizujące zamówienia rządowe korzystają z ulg w podatku dochodowym, przewidzianych w § 1 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie (Dz. U. Nr 41, poz. 274).
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na wniosek organu założycielskiego będzie stosować ulgi preferencyjne w odpisach na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej dla przedsiębiorstw realizujących zamówienia rządowe.
§  6.
Minister Handlu Zagranicznego zapewni import materiałów i surowców w ilościach niezbędnych do realizacji zamówień rządowych, określonych przez jednostki zamawiające, o których mowa w § 2 ust. 1, w ramach środków wyodrębnionych w trybie określonym w § 3 ust. 2 i 3.
§  7.
1.
W razie niewykonania przyjętego przez jednostkę gospodarki uspołecznionej zamówienia rządowego organ właściwy pozbawia ją ulg, o których mowa w § 5, chyba że jednostka zamawiająca nie wywiązała się z zobowiązań w stosunku do jednostki gospodarki uspołecznionej realizującej zamówienia rządowe.
2.
W umowach o realizację zamówień rządowych strony powinny przewidzieć, że w razie wykorzystania przez jednostkę gospodarki uspołecznionej realizującą zamówienie rządowe otrzymanych na ten cel środków dewizowych niezgodnie z przeznaczeniem, jest ona obowiązana zwrócić środki jednostce zamawiającej, a w razie braku możliwości zwrotu tych środków dewizowych - jest obowiązana przekazać jednostce zamawiającej 10-krotną ich wartość w złotych obiegowych, obliczoną według obowiązującego kursu, zaliczoną do strat nadzwyczajnych.
3.
Stratę, o której mowa w ust. 2, traktuje się jako stratę nieuzasadnioną w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1982 r. w sprawie kosztów i strat uznanych za nieuzasadnione przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 38, poz. 253).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ MATERIAŁÓW I WYROBÓW OBJĘTYCH ZAMÓWIENIAMI RZĄDOWYMI W 1983 R.

Lp. Nazwa wyrobu Jednostka miary Pożądany poziom produkcji w 1983 r.
I Surowce i materiały
1 Wyroby hutnicze ze stali odpornej na korozję (nierdzewnej, żaro- i kwasoodpornej) tys. ton 35,0
2 Wyroby hutnicze ze stali łożyskowej tys. ton 60,0
3 Szyny tramwajowe tys. ton 16,0
4 Blacha ocynowana na opakowania tys. ton 95,0
5 Włókna chemiczne:
- włókna wiskozowe tys. ton 75,0
- włókna poliamidowe tys. ton 68,0
- włókna poliestrowe tys. ton 76,0
- włókna poliakrylonitrylowe tys. ton 11,0
6 Nici tys. ton 4,0
7 Siarczan glinu tys. ton 60,0
8 Fosforany paszowe tys. ton 32,0
II Wyroby i półwyroby do produkcji
9 Wanny kąpielowe tys. szt. 315,0
10 Zlewy i zlewozmywaki tys. szt. 425,0
11 Tramwaje typu 102N i 802N szt. 220
12 Kable okrętowe tys. km 7,6
13 Kable i przewody dla górnictwa tys. km 5,0
14 Świetlówki głównego szeregu mln szt. 8,7
15 Akumulatory kwasowe rozruchowe tys. szt. 1.800,0
16 Opony:
- opony do samochodów ciężarowych tys. szt. 2.028,0
- opony ciągnikowe tys. szt. 972,0
- opony rolnicze tys. szt. 676,0
17 Nawozy azotowe tys. ton 1.335,0
18 Środki ochrony roślin tys. ton 14,8
19 Grzejniki żeliwne tys. m2 3.515,0
20 Węże wysokociśnieniowe km 3.800,0
21 Pompy głębinowe (typ G) tys. szt. 28,0
22 Wełna mineralna tys. ton 104,0
23 Taśmy przenośnikowe km 3.300,0
24 Pompy do przesyłu gorącej wody dla przedsiębiorstw energetyki szt. 1.350
III Wyroby rynkowe
25 Wyroby pończosznicze dla dorosłych mln par 170,0
26 Bielizna dla dorosłych z dzianin mln szt. 70,0
27 Baterie galwaniczne mln szt. 274,0
28 Żarówki głównego szeregu mln szt. 160,0
29 Mydła toaletowe, półtoaletowe i specjalne tys. ton 75,0
30 Proszki i granulki do prania tys. ton 216,0

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024