Ogólne warunki umów o wykonanie robót geodezyjnych i kartograficznych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 16 lutego 1977 r.
w sprawie ogólnych warunków umów o wykonanie robót geodezyjnych i kartograficznych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego i § 1 ust. 1 pkt 4 lit. a) uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1973 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalenia ogólnych warunków i wzorów umów (Monitor Polski Nr 36, poz. 219) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów o wykonanie robót geodezyjnych i kartograficznych między jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Przepisy zarządzenia nie mają zastosowania do robót geodezyjnych i kartograficznych:
1)
wykonywanych przez przedsiębiorstwa geologiczne w ramach prac geologicznych związanych ze sporządzaniem dokumentacji geologicznych,
2)
z zakresu podziemnego miernictwa górniczego.
§  3.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach o wykonanie robót geodezyjnych i kartograficznych ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie, niż to zostało przewidziane w ogólnych warunkach umów, o których mowa w § 1, chyba że z ich treści lub przepisów ustawy wynika, że niektóre przepisy są bezwzględnie wiążące dla stron; dotyczy to w szczególności przepisów o ustalaniu wynagrodzeń, zasad rozliczeń oraz skutkach niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
§  4.
1.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się jednak do zobowiązań powstałych z umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia w zakresie skutków niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań, które nastąpiły po dniu wejścia w życie zarządzenia.
§  5.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 10 maja 1969 r. w sprawie ogólnych warunków umów pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej o wykonanie robót geodezyjnych i kartograficznych (Monitor Polski Nr 20, poz. 170).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1977 r.

ZAŁĄCZNIK

Ogólne warunki umów o wykonanie robót geodezyjnych i kartograficznych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Rozdział  1

Zawieranie umów.

§  1.
1.
Umowę zawiera się w formie dokumentu podpisanego przez obie strony.
2.
Umowa, w której wynagrodzenie wykonawcy nie przekracza 100.000 zł, może być zawarta przez potwierdzenie przyjęcia zamówienia.
3.
Zawarcie umowy następuje na podstawie otrzymanego zamówienia, określającego niezbędne dane do zawarcia umowy, a w szczególności:
1)
określenie lokalizacji, rodzaju i zakresu robót,
2)
ogólne warunki techniczne wykonania robót oraz inne warunki specjalne,
3)
sposób ustalania wynagrodzenia,
4)
termin zakończenia całości zamówionych robót lub ich określonych części.
4.
Projekt umowy sporządza wykonawca i przesyła zamawiającemu, jeżeli w zamówieniu nie oznaczono innego terminu, w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zamówienia. Przesłany projekt umowy stanowi potwierdzenie przyjęcia zamówienia.
§  2.
1.
Wykonawca jest obowiązany zawrzeć umowę na żądanie zamawiającego, jeżeli to wynika:
1)
z jego właściwości rzeczowej i terytorialnej,
2)
z decyzji właściwych organów, wydanej na podstawie przepisów o zasadach bilansowania i zlecania robót geodezyjnych i kartograficznych.
2.
O odmowie zawarcia umowy wykonawca powinien zawiadomić zamawiającego niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni po otrzymaniu zamówienia lub decyzji o nieuwzględnieniu przyjęcia zamówienia, wydanej na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 1 pkt 2. W razie zaniedbania tego obowiązku wykonawca jest obowiązany pokryć wynikłą stąd szkodę.
§  3.
1.
Zamawiający może wystąpić do Państwowego Arbitrażu Gospodarczego o zawarcie umowy i ustalenie jej treści (spór przedumowny), jeżeli wykonawca zobowiązany do zawarcia umowy na mocy przepisu § 2 ust. 1 odmawia jej zawarcia albo przyjmuje zamówienie, czyniąc zastrzeżenia do jego poszczególnych postanowień, bądź przesyła projekt umowy niezgodny z treścią zamówienia.
2.
Roszczenie o zawarcie umowy wygasa, jeżeli jednostka uprawniona nie wystąpi ze sporem przedumownym w ciągu 14 dni od dnia otrzymania odpowiedzi odmownej od wykonawcy zobowiązanego do zawarcia umowy.
3.
Jeżeli jednostka uprawniona (zamawiający) nie godzi się z treścią projektu umowy (potwierdzenia zamówienia), może ona w ciągu 14 dni od dnia otrzymania projektu umowy (potwierdzenia zamówienia) wystąpić ze sporem przedumownym. W razie bezskutecznego upływu tego terminu umowę poczytuje się za zawartą na warunkach określonych w projekcie umowy (potwierdzeniu zamówienia).
4.
Jeżeli wykonawca zobowiązany do zawarcia umowy nie odpowiada na zamówienie, jego milczenie uważa się za przyjęcie zamówienia. W takim wypadku umowę poczytuje się za zawartą na warunkach określonych w zamówieniu z upływem 14 dni od otrzymania zamówienia, bez względu na to, jaki termin na udzielenie odpowiedzi określono w zamówieniu.
§  4.
Zawarcie umowy i ustalenie jej treści orzeczeniem Państwowego Arbitrażu Gospodarczego może nastąpić również wówczas, gdy:
1)
wykonanie umowy przez wykonawcę nie zobowiązanego do jej zawarcia stosownie do przepisów § 2 ust. 1 jest możliwe bez naruszenia zobowiązań już zaciągniętych względem innych jednostek, a odmowa zawarcia umowy narusza zasadę współdziałania jednostek gospodarki uspołecznionej, z uwzględnieniem obowiązków wynikających z narodowych planów społeczno-gospodarczych, ekonomiczności produkcji i obrotu oraz zabezpieczenia gospodarki narodowej przed stratami (art. 386 K.c.),
2)
wykonawca nie zobowiązany do zawarcia umowy nie sprzeciwia się zawarciu umowy i istotne postanowienia umowy (rodzaj i ilość robót oraz termin ich wykonania) nie są sporne, sporne są jednak inne jej postanowienia,
3)
obie strony dążą do zawarcia umowy, a nie mogą uzgodnić jej postanowień i jedna ze stron wystąpi o ustalenie treści umowy do Państwowego Arbitrażu Gospodarczego za zgodą drugiej strony.

