Opodatkowanie obrotów i dochodów z działalności gospodarczej kółek rolniczych i innych jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.

UCHWAŁA Nr 35
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 lutego 1975 r.
w sprawie opodatkowania obrotów i dochodów z działalności gospodarczej kółek rolniczych i innych jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przepisy uchwały stosuje się do kółek rolniczych, spółdzielczych ośrodków rolnych, spółdzielni kółek rolniczych, wojewódzkich spółdzielni budownictwa wiejskiego, związków i zrzeszeń branżowych oraz innych jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi".
§  2.
Obroty i dochody jednostek organizacyjnych osiągnięte z działalności wytwórczej, przetwórczej, handlowej i usługowej podlegają opodatkowaniu podatkiem scalonym, obejmującym podatek obrotowy i dochodowy, ustalonym od osiągniętych obrotów.
§  3.
1.
Zwalnia się od podatku scalonego obroty osiągnięte z działalności gospodarczej jednostek organizacyjnych, polegającej na:
1)
świadczeniu na rzecz indywidualnych gospodarstw rolnych, zespołów i zrzeszeń rolników indywidualnych i wspólnot gruntowych, spółdzielczych i państwowych gospodarstw rolnych wszelkiego rodzaju usług, związanych z działalnością tych gospodarstw, jak również usług na rzecz jednostek organizacyjnych; przez państwowe gospodarstwa rolne rozumie się wszelkie gospodarstwa rolne prowadzone przez przedsiębiorstwa państwowe lub inne państwowe jednostki organizacyjne,
2)
świadczeniu usług w zakresie przewozów:
a)
na rzecz państwowych gospodarstw leśnych w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca,
b)
materiałów budowlanych na rzecz gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
c)
surowców i towarów potrzebnych do prac melioracyjnych,
d)
produktów rolnych oraz środków potrzebnych do produkcji rolnej, bez względu na to, na czyje zlecenie przewozy te są wykonywane,
e)
uczniów do zbiorczych szkół gminnych,
3)
wykonywaniu wszelkiego rodzaju prac polowych lub hodowlanych, ogrodniczych, sadowniczych i leśnych, zabiegów ochrony roślin, nawożenia i wapnowania gleb, wylewu wody amoniakalnej i innych usług agrotechnicznych oraz na zagospodarowaniu pomelioracyjnym,
4)
produkcji rolnej prowadzonej we własnych lub dzierżawionych gospodarstwach rolnych,
5)
przetwarzaniu i uszlachetnianiu płodów rolnych i leśnych z wyjątkiem produkcji win i miodów pitnych, produkcji pieczywa, prowadzeniu wylęgarni, chowu i tuczu drobiu oraz hodowli zwierząt gospodarskich i hodowli ryb, pozyskiwaniu surowców miejscowego pochodzenia oraz wykonywaniu na terenie wiejskim robót i usług komunalnych; do usług komunalnych zalicza się wszelkie roboty związane z zaopatrzeniem rolnictwa i wsi w wodę, jak również usługi w zakresie odśnieżania i usuwania gołoledzi zarówno na terenie wiejskim, jak i na drogach publicznych,
6)
produkcji materiałów budowlanych, jeżeli obroty z tej działalności osiągnięte zostały ze sprzedaży odbiorcom wymienionym w pkt 1 oraz gminnym spółdzielniom "Samopomoc Chłopska",
7)
budowie lub remoncie na terenie wsi zlewni mleka, magazynów i punktów skupu produkcji rolnej oraz przechowalni i przetwórni płodów rolnych, owoców i warzyw,
8)
sprzedaży nie przerobionych sposobem przemysłowym produktów rolnych wytworzonych przez jednostki organizacyjne oraz produktów wytwórczości ludowej i artystycznej nabytych bezpośrednio od producentów-rolników,
9)
zaopatrzeniu rolnictwa w środki potrzebne do intensyfikacji produkcji rolnej, a w szczególności w nawozy, środki ochrony roślin, nasiona kwalifikowane i sadzeniaki, materiał hodowlany, pasze, paliwa i smary, części zamienne oraz inne środki służące bezpośrednio produkcji rolnej.
2.
Zwalnia się od podatku scalonego obroty z działalności gospodarczej, nie wymienionej w ust. 1, osiągnięte przez spółdzielnie kółek rolniczych do kwoty 150.000 zł rocznie, a przez pozostałe jednostki organizacyjne do kwoty 50.000 zł rocznie, bez względu na wysokość osiągniętych obrotów.
3.
Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 i 2, mają zastosowanie pod warunkiem odrębnego ewidencjonowania w rachunkowości obrotów zwolnionych od opodatkowania i podlegających opodatkowaniu.
§  4.
Zwalnia się od podatku scalonego obroty osiągnięte przez spółdzielnie kółek rolniczych z działalności gospodarczej nie wymienionej w § 3 ust. 1 w okresie jednego roku od chwili rozpoczęcia działalności.
§  5.
Podatek scalony oblicza się przy zastosowaniu stawki podatkowej do kwoty obrotu osiągniętego z następujących rodzajów działalności:
1) wytwarzanie win i miodów pitnych - według stawek podatku obrotowego

