Szczegółowe zasady udzielania i kontroli dotacji przedmiotowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 lutego 1979 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania i kontroli dotacji przedmiotowych.

Na podstawie § 6 ust. 3 i 4 oraz § 11 uchwały nr 188 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1978 r. w sprawie dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 39, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
uchwale bez bliższego określenia - rozumie się przez to uchwałę nr 188 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1978 r. w sprawie dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 39, poz. 151),
2)
ministerstwach - rozumie się przez to również urzędy centralne, centralne związki spółdzielni i Związek Spółdzielni Inwalidów,
3)
okręgowym zarządzie - rozumie się przez to okręgowy zarząd dochodów państwa i kontroli finansowej albo zamiejscowy wydział dochodów państwa.
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące przedsiębiorstw podległych bezpośrednio ministrom stosuje się odpowiednio do:
1)
zakładów centralnych związków spółdzielni i Związku Spółdzielni Inwalidów, prowadzonych według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego,
2)
central zjednoczeń - gdy dotacja przedmiotowa udzielana jest zjednoczeniu (§ 7 pkt 1 uchwały).
§  2.
1.
Właściwi ministrowie przedstawiają Ministrowi Finansów w ciągu I kwartału każdego roku projekty tabel stawek dotacji przedmiotowych na artykuły sprzedawane przez podległe im i nadzorowane przedsiębiorstwa.
2.
Projekt tabeli powinien obejmować:
1)
stawki dotacji przewidziane do ustalenia przez Ministra Finansów (§ 6 ust. 1 i 2 uchwały),
2)
stawki dotacji, określone w uchwale Rady Ministrów w sprawie projektu budżetu Państwa, co do których nie przewiduje się różnicowania w trybie przewidzianym w § 6 ust. 2 uchwały.
3.
Stawki dotacji przedmiotowych proponowane w projekcie tabeli powinny być odpowiednio niższe od określonych w uchwale Rady Ministrów w sprawie projektu budżetu Państwa bądź od wynikających z kwot dotacji określonych w tej uchwale, jeżeli nastąpiły zmiany wielkości przyjętych przy opracowywaniu projektu budżetu Państwa, spowodowane między innymi wynikami gospodarowania w roku poprzednim.
4.
W uzasadnieniu projektu tabeli należy podać co do każdej grupy artykułów (podgrupy artykułów, grupy asortymentowej, artykułu), na którą proponuje się odrębną stawkę dotacji:
1)
w odniesieniu do stawki procentowej - wartość sprzedaży w cenach zbytu i w cenach wyjściowych oraz koszt własny,
2)
w odniesieniu do stawki kwotowej - wielkość sprzedaży oraz dane wymienione w pkt 1,
3)
w odniesieniu do stawki określonej jako różnica cen - wartość sprzedaży i wartość zakupu oraz kwoty marż handlowych, prowizji, narzutów i ryczałtów, należnych przedsiębiorstwom dotowanym.

Dane te powinny dotyczyć roku, na który ustalane są stawki dotacji (wielkości planowane na ten rok), oraz roku poprzedniego (wielkości rzeczywistego wykonania oraz wielkości doprowadzone do warunków porównywalnych z planowanymi na rok, na który są ustalane stawki dotacji).

5.
Informacje określone w ust. 4 należy podać również co do grup artykułów (podgrup artykułów, grup asortymentowych, artykułów) nie wyodrębnionych w projektowanej tabeli:
1)
na które w roku poprzednim obowiązywały odrębne stawki dotacji, określone w uchwale Rady Ministrów w sprawie projektu budżetu Państwa lub w decyzjach Ministra Finansów, albo
2)
które Minister Finansów zakwalifikował w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedniego do wyodrębnienia przy ustalaniu stawek.
6.
Do czasu zatwierdzenia przez Ministra Finansów tabeli stawek dotacji przedmiotowych mogą być stosowane zaliczkowo stawki obowiązujące w roku poprzednim.
