Realizacja porozumień Rządu z załogami robotniczymi.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 21 listopada 1980 r.
w sprawie realizacji porozumień Rządu z załogami robotniczymi.

1.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjmuje do wiadomości informację Rządu o realizacji porozumień podpisanych przez jego przedstawicieli z przedstawicielami załóg robotniczych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu oraz wyraża aprobatę dla podjętych przez Rząd działań zmierzających do pełnego wykonania zapisanych w tych porozumieniach zobowiązań.

Sejm stwierdza, że przeprowadzenie - mimo niezmiernie trudnej sytuacji ekonomicznej kraju - istotnej podwyżki płac dla ogółu zatrudnionych w gospodarce narodowej, pozytywne załatwienie innych postulatów socjalnych środowisk robotniczych i inteligencji pracującej, a także podjęcie prac nad reformą systemu zasiłków rodzinnych, systemu rent i emerytur oraz nad wprowadzeniem 5-dniowego tygodnia pracy powinno korzystnie wpłynąć na stabilizację sytuacji społecznej i politycznej w kraju. Sejm podkreśla potrzebę przedstawienia przez Rząd informacji o projektach decyzji, które w istotny sposób zmieniają podstawowe relacje planu i budżetu Państwa.

2.
Sejm wyraża poparcie dla demokratycznych przeobrażeń dokonujących się w naszym życiu politycznym, gospodarczym i społecznym. Utworzenie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" i innych związków zawodowych, a także dokonujące się przemiany w branżowych związkach zawodowych - czynią z polskiego ruchu zawodowego ważne ogniwo socjalistycznej demokracji. Aktywizacja coraz szerszych kręgów obywateli w sprawach społecznych i politycznych pozwala ufać, że swoją postawą i pracą każdy w coraz większym stopniu przyczyniać się będzie do pomyślnego rozwoju Polski. Tym wysiłkom sprzyjać powinny działania władz centralnych i terenowych.
3.
Obecna sytuacja gospodarcza kraju jest niezwykle trudna i złożona. Sejm wyraża zaniepokojenie rosnącymi napięciami i dysproporcjami we wszystkich działach gospodarki, których jednym z czynników jest wzrost płac bez wyraźnego powiązania z efektami produkcyjnymi. Wszyscy powinniśmy dokładnie zdawać sobie sprawę z rozległości i głębokości kryzysu gospodarczego, jak również uświadamiać sobie wynikającą z sytuacji konieczność szybkich i skutecznych działań Rządu, które powinny znaleźć poparcie społeczne przede wszystkim poprzez rzetelną pracę oraz zrozumienie dla niezbędnych wyrzeczeń i ograniczeń.
4.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, świadom wszystkich okoliczności, jakie składają się na obecny stan gospodarki, wyraża przekonanie, że istnieją realne możliwości ograniczenia i przezwyciężenia skutków kryzysu. Tkwią one w bogatych, naturalnych zasobach naszego kraju, w ogromnym - zbudowanym przez naród w ostatnim 36-leciu - potencjale techniczno-gospodarczym, w talentach, kwalifikacjach i pracowitości robotników, rolników, inteligencji i wszystkich ludzi pracy. Sejm oczekuje od Rządu dalszych konkretnych, bardziej zdecydowanych działań oraz długofalowego programu, który urealni drogę wyjścia z kryzysu.
5.
Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wzywa wszystkich obywateli, wszystkie siły polityczne i społeczne działające w ramach Frontu Jedności Narodu, wszystkie związki zawodowe do aktywnego wsparcia inicjatyw Rządu oraz inicjatyw społecznych, zmierzających do ustabilizowania życia społeczno-gospodarczego, do zapewnienia normalnego rytmu pracy i dyscypliny społecznej. Sejm podkreśla z naciskiem, że w obecnych warunkach strajki są niezwykle kosztowną społecznie metodą rozwiązywania problemów i nie powinno się do tego środka sięgać.

Sejm wzywa do powszechnego kierowania się interesami i prawami socjalistycznego państwa. Jedynie wdrażaniem demokratycznych zasad funkcjonowania społeczeństwa i państwa, wspólnym wysiłkiem, gospodarnością, uczciwością i rzetelną pracą - możemy przezwyciężyć obecne, rozległe i dotkliwe trudności. Wysuwanie dalszych, coraz to nowych postulatów płacowych i socjalnych, nawet uzasadnionych, może w obecnych warunkach tylko pogarszać sytuację i faktycznie rzutować ujemnie na warunki życia narodu oraz oddalać wyjście z kryzysu.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyraża przekonanie, że naród polski, klasa robotnicza, chłopi i inteligencja, wszyscy ludzie pracy wierzący i niewierzący zademonstrują swój patriotyzm oraz dojrzałość i rozwagę i uczynią wszystko dla pokonania trudności, które przeżywa Polska. Musimy zdobyć się na maksimum wysiłku, aby poprzez lepsze kierowanie, lepszą codzienną pracę, lepsze gospodarowanie i lepszą organizację naszych działań - służyć zabezpieczeniu ładu, przezwyciężeniu trudności, rozwojowi społeczno-gospodarczemu kraju.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej będzie działał na rzecz pozytywnej realizacji tych zadań, na rzecz sprawnego wdrażania optymalnych rozwiązań społecznych i gospodarczych oraz skutecznej walki o wysoką gospodarność i odpowiedzialność.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024