Rozwój wzornictwa przemysłowego.

UCHWAŁA Nr 57
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1977 r.
w sprawie rozwoju wzornictwa przemysłowego.

W celu stworzenia warunków do stałej poprawy walorów estetycznych i użytkowych wyrobów przemysłowych, przede wszystkim rynkowych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 
Wzornictwo przemysłowe jest dziedziną twórczości, która zajmuje się nadawaniem walorów estetycznych i użytkowych wyrobom przemysłowym.
§  2. 
Ilekroć w uchwale użyto określenia:
1)
wzornictwo - należy przez to rozumieć wzornictwo przemysłowe,
2)
projekt - należy przez to rozumieć projekt z zakresu wzornictwa,
3)
projektant - należy przez to rozumieć projektanta wzornictwa,
4)
minister - należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych.
§  3. 
Producenci wyrobów przemysłowych zapewniają nadawanie tym wyrobom optymalnych walorów estetycznych i użytkowych, zgodnie z potrzebami społecznymi i ekonomicznymi.
§  4. 
1. 
Ministrowie ustalają organizację wzornictwa w podporządkowanych jednostkach organizacyjnych odpowiednio do potrzeb i specyfiki resortów.
2. 
Ministrowie powołają na podstawie przepisów w sprawie trybu powoływania komisji resortowych zespoły konsultacyjne do spraw wzornictwa przemysłowego, w szczególności w Ministerstwach Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Kultury i Sztuki, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Handlu Wewnętrznego i Usług, Przemysłu Chemicznego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych, Zdrowia i Opieki Społecznej, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Komunikacji, Łączności, Rolnictwa oraz w Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki.
§  5. 
Jednostki organizacyjne wymienione w § 4 organizują zaplecze wzornictwa, w szczególności zaplecze badawczo-rozwojowe i techniczne.
§  6. 
Producenci wyrobów przemysłowych zapewniają projektom, jeśli jest to gospodarczo uzasadnione, ochronę prawną na podstawie przepisów o ochronie projektów wynalazczych, wzorów użytkowych i wzorów zdobniczych w kraju i za granicą.
§  7. 
1. 
Opracowywanie projektów powinno być powierzane wykwalifikowanym projektantom.
2. 
Projekty wyrobów przemysłowych, w szczególności rynkowych i eksportowych, które nie zostały opracowane przez wykwalifikowanych projektantów, mogą być wprowadzane do produkcji po uzyskaniu opinii jednostki organizacyjnej uprawnionej do wydawania ocen z zakresu wzornictwa albo rzeczoznawcy z zakresu wzornictwa.
3. 
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, gdy wyrób jest produkowany na podstawie licencji lub na eksport na zamówienie zagranicznego odbiorcy według dostarczonego przez niego projektu lub wzoru albo na potrzeby wojska.
4. 
Rzeczoznawcy w zakresie wzornictwa są ustanawiani na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
§  8. 
Do zadań projektanta w szczególności należy:
1)
uczestniczenie w programowaniu wyrobów przemysłowych,
2)
projektowanie cech estetycznych i użytkowych wyrobów przemysłowych oraz czuwanie nad zgodnością tych wyrobów z projektem,
3)
opiniowanie poziomu projektów i wyrobów przemysłowych pod względem estetycznym i użytkowym.
§  9. 
Projektantem jest osoba mająca wyższe wykształcenie i doświadczenie zawodowe w dziedzinie wzornictwa.
§  10. 
1. 
Projektanci wykonują swoje zadania na podstawie umowy o pracę, dzieło lub umowy zlecenia.
2. 
Podstawową formą rozliczania czasu pracy projektantów, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jest wymiar zadań.
3. 
Zasady zatrudnienia i wynagradzania projektantów określają odrębne przepisy.
§  11. 
Zleceniodawca projektu zapewnia projektantowi, niezależnie od rodzaju umowy, na podstawie której wykonuje on swoje zadania, korzystanie z zaplecza technicznego i naukowego niezbędnego do wykonania projektu, modelu lub prototypu oraz niezbędne informacje i fachową pomoc.
§  12. 
Ministrowie Kultury i Sztuki, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Oświaty i Wychowania opracują programy kształcenia i doskonalenia kadr na potrzeby wzornictwa i zapewnią ich realizację.
§  13. 
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni zapewnienie odpowiedniego stosowania przepisów uchwały przez zrzeszone w nich spółdzielnie i ich związki.
§  14. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024