Zasady udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej.

UCHWAŁA Nr 166
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 sierpnia 1981 r.
w sprawie zasad udzielania przez banki kredytów na rozwój produkcji rolniczej.

W celu zapewnienia warunków rozwoju produkcji rolniczej i usprawnienia bankowej obsługi rolnictwa, na podstawie art. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1975 r. Nr 20, poz. 108 i z 1981 r. Nr 17, poz. 82) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Banki udzielają kredytów na rozwój produkcji rolniczej:
1)
rolnikom indywidualnym i innym osobom fizycznym,
2)
spółdzielniom produkcyjnym zrzeszonym w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i ich związkom,
3)
jednostkom gospodarczym zrzeszonym w związkach kółek i organizacji rolniczych oraz ich związkom,
4)
związkom i zrzeszeniom branżowym producentów rolnych,
5)
państwowym przedsiębiorstwom gospodarki rolnej,

mającym warunki do rozwoju produkcji rolniczej lub świadczenia usług na rzecz rolnictwa i zapewniającym spłatę kredytów.

§  2.
Banki udzielają kredytów:
1)
obrotowych na sfinansowanie uzasadnionych gospodarczo nakładów związanych z produkcją rolniczą, w tym również zakupem stada podstawowego i usługami produkcyjnymi świadczonymi na rzecz rolnictwa; w zależności od sytuacji finansowej kredytobiorcy kredyt może być udzielony do wysokości ponoszonych nakładów pieniężnych,
2)
inwestycyjnych na sfinansowanie nakładów inwestycyjnych związanych z budownictwem (budownictwo nowe, rozbudowa, modernizacja, adaptacja, kapitalne remonty), urządzeniami melioracyjnymi, elektryfikacyjnymi i zaopatrzenia w wodę, zakupem nieruchomości rolnych w obrocie między producentami rolnymi, zakupem i remontami kapitalnymi traktorów i innych środków transportowych, maszyn i urządzeń technicznych, zakładaniem i rekonstrukcją sadów, stawów rybnych, pasiek pszczelich, plantacji wieloletnich i innych rodzajów inwestycji oraz na wniesienie udziałów statutowych i wkładów członkowskich do spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i na spłaty spadkowe.
§  3.
1.
Kredyt inwestycyjny stanowi uzupełnienie środków własnych kredytobiorcy.
2.
Przez środki własne rozumie się środki pieniężne na rachunkach bankowych, zgromadzone materiały i urządzenia techniczne, wartość robocizny, transportu własnego oraz szacunkową wartość robót budowlanych wykonanych i opłaconych ze środków własnych przed otrzymaniem kredytu.
§  4.
1.
Kredyt inwestycyjny może być udzielony do wysokości 80% nakładów inwestycyjnych, o których mowa w § 2 pkt 2, a jeżeli kredytobiorcą jest młody rolnik - do wysokości 95% tych nakładów.
2.
Za młodego rolnika uważa się osobę, która nie przekroczyła 35 lat życia, a w wypadku małżeństwa, jeżeli jeden z małżonków nie przekroczył 35 lat życia.
3.
Minister Finansów może określić inne grupy osób uprawnione do korzystania z kredytów do wysokości 95% nakładów inwestycyjnych.
§  5.
Kredyt inwestycyjny do wysokości 95% nakładów może być udzielony jednostkom, o których mowa w § 1 pkt 2-5, w okresie 5 lat licząc od roku następnego po ich zarejestrowaniu.
§  6.
Osobom wymienionym w § 1 pkt 1 kredyt inwestycyjny może być udzielony, jeżeli planowany rozmiar produkcji nie będzie wymagać stałego zatrudniania siły najemnej oraz będzie dostosowany do zasobów własnej bazy paszowej, z wyjątkiem rodzajów produkcji wymagających wyłącznie specjalistycznych pasz pochodzenia przemysłowego.
§  7.
1.
Okres spłaty kredytu obrotowego nie może przekraczać 5 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 3 lat, i powinien być dostosowany do kierunków produkcji i odpowiadających im cyklów produkcyjnych.
2.
Okres spłaty kredytu inwestycyjnego nie może przekraczać 30 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 6 lat, i powinien być dostosowany do charakteru nakładów i sytuacji ekonomiczno-finansowej kredytobiorcy.
§  8.
1.
Kredyt na zakup nieruchomości rolnych, w skład których wchodzą w przeważającej części grunty klas V i VI, oraz na zakup nieruchomości rolnych położonych powyżej 350 m ponad poziomem morza, może być udzielony na okres spłaty do 40 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 7 lat.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również przy udzielaniu kredytu na zakup nieruchomości rolnych położonych w gminach wskazanych przez wojewodów, charakteryzujących się małym popytem na ziemię - bez względu na klasę gruntów wchodzących w skład tych nieruchomości.
3.
Kredyt na zakup nieruchomości rolnych wymienionych w ust. 1 może być udzielony do wysokości 90% ceny ich nabycia, a kredyt na zakup nieruchomości, o których mowa w ust. 2 - do wysokości 95% ceny ich nabycia.
§  9.
1.
Bank przed przyznaniem kredytu jest obowiązany zbadać gospodarczą celowość udzielenia kredytu.
2.
Bank jest obowiązany kontrolować celowość wykorzystania kredytów.
3.
Kredyt zużyty niezgodnie z przeznaczeniem staje się natychmiast wymagalny wraz z odsetkami. Bank może odstąpić od żądania natychmiastowej spłaty, jeżeli kredyt został zużyty na inne cele podlegające kredytowaniu, zmieniając odpowiednio warunki jego spłaty.
§  10.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 169 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1965 r. w sprawie udzielania kredytów na budowę pomieszczeń do wykonywania zabiegów unasieniania krów i jałowic w warunkach zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy,
2)
uchwała nr 213 Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1967 r. w sprawie kredytów bankowych dla indywidualnych gospodarstw rolnych na zakup nawozów w ramach obowiązku stosowania minimum nawożenia mineralnego (Monitor Polski Nr 49, poz. 244),
3)
§ 4 pkt 2 uchwały nr 35 Rady Ministrów z dnia 28 stycznia 1969 r. w sprawie zatwierdzenia podstawowych elementów zagospodarowania terenów górskich województwa rzeszowskiego do roku 1985,
4)
§ 6 uchwały nr 20 Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1974 r. w sprawie kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego kółek rolniczych i ich związków (Monitor Polski Nr 6, poz. 38),
5)
§ 2, 3 i 7 ust. 3 uchwały nr 8 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie (Monitor Polski Nr 5, poz. 22 i Nr 30, poz. 131),
6)
§ 21 uchwały nr 44 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów przez banki (Monitor Polski Nr 15, poz. 68),
7)
§ 9-13 i 14 pkt 5 uchwały nr 107 Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1978 r. w sprawie specjalizacji indywidualnych gospodarstw rolnych i zespołów rolników oraz kooperacji w rolnictwie (Monitor Polski Nr 30, poz. 108),
8)
decyzja nr 103 Prezydium Rządu z dnia 20 sierpnia 1976 r. w sprawie aktywizacji hodowli bydła mlecznego i macior oraz zredukowania ich uboju,
9)
ust. 10 i 11 decyzji nr 113 Prezydium Rządu z dnia 20 lipca 1979 r. w sprawie rozwoju produkcji rolnej w drobnych indywidualnych gospodarstwach rolnych, działkach przydomowych i pracowniczych ogrodach działkowych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024