Najem lub dzierżawa budynków i lokali mieszkalnych w celach turystyczno-wypoczynkowych oraz zakwaterowanie pracowników.

ZARZĄDZENIE Nr 48
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1976 r.
w sprawie najmu lub dzierżawy budynków i lokali mieszkalnych w celach turystyczno-wypoczynkowych oraz zakwaterowania pracowników.

W celu pełnego wykorzystania miejsc w uspołecznionych zakładach turystyczno-wypoczynkowych i hotelach pracowniczych oraz dostosowania umów najmu lub dzierżawy budynków i lokali mieszkalnych, zawartych przez uspołecznione jednostki organizacyjne z osobami fizycznymi, do obowiązujących przepisów oraz zapewnienia pełnej gospodarności w tym zakresie zarządza się, co następuje:
§  1.
Najem lub dzierżawa budynków i lokali mieszkalnych od osób fizycznych, zwane dalej "najmem lokali i budynków", mogą być dokonywane przez państwowe jednostki organizacyjne po uprzednim pełnym wykorzystaniu na cele:
1)
turystyczno-wypoczynkowe - uspołecznionych zakładów hotelarskich oraz innych uspołecznionych obiektów, które mogą być czasowo użyte do tych celów,
2)
zakwaterowania pracowników - uspołecznionych hoteli pracowniczych.
§  2.
1.
Miejsca noclegowe i żywieniowe w domach wypoczynkowych zakładów pracy oraz w innych środowiskowych obiektach turystyczno-wypoczynkowych, które okresowo nie są całkowicie lub w części wykorzystywane, podlegają zgłoszeniu.
2.
Miejsca noclegowe i żywieniowe, które nie są okresowo wykorzystywane na własne potrzeby, podlegają zgłoszeniu w terminie do dnia 1 października każdego roku w Funduszu Wczasów Pracowniczych, który zapewnia ich sprzedaż w następnym roku.
3.
Jeżeli Fundusz Wczasów Pracowniczych nie potwierdzi wykorzystania wolnych miejsc w terminie dwóch miesięcy od dnia ich zgłoszenia, miejsca takie podlegają zgłoszeniu we właściwym państwowym terenowym przedsiębiorstwie turystycznym lub jednym z krajowych biur podróży. Zgłoszenie powinno być dokonane w terminie umożliwiającym akwizycję i sprzedaż wolnych miejsc, najpóźniej w okresie miesiąca od dnia otrzymania odmowy wykorzystania miejsc przez Fundusz Wczasów Pracowniczych.
4.
Jeżeli w wyjątkowym wypadku, uzasadnionym względami, których nie można było przewidzieć, zgłoszenie nie zostało dokonane do dnia 1 października, wolne miejsca noclegowe i żywieniowe podlegają niezwłocznemu zgłoszeniu we właściwym okręgowym biurze skierowań Funduszu Wczasów Pracowniczych, najpóźniej jednak w terminie czterech miesięcy przed okresem ich wykorzystania.
5.
Miejsca noclegowe i żywieniowe, które z nieprzewidzianych przyczyn nie mogą być wykorzystane w toku bieżącej eksploatacji, podlegają zgłoszeniu we właściwym okręgowym biurze skierowań Funduszu Wczasów Pracowniczych lub w miejscowym państwowym biurze zakwaterowania bądź w jednostce, która wykonuje funkcje państwowego biura zakwaterowania, zwanej dalej "biurem zakwaterowania".
6.
Obowiązek zgłoszenia wolnych miejsc noclegowych i żywieniowych spoczywa na kierowniku domu wypoczynkowego lub innego obiektu turystyczno-wypoczynkowego. W razie braku możliwości wykorzystania zgłoszonych miejsc instytucje określone w ust. 2, 3 i 4 są obowiązane udzielić odpowiedzi w formie pisemnej.
7.
Przepisy ust. 1-6 nie dotyczą budynków i lokali resortów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych.
§  3.
Sprzedaż wolnych miejsc noclegowych i żywieniowych przez przedsiębiorstwa i biura, o których mowa w § 2 ust. 3, jest dokonywana zgodnie z przepisami obowiązującymi ogólnie dostępne zakłady hotelarskie, a w szczególności normującymi poziom oraz ceny usług hotelarskich i gastronomicznych.
