Zatwierdzanie osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 8 stycznia 1975 r.
w sprawie zatwierdzania osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych.

Na podstawie art. 88 ust. 2 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Zarządzenie ustala sposób zgłaszania przez przedsiębiorstwa osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych do okręgowych urzędów górniczych oraz zasady i tryb zatwierdzania ich przez okręgowe urzędy górnicze.
2.
Zarządzenie stosuje się do przedsiębiorstw:
1)
wydobywających kopaliny,
2)
budujących nowe zakłady górnicze,
3)
wykonujących roboty przy rozbudowie istniejących zakładów górniczych - w zakresie dotyczącym tych robót,
4)
prowadzących prace geologiczne obejmujące roboty górnicze lub wiercenia studzienne, podlegające przepisom prawa górniczego na podstawie art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303).
§  2.
Użyte w dalszych przepisach zarządzenia określenia:
1)
rozporządzenie - oznacza rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1966 r. w sprawie warunków ogólnych, naukowych i zawodowych, jakim powinny odpowiadać osoby kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego (Dz. U. Nr 31, poz. 185),
2)
szczebel dozoru ruchu - oznacza odpowiednio dozór wyższy, średni lub niższy.

Rozdział  2

Zgłoszenia do zatwierdzenia oraz wydawanie decyzji w sprawie zatwierdzania osób sprawujących kierownictwo ruchu.

§  3.
1.
Przedsiębiorstwo zobowiązane do wyznaczenia kierownika ruchu zakładu górniczego oraz osób sprawujących kierownictwo działów ruchu powinno osoby te zgłosić do zatwierdzenia we właściwym okręgowym urzędzie górniczym.
2. 1
(skreślony).
§  4.
1.
Wniosek o wydanie decyzji w sprawie zatwierdzenia na stanowisko w kierownictwie ruchu powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę jednostki zgłaszającej,
2)
nazwisko i imię osoby zgłaszanej,
3)
oznaczenie zakładu górniczego i stanowiska w kierownictwie ruchu, na które osoba zgłaszana ma być zatwierdzona,
4)
numer i datę ostatniej decyzji okręgowego urzędu górniczego o zatwierdzeniu danej osoby.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się:
1)
zakres czynności ustalony dla stanowiska objętego wnioskiem,
2) 2
oświadczenie osoby zgłaszanej, stwierdzające znajomość zakładu górniczego w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności na stanowisku określonym we wniosku,
3)
życiorys osoby zgłaszanej.
3.
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 1, dotyczy osoby uprzednio zatwierdzonej przez inny okręgowy urząd górniczy, przedsiębiorstwo przesyła odpis wniosku do wiadomości tego urzędu; okręgowy urząd górniczy po otrzymaniu odpisu wniosku przesyła niezwłocznie akta dotyczące sprawy zatwierdzenia danej osoby do okręgowego urzędu górniczego, do którego wpłynął wniosek o wydanie decyzji w sprawie zatwierdzenia.
§  5.
Osoby kierownictwa ruchu zakładu górniczego zatwierdza się na określone stanowiska w danym zakładzie górniczym.

Rozdział  3

Zgłoszenie do zatwierdzenia oraz wydawanie decyzji w sprawie zatwierdzania osób sprawujących dozór ruchu.

