Zasady sporządzania i tryb zatwierdzania oraz zmiany programu ochrony terenów górniczych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 3 maja 1978 r.
w sprawie zasad sporządzania i trybu zatwierdzania oraz zmian programu ochrony terenów górniczych.

Na podstawie art. 52 ust. 4 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Program ochrony terenów górniczych powinien zawierać:
1)
inwentaryzację terenu górniczego,
2)
prognozę wpływu działalności górniczej na przeobrażenia środowiska terenu górniczego,
3)
określenie kierunków przeciwdziałania i usuwania skutków działalności górniczej.
§  2.
1.
Inwentaryzacja terenu górniczego obejmuje elementy istniejącego zagospodarowania powierzchni, które mogą ulec przeobrażeniom w wyniku projektowanej eksploatacji górniczej.
2.
Zakres inwentaryzacji ustala na wniosek przedsiębiorstwa górniczego właściwy okręgowy urząd górniczy w uzgodnieniu z właściwym terenowo organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, uwzględniając rodzaj kopaliny, sposób jej wydobywania oraz charakter i zasięg przewidywanych przeobrażeń powierzchni i środowiska.
§  3.
1.
Prognoza wpływów działalności górniczej na przeobrażenia środowiska terenu górniczego powinna określać:
1)
przebieg eksploatacji górniczej w czasie i przestrzeni oraz zasięg jej oddziaływania na przeobrażenia powierzchni,
2)
tereny przewidywane do zajęcia na cele związane z ruchem zakładu górniczego,
3)
przewidywane odkształcenia powierzchni i zmiany stosunków wodnych,
4)
przewidywany wzrost zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego,
5)
przewidywane szkody i straty w istniejącym zagospodarowaniu terenu górniczego,
6)
zakres dopuszczalnej w czasie i przestrzeni działalności inwestycyjnej na terenie górniczym.
2. 1
Podstawą do opracowania prognozy wpływów działalności górniczej powinny być projekty eksploatacji górniczej, sporządzone przez przedsiębiorstwo górnicze.
3.
Prognoza składa się:
1)
z części opisowej, zawierającej charakterystykę spodziewanych wpływów eksploatacji górniczej wraz z uzasadnieniem niemożności ich uniknięcia,
2)
z części graficznej zawierającej w szczególności mapę sytuacyjną, z uwidocznieniem przewidywanych przeobrażeń powierzchni.
§  4.
Program ochrony terenów górniczych w zakresie kierunków przeciwdziałania i usuwania skutków działalności górniczej powinien określać:
1)
środki profilaktyki górniczej, niezbędne do zmniejszenia szkodliwych skutków działalności górniczej na powierzchni,
2)
rodzaj i rozmiary niezbędnej działalności profilaktycznej i naprawczej na powierzchni terenu górniczego, ze wskazaniem, w jakim zakresie realizuje tę działalność przedsiębiorstwo górnicze,
3)
niezbędne środki przewidywane na wyrównanie szkód i strat w zagospodarowaniu terenu górniczego, ze wskazaniem źródeł ich pokrycia,
4)
sposób i terminy przywracania do użytku terenów przekształconych w wyniku działalności górniczej.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze sporządza program ochrony terenów górniczych dla powierzchni objętej granicami jego obszaru górniczego oraz strefą zasięgu wpływów eksploatacji złoża na powierzchnię.
2.
Strefę zasięgu wpływów eksploatacji złoża na powierzchnię ustala się:
1)
dla złóż eksploatowanych - na podstawie inwentaryzacji wpływów istniejących i prognozy dalszych wpływów,
2)
dla złóż przewidzianych do eksploatacji - na podstawie prognozy wpływów określonej przed wydaniem zarządzenia o utworzeniu obszaru górniczego.
3. 2
W razie gdy wpływy eksploatacji górniczej prowadzonej przez dwa lub więcej przedsiębiorstw górniczych ujawniają się na tym samym terenie, właściwy miejscowo okręgowy urząd górniczy, ustala podział obowiązków między nimi w zakresie opracowania programów ochrony terenów górniczych, uwzględniając stopień oddziaływania eksploatacji złoża na powierzchnię.
§  6.
1.
Program ochrony terenów górniczych sporządza się co 5 lat na okres:
1)
najbliższych 5 lat z wyodrębnieniem zadań rocznych,
2)
następnych 20 lat z wyodrębnieniem zadań najbliższych pięciu lat.
2. 3
(skreślony).
3.
W razie istotnej zmiany w założeniach będących podstawą opracowania programu ochrony terenów górniczych należy niezwłocznie przeprowadzić jego aktualizację.
§  7. 4
(skreślony).
§  8. 5
Uzgodniony program ochrony terenów górniczych i jego zmiany przedsiębiorstwo górnicze przesyła do właściwego wojewody oraz okręgowego urzędu górniczego.
§  9.
Przedsiębiorstwo górnicze ujmuje w planie ruchu ustalenia programu ochrony terenów górniczych w zakresie wynikającym z przepisów regulujących zasady sporządzania tych planów.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1978 r.
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 9 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
2 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 9 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
3 § 6 ust. 2 skreślony przez § 9 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
4 § 7 skreślony przez § 9 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
5 § 8 zmieniony przez § 9 pkt 5 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024