Rozdział  2

Wykonywanie robót.

§  5.
1.
W razie wystąpienia przeszkód w rozpoczęciu lub prowadzeniu robót wykonawca jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie zamawiającego, a obie strony, każda w swoim zakresie, powinny dołożyć wszelkich niezbędnych starań, aby usunąć te przeszkody.
2.
Zamawiający może przed terminem zakończenia przez wykonawcę robót odstąpić od umowy z ważnych powodów co do całości zamówionych robót lub ich części - przez złożenie stosownego oświadczenia.
3.
W wypadku przewidzianym w ust. 2 zamawiający nie ma obowiązku zapłaty kar umownych, jednakże jest obowiązany do zapłaty wykonawcy wynagrodzenia za faktycznie wykonane roboty do dnia zawiadomienia o odstąpieniu od umowy.
4.
W razie odstąpienia od robót na żądanie zamawiającego lub zmiany wykonawcy, a także w razie wystąpienia nie przewidzianej w umowie przerwy w prowadzeniu robót, trwającej co najmniej 3 miesiące, a wynikłej z przyczyn niezależnych od wykonawcy, może on zgłosić wykonaną część robót do odbioru; po dokonaniu odbioru nastąpi rozliczenie za faktycznie wykonane roboty.
5.
Ponowne podjęcie przerwanych robót wymaga pisemnego porozumienia stron, ustalającego nowe terminy i pozostałe do wykonania roboty oraz wysokość wynagrodzenia.
§  6.
Zmiana umowy powodująca zmianę wynagrodzenia ryczałtowego powinna być dokonana w formie dodatkowego porozumienia, opartego na uzgodnionym dodatkowym kosztorysie z jednoczesnym określeniem terminu zakończenia robót.
§  7.
Jeżeli na skutek wprowadzonej przez zamawiającego, po zawarciu umowy, zmiany wielkości rzeczowej lub lokalizacji robót wystąpi konieczność wykonania robót dodatkowych lub zamiennych, zamawiający jest obowiązany do zapłaty wynagrodzenia za te roboty.
§  8.
Przy wykonywaniu robót zamawiającego reprezentuje upoważniony przedstawiciel, a wykonawcę wyznaczony przez niego kierownik robót.
§  9.
Jeżeli w miejscu wykonania robót, a zwłaszcza w zakładach przemysłowych i na szlakach komunikacyjnych zarządzanych przez zamawiającego, roboty będą prowadzone w warunkach niebezpiecznych ze względu na urządzenia, ruch na szlakach komunikacyjnych lub inne zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników wykonawcy, zamawiający jest obowiązany:
1)
zapewnić wykonawcy zorganizowanie robót w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
2)
udostępnić na żądanie wykonawcy odpowiednie środki ochronne na czas wykonywania tych robót,
3)
zapewnić wykonawcy niezbędne pomieszczenia lub pokryć koszty ich uzyskania bądź zbudowania.
§  10.
Jeżeli strony nie ustalą inaczej, wykonawca jest obowiązany do prowadzenia dziennika robót; dziennik robót powinien zawierać dane dotyczące postępu robót oraz przebiegu dokonanych kontroli i ustalenia stanu zaawansowania robót. Do dziennika robót wpisuje się ponadto ważniejsze okoliczności mogące mieć wpływ na terminy, jakość i koszty wykonania robót. Zamawiający jest uprawniony do przeglądania dziennika robót, kontrolowania postępu i jakości robót oraz wpisywania swych uwag i zaleceń wiążących wykonawcę w granicach umowy.
§  11.
1.
Zamawiający jest obowiązany zwrócić wykonawcy poniesione przez niego opłaty w związku z wykonaniem zamówionych robót, a także kwoty odszkodowań wypłacone osobom trzecim za zniszczenie plonów rolnych, drzewostanu i inne szkody powstałe przy wykonywaniu robót geodezyjnych.
2.
Zamawiający pokrywa ponadto udokumentowane koszty poniesione przez wykonawcę z winy zamawiającego.
§  12.
1.
Jeżeli strony nie ustalą inaczej, wykonawca wykonuje zamówione roboty przy użyciu własnych materiałów.
2.
W razie gdy zamawiający stosuje na terenach przez siebie zarządzanych specjalny typ znaków granicznych lub geodezyjnych bądź inne materiały i dostarcza je wykonawcy nieodpłatnie, wykonawca jest obowiązany przy ostatecznym odbiorze robót przedstawić zamawiającemu rozliczenie z otrzymanych materiałów. Rodzaj i ilość materiałów, termin i sposób ich dostarczenia oraz rozliczenia z dostarczonych materiałów powinny być ustalone w umowie.
§  13.
1.
Zmiana umownego terminu zakończenia robót wymaga zawarcia przez strony na piśmie dodatkowego porozumienia.
2.
Termin zakończenia robót ustalony w umowie powinien być przedłużony, jeżeli przeszkody w wykonaniu robót powstały z winy zamawiającego, z przyczyn siły wyższej lub z innych okoliczności, za które wykonawca nie ponosi odpowiedzialności.
3.
Przyczyny dające wykonawcy podstawę do żądania przedłużenia terminu zakończenia robót powinny być wpisane do dziennika robót.
4.
Przedłużenie terminu zakończenia robót ustala się odpowiednio do okresu trwania przeszkody, z uwzględnieniem czasu niezbędnego na ewentualne ponowne zorganizowanie robót po przerwie.

Rozdział  3

Odbiór robót.