§  6.
Przedsiębiorstwo zobowiązane do wyznaczenia osób sprawujących dozór ruchu powinno osoby te zgłosić do zatwierdzenia we właściwym okręgowym urzędzie górniczym w razie:
1)
gdy wniosek dotyczy osoby, która nie była dotychczas zatwierdzana na stanowisko w dozorze ruchu, albo
2)
gdy wniosek dotyczy wydania decyzji w sprawie zatwierdzenia osoby sprawującej dozór ruchu na inny szczebel dozoru ruchu czy w zakresie innej specjalności technicznej lub innej grupy i rodzaju zakładów górniczych.
§  7.
1.
Wniosek o wydanie decyzji w sprawie zatwierdzenia osoby sprawującej dozór ruchu powinien zawierać dane wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 2 pkt 3. Ponadto wniosek powinien zawierać: oznaczenie szczebla dozoru ruchu, specjalności technicznej oraz grupy i rodzaju zakładów górniczych. Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Jeżeli wniosek dotyczy wydania decyzji w sprawie zatwierdzenia osoby, która dotychczas nie była zatwierdzona na stanowisko w dozorze ruchu, do wniosku powinny być załączone ponadto:
1)
oświadczenie osoby zgłaszanej o posiadaniu obywatelstwa polskiego,
2)
oświadczenie osoby zgłaszanej, że nie jest pozbawiona praw publicznych ani też zawieszona lub pozbawiona prawa wykonywania określonych czynności prawomocnym wyrokiem sądowym lub orzeczeniem komisji dyscyplinarnej,
3)
uwierzytelniony odpis dyplomu lub świadectwa stwierdzającego posiadanie przez osobę zgłaszaną kwalifikacji naukowych,
4)
dowody stwierdzające przebieg praktyki zawodowej osoby zgłaszanej.
§  8.
Okręgowy urząd górniczy zatwierdza osoby sprawujące dozór ruchu w drodze decyzji. W decyzji oznacza się szczebel dozoru ruchu, specjalność techniczną oraz grupę i rodzaj zakładów górniczych, w których osoba zatwierdzona uzyskała uprawnienie do sprawowania czynności dozoru ruchu.
§  9.
Osoba, co do której wydano decyzję wymienioną w § 8, może pełnić czynności w tej samej specjalności technicznej, w tym samym szczeblu dozoru ruchu i w szczeblu niższym, we wszystkich zakładach górniczych tego samego rodzaju (§ 5 ust. 3 rozporządzenia), zaliczonych do tej samej grupy i do grupy o warunkach mniej niebezpiecznych (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).
§  10.
Przedsiębiorstwo przed powierzeniem określonego stanowiska w dozorze ruchu osobie, co do której wydano decyzję wymienioną w § 8, jest zobowiązane ustalić dla tej osoby zakres czynności zgodnie z decyzją i stwierdzić znajomość przez tę osobę zakładu górniczego oraz występujących w nim zagrożeń w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności na powierzonym jej stanowisku.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwo zobowiązane do wyznaczenia osób sprawujących dozór ruchu zawiadamia właściwy terenowo okręgowy urząd górniczy o każdym wypadku powierzenia stanowiska w dozorze ruchu osobie zatwierdzonej przez inny okręgowy urząd górniczy. Urząd ten po otrzymaniu zawiadomienia zażąda przesłania akt dotyczących sprawy zatwierdzenia z okręgowego urzędu górniczego, który wydał decyzję o zatwierdzeniu danej osoby dozoru ruchu.
2. 3
Okręgowy urząd górniczy może zażądać przedstawienia przez przedsiębiorstwo górnicze zakresu czynności określonej osoby sprawującej dozór ruchu i w razie potrzeby - uwzględniając warunki zakładu górniczego - zażądać jego zmiany.

Rozdział  4

Przepisy szczególne o wydawaniu decyzji w sprawie zatwierdzania osób kierownictwa i dozoru ruchu.

§  12.
1.
Do sposobu zgłaszania wniosków o wydanie decyzji w sprawie zatwierdzenia oraz do trybu wydawania decyzji o zatwierdzeniu osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu nowo budowanych zakładów górniczych oraz zakładów wykonujących roboty przy rozbudowie istniejących stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia ze zmianami określonymi w ust. 2-8.
2.
Kierownika ruchu nowo budowanego zakładu górniczego wyznacza i zgłasza wniosek o wydanie decyzji w sprawie jego zatwierdzenia do okręgowego urzędu górniczego, właściwego dla miejsca położenia tego zakładu, jednostka (przedsiębiorstwo) będąca bezpośrednim inwestorem tego zakładu; jednostka ta wyznacza ponadto spośród swoich pracowników osoby sprawujące kierownictwo i dozór ruchu w liczbie uzasadnionej zakresem oraz rozmiarami budowy i zgłasza wnioski o wydanie decyzji w sprawie zatwierdzenia tych osób do okręgowego urzędu górniczego właściwego dla miejsca położenia nowo budowanego zakładu górniczego, jeżeli osoby te nie zostały uprzednio zatwierdzone na te stanowiska.
3.
W uzasadnionych wypadkach - za zgodą bezpośredniego inwestora - kierownika ruchu nowo budowanego zakładu górniczego wyznacza i zgłasza wniosek w sprawie jego zatwierdzenia do okręgowego urzędu górniczego, właściwego dla miejsca położenia tego zakładu, przedsiębiorstwo wykonujące podstawowe roboty przy budowie tego zakładu (przedsiębiorstwo wykonawstwa).
4.
W wypadku określonym w ust. 3 przedsiębiorstwo wykonawstwa jest obowiązane ponadto wyznaczyć osoby sprawujące kierownictwo i dozór ruchu, w liczbie uzasadnionej zakresem oraz rozmiarami budowy, spośród swoich pracowników zatwierdzonych uprzednio na stanowiska w kierownictwie i dozorze ruchu.
5.
Przedsiębiorstwo wykonujące roboty przy budowie lub rozbudowie zakładu górniczego (przedsiębiorstwo wykonawstwa) wyznacza do prowadzenia tych robót osoby sprawujące kierownictwo i dozór ruchu oraz zgłasza wnioski o wydanie decyzji w sprawie zatwierdzenia tych osób do okręgowego urzędu górniczego właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa.
6.
Osoby sprawujące kierownictwo ruchu zatwierdza się na określone stanowiska w kierownictwie ruchu zakładów górniczych określonych w ust. 1, w danej grupie i rodzaju zakładów górniczych.
7.
W decyzji o zatwierdzeniu osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu wymienionych w ust. 1 oznacza się specjalność techniczną, grupę i rodzaj zakładów górniczych, przy których budowie lub rozbudowie osoba zatwierdzona może na określonym stanowisku wykonywać czynności kierownictwa ruchu lub na określonym szczeblu czynności dozoru ruchu. W decyzji o zatwierdzeniu na stanowisko kierownika ruchu zakładu nie oznacza się specjalności technicznej.
8.
Dla osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisu § 11 ust. 1.
§  13.
1.
Do sposobu zgłaszania wniosków o wydanie decyzji w sprawie zatwierdzania osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów prowadzących prace geologiczne związane z ruchem zakładu górniczego oraz zakładów prowadzących prace geologiczne, obejmujące roboty górnicze lub wiercenia studzienne, podlegające przepisom prawa górniczego na podstawie art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o prawie geologicznym - stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia ze zmianami określonymi w ust. 2-5.
2.
Przedsiębiorstwo prowadzące zakład określony w ust. 1 wyznacza osoby sprawujące kierownictwo i dozór ruchu i zgłasza wniosek o wydanie decyzji w sprawie ich zatwierdzenia do okręgowego urzędu górniczego właściwego dla siedziby przedsiębiorstwa.
3.
Osoby sprawujące kierownictwo i dozór ruchu zatwierdza się na określone stanowiska w kierownictwie i dozorze ruchu zakładów określonych w ust. 1 w danej grupie i rodzaju zakładów górniczych.
4.
W decyzji o zatwierdzeniu (ust. 3) oznacza się: rodzaje robót, ich głębokość oraz rodzaje urządzeń wiertniczych.
5.
Do osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się przepisu § 11 ust. 1.

