Kontraktacja produktów roślinnych.

UCHWAŁA Nr 172
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 1974 r.
w sprawie kontraktacji produktów roślinnych.

W celu dalszego usprawnienia kontraktacji produktów roślinnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kontraktację produktów roślinnych, zwaną dalej kontraktacją, mogą prowadzić przedsiębiorstwa państwowe oraz organizacje spółdzielcze lub społeczne, upoważnione do tego przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
2.
Kontraktujący mogą zawierać wieloletnie umowy kontraktacyjne z państwowymi gospodarstwami rolnymi, państwowymi przedsiębiorstwami gospodarki rolnej, rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi, spółdzielniami kółek rolniczych, kółkami rolniczymi, zespołami rolników indywidualnych i rolnikami indywidualnymi. W uzasadnionych wypadkach mogą być zawierane umowy jednoroczne.
§  2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, zarządami centralnych związków spółdzielni oraz Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustala:
1)
rodzaje roślin objętych kontraktacją i podział ich między kontraktujących,
2)
zasady organizowania kontraktacji,
3)
krajowe wieloletnie i roczne plany kontraktacji,
4)
wojewódzkie plany kontraktacji - po zasięgnięciu opinii terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  3. 1
(uchylony).
§  4.
Minister Finansów ustali w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i innymi zainteresowanymi ministrami, zarządami centralnych związków spółdzielni oraz z Centralnym Związkiem Kółek Rolniczych zasady finansowania kontraktacji produktów roślinnych.
§  5.
1.
Kontraktujący mogą prowadzić kontraktację przy pomocy aparatu własnego lub zlecać jej prowadzenie za wynagrodzeniem prowizyjnym zarządom centralnych związków spółdzielni lub Zarządowi Centralnego Związku Kółek Rolniczych.
2.
Wysokość prowizji ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Cen na wniosek zainteresowanych ministrów, zarządów centralnych związków spółdzielni oraz Zarządu Centralnego Związku Kółek Rolniczych.
§  6.
1.
Kontraktujący mogą zlecać wiejskim przodownikom kontraktacji roślinnej wykonywanie określonych czynności w zakresie kontraktacji.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz zainteresowanymi ministrami, zarządami centralnych związków spółdzielni i z Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustala zasady zatrudniania i wynagradzania wiejskich przodowników kontraktacji produkcji roślinnej oraz zakres ich czynności.
§  7.
1.
Jeżeli na podstawie umów kontraktacyjnych pobierane są opłaty plantatorskie, opłaty te przeznacza się na pokrycie kosztów działalności związanej z rozwojem produkcji kontraktowanych płodów rolnych.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrami Przemysłu Spożywczego i Skupu, Przemysłu Lekkiego oraz Finansów, Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych i zarządami centralnych związków spółdzielni określi zasady dysponowania opłatami plantatorskimi.
§  8. 2
(uchylony).
§  9.
Zaleca się Zarządowi Centralnego Związku Kółek Rolniczych, ażeby spółdzielnie kółek rolniczych, w miarę ich rozwoju, podejmowały organizację produkcji kontraktowanej na rzecz instytucji kontraktujących oraz kompleksowe usługi.
§  10.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, zarządami centralnych związków spółdzielni oraz z Zarządem Centralnego Związku Kółek Rolniczych ustala zasady i warunki świadczenia kompleksowych usług producentom kontraktowanych produktów roślinnych oraz zaopatrzenia ich w materiał siewny, nawozy mineralne i środki ochrony roślin.
§  11.
1.
Zaleca się zarządowi Centralnego Związku Kółek Rolniczych organizowanie przez związki i zrzeszenia plantatorów kontroli społecznej w punktach odbioru kontraktowanych produktów roślinnych.
2.
Zainteresowani ministrowie i zarządy centralnych związków spółdzielni udzielą pomocy w szkoleniu kontrolerów społecznych.
§  12.
Sprawozdania z przebiegu zawarcia umów i realizacji zakontraktowanych dostaw powinny być opracowywane przez kontraktujących na podstawie jednolitej instrukcji i formularzy statystyczno-sprawozdawczych zatwierdzonych na wniosek Ministra Rolnictwa przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  13.
1.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 163 Rady Ministrów z dnia 15 maja 1958 r. w sprawie przeznaczenia opłat plantatorskich (Monitor Polski Nr 44, poz. 255),
2)
uchwała nr 77 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1961 r. w sprawie zwiększenia produkcji i skupu grochu, fasoli i gryki, zmieniona uchwałą nr 149 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 1965 r.,
3)
uchwała nr 155 Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 1961 r. w sprawie zasad, zakresu i podstawowych kierunków kontraktacji produkcji roślinnej w brzmieniu późniejszych zmian,
4)
§ 6 uchwały nr 398 Rady Ministrów z dnia 10 października 1961 r. w sprawie organizacji produkcji ogrodniczej i powołania instruktorskich służb ogrodniczych,
5)
uchwała nr 339 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie wytycznych do ustalania cen skupu niektórych kontraktowanych artykułów produkcji roślinnej,
6)
uchwała nr 119 Rady Ministrów z dnia 7 lipca 1969 r. w sprawie cen skupu roślin włóknistych, zmieniona uchwałą nr 52 Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1974 r.,
7)
§ 1, 2 i 3 uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1974 r. w sprawie cen skupu nasion rzepaku oraz zmiany cen skupu buraków cukrowych i cykorii.
2.
W uchwale nr 126 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1974 r. w sprawie zwiększenia produkcji cukru oraz zapewnienia warunków rozwoju uprawy buraków cukrowych i cykorii wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 7 skreśla się wyrazy "oraz nasion cykorii",
2)
w § 11 skreśla się wyrazy "i cykorii".
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1974 r.
1 § 3 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 16 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.
2 § 8 uchylony przez § 9 pkt 6 uchwały nr 154 z dnia 13 lipca 1976 r. w sprawie cen skupu produktów rolnych, cen niektórych środków produkcji dla rolnictwa oraz materiałów budowlanych (M.P.76.30.131) z dniem 14 lipca 1976 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024