§  14.
1.
Przedmiotem odbioru są roboty objęte umową lub ich część określona w umowie.
2.
Odbiór robót obejmuje:
1)
sprawdzenie zgodności wykonania robót z umową i zatwierdzonymi projektami,
2)
ustalenie ilości robót.
§  15.
Jeżeli w umowie nie określono miejsca odbioru przedmiotu umowy lub jego części, odbiór przeprowadza się w stałej siedzibie wykonawcy, co nie wyklucza przeprowadzenia w trakcie odbioru kontroli terenowej robót.
§  16.
1.
Wykonawca zgłasza dzień gotowości robót do odbioru, zawiadamiając o tym zamawiającego co najmniej na 14 dni przed tym dniem.
2.
Odbiór powinien być przeprowadzony najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia gotowości robót do odbioru.
3.
Jeżeli stwierdzone przy odbiorze wady nie dadzą się usunąć, zamawiający może:
1)
przyjąć przedmiot umowy, obniżając wynagrodzenie odpowiednio do utraconej wartości użytkowej, gdy wady nie uniemożliwiają użytkowania przedmiotu umowy zgodnie z przeznaczeniem,
2)
odstąpić od umowy, w razie gdy wady uniemożliwiają zgodne z przeznaczeniem użytkowanie przedmiotu umowy,
3)
nie odstępując od umowy i zachowując prawo do kar umownych za zwłokę, żądać wykonania przedmiotu umowy.
4.
Jeżeli stwierdzone przy odbiorze wady dadzą się usunąć, zamawiający może:
1)
odmówić przyjęcia przedmiotu umowy do czasu usunięcia wad; w takim wypadku wykonawca jest obowiązany zgłosić ponownie gotowość robót do odbioru w trybie określonym w ust. 1,
2)
przyjąć przedmiot umowy, wyznaczając wykonawcy odpowiedni termin na usunięcie wad,
3)
przyjąć przedmiot umowy z wadami, obniżając wynagrodzenie za ten przedmiot odpowiednio do utraconej wartości użytkowej.
5.
Jeżeli odbiór zostanie dokonany w terminie, o którym mowa w ust. 2, za dzień wykonania umowy uważa się datę zakończenia czynności odbioru, ustaloną w protokole odbioru.
6.
Jeżeli odbiór zostanie dokonany po terminie, o którym mowa w ust. 2, za dzień wykonania umowy uważa się zgłoszony dzień gotowości robót do odbioru (ust. 1).
§  17.
1.
Odbiór ma na celu przekazanie zamawiającemu ustalonego w umowie przedmiotu odbioru po sprawdzeniu jego należytego wykonania.
2.
Odbioru dokonuje zamawiający. Odbierający może korzystać z opinii rzeczoznawców.
3.
Zamawiający może zlecić przeprowadzenie badań specjalnych, wykraczających poza ustalone metody odbioru robót (ekspertyza techniczna). Jeżeli ekspertyza wykaże wadę wykonania robót, koszt ekspertyzy ponosi wykonawca. Jeżeli badania specjalne nie wykażą wady w przedmiocie odbioru, koszty tych badań obciążają zamawiającego.
4.
Jeżeli w toku czynności odbioru wystąpi konieczność wykonania robót dodatkowych, warunkujących użytkowanie przedmiotu odbioru zgodnie z przeznaczeniem, zamawiający może domagać się wykonania tych robót, a wykonawca ma obowiązek je wykonać odpłatnie na zlecenie zamawiającego. Jeżeli zakres robót dodatkowych uniemożliwia ich wykonanie w terminie wyznaczonym na odbiór, strony ustalają dodatkowy termin ich wykonania.