Rozdział  5

Egzaminy uzupełniające.

§  14.
Egzaminy uzupełniające przewidziane w § 8 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c), w § 9 pkt 1 lit. b) i c), w § 11 pkt 1 lit. c) oraz w § 12 ust. 3 rozporządzenia dla osób ubiegających się o zatwierdzenie na określone stanowiska w kierownictwie lub dozorze ruchu przeprowadzają komisje egzaminacyjne przy wydziałach górniczych Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej im. W. Pstrowskiego w Gliwicach.
§  15.
1.
Wniosek osoby wymienionej w § 14, zatrudnionej w zakładzie górniczym, o dopuszczenie do egzaminu uzupełniającego przesyła do Wyższego Urzędu Górniczego przedsiębiorstwo zatrudniające tę osobę za pośrednictwem właściwego okręgowego urzędu górniczego.
2.
Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko oraz dokładny adres kandydata, określenie zajmowanego stanowiska oraz nazwę zatrudniającego go przedsiębiorstwa.
3.
Do wniosku kandydata załącza się:
1)
życiorys,
2)
uwierzytelniony odpis dyplomu lub świadectwa,
3)
dowody stwierdzające przebieg pracy zawodowej.
§  16.
Wnioski odpowiadające wymaganiom określonym w § 15 ust. 2 i 3 okręgowy urząd górniczy przesyła wraz ze swoją opinią do Wyższego Urzędu Górniczego.

Rozdział  6

Przepisy końcowe.

§  17.
Zachowują ważność wydane przed dniem wejścia w życie zarządzenia decyzje o zatwierdzeniu osób na stanowiskach w kierownictwie i dozorze ruchu. Do osób, co do których wydano te decyzje, stosuje się odpowiednio przepisy § 6, 9, 11 oraz § 12 ust. 2 i 4 zarządzenia.
§  18.
Okręgowe urzędy górnicze prowadzą ewidencję osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu; sposób prowadzenia ewidencji określa Wyższy Urząd Górniczy.
§  19.
Jeżeli osoba zatwierdzona na stanowisku w kierownictwie lub dozorze ruchu przestaje pełnić z jakichkolwiek przyczyn na stałe funkcję w kierownictwie lub dozorze ruchu, przedsiębiorstwo jest obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym okręgowy urząd górniczy, posiadający akta sprawy dotyczącej zatwierdzenia danej osoby. Urząd ten po otrzymaniu zawiadomienia skreśla daną osobę z ewidencji.
§  20.
Decyzja o zatwierdzeniu określonej osoby na stanowisku w kierownictwie lub dozorze ruchu powinna być wydana w ciągu czterech tygodni od dnia złożenia wniosku, odpowiadającego przepisom zarządzenia.
§  21.
Traci moc zarządzenie Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 8 czerwca 1972 r. w sprawie sposobu zgłaszania przez przedsiębiorstwa górnicze osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych oraz zasad i trybu zatwierdzania tych osób przez urzędy górnicze (Monitor Polski Nr 35, poz. 195).
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 2 skreślony przez § 8 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
2 § 4 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 8 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.
3 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 8 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1990 r. zmieniającego niektóre zarządzenia Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego (M.P.91.4.22) z dniem 15 lutego 1991 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024