określonych w przepisach

obowiązujących spółdzielnie,

2) usługi transportowe wykonywane w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 listopada 3%,
3) usługi transportowe wykonywane w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca 1%,
4) sprzedaż materiałów budowlanych i świadczenie usług remontowo-budowlanych 5%,
5) inna działalność podlegająca opodatkowaniu 12%.
§  6.
W razie zbiegu działalności podlegającej opodatkowaniu według różnych stawek podatkowych na poczet kwoty podlegającej zwolnieniu od podatku na podstawie § 3 ust. 2 zalicza się w pierwszej kolejności wartość obrotów opodatkowanych według najniższych stawek, a nadwyżki opodatkowuje się odrębnie według stawek właściwych dla danych rodzajów działalności.
§  7.
Minister Finansów może:
1)
zwalniać od podatku scalonego inne obroty niż wymienione w § 3,
2)
ustalać w gospodarczo uzasadnionych wypadkach wysokość podatku w sposób odmienny od określonego w § 5,
3)
ustalać płatność podatku scalonego w sposób odmienny od określonego w § 8.
§  8.
1.
Podatek scalony (§ 5) płatny jest po upływie każdego półrocza: do dnia 10 września - na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 30 czerwca oraz do dnia 31 marca roku następnego po upływie roku podatkowego - na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia. Ostateczne obliczenie podatku scalonego na rok podatkowy następuje na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego sporządzonego na dzień 31 grudnia w terminie dwóch tygodni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego, z tym jednak że ostateczne obliczenie podatku scalonego powinno nastąpić do dnia 30 czerwca roku następnego po upływie roku podatkowego.
2.
Właściwy do ustalania i poboru podatku scalonego przypadającego od:
1)
jednostek organizacyjnych nadzorowanych przez powiatowy związek kółek rolniczych jest naczelnik gminy (miasta i gminy), na której terenie znajduje się siedziba tych jednostek, a od jednostek organizacyjnych, których siedziba znajduje się w mieście nie stanowiącym powiatu - naczelnik miasta,
2)
pozostałych jednostek organizacyjnych jest naczelnik powiatu, naczelnik (prezydent) miasta stanowiącego powiat lub naczelnik dzielnicy w mieście wyłączonym z województwa, na których terenie znajduje się siedziba tych jednostek; przepis ten dotyczy również jednostek wymienionych w pkt 1, których siedziba znajduje się poza terenem gminy (miasta i gminy) bądź miasta nie stanowiącego powiatu.
3.
Jeżeli jednostki organizacyjne osiągnęły w danym półroczu obroty podlegające opodatkowaniu, obowiązane są w terminach płatności składać organom określonym w ust. 2 deklaracje według wzoru ustalonego przez Ministra Finansów.
§  9.
Do wojewódzkich spółdzielni budownictwa wiejskiego, spółdzielczych ośrodków rolnych i spółdzielni kółek rolniczych, zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych, nie mają zastosowania przepisy uchwały:
1)
nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244),
2)
nr 182 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie podatku dochodowego od spółdzielczości (Monitor Polski z 1970 r. Nr 40, poz. 299, z 1972 r. Nr 10, poz. 70 i Nr 50, poz. 265).
§  10.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 27 Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1969 r. w sprawie opodatkowania obrotów i dochodów z działalności gospodarczej kółek rolniczych i innych jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek Rolniczych (Monitor Polski Nr 3, poz. 24),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 1969 r. w sprawie zaniechania ustalania zobowiązań podatkowych od przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego i spółdzielni wykonujących roboty budowlane (Monitor Polski z 1969 r. Nr 17, poz. 143 i z 1972 r. Nr 4, poz. 19).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie począwszy od roku podatkowego 1975.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024