Powołanie Komisji Koordynacyjnej do Spraw Umacniania Praworządności i Przestrzegania Porządku Publicznego.

UCHWAŁA Nr 83
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1981 r.
w sprawie powołania Komisji Koordynacyjnej do Spraw Umacniania Praworządności i Przestrzegania Porządku Publicznego.

W celu zapewnienia powszechnego przestrzegania prawa, umacniania praworządności, ochrony praw obywateli i zabezpieczenia porządku publicznego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komisję Koordynacyjną do Spraw Umacniania Praworządności i Przestrzegania Porządku Publicznego, zwaną dalej "Komisją".
2.
Komisja jest organem doradczym i opiniodawczym Rady Ministrów.
§  2.
1.
Do podstawowych zadań Komisji należy:
1)
analizowanie oraz ocena sytuacji i zdarzeń, w których zachodzi oczywiste czy też domniemane naruszenie interesów państwa, praworządności, praw obywateli, ładu i porządku publicznego,
2)
przedstawianie i wdrażanie wniosków dotyczących koordynacji działalności organów administracji państwowej w zakresie przestrzegania prawa i porządku publicznego,
3)
wnioskowanie i udział w zwalczaniu zjawisk patologii społecznej,
4)
przedstawianie Prezesowi Rady Ministrów wniosków i opinii w sprawach należących do zakresu działania Komisji.
2.
Do szczegółowych zadań Komisji należy zwłaszcza:
1)
inicjowanie i koordynowanie przedsięwzięć zmierzających do umocnienia prawnej ochrony funkcjonowania administracji państwowej, organów porządku publicznego, państwowych zakładów pracy, a także organizacji politycznych i społecznych oraz związków zawodowych,
2)
ocenianie w świetle praktyki stanu ochrony praw obywateli, a zwłaszcza rozpatrywanie i eliminowanie zjawisk i przypadków ich naruszania,
3)
analizowanie sytuacji i przejawów nieprzestrzegania przez obywateli obowiązujących ustaw i innych przepisów prawnych, a także niedostatków świadomości prawnej społeczeństwa,
4)
analizowanie przyczyn konfliktowych sytuacji społecznych występujących na tle prawno-porządkowym i opracowywanie wniosków zmierzających do zapobiegania ich powstawaniu, jak też do ich rozwiązywania, w szczególności w drodze ugodowej,
5)
podejmowanie inicjatyw i koordynacja wysiłków w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej, spekulacji oraz innym szkodliwym przejawom w życiu społecznym,
6)
rozpatrywanie i wykorzystywanie analiz dotyczących skarg i wniosków kierowanych do organów administracji państwowej,
7)
inne sprawy zlecone przez Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
Komisja przedstawia Rodzie Ministrów okresowe sprawozdania ze swej działalności.
§  4.
1.
Komisja współdziała z Najwyższą Izbą Kontroli, Komisjami Sejmowymi, Sądem Najwyższym, Prokuraturą Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Państwowym Arbitrażem Gospodarczym oraz z innymi instytucjami powołanymi do umacniania praworządności i przestrzegania porządku publicznego oraz ochrony praw obywateli.
2.
Komisja współpracuje z organizacjami społecznymi i samorządowymi oraz związkami zawodowymi.
3.
Komisja współpracuje z instytutami Polskiej Akademii Nauk, szkołami wyższymi oraz instytutami resortowymi, wykorzystując w swej działalności wyniki ich prac naukowo-badawczych.
§  5.
1.
Komisja, na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, z inicjatywy własnej lub na wniosek organów państwowych, organizacji społecznych, związkowych lub samorządowych oraz poszczególnych obywateli, może rozpatrywać sprawy związane z zagrożeniem działalności instytucji powszechnej użyteczności społecznej lub naruszeniem praw obywateli i przedstawia wnioski zmierzające do wyeliminowania negatywnych zjawisk.
2.
W celach służących przestrzeganiu prawa oraz umacnianiu stanu bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego Komisja podejmuje inicjatywy oraz niezbędne przedsięwzięcia zmierzające do skoordynowanego wykorzystania sił i środków pozostających w dyspozycji poszczególnych ministerstw i innych organów państwowych.
§  6.
1.
Na czele Komisji stoi przewodniczący, powołany przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
W skład Komisji wchodzą - powołani przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komisji, uzgodniony z kierownikami właściwych organów państwowych i instytucji - ich zastępcy (przedstawiciele) reprezentujący: Najwyższą Izbę Kontroli, Sąd Najwyższy, Prokuraturę Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Naczelny Sąd Administracyjny, Państwowy Arbitraż Gospodarczy, Ministerstwa: Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych, Obrony Narodowej, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, Finansów, Komunikacji, Ministra - Członka Rady Ministrów do Spraw Współpracy ze Związkami Zawodowymi, Urząd Rady Ministrów oraz inne zainteresowane urzędy administracji państwowej, a także sekretarz Komisji.
3.
Przewodniczący Komisji zwróci się do Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu, Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Zarządu Głównego Zrzeszenia Prawników Polskich i Naczelnej Rady Adwokackiej z wnioskiem o wskazanie przedstawicieli do składu Komisji.
4.
Przewodniczący Komisji może zapraszać do udziału w jej pracach innych niż wymienieni w ust. 2 i 3 przedstawicieli organów administracji państwowej, a także przedstawicieli organizacji politycznych, społecznych i związków zawodowych oraz poszczególne osoby.
§  7.
Obsługę Komisji i środki związane z jej działalnością zapewnia Urząd Rady Ministrów.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024