§  3.
1.
Wnioski w sprawie udzielenia dotacji przedmiotowej i ustalenia stawki tej dotacji oraz w sprawie zmiany obowiązującej stawki dotacji w wypadkach określonych w § 8 uchwały powinny być przedstawione w terminie 3 miesięcy od daty wejścia w życie decyzji o zmianie cen, stawek, taryf, płac lub receptur, uzasadniających te wnioski.
2.
Kopie wniosków w sprawach, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 i 3 uchwały, powinny być przesyłane równocześnie Przewodniczącemu Państwowej Komisji Cen.
3.
W razie podwyższenia ceny zbytu dotowanego artykułu, do czasu wydania przez Ministra Finansów decyzji, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 2 lit. a) i ust. 3 uchwały, kwota dotacji, należna przedsiębiorstwu na podstawie stawki obowiązującej przed zmianą tej ceny, ulega pomniejszeniu o kwotę odpowiadającą różnicy między ceną nową a ceną dotychczasową.
§  4.
1.
Upoważnia się naczelnych dyrektorów zjednoczeń do różnicowania ustalonych stawek dotacji przedmiotowych:
1)
dla podgrup artykułów, grup asortymentowych i poszczególnych artykułów,
2)
dla poszczególnych przedsiębiorstw.
2.
Uprawnienie naczelnego dyrektora zjednoczenia do różnicowania stawek dotacji ustalonych w okresie do dnia 30 kwietnia wygasa z dniem 31 maja, a stawek ustalonych w okresie późniejszym - w ciągu 30 dni od daty wydania decyzji ustalającej te stawki.
3.
Średnia ważona stawek dotacji zróżnicowanych stosownie do ust. 1, obliczona w stosunku do planowanej sprzedaży dotowanych artykułów, nie może być wyższa od stawki podlegającej różnicowaniu.
4.
Jeżeli średnia ważona stawek zróżnicowanych, obliczona w stosunku do przewidywanego wykonania planu sprzedaży dotowanych artykułów, uwzględniającego wyniki gospodarowania w pierwszym półroczu, jest wyższa od stawki podlegającej różnicowaniu, naczelny dyrektor zjednoczenia obowiązany jest obniżyć odpowiednio stawki zróżnicowane w terminie do dnia 30 września.
5.
Zawiadomienia o dokonanym zróżnicowaniu stawek dotacji powinny być przesyłane w terminie 7 dni od daty wydania decyzji w tej sprawie. W zawiadomieniach przesyłanych Ministrowi Finansów, właściwemu ministrowi i okręgowemu zarządowi właściwemu dla centrali zjednoczenia należy wykazywać również kwoty dotacji należne za rok bieżący przy stawkach podlegających różnicowaniu oraz przy stawkach zróżnicowanych.
6.
Średnią ważoną stawek zróżnicowanych (ust. 3 i 4) oraz kwoty należnych dotacji (ust. 5) oblicza się na okres roczny bądź na okres obowiązywania tych stawek, jeśli jest on krótszy od okresu rocznego.
§  5.
1.
Ministrowie przedstawiają wnioski w sprawie obniżenia przez Ministra Finansów stawek dotacji przedmiotowych:
1)
stosownie do zadań wytyczonych w resortowych programach ograniczenia deficytowości działalności gospodarczej - w terminie do dnia 15 kwietnia, jeżeli zadania te nie zostały uwzględnione w projektach tabel stawek dotacji przedmiotowych przedstawionych stosownie do przepisów § 2,
2)
stosownie do wyników analiz za pierwsze półrocze - w terminie do dnia 25 sierpnia.
2.
Ministrowie i naczelni dyrektorzy zjednoczeń obniżają stawki dotacji przedmiotowych, ustalone w trybie określonym w § 6 ust. 3 i 4 uchwały:
1)
na podstawie zadań wytyczonych w programach ograniczenia deficytowości działalności gospodarczej - w terminie do dnia 31 maja,
2)
na podstawie wyników analiz za pierwsze półrocze - w terminie do dnia 30 września.