§  18.
W toku czynności odbioru wykonawca jest obowiązany przedstawić kompletny operat techniczny, sporządzony na podstawie wykonanych robót, oraz dokumenty prawno-techniczne obiektu, a także zestawienie ilości i wartości wykonanych robót według jednostek i cen ustalonych w umowie.
§  19.
1.
Z czynności odbioru sporządza się protokół, który powinien zawierać ustalenia dokonane w toku odbioru, a w szczególności:
1)
oznaczenie miejsca oraz dnia rozpoczęcia i zakończenia odbioru,
2)
wymienienie osób reprezentujących zamawiającego i wykonawcę, a także rzeczoznawców biorących udział w odbiorze,
3)
oznaczenie umowy oraz wyszczególnienie zakresu robót (umownego i odbieranych robót),
4)
postanowienie o przyjęciu robót, z podaniem terminu i miejsca przekazania operatów oraz wysokości należnych kar umownych,
5)
wnioski o rozliczenie według zestawienia ilości i wartości wykonanych robót,
6)
oświadczenia wykonawcy oraz ustosunkowanie się zamawiającego do tych oświadczeń.
2.
Do protokołu należy załączyć:
1)
wykaz wad ujawnionych w trakcie odbioru z określeniem terminu ich usunięcia,
2)
wykaz dokumentów geodezyjnych i kartograficznych wchodzących w skład operatów technicznych, podzielonych według ich przeznaczenia,
3)
zestawienie ilości i wartości wykonanych robót według jednostek i cen ustalonych w umowie,
4)
określenie rodzaju oraz wyników badań technicznych (ekspertyz) odbieranych robót.
3.
Protokół odbioru robót powinien być podpisany i dostarczony wykonawcy przez zamawiającego w ostatnim dniu czynności odbioru. Jeżeli zamawiający nie dostarczy wykonawcy protokołu odbioru robót w tym terminie, wykonawca może, nie wyznaczając dodatkowego terminu, ustalić protokolarnie stan przedmiotu odbioru przez powołaną do tego komisję, zawiadamiając o tym zamawiającego. Protokół taki stanowi podstawę do wystawienia faktury oraz do przesłania zamawiającemu przedmiotu odbioru na jego koszt i ryzyko.
4.
Jeżeli strony nie umówią się inaczej, protokół odbioru robót nie jest wymagany przy robotach, w których według umowy wynagrodzenie wykonawcy nie przekracza 100.000 zł. Potwierdzenie przyjęcia robót przez zamawiającego na fakturze zastępuje protokół odbioru.
§  20.
1.
Wykonawca jest obowiązany usunąć wady stwierdzone przy odbiorze - w terminie uzgodnionym przez strony - bez względu na wysokość związanych z tym kosztów.
2.
Jeżeli zamawiający odebrał roboty lub ich część z wadami na podstawie wzajemnego porozumienia stron, usunięcie wad zamawiający może powierzyć innemu wykonawcy lub usunąć je we własnym zakresie. Koszt usunięcia wad obciąża wykonawcę.
3.
Zamawiający może usunąć w zastępstwie wykonawcy i na jego koszt wady nie usunięte przez wykonawcę w określonym terminie.