§  4.
Najem lokali i budynków w celu zakwaterowania pracowników powinien być ograniczony do wypadków niezbędnych ze względu na racjonalne zatrudnienie lub przemieszczenie kadr, a zwłaszcza ze względu na konieczność zakwaterowania pracowników wykonujących pracę w zmiennym miejscu lub zatrudnienia na stałe pracowników zamiejscowych, którym zgodnie z przepisami należy zapewnić zakwaterowanie.
§  5.
1.
Najem lokali i budynków w celu zakwaterowania pracowników może nastąpić po uzyskaniu na zawarcie konkretnej umowy zgody kierownika jednostki nadrzędnej nad jednostkę najmującą lokaj lub budynek, wyrażonej w porozumieniu z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Zgoda, o której mowa w ust. 1, może być udzielona generalnie, jeżeli najem lokali lub budynku dotyczy zakwaterowania pracowników wykonujących pracę w zmiennym miejscu.
§  6.
1.
Najem lokali i budynków w celach turystyczno-wypoczynkowych oraz zakwaterowania pracowników może być dokonywany wyłącznie na zasadach określonych zarządzeniem Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w sprawie organizacji wynajmowania pokoi gościnnych.
2.
W miejscowościach, w których działają biura zakwaterowania, najem lokali i budynków w celach turystyczno-wypoczynkowych oraz zakwaterowania pracowników może następować wyłącznie za pośrednictwem tych biur.
3.
Umowy najmu lokali i budynków, z wyjątkiem zawartych za pośrednictwem biur zakwaterowania, podlegają zarejestrowaniu w terenowym organie administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wynajmującego.
§  7.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne najmujące lokale lub budynki nie mogą:
1)
zbywać lub wypożyczać wynajmującemu mebli oraz innych przedmiotów wyposażenia lokali i budynków,
2)
dokonywać remontów i modernizacji najętych lokali i budynków,
3)
wyposażać we własne meble oraz inne przedmioty wynajętych lokali i budynków.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczy sprzedaży zbędnych mebli oraz innych przedmiotów wyposażenia, które zostały wycofane z użycia przez jednostkę najmującą lokal lub budynek.
3.
Sprzedaż zbędnych mebli oraz innych przedmiotów wyposażenia wycofanych z użycia jest dokonywana zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu ustalania cen przedmiotów niepełnowartościowych. Strony mogą ustalić w umowie, że należność będzie płatna w ratach.
§  8.
Terenowe organy administracji państwowej zapewnią systematyczną kontrolę przestrzegania zasad najmu lokali i budynków, a w szczególności przepisów dotyczących cen, wymagań higienicznosanitarnych, wyposażenia oraz przepisów podatkowych.
§  9.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego dokonają oceny umów najmu lokali i budynków, zawartych przed wejściem w życie zarządzenia, z punktu widzenia zasadności oraz zgodności tych umów z obowiązującymi przepisami.
2.
Jeżeli wyniki dokonanej oceny wskazują na celowość rozwiązania umowy, należy dokonać niezwłocznie jej wypowiedzenia.
3.
Umowy, których utrzymanie jest niezbędne, zawarte z naruszeniem obowiązujących przepisów, powinny być niezwłocznie do nich dostosowane.
§  10.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w uzgodnieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych oraz Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali:
1)
szczegółowe zasady wykorzystywania miejsc noclegowych i żywieniowych, które nie są wykorzystywane okresowo lub w toku bieżącej eksploatacji,
2)
zasady dodatkowego premiowania pracowników środowiskowych obiektów turystyczno-wypoczynkowych za wykorzystanie miejsc noclegowych i żywieniowych przez instytucje określone w § 2.
§  11.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz terenowe organy administracji państwowej zapewnią pełne wykorzystanie obiektów, które mogą być użyte na cele hotelarskie, zgodnie z zarządzeniem nr 8 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1969 r. w sprawie czasowego wykorzystywania szkół, internatów i innych obiektów na potrzeby turystyczne lub hotelarskie (Monitor Polski Nr 2, poz. 12).
§  12.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym i społecznym stosowanie przepisów zarządzenia.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1976 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024