3.
Do decyzji wydanych przez naczelnych dyrektorów zjednoczeń w sprawach, o których mowa w ust. 2, nie stosuje się przepisu § 4 ust. 2.
§  6.
Wnioski, projekty, uzasadnienia, informacje i zawiadomienia, o których mowa w § 2 ust. 1, 4 i 5, § 3 ust. 1, § 4 ust. 5 i § 5, powinny być przedstawione Ministrowi Finansów w 2 egzemplarzach.
§  7.
1.
Dotacje przedmiotowe limitowane udzielane są w granicach kredytów budżetowych otwartych na ten cel przez właściwych ministrów dla zjednoczenia lub przedsiębiorstwa podległego bezpośrednio ministrowi.
2.
Przedsiębiorstwo zgrupowane w zjednoczeniu przedstawia centrali zjednoczenia w ciągu 10 dni po upływie każdego miesiąca rozliczenie należnych dotacji za okres od początku roku do końca minionego miesiąca, przesyłając 1 egzemplarz tego rozliczenia do wiadomości okręgowemu zarządowi właściwemu dla przedsiębiorstwa.
3.
Centrala zjednoczenia sprawdza prawidłowość przedstawionego rozliczenia i wypłaca przedsiębiorstwu, z rachunku wydatków budżetowych zjednoczenia, należną kwotę dotacji, w terminie do dnia 15 po upływie miesiąca rozliczeniowego.
4.
Przedsiębiorstwo podległe bezpośrednio ministrowi sporządza w ciągu 15 dni po upływie każdego miesiąca rozliczenie należnych dotacji za okres od początku roku do końca minionego miesiąca, przesyłając jeden egzemplarz tego rozliczenia do wiadomości właściwemu okręgowemu zarządowi, i pobiera wykazaną w tym rozliczeniu kwotę dotacji z rachunku wydatków budżetowych przedsiębiorstwa.
5.
Rozliczenie obejmujące okres do końca miesiąca grudnia jednocześnie rozliczeniem za okres całego roku.
§  8.
1.
Dotacje przedmiotowe nie limitowane rozliczane są bez otwarcia kredytów budżetowych.
2.
Przedsiębiorstwo przesyła:
1)
właściwemu oddziałowi Narodowego Banku Polskiego w ciągu 10 dni po upływie każdego miesiąca - rozliczenie należnych dotacji za okres od początku roku do końca minionego miesiąca wraz z poleceniem pobrania (K 402 i K 403) kwoty wynikającej z rozliczenia,
2)
właściwemu okręgowemu zarządowi w ciągu 10 dni po upływie każdego kwartału - kopię rozliczenia należnych dotacji za okres od początku roku do końca minionego kwartału.
3.
Oddział Narodowego Banku Polskiego w terminie do dnia 15 po upływie miesiąca rozliczeniowego uznaje rachunek przedsiębiorstwa i obciąża wskazany w poleceniu pobrania rachunek wydatków budżetowych zjednoczenia, przesyłając jednocześnie centrali zjednoczenia otrzymane od przedsiębiorstwa rozliczenie należnych dotacji.
4.
Centrala zjednoczenia sprawdza prawidłowość rozliczenia przedstawionego przez przedsiębiorstwo w terminie do końca miesiąca, w którym to rozliczenie zostało złożone.
5.
Przepisy § 7 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Rozliczenia dotacji, o których mowa w § 7 ust. 2 i 4 oraz w § 8 ust. 2, są sporządzane:
1)
w zakresie artykułów, na które ustalono procentowe lub kwotowe stawki dotacji - na formularzu Min. Fin. nr 2099,
2)
w zakresie artykułów, na które stawki dotacji określono jako różnicę cen - na formularzu Min. Fin. nr 2097.