Rozdział  4

Wynagrodzenie i rozliczenie.

§  21.
Wynagrodzenie wykonawcy może być określone w formie ryczałtu lub ustalone na podstawie uzgodnionych cen jednostkowych i faktycznych ilości wykonanych robót.
§  22.
1.
Zamówione przez zamawiającego roboty dodatkowe i zamienne rozliczane są na podstawie kosztorysów dodatkowych lub zamiennych.
2.
Wynagrodzenie wykonawcy może ulec zmianie w razie:
1)
zmiany przez zamawiającego warunków technicznych robót albo terytorialnego zasięgu robót określonego umową lub zmiany liczby jednostek rzeczowych gotowego produktu, dla których uzgodniono zryczałtowaną cenę jednostkową,
2)
urzędowej zmiany cen na roboty geodezyjno-kartograficzne,
3)
zmiany warunków technicznych, której nie można było przewidzieć, jeżeli wskutek tej zmiany wykonawca narażony byłby na rażącą stratę,
4)
naruszenia obowiązujących cen, zasad kosztorysowania i ustalania wynagrodzeń, jeżeli wynagrodzenie ustalone w umowie będzie się znacznie różnić od wynagrodzenia ustalonego prawidłowo.
§  23.
1.
Faktura obejmuje wynagrodzenie wykonawcy za całość odebranych robót.
2.
Wykonawca wystawia fakturę na podstawie protokołu odbioru robót, który stanowi integralną część faktury, z wyjątkiem wypadków przewidzianych w § 19 ust. 4.
§  24.
W razie przerwania robót na żądanie zamawiającego wykonawca wystawia fakturę obejmującą stwierdzone przy odbiorze faktycznie wykonane wielkości robót oraz udokumentowane koszty poniesione w związku z przerwaniem robót.

