Ustanowienie odznak "Racjonalizator Produkcji", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" oraz "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 marca 1979 r.
w sprawie ustanowienia odznak: "Racjonalizator Produkcji", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" oraz "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".

Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W celu wyróżnienia wynalazców i racjonalizatorów oraz działaczy ruchu wynalazczego i racjonalizatorskiego ustanawia się odznaki:
1)
"Racjonalizator Produkcji",
2)
"Zasłużony Racjonalizator Produkcji",
3)
"Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji",

zwane dalej odznakami.

2.
Odznaki są zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i mogą być nadawane osobom fizycznym za ich szczególne zasługi w dziedzinie racjonalizacji i wynalazczości, uwzględniającym przy tym dorobek i działalność w pracy zawodowej oraz postawę społeczną osób, które mają być wyróżnione.
3.
Odznaka "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" może być nadana również:
1)
instytucjom, zakładom pracy, a także organizacjom społecznym za szczególne zasługi w dziedzinie racjonalizacji i rozwoju wynalazczości,
2)
osobom nie mającym obywatelstwa polskiego za zasługi w rozwoju współpracy międzynarodowej w dziedzinie racjonalizacji i wynalazczości.
§  2. 1
 
1.
Odznakę "Racjonalizator Produkcji" za osiągnięcia wynalazcze i racjonalizatorskie nadaje kierownik zakładu pracy. Z wnioskiem o nadanie odznaki mogą wystąpić: klub techniki i racjonalizacji, koło stowarzyszenia naukowo-technicznego lub organizacja młodzieżowa.
2.
Odznakę "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" za dalsze osiągnięcia wynalazcze i racjonalizatorskie nadaje osobom, które mają odznakę "Racjonalizator Produkcji", właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) na wniosek kierownika zakładu pracy. Z inicjatywą nadania odznaki mogą wystąpić: klub techniki i racjonalizacji, stowarzyszenie naukowo-techniczne lub organizacja młodzieżowa.
3.
Odznakę "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" za szczególne osiągnięcia wynalazcze lub szczególne zasługi dla rozwoju wynalazczości i racjonalizacji nadaje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra (kierownika urzędu centralnego), Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk, Prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej oraz wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego). Z inicjatywą nadania odznaki mogą wystąpić: zarząd główny stowarzyszenia naukowo-technicznego, zarząd organizacji młodzieżowej szczebla centralnego lub wojewódzkiego oraz wojewódzki klub techniki i racjonalizacji.
4.
Wniosek o nadanie odznak "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" należy złożyć za pośrednictwem Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
5.
Z inicjatywą nadania odznak: "Racjonalizator Produkcji"", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" i "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizcji" może rónież wystąpić właściwy związek zawodowy.
§  3.
1.
Odznaką "Racjonalizator Produkcji" jest gwiazda srebrzona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na kwadratowym polu z czerwonej emalii, w srebrzonym obramowaniu, umieszczony jest wypukły srebrzony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę; w otoku z czerwonej emalii napis srebrzonymi literami: "RACJONALIZATOROM PRODUKCJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w srebrzonym obramowaniu.
2.
Odznaką "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" jest gwiazda złocona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na kwadratowym polu z czerwonej emalii, w złoconym obramowaniu, umieszczony jest wypukły złocony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę; w otoku z czerwonej emalii napis złoconymi literami "RACJONALIZATOROM PRODUKCJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w złoconym obramowaniu.
3.
Odznaką "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" jest gwiazda złocona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na okrągłym złoconym polu umieszczony jest wypukły złocony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego-zwrócony w lewą stronę, otoczony dwoma otokami; w otoku z białej emalii umieszczony jest w górnej części napis złoconymi literami: "ZASŁUŻONY", w dolnej części złocone liście laurowe; w złoconym obramowaniu w otoku z czerwonej emalii umieszczony jest złocony napis: "DLA WYNALAZCZOŚCI I RACJONALIZACJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w złoconym obramowaniu.
§  4.
1.
Osoba wyróżniona odznaką "Racjonalizator Produkcji" ma prawo do tytułu "Racjonalizator Produkcji".
2.
Osoba wyróżniona odznaką "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" ma prawo do tytułu "Zasłużony Racjonalizator Produkcji".
3.
Osoba wyróżniona odznaką "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" ma prawo do tytułu "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".
§  5.
1.
Wraz z odznaką osoba wyróżniona otrzymuje legitymację stwierdzającą nadanie odznaki, a instytucja, zakład pracy i organizacja społeczna - dyplom.
2.
Odznakę wręcza się uroczyście.
§  6.
Odznaki nadaje się z okazji świąt państwowych, dni branżowych oraz uroczystości podsumowujących wyniki współzawodnictwa o tytuł mistrza racjonalizacji i przodującego klubu techniki i racjonalizacji.
§  7.
Odznakę wręcza organ, który ją nadał, albo osoba przez niego upoważniona.
§  8.
Odznaki nosi się na prawej stronie piersi.
§  9. 2
Ewidencję osób wyróżnionych odznakami wymienionymi w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 prowadzi organ, który je nadał, a odznaką wymienioną w § 1 ust. 1 pkt 3 - Urząd Patentowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  10.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Organy wymienione w § 2 mogą pozbawić nadanej odznaki w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna jej posiadania.
§  11.
O nadaniu, utracie lub pozbawieniu odznaki dokonuje się adnotacji w aktach osobowych pracownika.
§  12.
Koszty związane z wykonaniem odznak oraz drukiem legitymacji i dyplomów stwierdzających ich nadanie pokrywane są z właściwych środków budżetu organów, które nadały odznakę.
§  13.
Osoby, którym nadano odznaki "Racjonalizatora Produkcji" i "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują wszelkie prawa związane z ich nadaniem.
§  14.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych mogą ustanowić inne odznaki za działalność wynalazczą, racjonalizatorską i nowatorską w podległych jednostkach oraz ustalić opis i wzór tych odznak, zasady i tryb nadawania, wręczania i sposób noszenia, jak również odmienny tryb nadawania odznak wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 w podległych im jednostkach.
§  15.
Przepisy uchwały mają odpowiednie zastosowanie w spółdzielczości.
§  16.
Tracą moc:
1)
uchwała Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Racjonalizatora Produkcji" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" (Monitor Polski z 1949 r. Nr A-46, poz. 625 i z 1956 r. Nr 101, poz. 1167),
2)
uchwała Rady Ministrów z dnia 3 marca 1950 w sprawie wzorów, trybu wręczania, sposobu noszenia i trybu pozbawiania odznak: "Racjonalizatora Produkcji" i "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" oraz dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-29, poz. 338 i z 1956 r. Nr 101, poz. 1167).
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 117 z dnia 12 września 1983 r. (M.P.83.33.180) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1983 r.
2 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 117 z dnia 12 września 1983 r. (M.P.83.33.180) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1983 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024