2.
W rozliczeniach dotacji przedmiotowych powinny być wyodrębnione grupy artykułów (podgrupy artykułów, grupy asortymentowe, artykuły), wymienione w uchwale Rady Ministrów w sprawie projektu budżetu Państwa bądź w decyzjach Ministra Finansów, określających stawki dotacji.
§  10.
1.
Jeżeli:
1)
artykuł, na który udzielono dotacji, został zwrócony dostawcy,
2)
nastąpiła inna korekta wartości lub wielkości sprzedaży za okres, za który dokonano rozliczenia należnych dotacji, m.in. w wyniku sprawdzenia rozliczenia przez centralę zjednoczenia,
3)
ujawniono, że przy obliczaniu kwoty pobranych dotacji zastosowano niewłaściwe stawki lub że pobrano dotacje na artykuły nie objęte dotowaniem,
4)
dokonano zmiany stawki dotacji za okres, za który dotacje zostały już rozliczone,

przedsiębiorstwo dokonuje odpowiedniej korekty kwot należnych dotacji w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstały okoliczności uzasadniające tę korektę.

2.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się, jeżeli okoliczności uzasadniające korektę kwot należnych dotacji powstały po dokonaniu rozliczenia za miesiąc grudzień roku, w którym te dotacje zostały pobrane. W tym wypadku przedsiębiorstwo dokonuje zwrotu dotacji pobranych w nadmiernej kwocie, przy czym dotacje te podlegają przekazaniu:
1)
w okresie przed ustalonym terminem złożenia rocznego sprawozdania finansowego za dany rok - na zmniejszenie wydatków budżetowych zjednoczenia (przedsiębiorstwa podległego bezpośrednio ministrowi) w roku bieżącym,
2)
w okresie późniejszym - na rachunek dochodów budżetu centralnego we właściwym okręgowym zarządzie.
3.
Przekazanie przez przedsiębiorstwo do budżetu Państwa kwoty dotacji pobranej w nadmiernej wysokości w wypadku, o którym mowa w § 10 ust. 4 uchwały, powinno nastąpić w terminie do dnia 15 lutego następnego roku. Przepisy ust. 2 pkt 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Przedsiębiorstwa uiszczają na rachunek dochodów budżetu centralnego we właściwym okręgowym zarządzie odsetki za zwłokę od kwot dotacji pobranych w nadmiernej wysokości od dnia, w którym została pobrana dotacja, z tym zastrzeżeniem, że:
1)
w razie wystąpienia okoliczności uzasadniających zmniejszenie kwot należnych dotacji, określonych w ust. 1 pkt 1 i 4, odsetki za zwłokę uiszczane są od dnia 16 miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły te okoliczności,
2)
w wypadku określonym w ust. 3 odsetki za zwłokę uiszczane są od dnia 16 lutego następnego roku.
§  11.
1.
Centrale zjednoczeń (przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio ministrom) przedstawiają ministerstwom i w odpisie właściwym okręgowym zarządom, w terminach przewidzianych dla sprawozdawczości budżetowej, półroczne i roczne sprawozdania z otrzymanych dotacji, sporządzane:
1)
w zakresie dotyczącym artykułów, na które ustalono procentowe lub kwotowe stawki dotacji - na formularzu Min. Fin. nr 2099,
2)
w zakresie dotyczącym artykułów, na które stawki dotacji określono jako różnicę cen - na formularzu Min. Fin. nr 2097.
2.
Ministerstwa opracowują zbiorcze sprawozdania z otrzymanych dotacji na formularzach Min. Fin. nr 2097 i nr 2099 i dołączają je do sporządzonych sprawozdań budżetowych.
§  12.
1.