Rozdział  5

Odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

§  25.
1.
Wykonawca jest obowiązany zapłacić zamawiającemu karę umowną:
1)
za odstąpienie od umowy przez zamawiającego z powodu okoliczności, za które odpowiada wykonawca - w wysokości 15% umownego wynagrodzenia za roboty, od których wykonania odstąpił,
2)
za zwłokę w wykonaniu całości lub wyodrębnionej w umowie części robót - w wysokości 0,2% wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, jeżeli zwłoka trwała nie dłużej niż 20 dni; w razie zwłoki w wykonaniu roboty dłuższej niż 20 dni kara podlega podwyższeniu o 100%; kara z tytułu zwłoki za nieterminowe wykonanie roboty nie może jednak przekroczyć 10% wynagrodzenia należnego wykonawcy za całość lub wyodrębnioną w umowie część robót,
3)
za zgłoszenie do odbioru robót z wadami, które spowodowały, że odbiór robót nie mógł być dokonany - w wysokości 10% wynagrodzenia za przedstawione do odbioru roboty, niezależnie od zwrotu kosztów związanych z odbiorem robót,
4)
za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze lub w okresie rękojmi za wady - w wysokości 0,05% wynagrodzenia umownego za wykonany przedmiot odbioru za każdy dzień zwłoki liczonej od dnia wyznaczonego na usunięcie wad; w razie zwłoki w usunięciu wad w terminie dodatkowym kara ulega podwyższeniu o 50%, licząc od dnia upływu terminu dodatkowego.
2.
Zamawiający jest obowiązany zapłacić wykonawcy karę umowną:
1)
za odstąpienie od umowy przez wykonawcę z powodu okoliczności, za które odpowiada zamawiający - w wysokości 15% umownego wynagrodzenia,
2)
za zwłokę w zapewnieniu wykonawcy odpowiednich warunków pracy na terenach określonych § 9 - w wysokości 0,01% umownego wynagrodzenia za roboty na tych terenach za każdy dzień zwłoki,
3)
za zwłokę w dostarczaniu wykonawcy materiałów na teren robót administrowany przez wykonawcę (§ 12 ust. 2) - w wysokości 0,01% umownego wynagrodzenia za roboty na tym terenie za każdy dzień zwłoki.
§  26.
Suma kar umownych należnych zamawiającemu lub wykonawcy ze wszystkich tytułów, z wyjątkiem kar za zwłokę w usunięciu wad, nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia wykonawcy, z zastrzeżeniem § 27.
§  27.
Strony mogą ustalić w umowie kary w wyższej wysokości oraz wyższy procent limitu kar, niż przewidziano w § 26, a także przewidzieć kary za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków z innych tytułów.
§  28.
Strony mogą nie dochodzić kary umownej, jeżeli nie przekracza ona 10.000 zł.
§  29.
1.
Poszkodowany jest obowiązany dochodzić wyrównania strat przekraczających wysokość zastrzeżonej kary.
2.
Odszkodowanie nie obejmuje korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby szkody nie wyrządzono.
§  30.
1.
Wykonawca jest odpowiedzialny wobec zamawiającego, jeżeli wykonany przedmiot umowy ma wady zmniejszające jego wartości lub użyteczność ze względu na cel określony w umowie.
2.
Wykonawca nie jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które powstały po oddaniu przedmiotu umowy wskutek jego niewłaściwego użytkowania lub konserwacji, chyba że wady wynikły z przyczyny tkwiącej już uprzednio w oddanych przedmiotach.
3.
Wykonawca może uwolnić się od odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne, jeśli powstały one wskutek wadliwości dostarczonych przez zamawiającego materiałów lub urządzeń albo wskutek wykonania przedmiotu umowy według wskazówek zamawiającego. Zwolnienie od odpowiedzialności następuje, jeżeli wykonawca uprzedził zamawiającego o możliwości powstania wad albo jeżeli mimo dołożenia należytej staranności nie mógł stwierdzić niewłaściwości wskazówek udzielonych przez zamawiającego lub wadliwości dostarczonych przez zamawiającego materiałów albo urządzeń.
§  31.
1.
Uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne robót geodezyjnych i kartograficznych wygasają z upływem trzech lat, licząc od dnia odbioru robót.
2.
Odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady fizyczne robót geodezyjnych i kartograficznych, wchodzących w skład dokumentacji projektowej, wygasa wraz z wygaśnięciem odpowiedzialności jednostki projektowania z tytułu rękojmi za wady dokumentacji.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.6.43

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogólne warunki umów o wykonanie robót geodezyjnych i kartograficznych między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 16/02/1977
Data ogłoszenia: 25/03/1977
Data wejścia w życie: 01/04/1977