Przedsiębiorstwa otrzymujące dotacje przedmiotowe są obowiązane:
1)
prowadzić w celu rozliczania dotacji ewidencję (księgową lub pozaksięgową) w sposób umożliwiający określanie wartości, a w razie potrzeby również wielkości sprzedaży oraz kosztów własnych artykułów, na które ustalono odrębne stawki dotacji, i kwot należnych dotacji,
2)
sporządzać wynikowe kalkulacje kosztów własnych tych artykułów za okresy półroczne.
2.
Zjednoczenia są obowiązane sporządzać wynikowe kalkulacje średniego kosztu własnego artykułów, na które ustalono odrębne stawki dotacji, oraz sprawozdania z rentowności wyrobów (grup wyrobów), określone w instrukcjach Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów w sprawie finansowej sprawozdawczości statystycznej.
§  13.
1.
Okręgowe zarządy dokonują w przedsiębiorstwach i zjednoczeniach kontroli:
1)
prawidłowości rozliczeń z tytułu dotacji przedmiotowych,
2)
zasadności ustalonych stawek dotacji,
3)
prawidłowości kalkulacji kosztów artykułów, na które pobierane są dotacje, oraz prawidłowości sprawozdań z rentowności wyrobów (grup wyrobów),
4)
prawidłowości półrocznych i rocznych sprawozdań z otrzymanych dotacji.
2.
W razie stwierdzenia w wyniku kontroli, że przedsiębiorstwo pobrało dotację w nadmiernej wysokości, dyrektor okręgowego zarządu wydaje decyzję o zwrocie nadmiernie pobranej kwoty wraz należnymi odsetkami za zwłokę.
3.
W razie stwierdzenia w wyniku kontroli, że obowiązująca stawka dotacji wymaga obniżenia z przyczyn określonych w § 8 ust. 1 pkt 2, § 9 ust. 2 i § 10 ust. 2 uchwały lub w § 4 ust. 3 i 4 oraz § 5 ust. 1 i 2 zarządzenia, dyrektor okręgowego zarządu zawiadamia o tym naczelnego dyrektora zjednoczenia (dyrektora przedsiębiorstwa podległego bezpośrednio ministrowi) i Ministerstwo Finansów.
4.
Jeżeli stawkę dotacji, o której mowa w ust. 3, ustalił naczelny dyrektor zjednoczenia, obowiązany jest on dokonać w ciągu 30 dni od daty tego zawiadomienia odpowiedniego obniżenia tej stawki bądź zawiadomić w tym terminie Ministra Finansów, właściwego ministra i dyrektora okręgowego zarządu o przyczynach, dla których nie dokonał obniżenia stawki dotacji.
§  14.
1.
Organ resortowej kontroli gospodarczej lub bank finansujący, który stwierdzi w wyniku kontroli, że:
1)
przedsiębiorstwo pobrało dotację w nadmiernej wysokości,
2)
obowiązująca stawka dotacji wymaga obniżenia z przyczyn określonych w § 8 ust. 1 pkt 2, § 9 ust. 2 i § 10 ust. 2 uchwały lub w § 4 ust. 3 i 4 oraz § 5 ust. 1 i 2 zarządzenia,
3)
przedsiębiorstwo lub centrala zjednoczenia sporządziły nieprawidłowo kalkulację kosztów artykułów, na które pobierane są dotacje, lub sprawozdanie z rentowności wyrobów (grup wyrobów),
4)
centrala zjednoczenia lub przedsiębiorstwo podległe bezpośrednio ministrowi sporządziły nieprawidłowo półroczne lub roczne sprawozdanie z otrzymanych dotacji,

zawiadamia o tym, w terminie 10 dni od dnia zakończenia kontroli, dyrektora okręgowego zarządu właściwego dla przedsiębiorstwa (centrali zjednoczenia), w którym przeprowadzono kontrolę.

2.
Przepisy § 13 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  15.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1970 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania i kontroli dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 40, poz. 304).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do dotacji przedmiotowych należnych za okres od dnia 1 stycznia 1979 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024